Opiniuj24.com - Podziel się opinią!

  • Transport
  • /
  • Kurierzy
  • /
  • DPD
  • /
  • 1

Opinie o DPD

Transport DPD opinie
Cena
1.52
Niezawodność
1.3
Obsługa klienta
1.26
Parametry
1.29

Średnia ocen

1.34

w skali od 1 do 5.

 

Dorota / 2024-02-22

Krótko i na temat, totalny brak empatii, a tym bardziej dotycząca starszych osób, zakrywają się procedurami, a informacje zwrotne są nieprawdziwe. Też pracuję z klientami i wiem na czym polega zachowanie procedur, i jeśli dobra wola kuriera nie łamie procedur, a ułatwi dostarczenie przesyłki by zadowolić klienta, to człowieczeństwo i empatia winno być na pierwszym miejscu.
Niezawodność
Obsługa klienta
1.00

Kasmik / 2024-02-13

DPD to nieporozumienie!!! Omijajcie szerokim łukiem!!! Otrzymałam info o dotarciu przesyłki do automatu paczkowego. Paczki nie dało się odebrać. Okazało się (po wielu mailach do DPD), że jej tam nie, ponieważ krąży po Szwecji i nie dotarła do Polski. W sprawę włączył się nadawca i paczka miała być znowu do odbioru. Niestety znowu nie dało się jej odebrać - w aplikacji DPD ciągle wyskakiwał błąd!!!! Kolejne maile do DPD, to była strata czasu. Dostałam dwie propozycje odbioru: poprzez link (którego nie obsługuje mój telefon) lub odbiór w punkcie, ponad 60 km od mojego miejsca zamieszkania!!!!!! Moja prośba o dostawę kurierem została zupełnie pominięta!!! Straciłam pieniądze (paczki nie mam), mnóstwo czasu i nerwów a DPD nie było nawet stać na zwykłe "przepraszam". Totalne dziadostwo!!!!!! Cena/Jakość1 / 5
Niezawodność
Obsługa klienta
1.00
Zalety

Zadnych

Wady

Nie potrafią zrealizować uslugi

Extra informacje

Czesława / 2024-01-19

Kurier, który zostawia paczkę na progu wartą 2000zł, jest debilem!!! Tak działa ta firma. Jak dla mnie obraz totalnego nie profesjonalizmu. Unikajcie tej firmy. Po zgłoszeniu reklamacji, dostałam informację o przeprowadzonej rozmowie dyscyplinarnej, która wyglądała na zasadzie ctrl C, ctrl V.. Żenada i metr mułu. NIE POLECAM i UNIKAJCIE TEJ FIRMY!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

xxx / 2024-01-16

Kurier o imieniu Miłosz nr tel: 506-298-774 od dwóch dni wozi moją przesyłkę i nie może do mnie dotrzeć. W poniedziałek rozmawiałem z nim przez telefon dwa razy, raz ok południa zadałem pytanie o której godzinie będzie ponieważ specjalnie wziąłem dzień wolnego gdyż czekałem na tą bardzo ważną paczkę z zagranicy, nie umiał odpowiedzieć, więc zadzwoniłem drugi raz ok godz 16, powiedział że jest na ulicy obok i będzie do 30min, niestety nie dotarł a o godz 17:38 dostałem taki wpis na stronie śledzenia: " Przesyłka niedoręczona - odbiorca nieobecny" co było kłamstwem bo byłem w domu, dzisiaj tj. wtorek cały dzień do niego wydzwaniałem, nie odbierał tel, dzwonili kilka razy z infolinii, też nie odbierał, historia się znowu powtórzyła, mimo że znowu byłem w domu dopiero wieczorem pojawiły się dwa wpisy że o godz 13 i 19,55 - Przesyłka niedoręczona - odbiorca nieobecny. NAJGORSZA FIRMA, NIE POLECAM A WRĘCZ ODRADZAM !!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

To co wyprawia kurier, nie do pomyślenia w innych firmach

Extra informacje

Wkurzonamax / 2024-01-15

Jedna gwiazdka to za dużo dla tych oszustów!! Najgorsza firma kurierska!! Niech to zamkną, zaorają! Dwa razy się naciełam i więcej nie zamierzam! Raz (głupia ja) zapłaciłam drugi raz za przesyłkę, ale drugi raz nie dam się naciągnąć! Kurier nie podjął w ogóle próby doręczenia! Gdzie raz; byłam w pracy i adres dostawy był do pracy, nic, echo, nawet nie podjechał, nie zadzwonił nic! Drugi raz; jestem w domu na zwolnieniu lekarskim,siedzę w domu, zero próby doręczenia, a paczkę mi odesłał! Wyłudzacze i oszuści!! Odsyłają paczkę, bez najmniejszej próby doręczenia, żeby drugi raz opłacić przesyłkę!! Nikomu nie polecę i nigdy już nie skorzystam z usług tej pseudo firmy!! Nie polecam nikomu! Błagam nie korzystajcie z nich usług, niech to zbankrutuje w cholerę!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Nie ma żadnych!!!

Wady

Oszuści, kłamcy wyłudzacze!!

Extra informacje

Ania / 2023-12-28

Dpd Warszawa. Fatalna obsługa kuriera Michała przekracza wszelkie granice. Zostawia przesyłkę w punkcie odbioru, mimo że przesyłka była opłacona z dostawą do domu. Jako powód podaje, że nikogo nie było w domu, nie wiadomo skąd w ogóle może wiedzieć czy ktoś jest w domu skoro nawet nie próbował dostarczyć paczki pod wskazany adres. Tak więc dzisiaj byliśmy w domu cały dzień, czekając na tę paczkę, a bezwstydny kurier Michał nawet nie raczył jej dostarczyć, na telefony oczywiście nikt nie odpowiada, na infolinii dpd, poza botem nikt się z nikim nie łączy. Najgorsza firma kurierska w Polsce z fatalnymi kurierami.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Minusy

Wady

Minusy

Extra informacje

Maciej / 2023-12-22

Najgorsza firma kurierska z jaką miałem do czynienia. Brak kontaktu z kurierem, w dniu przewidywanego doręczenia przesyłki trzeba siedzieć cały dzień w domu. Po jednokrotnej nieudanej próbie dostarczenia przesyłka wróciła do nadawcy. Nadana kolejny raz dotarła dwa dni po mailu o rzekomym dostarczeniu przesyłki, na dodatek uszkodzona. Zgłoszone w tej sprawie reklamacje zostały odrzucone. Cała sprawa kosztowała mnie dużo nerwów i czasu. Nigdy więcej nie skorzystam z ich usług. Prędzej sam pojadę po przesyłkę PKSem.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Podejście do klienta

Extra informacje

Marzena / 2023-12-22

paczka zamówiona do paczkomatu status w aplikacji że gotowa do odbioru ale nieaktywny przycisk otwarcia skrytki. Kilkukrotna interwencja przez infolinie , bez skutku. Dziś informacja, że z powodu upływu terminu zwracają nadawcy.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
1.67

Krzysztof / 2023-12-16

Nadałem zegarek w punkcie DPD słupsk 7.12.2023 doszedł do sortowni Płaszewka - 5km od Słupska i przepadł Zegarek tak zwany PASÓWKA , Patek Philippe nr mechanizmu 126379
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Kasia / 2023-12-16

Tragedia
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Same

Extra informacje

Tragedia! Paleta przyszła do punktu dostarczającego, jednak okazało się, że mieszkam w trzeciej strefie i muszą byc 4 palety do dostawy aby kurier mógł je dostarczyć.. śmiech na sali!! I tak oto czekam 5 dni na swoją paletę.. chyba właśnie za to kasują pieniądze żeby dostarczać przesyłki? Bez względu na ich ilość na daną okolicę.. jestem bardzo zawiedziona i to był mój ostatni raz kiedy skorzystałam z usług dpd, szczerze odradzam.. na infolinii również spotkałam się z bardzo nieprzyjemnymi ludźmi, których wcale nie obchodziło to, że nie mogę czekać na paletę 5 dni, tym bardziej że planowany okres doręczenia był na dzień kolejny od wysłania;(

Sonya / 2023-11-30

Banda niekompetentnych matołów i chamów. Kto chociaż raz doświadczył dostawy gabarytów z DPD, ten się w cyrku nie śmieje, a ja miałam to nieszczęście trzykrokrotnie. Za pierwszym razem, kurier pomimo wyraźnej prośby nie skontaktował się ze mną telefonicznie przed dostawą. Zadzwonił jak już był na miejscu i na informację, że przyjadę w ciągu 10 min, stwierdził, że zostawi mi przesyłkę wartą 2000 zł pod drzwiami, bo mu się spieszy. Ubłagałam go, żeby zaczekał 5 min na męża, który na skuterze podjedzie szybciej. Ten pędził w deszczu z językiem na brodzie, żeby na miejscu okazało się, że kurier sobie pojechał, a przesyłkę wcisnął przypadkowemu Ukraińcowi z ekipy remontowej, który nawet nie mówił po polsku. BOK w odpowiedzi na skargę stwierdził, że przesyłka została dostarczona prawidłowo, a kurier nie musi wykazywać rozumu ani godności człowieka, jeśli za to dodatkowo nie zapłacę. W związku z tym, za drugim razem zapłaciłam ekstra za dostawę w sobotę. W piątek rano kurier dzwoni, że jest na miejscu i ma dla mnie przesyłkę. Na pytanie dlaczego przyjechał dzisiaj, skoro dostawa miała być w sobotę, stwierdził, że on takiej informacji na etykiecie nie widział, a poza tym to on w soboty nie jeździ, więc nie wie czy ktoś mi następnego dnia tą przesyłkę dostarczy. Na infolinii DPD odbijam się od bota, więc dzwonię do nadawcy przesyłki, który potwierdza, że opłacił dostawę w sobotę. Kurier odjeżdża, a ja w sobotę od 7:00 rano czatuję na dostawę. O 8:00 piszę smsa do kuriera, że jestem na miejscu i czekam. W południe zaczynam się niecierpliwić i sprawdzam status przesyłki - niedoręczona, kurier nie zastał mnie w domu. Próbuję dodzwonić się do kuriera - "abonent niedostępny lub poza zasięgiem", na infolinii znowu odbijam się od bota, a przesyłka wraca do nadawcy, bo to druga nieudana próba doręczenia. Za trzecim razem potrzebowałam przekierować przesyłkę pod inny adres korzystając ze strony "Moje DPD", ponieważ byłam w trakcie przeprowadzki. W środę złożyłam dyspozycję z terminem dostawy na czwartek. W czwartek przesyłka nie dotarła. Po interwencji na infolinii, przeadresowanie nastąpiło w piątek. W poniedziałek, ze względu na to, że przesyłka nadal nie została wydana do doręczenia, przełożyłam dostawę na środę. W środę przesyłka również nie dotarła. Wisiałam przez pół godziny na płatnej infolinii, żeby ustawić dostawę na piątek, ponieważ wiedziałam, że w czwartek nie będę w stanie odebrać przesyłki. W czwartek o 15:00 dostaję maila, że dzisiaj będzie dostawa. Ubłagałam męża, żeby wyrwał się wcześniej z pracy i czatował na kuriera, bo ja robię nadgodziny. Jest 21:30, kurier się nie pojawił, a przesyłka nadal ma status "wydanie przesyłki do doręczenia". Jak żyć? Podsumowanie: Pracownicy DPD wyraźnie nienawidzą klientów, którzy zamawiają gabaryty i robią wszystko, żeby uprzykrzyć im życie. Jak tylko mam taką możliwość, korzystam z usług konkurencji. Nie poleciłabym nawet wrogowi.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

paczka / 2023-11-28

kurier KT2 - TOTALNA PORAŻKA, szczególnie książe jeżdżący po Lędzinach. Leci w kulki i sam decyduje sobie czy paczkę dowiezie, kiedy i czy w ogóle.....
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zadnych

Wady

mozna by wymieniac godzinami

Extra informacje

martyna / 2023-11-24

Same minusy-firma DPD to porażka i po ostatniej akcji rezygnuje totalnie z ich usług.\r\nCzas dostawy - 5 dni zamiast 1-2..\r\nGubią paczki i nie da rady sie dowiedziec co z nimi..\r\nInfolinia - porażka , ciagle bot ktory nic rozwiaze provblemu zgubionej paczki, raz dodzwoniłam sie cudem do konsultanta , mial przyspieszyc sprawe i ustalic czy paczka jest z gubiona- na tym sie skonczylo...\r\nAplikacja - dramat , informacje nieuzupelniane na biezaco, u mnie np. po 5 dniach zostaly uzupelnione i to jeszcze jak sie okazuje to błędne...\r\nReklamacje - maja 30 dni na rozpatrzenie, dlugo i pewnie nic z tego nie wyniknie z tego co piszą tutaj inni...\r\n\r\n\r\nJedyny plus to bylaby cena, aleeeeeeeeeeeeeeee ostatcznie gdy sa takie problemy i paczki nie dochodza do klienta, zgubione przez kurierow DPD z jednoczesna dezinformacją to i tak jestes z kosztami w plecy =kolejny minus.\r\n\r\n
Zalety

brak

Wady

same wady jak powyżej

Extra informacje

Szymp / 2023-11-22

Kurier nie dostarczył przesyłki - Przesyłka niedoręczona - brak gotówki COD, dodam że przesyłka nie była za pobraniem. Cały dzień czekania zmarnowany - nie polecam
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Przesyłka nie doręczona, brak kontaktu

Extra informacje

Dawid / 2023-10-23

Wyslalem konsole, ubezpieczyłem paczkę, w punkcie odbioru paczka została otworzona ponadto niechlujnie spakowana i odesłana spowrotem do mnie w złym stanie co nie powinno mieć miejsca. Jakim prawem ktoś otworzył paczkę.po ubieganiu się o reklamacje i licznych odmowach w których kurier się upiera że paczka nie została otworzona, tylko minął termin odbioru. Mam dowody że paczka została otworzona i została odesłana w dzień w którym dotarła do punktu więc nie możliwe było że upłynął termin odbioru. Nie polecam to nie pierwszy raz z takimi problemami :)
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

aaaa / 2023-10-13

KURIER chamski :czasu nie ma ... ma tyle roboty ze az szok.... nie bedzie czakał az zapłace za paczke i ją zabiera.... przez telefon rozmawiał w czasie dostarczania mojej przesyłki bluzgał na jakaś osobę! Cyrk w biały dzień . Pracuje chyba za kare ...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

mega dużo

Extra informacje

masakra - podejscie zero totalne

Janusz / 2023-10-06

tragedia kurirezy nieuprzejmi infolinia niedostepna generalnie mająwszystko w d...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Felix / 2023-09-30

Dpd w Krakowie to kompletne zaprzeczenie działalnosci uczciwej firmy. Co z tego, że dział obsługi klienta jest miły i uprzejmy, jak najważniejszy przedstawiciel firmy jest totalnym ignorantem, debilem bez wykształcenia i rozumu, a w szczególności KŁAMCĄ i OSZUSTEM! Na terenie mojego osiedla Krowodrza. Górka, takim właśnie baranem jest nijaki Sebastian nr tel 515 - 431-..., który katuje klientów dpd swoim nieróbstwem i klamliwym podejściem do nas i właścicieli dpd. Właściciele firmy do chyba jego koledzy, bo od 1,5 skarży my się na niego poprzez formularze, telefonicznie, a ten chłopek dalej tam pracuje. Wyobraźcie sobie, że w tym tygodniu, że rubryce powodów nie dostarczenia przesyłki wpisał Odmowa Odbioru, przy czym, po 1 żona czekała cały dzień na niego, po 2 za przesyłkę z góry zapłaciłem 600 pln (drogo bo była gabarytowa, i chyba otarlbym się o absurd nie odbierając jej) po 3 pofatygowałem się do spółdzielni poprosić o nagranie z monitoringu, i co, i nawet nie pojawił się w okllicy bloku (wiem jak wygląda i czym jeździ) Reklamację i zażalenia w dpd to utopia, można sobie pisać, dzwonić, absolutnie to nic nie da! Widząc ile negatywnych opinii ma dpd, gratuluję podejścia właścicielom firmy, rodem z PRL, Obajtek, Morawiecki itp, ludzie niech płacą i Ch... nam jest dobrze. ODRADZAM KORZYSTANIA Z "USŁUG" DPD!!! lepiej u innego kuriera dopłacić niż szarpać sobie nerwy i tracic kasę. Moją przesyłkę ten poj... złośliwie zawiózł na drugi koniec Krakowa abym osobiście ją odebrał. Dpd w Krakowie to jedno wielkie oszustwo!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Niezadowolona / 2023-09-29

Igdy już nie skorzystam z usług DPD ..kolejny raz paczka nie została dostarcza
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Brak kompetencji

Extra informacje

Dorota / 2023-09-20

~Poszkodowana przez DPD / 2023-09-21 00:46 Ocena: 1.00 / 5Niestety, firmę wybrał nadawca. I paczka do niego wróciła... Pomimo poprawnego adresu dostawy, kurier z łódzkiego oddziału LDW najpierw wpisał, że nikogo nie było pod adresem, a przy drugiej próbie doręczenia, że adres błędny. Na moją skargę, bardzo inteligentna pracownica odpisuje, że wprawdzie adres doręczenia był poprawny, ale nadawca wpisał błędny adres e- mail i dlatego przesyłka nie została doręczona. SERIO???? LITOŚCI??? Skąd oni biorą pracowników????
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

po prostu olewają klientów

Extra informacje

wiktor / 2023-09-20

zdecydowana,niemal 100 procentowa,świadczonych usług,w stosunku do zeszłego roku. pewnie ktoś,przeczytał opinie i nieuczciwych,kurierów i ich kierowników z pracy wywalił
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

wszystko sprawnie zorganizowane

Wady

brak

Extra informacje

1 dzień

ROSAL / 2023-09-11

Ta firma to jakaś masakra, miałem z nimi umowę i nigdy więcej. Dostarczanie przesyłek tydzień i oczywiście reklamacja nie uznana. Najgorsza firma kurierska z jaką miałem do czynienia.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

0

Wady

SAME WADY

Extra informacje

1 rok

Leon / 2023-09-01

Lenistwo i niekompetencja kuriera KT2. Samowolnie anuluje zlecenie bez kontaktu z odbiorcą. Wymyśla historie z niedziałającym domofonem lub że padła mu bateria, albo jest już w domu (o godz.13, a ma dostarczać do godz.17) i nigdzie się nie wybiera,a ty człowieku czekasz cały dzień by w powiadomieniu przeczytać że nie byłeś w domu! Nie odbiera telefonu lub celowo wyłącza. Gdy kiedykolwiek będę musiał korzystać z ich usług to na pewno zrezygnuję z przesyłki.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50

m9ytrevb / 2023-08-31

Nie doręczają przesyłek tylko je PORZUCAJĄ. Nigdy więcej!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Cwaniactwo i chamstwo

Extra informacje

Waszka / 2023-08-29

Kurier olewa dostawę, wpisuje że nikogo nie ma w domu (pomimo cało dniowego czekania na kuriera) i zostawia w punkcie Pickup.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Jacek / 2023-08-25

DPD systemowo oszukuje i akceptuje fałszywe doręczenia przez kurierów. DPD Polska sp. z o. o. w sposób oczywisty narusza zbiorowe interesy konsumentów!!! Czym jest naruszenie zbiorowych interesów konsumentów? Z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów mamy do czynienia wówczas, gdy bezprawna praktyka przedsiębiorcy dotyka pewnej grupy (np. klientów danego przedsiębiorcy) lub nieograniczonej liczby konsumentów, zagrażając interesom każdego konsumenta będącego lub mogącego być potencjalnie kontrahentem przedsiębiorcy – to znaczy potencjalnie każdy może zostać przez nią poszkodowany. Zawiadomienia składamy pocztą e-mail: [email protected] lub na adres urzędu: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pl. Powstańców Warszawy 1 00-950 Warszawa Osobami odpowiedzialnymi za działanie DPD Polska sp. z o.o. jest zarząd spółki : Nawłoka Rafał Piotr - prezes zarządu, Czyż Henryk Janusz - wiceprezes zarządu, Westrych Andrzejczyk Marta Katarzyna - członek zarządu, Głowacki Maciej Jacek - członek zarządu, Szalewicz Tomasz Jan - członek zarządu, Kowalska Monika Dorota - członek zarządu, Zembowicz Łukasz - członek zarządu. Udziałowcy DPD Polska sp. z o.o.: 1. GEOPOST INTERNATIONAL MANAGEMENT & DEVELOPMENT HOLDING GMBH 2. GEOPOST SA Dobrym rozwiązaniem jest rozpowszechnianie tych informacji i nieuczciwości firmy DPD Polska, w każdy możliwy sposób.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

oszukiwanie, niewywiązywanie się z umowy

Extra informacje

Marek / 2023-08-21

To są krętacze i kłamcy. Ludzie których nie trzymałbym w firmie ani sekundy. Kłamią że odbiorców nie ma choć ludzie tak jak ja cały dzień na zamówiona przesyłkę. JAK wiecie Przykład idzie z góry. Nadaje się do likfifaci z całym cfaniatctwi o osobie tak zwanego Prezesa.. Unikajcie tej psełdo firmy... Kretacze. Nie mają prawa bytu na rynku.
Zalety

Wady

Krętacze i kłamcy.. Korierzy. A prezesi nie lepsi. Żadnego nadzoru nad tymi jak się wywiązują z pracy.

Extra informacje

Jutro pewnie też posłuży się kłamstwem.. Ze nie zastał odbiorcy.. Składam reklamacie i rezygnuje z takiej współpracy. Nigdy więcej.

Asia / 2023-08-21

Kurier nie odbiera telefonów, nie odpisuje na smsy, nie można się z nim skontaktować, nigdy nie wiadomo w jakich godzinach zostanie dostarczona przesyłka.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Alex / 2023-08-16

Przesyłka z wykupioną (dodatkowo płatną) gwarancją dostawy do 9:30 w kolejnym dniu roboczym doszła do mnie dopiero dzień roboczy później niż planowana dostawa, czyli de facto trzy dni kalendarzowe później, w związku z błędem technicznym na sortowani. Błąd zawsze może się zdarzyć, ale firma nie ma żadnej procedury na takie sytuacje, nie dostałam nawet żadnej informacji o opóźnieniu. Na infolinii bot nie chce łączyć z konsultantem, gdy w końcu się udaje, konsultant nie ma możliwości w żaden sposób pomóc.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Klient / 2023-08-11

Obsługa na infolinii dla Klientów firmowych DPD to istna porażka, kobieta która jest opiekunem Klienta, obraża swoich klientów i arogancko odpowiada na każde pytanie. Po prostu wstyd i żenada,że nikt nie sprawdza jak zachowują się pracownicy. Po 7 latach umowy dpd rozwiązuję z tym dziadostwem.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Marek / 2023-07-30

Firma erdo co robi wszystko na od……ol paczek nie odbierają,reklamacji nie uznają. Tylko oni mają rację, najgorsza firma kurierska jaka może być w tym kraju. Chcesz mieć problem to wysyłaj paczkę tą pseudo firmą kurierska. Nie polecam
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Same wady

Extra informacje

Denton / 2023-07-29

Przesyłka niedostarczona na czas, na infoliniach jedynie boty, brak kontaktu z kurierem, brak szacunku do klienta. Najgorsza firma kurierska, stanowczo odradzam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadne, firma do usunięcia

Wady

wiele

Extra informacje

Pod żadnym pozorem nie wybierać DPD.

Dominik / 2023-07-26

Dpd to jakiś dramat. Niesłowni, klienta mają totalnie gdzieś. Nie potrafią paczki pod adres dowieźć w ciągu kilku dni. Paczkę oznaczają jako „adresata nie było” mimo siedzenia specjalnie cały dzień w domu i czekania na nią. A infolinia z botami, którzy odsyłają do innych botów to zwieńczenie tej idiotycznej instytucji. Cytując klasyka: „TO JEST K… DRAMAT”
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Hahahah, co?

Wady

Absolutnie wszystko

Extra informacje

Wiktoria / 2023-07-24

Najgorsza poczta w Polsce, kurierzy to idioci, nie uprzedzają kiedy przyjdą, nie dają przesyłki bo nie mają widać resztę i nie przyjmują kartą , musiałam jechać 10 km do oddziału po paczkę, i jeszcze musiała zapłacić 20 zł, to straszne, nigdy więcej nie skorzystam z tej poczty
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Tosia / 2023-07-14

Nie rozumiem dlaczego kurierzy DPD działają na szkodę klientów i są bezkarni . Dlaczego Allegro typuje ich do transportu
Cena
Obsługa klienta
1.00
Zalety

buta

Wady

same minusy

Extra informacje

JK / 2023-07-01

Zdecydowanie odradzam kupowanie czegokolwiek z przesyłką wysyłaną przez DPD! Kurier z Mysłowic pomylił adres, dostarczył moją paczkę komu innemu,rzecz była wartościowa. Przychodzą maile i smsy, że paczka dostarczona tylko nie do mnie! Kontakt z kurierem na początku to udaje, że nie wie o co w ogóle chodzi, robi z człowieka wariata... Na drugi dzień po kilku telefonach do Warszawy przez bota okazuje się, że kurier widmo podrzuca moją paczkę sąsiadom, nie umie nawet przynieść zgubionej paczki pod moje drzwi na moje wyraźne polecenie! Oczywiście telefony od klienta to kurier odrzuca połączenie....Nigdy więcej DPD, szkoda nerwów na tą firmę, chyba, że się nimi zajmie UOKiK
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Absolutnie żadne!!

Wady

Wszystko!!

Extra informacje

Katarzyna / 2023-06-26

.Kurier nie pojawił się z paczką i samowolnie wpisał że nie było mnie w domu , a cały dzień na niego czekałam, nie dzwonił domofonem.\r\nOpłaciłam paczkę a on nie chciał jej wnieść na górę\r\nMoim zdaniem firma do zamknięcia i likwidacji.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Niekompetencja, bezczelność, brak empatii

Extra informacje

odb / 2023-06-15

8 dni mija i nie mam przesyłki-oddział… 8 dni mija i nie mam przesyłki-oddział gdansk botaniczna ! nikt nie wie co sie dzieje, kilkanascie wiadomosci, jeden wielki bu...l
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

STEFANIA / 2023-06-14

WYSYŁAŁAM 13-06-2023 3 DUŻE PACZKI DO ANGLII, KURIER O NR RZDWRO ODBIERAŁ JE. CHCIAŁABY PODZIĘKOWAĆ ZA TAKĄ MIŁĄ POSTAWĘ TEGO PANA, SAM ZANIÓSŁ PACZKI DO SAMOCHODU. ZA KAŻDYM RAZEM KIEDY PRZYWOZI LUB ODBIERA PRZESYŁKI JEST BARDZO MIŁY.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00

Renata / 2023-06-08

Nie polecam,dwukrotnie za sprawą kuriera Sebastiana, nie otrzymałam przesylki,chociaż celowo zamówiłam za pobraniem i czekałam w domu na kuriera.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25

Klient / 2023-06-05

Złodzieje !!!! Oszuści !!! Naciągacze !!! Niszczyciele paczek !!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Nie zamawiajce tego czegoś !!!! Oszuści złodziej

Extra informacje

Agnieszka / 2023-06-02

porażką , wiecznie niszczą , wiecie spóźnieni , kurierzy niemili ., `zakłamana firma odyslajaca tylko do reklamacji a i tak odrzucają
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadne

Wady

w **ch **u

Extra informacje

nie polecam

Tomek / 2023-05-20

Dpd to zdecydowanie najgorsza z firm kurierskich! Już dwukrotnie miałem przypadek, że kurier nawet nie podjął próby doręczenia paczki. Do tego sami zmienili datę doręczenia! Nie ma możliwości dodzwonić się do konsultanta i złożyć skargę, bo cały czas zgłasza się bot. Zdecydowanie odradzam korzystanie z usług dpd!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

-brak kontaktu z konsultantem

Extra informacje

Były Klient / 2023-05-17

Nie wiem jak układają się relacje między firmami kurierskimi (jako pracodawcami) a doręczycielami, kurierami zwanymi (jako pracownikami): może żądają za dużo a płacą za mało? A może nie? Mnie, jako klienta niespecjalnie powinno to obchodzić, poza zwykłym ludzkim zainteresowaniem losami drugiego człowieka. Jeżeli doręczyciele mają jakieś problemy ze swoimi pracodawcami, to sprawa dla różnych instytucji, organizacji czy instancji jak np. Związki Zawodowe (podobno jeden związkowiec komunę w Polsce obalił), PIP, MRiPS itd. Niektórzy doręczyciele zachowują się jak „udzielne księżniczki”. Mam wrażenie, że niektórym z nich wydaje się, że to klient (ich chlebodawca) jest dla nich, a nie że oni świadczą dla niego usługi. W moim przypadku prawie zawsze doręczyciel prosił, abym wyszedł za posesję (dość dużą) po odbiór przesyłki, choć to jego obowiązek jest wejść i doręczyć. W imię dobrej współpracy i zwykłej, ludzkiej życzliwości wychodziłem przed posesję, by biednego doręczyciela nie zamęczać „forsowaniem” furtki czy bramy wjazdowej, drzwi głównych do budynku, jazdą windą na piętro i doręczeniem przesyłki. Skoro miałem możliwość i czas, czemu nie? Szybciej i prościej. Ostatnio jednak zdarzyło mi się nie móc wyjść i wtedy powstał problem. Zadzwonił doręczyciel, że „za minutkę” będzie przed posesją i czy mogę wyjść do furtki/bramy wjazdowej po odbiór. Odpowiedziałem, zgodnie z prawdą, że dziś nie mogę wyjść i wyjaśniłem mu jak zadzwonić domofonem, bym go wpuścił przez furtkę i główne wejście. Czekałem prawie pół godziny (miał być minutka) i nikt nie dzwonił ani do furtki, ani do głównego wejścia, ani do mieszkania! Pomyślałem, że może coś się wydarzyło, może korki albo może jakaś inna przeszkoda sprawiła, że doręczyciel nie dotarł. Zadzwoniłem do niego, żeby zapytać co się dzieje i kiedy będzie i dowiedziałem się, że już był, nikogo nie zastał (!!!) i zostawił przesyłkę przed drzwiami na wycieraczce!!! Na moje stwierdzenie, że nie usłyszałem żadnego dzwonka (a powinienem usłyszeć aż trzy: do furtki, do wejścia głównego i do mieszkania) odpowiedział, że ktoś go wpuścił na teren posesji i do budynku (tak że nie musiał dzwonić) a jeśli chodzi o mieszkanie, pukał do drzwi! Nikt mu nie otworzył, zostawił przesyłkę i poszedł!!! W XXI wieku doręczyciel puka do drzwi a nie dzwoni dzwonkiem! A jeśli nikt mu nie otworzył, przecież mógł zadzwonić telefonem. Gdyby chciał, ale chyba nie chciał. Nie wiadomo czy to skutek dysfunkcji intelektualnej czy zwykłej złośliwości. PORZUCIŁ przesyłkę (bo tak to trzeba nazwać) i sobie poszedł. Nie wiem czy ta firma tak kiepsko płaci, że przyjmuje byle kogo czy o coś innego chodzi. Na całe szczęście przesyłka była sobie przed wejściem. A równie dobrze mogłoby być inaczej. Ktoś mógłby ją zabrać; przecież różni ludzie chodzą po świecie. A w wersji „soft” uchybienie względem RODO: każdy mógłby zobaczyć kto jest odbiorcą, czyli kto mieszka pod danym adresem, a przecież klient/odbiorca wcale nie musi chcieć, by wszyscy wiedzieli jak się nazywa i gdzie mieszka. A najgorsze jest to, że doręczyciel do niczego się nie poczuwa. On zapukał do drzwi! Każdy średnio inteligentny człowiek wie, że pukanie do drzwi może być niesłyszalne np. na drugim końcu mieszkania, na balkonie/tarasie, jeśli działa jakiś głośny sprzęt (np. odkurzacz czy wiertarka), zwłaszcza w przypadku osób starszych. Po to wymyślono dzwonki i temu one służą. Jeśli jest dzwonek „opcją domyślną” jest „Dzwonić”. Ale widocznie temu doręczycielowi nie starczyło chyba rozumu(?) czy dobrej woli(?) by o tym pomyśleć. Albo złośliwie (bo tym razem musiał wejść na teren posesji, wejść do budynku i windą wjechać na piętro) albo przez zwykłą głupotę PORZUCIŁ (bo tak to trzeba nazwać) przesyłkę, uznał za doręczoną (i pewnie tak zaznaczył w dokumentach) i sobie poszedł. Miał wiele możliwości, a wybrał najgorszą. Ciekawe czy to głupota, czy to złośliwość czy jedno i drugie? Nigdy więcej z usług tej firmy nie skorzystam, chyba że nauczy swoich pracowników szacunku dla swojej pracy i klientów (jakby nie było ich chlebodawców).
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25

Ewelina / 2023-04-20

Kurier zostawia paczke przed domem nie wiedząc nawet czy ktoś jest w domu.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

borys41 / 2023-04-17

Kurier przywiózł przesyłkę do firmy. Z uwagi na kruchość towaru miał dostarczyć do firmy, ale do rąk własnych do sprawdzenia. Nie zrobił tego, przesyłkę uszkodzoną zostawił na korytarzu w recepcji i zmył się czym prędzej bez powiadomienia. Paczkę zabrałem na koniec dnia po interwencji pań z recepcji, że takowa leży. Towar kompletnie zniszczony - reklamację zgłosiłem niezwłocznie - odrzucili, bo twierdzą, że odebrałem bez uwag w obecności kuriera i nie miałem uwag. Dodatkowo reklamację złożyłem 3 dni po czasie. Zapomnieli, że był piątek po pracy i wliczyli w to piątkową noc, wolną sobotę i wolną niedzielę. Parodia nie firma. NIE POLECAM. Oszuści bez cywilnej odwagi i odpowiedzialności. Zacytuję z misia: JA TU JESTEM KIEROWNIKIEM TEJ SZATNI I CO PAN NAM ZROBI...?"
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

brak

Wady

jak wyżej

Extra informacje

Robert / 2023-04-12

Bytom Szombierki 12 kwietnia 2023 godz. 16:30 ul.Generała Hallera kurier DPD ww elekrtycznym Mercedesie o nr rej. PY00066 jeżdża w ulicę jednokierunkową pod prąd i na zwróconą mu uwagę pokazuje niecenzuralne gesty. Gratuluję firmie DPD pracowników.

Maria / 2023-04-05

Polecam firmę DPD. Powiadomienia SMS, kontakt telefoniczny. Od chwili przejęcia przesyłki od nadawcy przez DPD, na drugi dzień przesyłka już u mnie. Korzystam już kilka lat z usług DPD i nigdy się nie zawiodłam. Okolice Zamościa kurier Gracjan bardzo miły i pomocny w razie potrzeby. Zawsze cała przesyłka, nie uszkodzona. Pozdrawiam kuriera Gracjana.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

powiadamianie telefonicznie, SMS, szybkość dostarczenia

Wady

brak

Extra informacje

Jacek Tomaszów / 2023-03-30

Polecam, kurier Mateusz - 798146207 naprawdę bardzo fajny miły, zawsze uśmiechnięty, rzetelny i odpowiedzialny człowiek,
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00

Natalia / 2023-03-02

Zdecydowanie odradzam korzsytanie z usług firmy DPD. Nie wywiązuje się ona z podststawego zobowiązania przy realizacji usługi "za pobraniem". Kurier odmówił mi sprawdzenia paczki jaką mi doręczał, mimo kilkuminutowego tłumaczenia z mojej strony, że nie będe miała możliwości jej zwrócenia a niechciałabym stracić zapłaconej kwoty 230zł. Finalnie okazało się że zostałam oszukana, przez niekompetnecje kuriera straciłam pieniądze, a zgłaszając sprawę do biura obsługi klienta usłyszełam że kurier dostał reprymendę a ja musze pogodzić sie z sytuacją. Proponuje korzystać z innych firm kurierskich, sama na pewno tak zrobie. Zostawiam opinie jako ostrzeżenie dla innych chcących skorzystać z DPD.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50

Ola / 2023-02-24

Paczka dostarczona szybko jednak kurier zrył mi całe podwórko na dodatek śmiał mi się prosto w oczy i nawet nie przeprosił
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
3.25
Zalety

Wady

Beszczelna obsługa

Extra informacje

ZdzisekP / 2023-02-22

Całkowita porażka. Jeżeli paczka pozostaje u nich na magazynie ponad kilka godzin to na 100% przyjdzie uszkodzona. Często przetrzymują paczki bez powodu. (Ostatnio czekałem 7 dni.) Stwierdzam to na przykładzie kilku paczek, co do których nie mogłem wybrać innego przewoźnika. Kurierzy nie przygotowani do pracy. Brak możliwości odbioru PIN'em. Brak płatności kartą. Nie mają protokołów uszkodzenia. Nie mają nawet listów przewozowych na których można zrobić adnotację o zastrzeżeniach do przesyłki. Często nie potrafią się poprawnie wypowiadać. Nie szanują przesyłek. Podrzucają paczkę pod drzwi i szybko uciekają. Do operatorów info linii dostępu broni nieugięty bot. Jak już się uda dodzwonić to tam też beton (Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz?"). Nie polecam. Unikajcie.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Wszystko

Extra informacje

Izabela / 2023-02-17

DPD Radom, kurier Kacper świetny człowiek, miły uprzejmy zawsze pomocny. Serdecznie polecam tego kuriera.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

Kultura, uprzejmość

Wady

Brak

Extra informacje

Zawsze na czas

daru911 / 2023-02-14

Kurier DPD z Czechowic Dziedzic to totalne dno !!!! Nie był pod adresem, natychmiast odesłał przesyłkę do nadawcy, żadnego kontaktu chocby telefonicznego. Potem tylko kłamstwa,kłamstwa. Naciągacze na koszta przesyłki w dwie strony. Jeśli masz ochote na zszargane nerwy strate pieniedzy za transport oraz brak przesylki za która zapłaciłeś to dobrze trafiłeś! DPD to Ci zapewni!!!! Totalne dno !!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Krzysztof / 2023-02-08

Przesyłka niedoręczona z powodu rzekomo błędnego adresu. Adres wybrany z listy punktów odbioru. Brak kontaktu z kurierem. Brak próby kontaktu ze strony DPD przed próbą doręczenia. Dno.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

DPD nie doręcza paczek powołując się na rzekomo błędny adres.

Extra informacje

Dominika / 2023-02-08

Dpd Olsztyn paczka została okradziona. Przyszła bez zawartości wciśnięta w skrzynkę pocztową bez informacji że w ogóle została dostarczona. Jaki kolwiek kontakt z działem reklamacji to jakaś farsa przyszedł jeden mail że rozpatrzą to w 30 dni ale odpowiedzi brak. Całą sytuacja wydarzyła się 29.11.2022 i do tej pory brak odzewu ze strony reklamacji
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Zbyt wiele

Extra informacje

KATARZYNA / 2023-02-08

Przesyłka nr 1000562283735U zamówiona w dniu 07.02.2023 z terminem odbioru 08.02.2023. Kurier przesyłki nie odebrał. To kolejny taki przypadek. To już znak rozpoznawczy tej firmy. Nie biorą pod uwagę, że ktoś czeka cały dzień w domu na próżno i nawet nie potrafią poinformować. Nie szanują czyjegoś czasu.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Cena

Wady

Niesolidność, nieterminowość

Extra informacje

Maryna / 2023-02-07

Serdecznie NIE POLECAM tej firmy. Zamówiłam w MediaMarkt laptop, który miała dostarczyć firma DPD. Otrzymałam SMS-a z tel.kurjera Marcina i info że dziś będzie przesyłka. Z kurjerem ZERO kontaktu, nie odbiera połączeņ, nie odpowiada na wiadomości i w rezultacie jak wchodzę na strone DPD, zeby sprawdzić gdzie jest moja przesyłka UWAGA..... pisze ze: " paczka jest odebrana"!!! Chociaż żadnej paczki nie odbierałam. Nie mam pojęcia co jest grane, ale tego tak nie zostawie! NIE POLECAM!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zadnych

Wady

Cala firma jest wielkim minusem

Extra informacje

Nigdy więcej

Anna / 2023-02-02

NIE POLECAM ! Najgorsza firma kurierska z jaka miałam styczność w życiu, a paczek odbieram jak i wysyłam mnóstwo. (Nie wysyłałam na szczęście nigdy DPD, ale niestety zdarzało się odebrać). Można by książkę napisać o tym jak kurierzy maja w nosie klientów, jak ich oszukują i olewają. Panie w biurze i dziale reklamacji podobnie.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

Jednym słowem TRAGEDIA. Olewka na klienta

Extra informacje

Anna / 2023-02-02

NIE POLECAM ! Najgorsza firma kurierska z jaka miałam styczność w życiu, a paczek odbieram jak i wysyłam mnóstwo. (Nie wysyłałam na szczęście nigdy DPD, ale niestety zdarzało się odebrać). Można by książkę napisać o tym jak kurierzy maja w nosie klientów, jak ich oszukują i olewają. Panie w biurze i dziale reklamacji podobnie.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

Jednym słowem TRAGEDIA. Olewka na klienta

Extra informacje

Remi / 2023-02-02

OKRADLI MNIE NA 200 ZŁ Przesyłka, która była malutka, nie ważyła więcej niż 0.3 kg została policzona jako PALETA 300 KG i dołożyli mi kare 200 zł. Reklamacje odrzucili :DDDDD UOKiK - CZEKAMY aż weźmiecie się za tą bandę Opiekun handlowy ma tak głęboko swoją pracę, że nie raczy nawet odpisywać, a jak już to zrobi to z łaską.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Wady

Reklamcje, bezpodstawne opłaty dodatkowe

Extra informacje

zet / 2023-02-02

Ja jestem z tej firmy bardzo zadowolony. Oddział Olsztyn i jego kurier Grzegorz, który obsługuje mój rejon (Zatorze), działają bardzo dobrze. Kurier zawsze uśmiechnięty i nigdy niemający nastroju „pracuję tu za karę”. Wg mnie firma ok.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
4.75

Nataliia / 2023-01-31

Najgorsza firma dostawca!!! Odradzam!!!Brak kontaktu ze strony kuriera, i nagle „odbiorca nieobycny”, chociaz jestem 24/7 w domu! I to juz kolejny raz! Po co placic za kuriera jesli sama musze isc po przesylke!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Najgorsza firma dostawca!!! Odradzam!!!Brak kontaktu ze strony kuriera, i nagle „odbiorca nieobycny”, chociaz jestem 24/7 w domu! I to juz kolejny raz! Po co placic za kuriera jesli sama musze isc po przesylke!

Extra informacje

Michał / 2023-01-26

Uslugi kurierskie świadczone DPD to jakiś żart. Kurier Sebastian, rejon Warszawa Praga Południe kłamie, po pierwszym nie dostarczeniu paczki następnego dnia kliknął złą opcję (odmowa przyjęcia przesyłki zamiast brak odbiorcy w domu), w związku z czym paczka została od razu zwrócona do nadawcy. Tego typu "kwiatki" zdarzają się nagminnie. Omijać szerokim łukiem.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Brak

Wady

Jw

Extra informacje

Sebastian / 2023-01-23

Niezetelna firma wprowadzajaca ludzo w blad Zamowilem kuriera na godz 15-17bo wszyscy w pracy a kurier przyszedl rano i zostawil 10kg paczke w sklepie kilmetr od domu. Na infolini nic nie moga poradzic. Firma krzak omijac jak najdalej.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

nic

Wady

wszystko

Extra informacje

Monika / 2023-01-16

Ta firma to masakra! Kurier nie doręczył przesyłek pomimo umówienia przez konsultanta DPD na dostarczenie paczek następnego dnia, tj. 13.01.2021. Nie przyjechał ani nie zostawił żadnej wiadomości o statusie przesyłek. Natomiast w systemie widniej informacja o odmowie odebrania, co jest ewidentnym kłamstwem, ponieważ czekaliśmy na kuriera cały dzień tj. 13.01.2023,a ten się nie pojawił. Po kontakcie z konsultantem, który przekazał informację że paczka będzie dostarczona w poniedziałek ,tj. 16.01.2023,czekaliśmy do południa, natomiast w systemie pojawiła się informacja o rzekomej odmowie odbioru paczek. W tej chwili musimy ponownie zamawiać paczki przez co termin oczekiwania znacznie się wydłuża. To jest straszna niekompetencja kuriera, któremu nie chce się pracować!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Nieróbstwo i kłamstwo kurierów

Extra informacje

Mikołaj / 2023-01-14

Najgorsza firma kurierska. Zatrudniaja kurierów bez umowy, którzy dostarczają paczki bez terminala i podpisu i nie mają pojęcia o podstawach procedur panujących w firmie. Paczka zwrócona do nadawcy ponieważ kolega kuriera, który mu pomagał tego dnia bez żadnej umowy nie był w stanie wydać paczki za pobraniem. Kod rabatowy w sklepie wart 100 złotych przepadł. Na reklamacje dostałem odpowiedź po miesiącu, że nie jestem uprawniony składać reklamacje, bo nie odebrałem paczki. Szkoda że nie byłem w stanie przez ich kuriera z łapanki. Omijać szerokim łukiem i brać jakąkolwiek inną opcję dostawy.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Grzegorz / 2023-01-14

Okradziona paczka o numerze 1000547938482U. 28 grudnia złożone zamówienie na transport 2 paczek 31 kilogramowych z książkami . Paczki miały być zabrane od nadawcy 29 w czwartek ale kuriera nie było, był dopiero w piątek 3o grudnia. Paczki dostarczone w poniedziałek 2 stycznia. Jedna duża i ciężka, druga duża ale zamiast 31 kg ważyła może ze 3 kilogramy - praktycznie pusta w środku i do tego oklejona taśma DPD. Od razu za telefon do Nadawcy - Nadawca przesłał listę wysłanych książek - brakuje 29 pozycji. Spisałem protokół szkody, wysłana Reklamacja . Firma Furgonetka [zamawiane przez furgonetka] dzisiaj odpisała że DPD nie wie co się stało z zawartością okradzionej przesyłki. brakuje 29 książek, prawie całe pudełko i oni nic nie wiedzą. Czekam na rozpatrzenie Reklamacji i zgłoszę sprawę na Policji. Nie dam się okradać. Odradzam każdemu jakikolwiek kontakt z firmą DPD bo po prostu szkoda nerwów. Na infolinii BOT , a gdy łaskawie ktoś odbierze telefon to niestety niewiele potrafią pomóc. Ja już nigdy nie skorzystam z DPD a sprawę okradzionej przesyłki z zawartością ponad 1000 zł zgłoszę na Policji. Mam nadzieję że ta Firma niedługo padnie.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

okradziona/zagubiona zawartość przesyłki brak kontaktu z firmą DPD -na Infolinii Bot - trzeba mieć anielską cierpliwość żeby się dodzwonić Regulamin Firmy skonstruowany tak żeby w razie kradzieży paczki PRZEZ NICH nic nie można było robić. Zero szacunku do Klienta - traktują ludzi jak debili Zero odpowiedzialności z ich strony

Extra informacje

Lola / 2023-01-12

Dzisiaj kurier DPD który obsługuje Polanów zachodniopomorskie zaczął krzyczeć ,że mam zmienić kuriera bo on nie będzie nosił mi paczek bo ciężkie .ok 15 kilo następnym razem będzie awizował albo wypierdo...paczka była opłacona więc nie mam pojęcia o co chodzi .Miałam iść po paczkę do samochodami sama ja wyjąć ? Nie polecam dziad jakich mało ,...a mało tego jeszcze stwierdził ,że ja zapłaciłam za paczkę nie za dostarczenie i że jest nie wymiarowa????szok ...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50
Zalety

Wady

Cham

Extra informacje

Były Klient / 2023-01-05

Najgorsza firma kurierska. Przesyłka odebrana wczoraj rano przez kuriera zostanie doręczona w Poniedziałek. Gdybym chciał przesyłkę w poniedziałek, sam bym sobie ją odebrał! Beznadzieja.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Cała firma to jedna wielka Wada

Extra informacje

Grzegorz / 2022-12-31

Paczka miała być dostarczona w sobotę za co została pobrana dodatkowa opłata. kurier nie pojawił się tego dnia z paczką i samowolnie bez kontaktu zmienił sobie termin dostawy na poniedziałek. Zero możliwości kontaktu, formularz reklamacji żałosny. to nie pierwsza taka sytuacja. brak słów. niestety sklep ma podpisana umowę na dostarczanie paczek z tym nieszczęsnym DPD. moim zdaniem firma do zamknięcia i likwidacji. Będzin i okolice
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

cala firma to jedna wielka pomyłka

Extra informacje

Sylvo / 2022-12-22

Masakra !!! Kurier nie dotarł na miejsce z paczka napisał sobie iż paczkę dostarczał 2 razy tego samego dnia lecz nikogo w domu nie było . Dzwonię wiec na centrale do Warszawy co z tą paczka tłumacze pani ze kuriera nie było a pani jak robot odpowiada że był bo ona widzi w systemie i na każdą próbę wyjaśnienia sprawy pani robot odpowiada ,, kurier był upadną 2 razy bo mam w systemie „ to jej mówię że mam od firmy DPD informacje o ponownym dostarczeniu przesyłki dnia 22.122022r i proszę o numer do kuriera, odpowiedź pani robot ,kurier był u pana wczoraj dwa razy mam w systemie , i nikt z paczką nie pojedzie bo była 2 Krotna próba doręczenia pana nie było paczka wraca do nadawcy ! SYF KIŁA i MOGIŁA JAK MOŻCIE OMIJAJCIE TĄ FIRMĘ SZEROKIM ŁUKIEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Kłamią ,kręcą i nie dostarczają przesyłek !!!!!!

Extra informacje

Oliwia / 2022-12-19

Kurier Waldemar z Tychow to najgorszy kurier. Jest agresywny i bezczelny. Jeżeli nie chce się jemu wchodzić z przesyłka na górę odsyła przesyłkę do nadawcy. Mam nadzieje ze go zwolnią
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

ale / 2022-12-16

Chciałam nadać paczkę, skrytka otworzyła się i.. w środku była inna paczka. Na poziomie aplikacji nic nie można zrobić, nie można zmienić miejsca nadania. Porażka
Niezawodność
1.00

Aga / 2022-12-08

Wiecznie zepsuty terminal i brak gotówki by wydać resztę. Brak kultury
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Wiecznie zepsuty terminal i brak gotówki by wydać resztę. Brak kultury.

Extra informacje

vin-vin / 2022-12-03

tragedia, okropna firma, ich aplikacja na telefon również do ***, nie da się normalnie nadać paczki bo po pierwsze - strasznie trudno znaleźć jakikolwiek punkt, nawet z mapami google jakoś dziwnie się wyświetlają - w ogóle w innych miejscach niż rzeczywiście są, następnie aplikacja która ma totalny problem z ogarnięciem czegokolwiek (stojąc przed w końcu znalezionym paczkomatem nie potrafiła go wyświetlić), również WYBRAŁA ZA MNIE inny punkt nadania niż ten który chciałem wybrać przez co musiałem zapierdzielać na drugi koniec miasta, a i tak ostatecznie nie udało mi się nadać tej paczki, kończąc - jeśli mogę dać komuś dobrą radę to tylko taką że lepiej trzymać się z dala od wszystkich firm wysyłkowych oprócz InPosta - jako jedyny jeszcze mnie nie zawiódł
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

jedno wielkie gówno

Extra informacje

Jaga / 2022-12-01

Jednym z kurierów DPD jest Eryk. Naszym zdaniem najlepszy kurier jakiego znam. Bardzo sympatyczny, uczynny i zawsze pomocny. Pełna kultura w 100 %. Chcemy, aby takich kurierów było więcej i na pewno. będą
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

Pełen profesjonalizm i kultura osobista

Wady

Brak

Extra informacje

DPD powinno być dumna z takiego kuriera!!!

Violetta / 2022-11-30

Najgorsza firma kurierska. Nie ma kontaktu z nikim ani kurierem ani konsulatatami. Firma widmo dziwię się ze jeszcze istnieje na rynku.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Całe mnóstwo

Extra informacje

Jula / 2022-11-25

Masakra nie polecam-Pani kurier z gorzowskiego DPD powinna zmienić pracę tak delikatnie mówiąc
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Niema

Wady

Koszmar ,opryskliwość u głupots

Extra informacje

dragus / 2022-11-17

Firma do zamknięcia. Kurier Marcin we Wrocławiu, to cham i prostak. Obraził moją matkę bo zamówiła za ciężką dla niego paczkę. Potem pare razy zrobił to samo bo znowu paczka była za ciężka. Jednym razem zniszczył mi towar bo walnął nim byle jak o podłogę. Musiałem towar zwrócić i niestety znowu on go dostarczył, jak mu zwróciłem uwagę to mnie wyzywał od najgorszych. Niestety następnym razem jak zamawiałem towar to nie było wyboru innej firmy więc nasz kochany Marcinek, nawet nie przyszedł z paczką tylko jak zobaczył adres to odesłał paczkę z powrotem. Firma chyba zatrudnia ludzi chorych psychicznie albo nie wiem, jakiś bezdomnych z ulicy. Dodam tylko że skargi na niego nic nie dają, chłop musi chyba opierdzielać kiełbachę prezesowi bo jest nie do ruszenia.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Nie ma żadnych

Wady

Całe multum

Extra informacje

Aga / 2022-11-16

Od jakiegoś czasu kurierzy tej firmy są na tyle leniwi że nawet nie chce im się zadzwonić dzwonkiem do drzwi, tylko zostawiają paczki pod drzwiami na dworze niezależnie od pogody. Ostatnio trafił mi się jeszcze do tego chamski. Po tym jak powiedziałam mu że jeszcze raz tak to zrobi to zgłosze ten fakt, stwierdził że ma to gdzieś.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Nie ma

Wady

Wiele

Extra informacje

Maciej Sopel / 2022-11-14

Wysyłałem paczkę; dokładnie maskę silnika od samochodu. Maska silnika została uszkodzona podczas transportu do odbiorcy. Na miejscu, odbiorcy nie było w domu. Wyjechała na 3 dni. Wobec tego kurier pozwolił sobie zostawić paczkę pod bramą domu jednorodzinnego na 3 dni. Jak się później okazało maska była uszkodzona. Jako nadawca, zgłosiłem szkodę. Dostałem odmowę wypłaty odszkodowanie cytuję: "pomimo widocznych uszkodzeń (uszkodzenia dające się zauważyć z zewnątrz) została przyjęta bez zastrzeżeń" To są jaja! Napisałem odwołanie z wyjaśnieniem całej sytuacji. Znów odmowa, teraz próbuje otrzymać potwierdzenie odbioru przesyłki. A w systemie śledzenia odebrana jest w dniu kiedy odbiorcy nie było w domu. Teraz odesłali mnie do strefowego opiekuna do wyjaśnienia. JAJA!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

Wady

Obsługa

Extra informacje

Katarina / 2022-11-09

Brak telefonu do kuriera, nieuprzejmi, nie zadzwonia jak nie ma nikogo w domu i nie poinformuja o tym tylko bez pytania zostawiaja u sasiada, a sasiedzi sa rozni. Ogolnie beznadziejna firma
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Brak

Wady

Jak ode mnie to same minusy

Extra informacje

Julia / 2022-11-07

Niestety ale moja przesyłkę ukradł złodziej Krzysztof który dostarcza paczki w rejonie warszawa i okolice. Złodziej zabrał przesyłkę i udał ze wkłada ja do paczkomatu przez co status przesyłki zaginiona uzyskał dopiero po 3 tygodniach od pierwszego mojego zgłoszenia że nie mogę wyjąć paczki. Już prawie 2 miesiące mija jak nie mogę się od nich doprosić rekompensaty za ukradzioną przesyłkę. Obsługa klienta nie istnieje. Jedyna odpowiedź jaką potrafią to proszę czekać... Wydałam spore pieniądze na dzwonienie do nich i próbę dowiedzenia się co dalej ponieważ meilowo każą tylko czekać i tak czekać można aż do śmierci. Oni zatrudniają złodziei A klient musi cierpieć i ponosić dodatkowe koszta. Firma równa zeru. Absolutnie nie polecam tej firmy kurierskiej.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak zalet

Wady

Zatrudniają kuriera złodzieja, rozwiązanie problemu trwa kilka miesięcy. Nie wychodzą do klienta aby naprawić błąd tylko każą czekać.

Extra informacje

Prawie 2 miesiące czekam na rekompensatę za to że oni zatrudniają złodziei

BC / 2022-11-04

Firma – porażka. Paczka nawet nie wyjechała z magazynu, o czym zostałem poinformowany na infolinii przez konsultanta. Zapewnił on również, że zostanie doręczona następnego dnia. Tymczasem zmienili sobie status na "ZWRÓCONA DO NADAWCY". Jak widać DPD taki przyjął model "biznesowy" - klientów się oszukuje i robi się swoje, albo inaczej - nie robi się tego, za co bierze się pieniądze.
Niezawodność
Obsługa klienta
1.00
Zalety

brak

Wady

Konsultanci zostali najwidoczniej wyszkoleni do oszukiwania klientów

Extra informacje

Isa / 2022-10-30

Paczka przyszła rozwalona,szkła porozbijane.rzeczy pokradzione.zlodzieje.zlozylam reklamacje nawet nie przyznali.ZAMKNAC TA FIRME ALBO POZWALNIAC NIE KTORYCH KURIERÓW.????????????
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

????

Wady

????

Extra informacje

Joanna / 2022-10-25

Nie polecam dziadostwo. Nie ma kierownictwa które by wyeliminowało ogniwa przez które są takie opinie. Zamknąć tą firmę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Wszystkie jakie mogą być w tej branży

Extra informacje

Malgorzata / 2022-10-19

Ostrzegam przed firma krierska DPD dno kompletne ! Kurierzy "Swiete Krowy" robia laske ze pracuja !
Zalety

zadnych

Wady

wszystkie jakie moga byc

Extra informacje

Rychu / 2022-10-15

Dno i metr mułu , paczkomat często nie działa, paczki giną , punkt odbioru paczek nie dostał paczki mimo ze na stronie widnieje że jest a w aplikacji pokazuje jeszcze co innego...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Burdel na kółkach , kłamcy i oszusci bardzo nierzetelni.

Extra informacje

Beata / 2022-10-13

Skuszona tańszą przesyłką wybrałam metodę dostawy do paczkomatu DPD - nigdy więcej! Dwa dni próbowałam odebrać paczkę z automatu z negatywnym skutkiem. Na infolinii ( w której po ponad 30 min. połączenia raczył ktoś odebrać) dowiedziałam się, że moja paczka została przekierowana do punktu odbioru czynnego do 17.30. Jakim cudem miałabym się o tym dowiedzieć skoro nie dostałam żadnego powiadomienia? Wiecie jakim? NA STRONIE DPD PO WEJŚCIU W ŚLEDZENIE PACZKI. Po kiego grzyba mam śledzić paczkę na ich stronie internetowej, skoro w aplikacji DPD status paczki oznacza "gotowy do odebrania w automacie paczkowym" a przy tym podana jest lokalizacja tego miejsca.... Brak słów! I bądź tu Panie mądry, jak pracujesz do 20 a punkt odbioru czynny do 17.30, a żeby było mało do odbioru paczki potrzebne jest okazanie...dowodu osobistego osoby zamawiającej, także powodzenia... Zostaje tylko zamawiać Inpostem - ten mnie jeszcze nigdy nie zawiódł.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

ZERO!!

Wady

WSZYSTKIE MOŻLIWE

Extra informacje

-

Agata / 2022-10-12

Kpiną jest przekierowywanie paczek w dniu dostawy, nie dając żadnego czasu na reakcję, i to do punków zdecydowanie krócej otwartych. Jak mam odebrać swoją paczkę skoro punkt odbioru otwarty jest tylko w godzinach od 10 do 18. Przecież ludzie pracują. brak słów.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Kamila / 2022-10-11

Żenada i kpina. Paczka krajowa dostarczona po ... 8!!! Dniach od nadania i to do innego punktu niż w zleceniu. Firma sama sobie zmieniła punkt odbioru.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zadne

Wady

Wszystkie usługi

Extra informacje

Halina / 2022-10-06

Porażka paczka szła z Czech do punktu odbioru. Kurier w punkcie nie mógł zeskanować więc bez żadnej informacji zabrał paczkę. Ja po pracy sprawdzam maila i pisze że paczki nie udało się dostarczyć. Zadzwoniłam do kuriera ale oczywiście nie odbiera więc tel do obsługi klienta gdzie dowiaduje się że kurier zrobił zwrot i paczka idzie do nadawcy. O 12.10 była próba dostarczenia a o 14.35 zrobiony zwrot do nadawcy. To jakaś kpina złożyłam reklamacje. To nawet na poczcie jest możliwość odbioru paczki do 48 godzin
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Kasia / 2022-10-06

Nigdy więcej usług tej firmy, to jest jakaś porażka. Kilka razy trafiły się opóźnienia ale ostatnim razem jak paczka przeleżała kilka dni w sortowni a miała dotrzeć w 2-3 dni do adresata to jest porażka. Kpina, na infolinii mówią, ze paczka jest w transporcie i nic nie mogą zrobić. Inpost jest w porównaniu do tej „firmy” mega zorganizowany i nigdy nie miałam dnia opóźnienia, w przypadku tej „firmy” zawsze się opóźnia. Nie wspominając o paczkomacie, którego aplikacja wiecznie się zacina, paczkomat się nie otwiera itp. Dno
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brakbrak

Wady

Wszystkie możliwe

Extra informacje

Agnieszka / 2022-10-06

Negatywna od 30 września czekam na paczkę i nie ma po telefonicznej interwencji łaskawie mam nadzieję że ja otrzymam
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75

Elena / 2022-10-05

Nie jest to pierwszy skandaliczny przypadek z tą firma, ale tym razem to juz totalnie przegieli. Niestety nie miałam możliwośći wyboru kuriera Miałam do odebrania paczkę, nadaną od Zalando. Pierwsza próba doręczenia nastąpiła 30.09 w piątek. Ponieważ byłam na urlopie, złożyłam dyspozycje zmiany daty doręczenia na 5 października . Mimo złożenia takiej dyspozycji kolejna próba doręczenia nastąpiła w poniedziałek 3 października, o czym poinformowano mnie sms - em. Zadzwoniłam od razu do działu obsługi DPD  z zapytaniem dlaczego tak się stało. Poinformowano mnie ze rzeczywistsze jest dyspozycja zmiany daty ale  najwidoczniej p. Patrycjusz - kurier, który obsługuje ten rejon, nie sprawdził tego w systemie. Powiedziano mi również, ze przesyłka zostanie dostarczona w środę 5 października, zgodnie ze złożona dyspozycją. Dzisiaj rano (5.10 ) zadzwoniłam do działu obsługi DPD zapytaniem, o której mogę się spodziewać kuriera  ale niestety poinformowano mnie, że przesyłka została zwrócona do  nadawcy i nikt nie wie, dlaczego tak się stało. Na koniec chciałabym dodać, ze P. Patrycjusz blokuje klientów i nie ma z nim kontaktu,jeśli zachodzi potrzeba uzgodnienia dostarczenia przesyłki. Jest aroganaki,zachowuję się skandaliczne. Na pytanie czy blokuje wszystkich klientów odpowiedział że to zależy. Nawet nie próbował zaprzeczyć. Omijać szerokim łukiem.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Extra informacje

Arogancja,totalny brak szacunku

Kura / 2022-09-26

Jestem bardzo zadowolona z firmy kurierskiej Dpd. Wszystko sprawnie, na czas, bez żadnych problemów. Kurier Sympatyczny. Oby więcej takich jak kurier Bartłomiej z Lublina z rejonu na Wrotkowie
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00

imie / 2022-09-23

Ocena: 1.67 / 5"Paczkomaty" DPD czy jak to sie tam nazywa, to jakiś dramat. Nie dość że przy zamawianiu nigdzie nie ma informacji że potrzebny jest smartfon żeby otworzyć i odebrać przesyłkę to do tego aplikacja jest pełna błędów. I tak oto aby otrzymać swoje zamówienie musiałam poświęcić na to ponad godzine. Głównie przez błędy w aplikacji. Chciałam więc zadzwonić na infolinię aby dowiedzieć się co zrobić w takiej sytuacji a tu zaskoczenie- "paczkomat" 24h/7 a infolinia do 18 :) moim zdaniem jak już bawimy się w coś co jest czynne całą dobę to infolinia również powinna tak funkcjonować. Nie polecam, lepiej skorzystać z inpostu, wszystko zawsze działa i nigdy nie było żadnych problemów
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50

aja / 2022-09-16

nieroby z gdanska, którzy siedza i grzeja stołki .przez 2 dni nikt nie raczył wydac paczki- a jak juz wydaja to w godz.,gdzie inna firma juz dawno doreczyła, a u nich -kurier pisze ze umówiono inny termin, skoro paczki wydaja ok. 11-12ej! do punktu nie potrafia dostarczyc od 3 dni- konczy sie na statusie 9.30 przyjeto w oddziale . za to biora kase!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Nina / 2022-09-12

DPD kurier odebrał paczkę w Polsce adresowana do Holandii. Z 30kilogramowej paczki dotarło do mnie ok 5kg paczki i na dodatek otwarta. Brak mi słów. Połasili się nie tylko na czekolady, batoniki i masło ale i na ziemniaki, cebulę, jabłka... (....) chleby, bułki i wiele innych produktów, które mąż mi zapakował i chciał mi zrobić niespodziankę. Nie ma odpowiedzialnych za to co się stało. Unikam teraz tej firmy jak ognia, nawet kupując coś na terenie kraju, nie chcę wspierać takiego chamstwa.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Andrew / 2022-09-08

Kurier DPD jeździ jak mu pasuje i ma to wszystko w d...ie . Obsługa klienta masakra rozmawia się botem , ten kto wymyślił bota to został milionerem.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
1.00

ALICJA / 2022-09-06

JAK NAJ DALEJ OD FIRMY ---DPD---- ZERO SOLIDNOŚCI-=, ZERO ODPOWIEDZIALNOŚCI, ZERO KOMPETENCJI , FIRMA KTÓRA KRZYWDZI SWOICH KLIENTÓW , OSZUKUJĄ KLIENTÓW I WYMIGUJA SIE OD JAKIEJKOLWIEK ODPOWIEDZIALNOŚCI WOBEC NIE WYWIĄZANIA SIĘ Z POWIEZONEGO IM ZADANIA ORAZ DODATKOWO NA BESZCZELNEGO OBCIĄŻAJA SWOIMI BŁEDNYMI POSUNIEĆIAMI KLIENTA. TA FIRMA TO DNO!!!! DNO!!!! DNO!!! DNO!!! DNO!!! DNO!!! DNO!!! DNO!!! DNO!!!\r\n\r\n( przy nadaniu pobrali opłatę)-nadałam przesyłkę z z punktu A do B, śledzenie jej wykazało że jest już w mieście B lecz oni postanowili że ma wrócić do punktu A ,po kontakcie telefonicznym i w punkcie DPD okazało się ze uległa zniszczeniu i dlatego ją odsyłają, po powrocie do punktu A pobrali ponownie opłatę .........pytam za co za.....brak kompetencji tej firmy poniosłam podwójny koszt....a przesyłka nie została dostarczona nie powiadomiono w żaden sposób osobę oczekująca na nią, sama śledzić przesyłkę zorientowała się że coś jest nie tak i próbowała ją zatrzymać na miejscu B lecz to zignorowano i odesłano ją musiałam ponieść następny koszt wybrałam solidną firmę tym razem, a DPD nigdy!!! nie wybiorę .....DPD.... TO DNO DNO DNO!!!!
Zalety

Wady

ZERO ODPOWIEDZILNOŚCI

Extra informacje

GOSIA / 2022-09-05

BYŁAM NADAWCĄ !!! NIE POLECAM Obsługa i reklamacje Z CENY ZA PACZKĘ 26 ZŁ. ZROBIŁO SIE 86 ZŁ. PACZKA NADANA PRZEZ ALLEKURIERA WYBRAŁAM DPD , DO TEJ PORY BYŁO OK, PO CZYM DOSZŁO DO OSZUSTWA ZE STRONY DPD DODAŁO JAKIŚ CUDEM DO PACZKI 1 CM. I DOSZŁO DO DOPŁATY 60 ZŁ. MIMO PRzeSŁANEJ DOKUMENTACJI FOTOGRAFICZNEJ DPD TWIERDZI INACZEJ ,ŻE 1 CM WEDŁUG ICH "CERTYFIKOWANEJ WAGI " PACZKA JEST WIĘKSZA !!! NIE POLECAM , NIGDY JUZ NIE SKORZYSTAM
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

NIEUCZCIWE DOLICZANIE ZAPACZKI , MIMO DOKUMENTACJI FOTO, ŻE JEST OK

Extra informacje

Andrzej / 2022-08-30

Ostrzegam wszystkich przed tą pseudo firmą kurierską wysłałem osłonę pod silnik audi za wysyłką skasowali 60 zł, a po miesiącu napisali, że osłona była źle zapakowana i mam dopłacić kolejne 60 zł dodam, że sprzedałem za 70 zł nie raz coś takiego kupowałem i nie było nigdy problemu tylko tym popaprańcom coś nie pasuje w życiu już nie wyślę ani nie odbiorę przesyłki wysłanej przez dpd !
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadnych

Wady

Wszystkie możliwe!

Extra informacje

An / 2022-08-29

Nie polecam. Super zapakowany opiekacz do kanapek dotarł roztrzaskany na kawałki. Rozpadł się. Niszczą, rzucają. Nie uznali reklamacji. Nie polecam !!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Oszuści,

Extra informacje

Indyyyk / 2022-08-25

Ta firma to chyba najgorsza firma kurierska jaka istnieje. Paczki są prawie zawsze rozwalone, na infolinie nie da się dodzwonić, bo jest tam sztuczna inteligencja, która twierdzi, że nie może mnie połączyć z konsultantem. Godziny doręczenia prawie nigdy nie pokrywają się z rzeczywistością, a numeru do kuriera nie podają i nie da się go zdobyć na infolinii, bo sztuczna inteligencja.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Brak

Wady

Wszystko

Extra informacje

Ala / 2022-08-22

Paczka została zgubiona/niedostarczona jakaś kpina !!!!!! Dpd po rozpatrzeniu reklamacji twierdzi że jest wszystko ok bo według nich paczka została odebrana bo tak pisze w śledzeniu przesyłki. Kpina kpina i jeszcze raz kpina !!!! Kradną paczki i myślą że wszystko ok a ja niemam ani pieniędzy ani towaru. Wybierajcie innych kurierów jeśli możecie bo dpd to śmiech na sali!!!! Omijać szerokim łukiem !!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Gubią paczki. Nie wyciągają konsekwencji wobec swoich kurierów. Mają klienta w nosie !!!!!.

Extra informacje

Kasia / 2022-08-17

Paczkomaty DPD to jedna wielka porażka. Dziś się przy nim popłakałam, ale i tak nic to nie dało. Później rozmowa z botem ba infolinii, taka sama porażka… W rezultacie po chyba 10 godzin próbowania, musiałam iść do punktu żeby nadać…
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Wszystko

Extra informacje

Paweł / 2022-08-17

Już poraz kolejny paczka nie dostarczona na czas. Dociera do punktu Tarnowie (Lisia Góra).I kontakt się urywa. Kiedy dzwonie to za każdym razem tłumaczenie że nowy kurier i nie wiedział że jego rejon albo że kurierzy na urlopie. Normalnie ręce opadają w tych czasach taka obsługa klienta. Inpostowi mogą buty myć
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadnych

Wady

Brak dostawy na czas

Extra informacje

Starsza Pani / 2022-08-05

DPD jako firma kurierska działa różnie (w niektórych miejscach Polski kurierzy są uprzejmi i dowożą paczki na miejsce) ale nie w Lublinie gdzie przewozi paczki jakiś pan Krzysztof człowiek ten nie dzwoni do domów ani do odbiorcy i zostawia paczki gdzie popadnie (w dowolnym punkcie) czasem potrafi zostawić nawet na tej samej ulicy choć do odbiorcy nie zajrzy. Ciężkie rzeczy nagminnie, ale ostatnio i lekkie. Oczywiście w tej okolicy samochodem przejedzie by mieć na gps, ale podnieś d... siedzenia z samochodu i wejścia po schodach nie chce mu się wykonać! Szczególnie traktuje w ten sposób starszych ludzi, którzy z wyszukaniem rzeczy w internecie maja problem więc i skargi nie zgłoszą. I tu jeszcze jedna uwaga co do punktów odbioru na aplikację NIE KAŻDY MA MOŻLIWOŚĆ SPRZĘTOWĄ, UMIEJĘTNOŚCI I W OGÓLE CHCE MIEĆ APLIKACJE TEJ FIRMY NA SWOIM TELEFONIE! A w inny sposób wydostać z tego punktu odbioru przesyłki nie można! Paranoja! Szczególnie dla starszych ludzi. Nie polecam zamawiać DPD paczek i wysyłać tą firmą paczki na Lublin dopóki ten pan Krzysztof - kurier tam pracuje, a patrząc na ilość skarg na niego to musi mieć znajomości w zarządzie, dyrekcji Lubelskiego oddziału.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Kurier i jego podejście do odbiorcy

Extra informacje

Xxc / 2022-08-03

Brak słów do kurierów DPD zostawiają na klatce paczki i gdzieś to mają nawet nikt konsekwencji nie wyciąga jak oni pracują. Dzwoniłam na infolinię to mówią że zgłaszają problem a tak naprawdę nic nie zgłaszają, kurier dalej w twarz będzie się śmiał. Nie polecam tej firmy ostatni raz zamawiam cokolwiek po prostu brak słów. Nie polecam
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Henia / 2022-08-03

DPD bardzo się popsuło: ostatnio permamnentnie zostawiają paczki w randomowych miejscach, nie dostarczają pod adres, kontakt z kurierem - nie odbierają telefonu ("poczta głosowa jest pełna" - widocznie nie tylko ja próbuję się dodzwonić). Nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zero

Wady

beznadziejna firma w stylu PRL

Extra informacje

Motyl / 2022-07-29

Puki pan Marcin jeździł w Buku było wszystko ok nie było żadnych problemów. A odkąd jego miejsce zajęła pani Magda jest strasznie paczki są poniszczone i brudne. A ostatnio gdybym nie zadzwoniła to nawet paczka by nie była dostarczona , a najlepsza odpowiedź tej pani zapomniałam o tej paczce. A żeby się do niej do dzwonić to też graniczy z cudem bo Non stop wisi na telefonie z koleżanką czy tam z kimś i śmiechy i zadowolona z siebie . Już nie polecam tej firmy kurierskiej
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Extra informacje

Brad / 2022-07-27

Tragizm, nie doreczyli paczki, kurier nie odbiera tel, sam musiałem odbierać z pkt dpd. Nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

nic

Wady

wszystko

Extra informacje

Artur / 2022-07-27

Ta firma to porażka gorsza niż Poczta Polska. Totalnie wywalone na klienta, a jak się czegoś człowiek chce dowiedzieć to może porozmawiać z botem.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Wciąż działają i naciągają klientów

Extra informacje

Alex / 2022-07-27

Zerowa. Jestem zniesmaczona i oburzona bezczelnością i świadomą nierealizacją zlecenia. Zapłaciłam za przesyłkę podwójnie nie wiedząc czemu i sama muszę sobie odebrać ciężką paczkę. Zasłaniają się regulaminem i prawem wyboru. Ja też miałam wybór i nie bez powodu wybrałam kuriera. Gdybym mogła sama bym odebrała w punktach odbiorczych czy Paczkomat UE. Jestem po zabiegu i nie wolno mi dźwigać. Kurier nie odbiera telefonów ani SMS-a kłamią że nie zastali klienta. Dział reklamacyjny zasłania się regulaminem. A gdzie w tym bałaganie delikatnie ujmując jest klient. Ma się go w " ciemnym poważaniu".
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Cena nie adekwatna do świadczonych usług

Extra informacje

Fix01 / 2022-07-20

Tylko DPD ma problem z dostarczeniem przesyłki. Tym razem wróciła do nadawcy bo rzekomo odmówiono przyjęcia. Kpina. Najczęściej doręczają z opóźnieniem i twierdzą, że nikogo nie było pod wskazanym adresem.
Niezawodność
Obsługa klienta
1.00

DPD wkurza / 2022-07-18

zamówiłem paczkę dość dużą, zamówiłem na miejsce pracy, to był dom jednorodzinny wszytko mi odpowiadało, bo bylem tam przez cały dzień! Ale (Kurier DPD nie zastał Cię pod wskazanym adresem. ) i teraz co ja mam zrobić, jak już jutro mnie tam nie będzie ! Kurierzy nie wykonują swoją robotę nawet nie dojeżdżają pod adres. jak po otrzymaniu wiadomości zadzwoniłem tam , to jak pewnie wszyscy wiecie , tam nikt nie odbierał !
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Chyba żart, nie ma takich.

Wady

najgorsze kierowcy , nie ma kontaktu

Extra informacje

kary / 2022-07-14

Najgorsza firma kurierska jaka tylko mogła powstać. Kurier nie dostarcza przesyłki twierdząc że nikogo nie było w domu (godz. 8.30 taki wpis zrobił o tej godzinie) gdzie w domu byli wszyscy domownicy, przy furtce jest sprawny domofon ale to chyba zbyt trudne dla tych kurierów żeby chociaż wysiąść z auta i zadzwonić żeby ktoś wyszedł odebrać. Jedno wielkie ZAKŁAMANIE. Nikt tych skarg nie bierze pod uwagę bo nadal ci kurierzy na których są skargi pracują. Ja mam nadzieję że kiedyś ta firma w ogóle zniknie z rynku bo niestety czasem nie mam wpływu na wybór firmy kurierskiej przy zakupie czegoś online.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Extra informacje

Lidia / 2022-07-14

Zamowiłam z allegro dwie paczki, które miały być dostarczone tego samego dnia. W godzinach dostawy kurier miał być u mnie pomiędzy 9:30 - 11:30. Czekałam sumiennie na kuriera od rana do 14, gdyż o tej godzinie musiałam iść do pracy. Zostawiłam ciocie w domu żeby była w razie co, bo wiem ze kurierzy to tez ludzie i że mają dużo paczek, ale takiego chamstwa się nie spodziewałam. Kurier zostawił paczki w salonie obok twierdząc,że mnie nie było w domu. Nie zadzwonił nawet żeby mnie o tym poinformować. Gdy do niego zadzwoniłam z łaską powiedział mi gdzie zostawił moje paczki. Twierdząc,że sobie pani odbierze przecież i będzie wszytsko dobrze. Szczyt normalnie,że płacą takim ludziom za wykonywanie pracy, skoro tak naprawdę nie wykonują swoich obowiązków. Jak ja bym w pracy tak zrobiła to zaraz bym dostała litanie od szefa. A im to z tego co widzę notorycznie uchodzi płazem.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Anna / 2022-07-13

Koszmar.. Na stronie opcja przekierowania przesyłki na konkretną godzinę, informacja od kuriera, że był o 9, kiedy - dziwne - jestem w pracy. . Kurier mówi, że po południu nie pracuje, infolinia mówi, że to nie godziny dostawy, tylko najwygodniejsze. Ale sciema. Po co to.. Paczka wraca do nadawcy...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Kurier jest sympatyczny, nie mam do niego pretensji

Wady

Firma wprowadza w błąd

Extra informacje

Agnes / 2022-07-12

Dramat dramat dramat!!!! Przesyłka przetrzymają w magazynie tydzień, dopiero po mojej interwencji coś się ruszyło a przesyłka przyszła uszkodzona MASAKRA! Omijać szerokim łukiem najgorsza firma transportowa
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zadne

Wady

Niekompetencja arogancja terminy opieszałość olewanie klienta uszkodzone przesyłki i wiele wiele innych

Extra informacje

Paweł / 2022-07-11

Miały przyjść leki dla siostry. Niestety jej stan jest krytyczny, a w skrytce nie było paczki
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak paczki

Wady

Brak paczki

Extra informacje

PeterVenkman / 2022-07-10

Zdecydowanie odradzam. Kurier ani razu nie pojawił się u mnie pod domem i ani razu nie zadzwonił że dostarczy paczkę, a w systemie DPD widnieją wpisy że 2 razy nie było mnie w domu w dniu dostawy. Kurier robi sobie kpiny z ludzi. Przez to paczka wróciła do nadawcy. Wielokrotne próby kontaktu z kurierem niemożliwe - telefon wyłączony. Kontakt z biurem obsługi klienta - graniczy z cudem, w moim przypadku absolutnie niemożliwe. Instrukcje dla kuriera odnośnie paczki - CALKOWICIE zignorowane. Wybrana ponowna godzina dostawy pomiędzy 12.00 - 16.00 kompletnie zignorowana (kurier podał o 10.41, ze nikogo nie było pod adresem dostawy mimo, ze w pod wskazanym adresem ZAWSZE ktoś jest). Reklamacja kompletnie zignorowana. Unikajcie firmy jak ognia.... najgorsza firma kurierska jaka kiedykolwiek powstała.
Cena
Niezawodność
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

SAME WADY

Extra informacje

Brak szacunku do klienta

EGK / 2022-06-29

Ocena: 1.00 / 5W dniu 27.06.22 zamówiłam kuriera do domu , który miał odebrać paczkę 28.0622 w godzinach od 10-14. parę minut po terminie , kiedy nie doszło do zrealizowania zlecenia zadzwoniłam do DPD do Warszawy z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Jakież było moje zdziwienie kiedy Pani poinformowała mnie o tym, że zlecenie zostało zrealizowane. Pytam jakim cudem skoro paczka nadal leży w przedpokoju. Jak można tak oszukiwać ludzi. Straciłam pół dnia czekając na kuriera, można mnie było powiadomić telefonicznie o zmianie sytuacji. Gdybym była nieuczciwa, odczekałabym i skoro w systemie zostało odnotowane ,że zlecenie zrealizowane to mogłabym żądać odszkodowania za zaginiona paczkę, ale, że należę do ludzi uczciwych tak nie uczyniłam. Kontaktu praktycznie nie ma, wczoraj próbowałam dodzwonić się do DPD Oddział nr 1316N321854, ale tam nikt nie odbiera .Pani z Warszawy nie potrafiła załatwić sprawy ani przeprosić za zaistniałą sytuację. Dziś 29.06.22 ponownie dzwoniłam do Warszawy, Pani z infolinii nie potrafiła mi pomóc nadała jedynie nowy nr zlecenia ze statusem pilne , który na wstępie ma status wstrzymanego???????? .O co tu chodzi? Złożyłam reklamację, toż to istny cyrk na kółkach, jak można tak traktować klientów ??? Nawet nie usłyszałam od nikogo słowa przepraszam .Szerokim łukiem będę omijać tę firmę i na pewno nie polecę jej nikomu.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

brak

Wady

Brak profesjonalizmu , kultury, nieszanowanie klienta, brak możliwości kontaktu z kurierem, z oddziałem z jakąkolwiek osobą z nadzoru,

Extra informacje

Andrzej / 2022-06-29

DPD Szczecin rejon Krzekowo- Pogodno po raz kolejny pod rząd (trzeci) ponoć odebrałem przesyłkę w każdym razie elektronicznie, nigdy kuriera fizycznie przy bramie nie było ponieważ u mnie zawsze ktoś jest, brak awiza, nie odbiera telefonów, po prostu złodziejstwo, na szczęście do 3 razy sztuka już nigdy więcej kurier na adres z DPD
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

Zalety kuriera z DPD praktycznie zawsze na czas dostarcza przesyłki elektronicznie (potwierdzenie odbioru na e-mail)

Wady

Fizycznie brak kuriera i przesyłki na adresie

Extra informacje

Paulina / 2022-06-28

Delikatnie mówiąc.. Nieposzanowanie cudzych pieniędzy. Paczka została wysłana w foliopaku, natomiast przyszła owinięta stretchem tak aby zakryć uszkodzenia. Po ściągnięciu stretchu (zamówiłam przedłużkę) foliopak wyglądał jakby był przytopiony, kabel od przedłużki również, wtyczka zgnieciona, nie nadawała się do użytku. Dla mnie osobiście dostawy dhla to tragedia. Ale tak to jest jak nie szanuje się cudzej własności.
Niezawodność
Obsługa klienta
1.00

Antoni / 2022-06-22

Najgorsza firma kurierska zatrudniająca samych leni. N terenie Katowic Ligoty prym wiodą kurier Łukasz i Korneliusz, a zwłaszcza Korneliusz. Cały dzień czekałem na przesyłkę, w tym czasie odebrałem trzy inne, na szczęście z GSL, InPost i Fedex. Bez problemu przesyłki odebrałem do godz. 12-tej. czekałem tylko na Korneliusza kilkukrotnie do niego wydzwaniając. Nie odebrał ani razu. Otrzymałem za to e-maila o nowym terminie doręczenia w następnym dniu. Wtedy interweniowałem w DPD i dowiedziałem się, że rzekomo próbował doręczyć, ale nikogo nie zastał. Co za ohydny typ. cały dzień siedzę w domu i czekam na przesyłkę. Lenie niesamowite. Nigdy więcej przesyłki z DPD.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

lenistwo, kłamstwo

Extra informacje

Hkgg / 2022-06-22

Zamówione wysłanie paczki, kurier nie zjawia się dalej po 3 dniach, porażka, kiepski kontakt.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Brak

Wady

Długi czas, brak kontaktu i pomocy

Extra informacje

Magda / 2022-06-16

Najgorsza forma wysyłki jaka weszła w życie. Próbowałam coś nadać 5 razy. 5 paczkomatów w ciągu jednego dnia. Żaden się nie połączył. Chcieli być jak InPost ale są sto lat za nimi ps oczywiście Bluetooth był włączony
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Ta forma wysyłki sama w sobie to jedna wielka tragedia

Extra informacje

Żenada

Kasia 87 / 2022-06-13

Kurier nawet nie podjął próby dostarczenia paczki, zamiast tego info o magazynowaniu przesyłki w oddziale, 14 km od punktu docelowego a od 5 dni nie są w stanie dostarczyć przesyłki. Infolinia to żart. Serdecznie Nie polecam!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Wydłużony czas dostawy, a raczej brak dostawy. Kurier nie podejmuje próby dostarczenia przesyłki.

Extra informacje

Joa / 2022-06-10

kurier nr UA 1836 zamiast podjąć drugą próbę dostarczenia paczki jak jest to w regulaminie DPD lub skontaktować się z odbiorcą sam podjął dyspozycję dotycząca odbioru przesyłki w punkcie DPD, czyli konieczność jazdy po paczkę przez pól miasta mimo opłacenia dostarczenia do domu kontakt z infolinią to jakiś kabaret lub tragikomedia, można posłuchać :...jestem botem mam na imię Ewa w czym mogę pomóc? nie mogę pomóc, co mogę dla ciebie zrobić.... pozostawiam takie potraktowanie klienta bez komentarza
Obsługa klienta
1.00
Zalety

Wady

lekceważenie klienta, postępowanie kuriera niezgodne z regulaminem DPD i zasadami dostarczania paczek, bot w call center totalna porażka

Extra informacje

Hanna / 2022-06-08

07.06 o 10 informacja że będzie dostarczona przesyłka .O 11 dostaję informację że nie było mnie w domu .Usiłuję dodzwonić się do kuriera nie ma takiej możliwości .Dziś od rana dzwonię lecz rozmowy są zrzucane. Cały dzień żadnej informacji co się dzieje z bardzo ważną paczką. A tak było pięknie informacja o paczce telefon do kuriera umówienie się na godzinę.Tak było dokąd nie zmienił się kurier. Panienka nie odbiera telefon.Strasznie popsuła sie współpraca.
Niezawodność
Obsługa klienta
1.00
Zalety

Wady

Same minusy

Extra informacje

Marek / 2022-06-06

Kolejna przesyłka - kolejne problemy Próba nadania paczki przezemnie. Opłata zaksięgowana, wybrany dzień odbioru (kolejny dzień w godz. 10-14). Po czym w dniu odbioru kuriera brak, zero kontaktu. A ja miałem swoje tematy na głowie i opuściłem mieszkanie. Pod wieczór, o 18 telefon, że kurier jest pod klatką i czy może odebrać paczkę - oczywiście nie może bo mnie od dawna tam nie było. W systemie informacja, że kurier mnie nie zastał i paczka trafiłą do "limbo" o czym dowiedziałem się dopiero po kilku kolejnych dniach (po telefonie z mojej inicjatywy), musiałem ponownie złożyć dyspozycję nadania paczki i wybrać inny dzień. Kurier ponownie nie przyjechał w ustalonych godzinach i nie poinformował o zmianach. Od wygenerowania paczki do jej odbioru przez kuriera minął tydzień. Inna paczka - tym razem odbiór. Dostałem informację, że kurier dzisiaj doręczy paczkę. Znów zero kontaktu ze strony kuriera. A dosłownie chwilę temu dostałem informację, że kurier mnie nie zastał i doręczenie będzie kolejnego dnia. Przy czym jestem od rana cały czas w mieszkaniu i pod telefonem, żadnej próby doręczenia nie było. Jednym słowem, ŻENADA
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

robbed / 2022-06-03

Kurier zostawił paczkę pod drzwiami i uciekł zanim zdążyłam otworzyć, po czym okazało się, że paczka jest rozcięta od spodu i było w niej grzebane. Skandal.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadne

Wady

kurier otwierający paczki

Extra informacje

robbed / 2022-06-03

Kurier zostawił paczkę pod drzwiami i uciekł zanim zdążyłam otworzyć, po czym okazało się, że paczka jest rozcięta od spodu i było w niej grzebane. Skandal.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadne

Wady

kurier otwierający paczki

Extra informacje

Tb / 2022-06-01

Dpd Polska. W związku z zagubieniem mojej paczki, a bardziej z podejściem Państwa do mnie jako osoby poszkodowanej, proponuję, aby zmienili Państwo charakter swojej instytucji na klub zrzeszający ludzi aspirujących do bycia kurierem, z dysfunkcjami poznawczymi o charakterze średnim lub ciężkim. To miano w moim mniemaniu bardziej pasuje do charakteru Waszych działań, niż kreowane przez Was stanowisko profesjonalnej firmy kurierskiej. Liczyłem, iż po oficjalnym stwierdzeniu zagubienia, przynajmniej na koniec spróbują Państwo wyjść z twarzą, jednak się przeliczyłem i to właśnie było impulsem do opisania tej sytuacji w należyty sposób. Nie wiem, czy kierują Wami zagmatwane procedury, czysta złośliwość, czy może za bardzo wdrożyli Państwo program „pełnosprawni w pracy”. Jeśli to ostatnie, to oszczędności proponuję poszukać np w likwidacji części stanowisk Waszej infolinii, która i tak w większości przypadków nie jest pomocna w załatwieniu czegokolwiek z przedziału Państwa usług. Dnia 20.04.2022 dealer pojazdów z Krakowa wysłał do mnie za pośrednictwem Waszej firmy dokumenty wymagane do rejestracji pojazdu. Wczoraj drogą mailową otrzymałem informację, iż paczka została zagubiona. Temat był wiadomy już od kilku dni, gdyż 26.05.2022 osobiście wybrałem się do Waszej sortowni sprawdzić status paczki, gdyż to wskazywał tracking podany przez Państwa w mailu. Oczywiście konieczność tej wycieczki wynikała tylko i wyłącznie z tego, iż pomimo licznych kontaktów z infolinią nie umieli Państwo skontaktować się z oddziałem w celu ustalenia statusu paczki, twierdząc, ze jedyne co możecie zrobić to wysłanie maila do oddziału i wyczekiwanie, aż ktoś raczy odpisać. W międzyczasie poprzez infolinię zostałem poinformowany, iż macie Państwo 30 dni na doręczenie przesyłki. Co za tym idzie, 24 godziny, którymi sie promujecie to mit służący do zwabiania klientów. Proponuję zamieścić informacje o 30 dniach przy zawieraniu Waszych usług i sprawdzić, ilu klientów uda się Wam zatrzymać. Na miejscu w sortowni okazało się, iż Pani z recepcji posiada telefon kontaktowy, którego nikt wcześniej nie chciał mi udzielić, sprowadzając miano tego numeru do wewnętrznej informacji poufnej firmy. Co wydaje się lekko śmieszne, Pani miała przygotowane wydrukowane karteczki z w/w numerem telefonu, które służyły do przekazywania klientom w celach kontaktowych. Status przesyłki był już przeze mnie znany we wspomniany czwartek, jednak z informacją mailową zwlekaliscie Państwo do wczoraj. Teraz najlepszy wątek tej sprawy, w moim odczuciu najbardziej bezczelne zachowanie z Państwa strony: poprosiłem o przesłanie tej wiadomości do dealera, który widnieje w Waszym systemie jako nadawca przesyłki, gdyż bez takiej informacji nie ma on możliwości wdrożenia procedury wyrabiania nowych dokumentów. Odpowiedz z Państwa strony, tutaj cytat: „nie ma takiej możliwości”. Pisałem ponownie kilka wiadomości z prośba w tej sprawie, tłumacząc z jakiego powodu jest kluczowa, jednak Państwo nie zmieniacie stanowiska. Dzięki Państwa nieprofesjonalnej obsłudze posiadam pojazd, którego nie mogę zarejestrować, mało tego, nie mogę wyrobić do niego nowych dokumentów. Przypominam, iż narażacie mnie państwo na karę finansową za niezarejestrowanie pojazdu, którą po upływie odpowiedniego terminu od daty zakupu przewiduje prawo. Ponadto jedna kara nie kończy tematu, gdyż ze względu na Państwa stanowisko w dalszym ciągu nie będę mógł zarejestrować pojazdu, co przewiduje dalsze kary. Oświadczam, iż ze względu na wymienioną z Państwem korespondencję mam potwierdzoną świadomość Państwa co do obecnego stanu rzeczy. W przypadku jakichkolwiek kar finansowych, będę dochodził swoich praw do wyegzekwowania kwot kar od Państwa, choćby sądownie. Ponadto z dodatkowych kosztów, na które już mnie Państwo narazili, to koszt ściągnięcia zakupionego pojazdu na lawecie, koszt paliwa i czas poświęcony na dojazd do Rudy śląskiej, oraz koszt paliwa, który wygeneruję podczas ponownej wycieczki do Krakowa po nowe dokumenty, o ile w ogóle do tego dojdzie. Póki co dzięki Państwa „uprzejmości” wizja ostatniego kosztu jest najmniej realna. Ponadto dodam, iż posiadam pojazd, który w świetle prawa nie moze się poruszać a wszelkie dokumenty od pojazdu wraz z adresem, pod którym aktualnie się znajduje, niewiadomo gdzie i do kogo trafiły. Czystko hipotetycznie może się okazać, iż „oficjalnie” nie jestem już właścicielem pojazdu, gdyż dane zawarte w przesyłce są wystarczające do stworzenia fikcyjnej umowy kupna- sprzedaży. W przypadku ewentualej kradzieży nie dostanę odszkodowania, gdyż w obecnym stanie prawnym nie mogę nawet ubezpieczyć pojazdu. Prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest nikłe, jednak nie można go wykluczyć. Pomijając ten jeden wątek, wahlarz możliwości, jakie daje posiadanie czyjejś tożsamości na papierze, jest spory. Ponadto nie mogę sprzedać poprzedniego pojazdu, który ciagle wykorzystuję na dojazdy pracy. Pojazd stale traci na wartości a przebieg wzrasta z dnia na dzień. Następnym minusem tej sytuacji jest to, iz w świetle prawa pojazdu, który kupiłem niedawno, również nie mogę sprzedać ze względu na brak dokumentów. Ponadto nawet po wyrobieniu nowych dokumentów w przyszłości mogę mieć problem ze sprzedażą pojazdu, który od samego początku ma niejasną sprawę z papierami a w miejscu nieustalonym znajduje się drugi komplet dokumentów. Co za tym idzie, posiadam pojazd o charakterze muzealnym, bez możliwości pozbycia się go, za ktorego „oglądanie” bede musiał regularnie uiszczać opłaty w postaci kar od wydziału komunikacji. Nie pominę kwestii, iż zagubiona przesyłka zawierała moje dane wrażliwe, na co w świetle prawa Inspektorat Ochrony Danych Osobowych przewiduje karę, od finansowej do pozbawienia wolności włącznie. Co za tym idzie, już na samym początku przygody z nowym pojazdem przez Państwa niekomptenencje wygenerowaliście mi kilka jak nie kilkanaście tysięcy straty, narażając na potencjalny wzrost kosztów, łącznie z kradzieżą pojazdu, pomijając straty moralne i wizerunkowe. Chociaż jeśli chodzi o straty wizerunkowe, ciężko żądać tego od kogoś, kto na równym z Państwa poziomem nie szanuje swojego. Mam nadzieje, iż wieści o Państwa podejściu do wywiązywania się ze swoich usług trafi do jak największej ilości potencjalnych klientów i odwiedzie ich od współpracy z Państwem. Nawet, jeśli tylko kilka osób uchroni się od Państwa „usług”, uznam to za częściowy sukces. Mam również nadzieje, iż informacja trafi do kogos decyzyjnego z Państwa firmy, kto będzie mógł odmienić standardy traktowania klientów i wyciągnie konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za zaistniała sytuacje.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Jw.

Extra informacje

Rafał / 2022-05-25

DPD to najgorsza firma kurierska. Kurierzy to lenie!!! Wysłałem paczkę i za 2 dni otrzymałem zwrot nadanej przesyłki gdyż podobno tła odmowa przyjęcia. Otóż wierutne kłamstwo. Kuriera nawet nie było u adresata!!! Kontaktował się ze mną i czekał na przesyłkę. Teraz DPD nie poczuwa się do błędu i nie chce zwrócić pieniędzy za niewykonaną usługę. Nie polecam. Nie wysyłajcie paczek firma DPD. To oszuści!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Zirytowana / 2022-05-23

Przesyłka, którą wysłałam, dotarła na miejsce uszkodzona i to poważnie (nawet mimo zabezpieczenia jej przed wysyłką). Już nie wspomnę o tym, że od samego początku próby nadania przesyłki w drogę ledwo się udały. Kurier w ogóle nie stawił się na czas i w odpowiednim miejscu po odbiór przesyłki i trzeba było go odszukać, żeby w ogóle podjechał po przesyłkę. Nie wiem co się działo z przesyłką po drodze, ale jest cała zniszczona. Mimo tego, że reklamowałam usługę z tego samego konta, jakiego użyłam do złożenia zamówienia - reklamację odrzucono. Bardzo nie polecam. PS Chętnie załączyłabym zdjęcia zniszczonej przesyłki; szkoda, że tu takiej opcji brak.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

a jakieś są?

Wady

spóźniony kurier, w dodatku w nieodpowiednim miejscu; zniszczona przesyłka

Extra informacje

Krystyna / 2022-05-21

Co to za firma, kurier sam zmienia termin dostawy bez zgody klienta. Cały dzień czekałam na przesyłkę. To już druga taka sytuacja w tej firmie. Skandal, to weekend 21.05.22.przesylka miała być doręczona wczoraj późnym popołudniem po rozmowie z kurierem widać nie chciało mu się jechać. Masakra, dziś jak trzeba zdobywać klientów to oni olewają, gzie szacunek, każdy ceni sobie swój czas. Mam nadzieję że kurier zostanie adekwatnie do sytuacji ukarany!!!!!!
Zalety

W obecnej chwili same minusy

Wady

Same wady

Extra informacje

Agnes / 2022-05-20

DPD to gigantyczna porażka. Od rana automatyczna informacja, że przesyłka będzie dostarczona w dniu dzisiejszym. Do godz. 15.oo nikogo nie było. Nikt nie dzwonił, nie dostarczono danych kuriera. Po godz. 16 informacja, że z uwagi na nieobecność adresata, paczka do odbioru w punkcie w BB. Telefon na infolinię, wyjaśnimy,dzwonić za godzinę, ponowny tel.proszę jeszcze dzwonić, nie wiemy nic. Sytuacja w Bielsku zdarzyła się drugi raz. Kuriera nie ma, przyjedź sobie sam po paczkę! Dno! Jeśli płacę za przesyłkę kurierską, to mam sobie ja sama odbierać??? Przesyłka pocztowa kosztowała 4 zł! Wybrałam DPD kurier! Po co się zajmujecie tym jeśli nie dostarczacie przesyłek!!!! Dno dna!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75

Pola / 2022-05-18

Dramat! Kolejna dostawa przez dpd i kolejna irytacja!! Kurier nie odbiera obsluga klienta też nie wiele zrobiła... olewanie klienta. Zastanawiam się jak to możliwe że mają tak fatalne opinie i jeszcze funkcjonują na rynku a firma zdaję się nie robi kompletnie nic żeby to poprawić...dodam tylko że nie wybrałam tej firmy tylko niestety tam gdzie składałam zamowienie okazało się że współpracują z dpd a jak już się o tym dowiedziałam po fakcie to mnie aż skręciło bo wiedziałam że znowu moja paczka będzie nie wiem kiedy....I znowu miałam rację.. Dramat!!! Dno!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zero!

Wady

Od chamskich kurierów bo to też miało miejsce po totalne olewanie klientów przez firmę!!!

Extra informacje

Mart / 2022-05-16

Totalne dno! Kurier Miłosz człowiek bez kultury, poczucia odpowiedzialności i chyba nawet podstawowej komunikatywności. W rozmowie prostacki, niechętny do rozwiązania problemu. Przy pierwszej próbie doręczenia nawet nie pofatygował się żeby zadzwonić i mimo próby pójścia na rękę z moje strony olał temat. Przy drugiej "próbie" doręczenia w ogóle się nie pojawił tylko zaznaczył, że nie doręczono paczki z powodu nie zastania odbiorcy. Kurierzy pracują tam chyba za karę, albo przechodzą specjalną rekrutację i muszą się wykazać totalny brakiem profesjonalizmu, podstawowej komunikacji w języku polskim i kultury. Dno nad dnami!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Kurierzy poniżej dna

Extra informacje

Aleksandra / 2022-05-12

Porażka. Kurierzy pracują tam chyba za karę! Dzwoni dzwonkiem, po czym odjeżdża. Nie jestem alladynem! Nie pojawię się w sekundę. Nie zdążyłam dojść do drzwi i już go nie było. Dpd pickup! Zakazdym razem jak nadaje paczke w punkcie,paczka zawsze wraca do mnie. Bo niby odbierający zrezygnowal z odbioru ! Ciekawe. Jedna wielka porażka! Nie polecam
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Dpd pickup informuje że paczka czeka na odbiór, po czym nagle niby rezygnuję z odbioru i paczka wraca do nadawcy ! Śmieszne!!!!

Extra informacje

Opium / 2022-05-12

Nie polecam. Przesyłka wrzucona do skrzynki pocztowej w zupełnie innym bloku, po tel do kuriera tłumaczenie i nie ma pomysłu jak to rozwiązać. Tragedia! Omijać szerokim łukiem!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Klient DPD / 2022-05-12

Nigdy więcej DPD! System zarządzania przesyłkami nie działa. Kurier i tak przyjeżdża w dniu który jemu pasuję. Nie zastając nikogo pod adresem odbioru paczki porzuca ją w punkcie pickup, który wcale nie jest tak blisko jakby się wydawało. Z tego punktu paczka może jedynie wrócić do nadawcy jeśli nie zostanie odebrana w terminie lub może zostać odebrana przez klienta. Opcji ponownego dostarczenia przesyłki przez kuriera nie ma. Kurier telefonu nie odbiera, cały czas telefon jest wyłączony. Na infolinii tylko bot Ewa - bezużyteczny. I proszę nie pisać, że kurierzy biedni, bo mają dużo pracy. Każdy z nas szanuje swój czas, ale powinniśmy także szanować siebie na wzajem. Kurierzy innych firm kurierskich zapewne mają porównywalnie dużo pracy, a jednak odbierają telefony od klientów, ba żeby nie jeździć dwa razy w te same okolice osobiście dzwonią zapytać czy jak są w pobliżu, to czy mogą też podjechać. No ale jak firma DPD w regulaminie zastrzega sobie porzucanie paczek w "pobliskich" punktach pickup, to kurier ma klienta i jego czas w głębokim i odwozi paczkę do punktu, bo tak szybciej i wygodniej. Szkoda słów. Lepiej nie korzystać z usług DPD i się nie denerwować.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Goska / 2022-05-10

DPD działa beznadziejnie nie polecam. Zniszczyli paczkę, którą zamówiłam i zaczęli kombinować. Na infolinii każda osoba mówi co innego. Pierwsza pani poinformowała mnie o tym że informację co jest z paczką może dostać tylko nadawca. Zadzwoniłam do nadawcy, który nie dostał żadnej informacji. Druga pani stwierdziła że takich zawiadomień do nadawcy nie wysyłają i że jeżeli nadawca chce wiedzieć co się stało z paczką to musi poprosić ich o informację i wtedy złożyć reklamację. Na moje pytanie jak ma składać reklamacje skoro oficjalnie nie wie że paczka została uszkodzona nie potrafiła mi odpowiedzieć. Na moje pytanie jak złożyć skargę na działanie infolinii też nie uzyskałam odpowiedzi. Mam zamiar jednak drążyć dalej. Udało mi się uzyskać tę wielce tajną informację której infolinia nie mogła mi podać, że paczka po prostu została zniszczona przez podajnik przesyłek. Nie wiem dlaczego informacja ta jest tak bardzo tajna, że infolinia nie może podać tej wiadomości ani odbiorcy ani dostawcy
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Brak

Wady

brak Informacji, fatalna infolinia

Extra informacje

Asiek / 2022-05-09

Zero kontaktu ze strony kuriera. Paczka postawiona pod drzwiami. Każdy mógł sobie ją zabrać.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Oliwia / 2022-05-07

PORAŻKA aż się zmobilizowałam do napisania tej opinii. Dpd paczkomat pick up w Poznaniu to jakas tragedia. Trzy próby nadania opłaconej paczki w trzech różnych punktach zakonczone powrotem z paczką do domu i jednym wielkim wk**wem. Brak panelu wysyłka poprzez aplikacje, która NIE DZIAŁA. Nigdy więcej, nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

artur04.72 / 2022-05-05

Nie doręczają pod adres tylko od razu piszą esemesa że nie udało się doręczyć GNOJE !!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Tylko wady

Extra informacje

Kaja / 2022-05-05

Dpd pickup to jakaś masakra, paczka nadana 27go do tej pory nie dotarła do odbiorcy. Mimo informacji, ze czeka na odebranie okazało się w firma ma inwentaryzacje i paczki jeszcze nie ma… żart
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Długi czas realizacji

Extra informacje

Rodo / 2022-04-28

Kurier miał być 12:30-14:30, o 16:15 wyszedłem do sklepu na 5 minut, akurat wtedy kurier był i nawet NIE ZADZWONIŁ! Dzwonię na podany numer, okazuje się, że ten kurier ma dziś wolne i nie wie kto ma nasze paczki - także brak możliwości kontaktu.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Czas

Wady

Brak kontaktu, opóźnienie 2h

Extra informacje

Karol / 2022-04-28

Kurier dostarcza paczki z opóźnieniem 3,4 czy nawet 5 dniowym(przykleja sobie karteczki o uzgodnionym terminie odbioru i uważa że sprawa załatwiona). Paczki notorycznie przychodzą dziurawe, porozrywane wyglądają jakby przejechał po nich czołg. Kurier zostawia paczki na dworze lub w klatce schodowej, budynku w którym jest kilkanaście firm i odjeżdża bez słowa. Łamie wszystkie możliwe przepisy ruchu drogowego. Po zwróceniu mu uwagi, wulgarnie zwyzywał osobę upominająca od "szurnietych kobiet lekkich obyczajów" itp. (tylko nie tak kulturalnie) stwierdził, że celowo dostarcza paczki w ten sposób i będzie tak robił. Na informację o tym, że zostanie złożona skarga odpowiedział "Zgłaszajcie sobie i tak nic nie zrobią". I faktycznie pomimo wielokrotnie składanych skarg firma DPD ma w głębokim poważaniu zaistniałe sytuacje. Zdecydowanie odradzam korzystanie z usług tej firmy.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Wszystkie

Extra informacje

marek / 2022-04-22

Nie polecam firmy DPD kurierzy niekompetentni
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Marta / 2022-04-21

Ja wysyłam paczkę do UK od listopada 2021.juz dwa razy wróciła z powodu błędu DPD. Wysłałam po raz trzeci. Od dwóch tygodni jest w urzędzie celnym w Holandii z powodu błędu w systemie informatycznym. Wszyscy pracownicy poszczególnych działów, informują mnie, że oni Tu Tylko PracujA i Nie MaJA ZADNYch INFORMACJI!!! Dają mu trzy opcje dobwyboru: paczka może dotrzeć, może być zawrócona. Może też zginąć. Ale trudno ustalić co się z nią stanie..... To nie jest żart...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
1.67
Zalety

Wady

Fatalna obsługa klienta

Extra informacje

Jan / 2022-04-14

dpd ..............to firma krzak a kurierzy wciągają narkotyki aby szybko dostarczać przesyłki to ćpuny
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zero

Wady

ćpuny

Extra informacje

firma krzak

K. / 2022-04-12

Kolejny raz jestem zażenowana jakością świadczonych usług, paczki wysyłane za granicę wielokrotnie są odsyłane do nadawcy z powodu rzekomo błędnego adresu (nieprawda) albo braku kontaktu z odbiorcą (nieprawda). Na infolinii nikt nic nie wie, ciągłe przekierowania, na maile odpowiedzi rzadko lub wcale. TRAGEDIA!!!!!!!!!! Rozumiem niskie ceny, ale z taką jakością usług i obsługi klienta nawet na cenach dumpingowych daleko nie zajedziecie. Porażka, już nigdy przenigdy więcej. Szkoda nerwów.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Extra informacje

4 miesiące

radoslaw / 2022-04-11

lekceważenie klienta, nie podchodza do domu aby dostarczyc tylko postoi kilkafzesiat metrow dalej, pusci dzwonek na telefon aby byl slad i odjeżdża po 30 sekundach, w centrali dpd nie ma mozliwosci zlozyc realnej skargi a jak zadzwonilem to sie rozlaczyli, inna baba mowi ze na stronie jest formularz i 5vminut szuka gdzie to jest na ich stronie i sie rozłącza, nje kupię juz niczego co ma byc dostarczone przez dpd, nigdy wiecej, dwa dni nerwów i stresu bo ma przyjsc paczka nie jest warte tego stresu,
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

nie dostarczaja przesylek, nie podejmuja proby doreczenia, opryskliwi ***ry, centrala ignoruje wszelkie zgloszenia,

Extra informacje

od kilku lat problem za kazdym razem gdy cos doreczaja

Dnl / 2022-04-08

Kolejny raz wpadka. Kurier źle do paczkomatu wsadził paczkę i kto inny ją odebrał. Nie mówiąc o tym że paczka idzie 3 dni i nie ma opisów gdzie się znajduje tylko że wysłano odebrano. Zawsze jakieś problemy. Firma dpd nadaje się do zamknięcia.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Brak

Wady

Wszystko

Extra informacje

MK / 2022-04-07

Nie polecam firmy DPD kurierzy niekompetentni dostaje się smsy i maile o dostarczeniu paczki w konkretnym dniu nikt nie przyjeżdża 3 dni pod rząd po czym paczka jest odsyłana do nadawcy...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

michas / 2022-04-05

Witam, kurier wczoraj miał dostarczyć paczkę, zadzwonił tylko do mnie - ja nie mogłem akurat odebrać telefonu ponieważ byłem w pracy. Oddzwoniłem do niego stwierdził ,że próbował dostarczyć przesyłkę i kłamał w żywe oczy ,że nikogo nie było w domu. Odpowiedziałem ,że to niemożliwe, ponieważ w domu cały czas czekała osoba, by paczkę odebrać. Kurier powiedział ,że jeszcze raz spróbuje dostarczyć ale w ogóle się nie pofatygował. Nie zostawił awiza oraz informacji gdzie znajduje się paczka kompletny brak profesjonalizmu. Zadzwoniłem do BOK gdzie usłyszałem ,że nie ma już możliwości dostarczenia przesyłki przez ich kuriera. Firma rodem z "Misia" Stanisława Barei - brakuje tylko opcji "odbiór osobisty od nadawcy". Nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Kompletny brak rzetelności i profesjonalizmu

Extra informacje

Malutka1452 / 2022-04-04

DPD kurier który ma rejon rzepakowa rabin. Wstyd i hamstwo. Nie można się dogadać z kurierem. Jak się dzwoni nie odbiera telefonów. W innych rejonach jakoś można się dogadać a tu tragedia. Podrzucanie paczek bez informowania itp brak kontaktu lub czekam na paczkę a kurier zostawia awizo że niby był.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Krzysztof / 2022-04-01

Zgodzę się, że jest to najgorsza firma kurierska. Pamiętajcie, sprawdzajcie każdą przesyłkę i nieważne , że kurier będzie czekał. Niech czeka . To bzdura , ze macie prawo sprawdzić przesyłkę po odbiorze. Po odbiorze to prawo możecie wsadzić sobie między .....książki. Próbowałem reklamować zlew który ewidentnie został uszkodzony podczas transportu. Zlew był złamany na pół. Bardzo sprytna odpowiedź z działu reklamacji, mówiąca, ze to nasza wina bo ponoć widać było, że opakowanie było uszkodzone. To oczywiście stek bzdur. Nic nie wskazywało, że zlew może być złamany. Kurier odjechał i nawet nie zatrzymał się żeby można było dokładnie obejrzeć przesyłkę. Oczywiście mogę swoich roszczeń dochodzić przez sąd - taka jest informacja końcowa. Traktują ludzi jak idiotów.

nux1 / 2022-03-29

Banda chamów. Nie dzwonią. Kurierzy nie dostarczają a później wrzucają do pickup-ów żebyś sam sobie odebrał. Nie dawać zleceń. Lepiej wybrać inpost paczkomat niż gówniane dpd. Nigdy więcej
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadnych

Wady

same minusy

Extra informacje

zlewają klienta

Adam / 2022-03-28

Któryś raz już kurier stwierdza ze adres błedny lub ze adres nie istnieje . Dziwne bo jakby się pofatygował albo sprawdził to nawet w google jest . Kurier wcale nie przyjechał , nie zadzwonił i napisał bzdury
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

MINUS

Wady

kurier dramat

Extra informacje

zgłaszanie emailem skargi nic nie daje zobaczymy jak telefonicznie bo nagrałem rozmowe

Diana / 2022-03-28

Widząc w opcjach dostawy kuriera DPD dostaję czkawki. Jest to najgorsza firma, z którą miałam do czynienia. Kurier nie wnosi paczek pod drzwi, a w momencie otworzenia drzwi na klatce, rzuca ją bezczelnie i ucieka. Mieszkam na 3 piętrze, aktualnie jestem w 9 miesiącu ciąży, nie pomagają prośby i informacje przy zamówieniu, że proszę ponownie o wniesienie paczki (nie przekraczają one wagi 30 kg). Dziś kurier rzucił paczkę na klatce o wartości ponad 2000 zł i sobie poszedł.. Paczka może i 7 kg, ale dla mnie niecałe 2 tygodnie przed porodem wniesienie paczki ważącej 7 kg, wysoką na pół metra, na 3 piętro było nie lada wyzwaniem. Kurier specjalnie dzwoni domofonem i od razu wrzuca paczkę, byleby nie zdążyć nic powiedzieć i się odezwać. Karygodne. Inną paczkę, zostawił przed klatką, bo nawet nie czekał aż otworzę drzwi. Było to łóżeczko o sporej wartości (nadal nie przekraczało 30 kg, ważyło dokładnie 22kg) Strach po prostu coś zamawiać. Musiałam stać przy paczce i pilnować, a mąż na szybko przyjechał z pracy, dzięki Bogu, że nie pracuje w mieście obok. Proszę nie myśleć, że jestem wygodna, do 5 miesiąca schodziłam na klatkę bez problemu, ale później z rwą kulszową, zagrożeniem wcześniejszym porodem nie byłam w stanie. Zaznaczałam to wielokrotnie. Niestety dasz palec... na dzień dzisiejszy jestem pewna, że nigdy więcej nie skorzystam z ich usług. Prędzej wynegocjuję ze sprzedającym inne warunki, nawet jeśli będę stratna.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

Opieszałość, brak szacunku do klienta, nieposzanowanie paczki, niewykonywanie swoich obowiązków

Extra informacje

Nieznany / 2022-03-17

Cena za duża porównując inne firmy.. paczki dostarczają rozwalone karton porozdzierany jakby kilka razy rzucony o kant i z ciekawości łapami rozerwany ... Czas oczekiwania znacznie mija się z tym co zapewniają za wyższą cenę niż inne firmy które dotrzymują terminu i dostarczają paczki w całości ... Porażka
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Brak

Wady

Paczki rozwalone cena za wysoka w porównaniu do innych firm które potrafią dowieść paczkę w całości czas dostawny znacznie mija się z tym co podają

Extra informacje

Bożena / 2022-03-16

Nie polecam .Kurier przekazał mi paczkę z uszkodzonym kartonem .Chciałam sprawdzić przy nim to powiedział że bardzo się śpieszy ale jak coś będzie nie tak to odbierze paczkę . Brakowało części . Zadzwoniłam a on mi powiedział że mam reklamować . Zostałam oszukana . Zdecydowanie nie polecam firmy Bożena .Maniów
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Minus

Wady

Extra informacje

Adam / 2022-03-14

Kurier nie próbuje dostarczyć paczki i paczka wraca do nadawcy.\r\nInformacje w systemie są fałszowane.

Warol / 2022-03-12

Nie polecam, ta firma to żart i kpina, a zamawiam tylko przez to, bo mam fajnego kuriera na rejonie. Paczka z dodatkiem na sobotę, najpierw pani na czacie twierdzi, że nie było miejsca w samochodzie (jasne, pewnie). Potem na infolinii po straceniu 4 minut z botem, bo trzeba poprosić aż 3 razy, by łaskawie połączył z konsultantem (inaczej twierdzi, że nie może tego zrobić), inna osoba mi powiedziała, że paczka się zawieruszyla na magazynie. Mało tego, reklamacji ja o to zrobić przecież nie mogę, musi sklep który mi to wysłał. Mało tego, brak profilu na google, FB. Ciekawe czemu hmmmm :) A instagram oczywiście redagowany i same uśmieszki z serduszkami. Jesteście żartem, życzę upadku jak najszybszego.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Jan / 2022-03-10

Kolejna porażka z firma kurierska DPD rozwożącą towary po Wieliczce. Wczoraj uszkodzili mi podczas transportu grzejnik a dzisiaj pojemnik z masa uszczelniająca. Nie polecam i nie bede z tej firmy korzystał. Przestroga dla innych!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Zalet nie ma żadnych tylko dodatkowe koszty

Wady

Nieodpowiedzialne zachowanie i uszkodzenie przesyłki

Extra informacje

Prosze sie ze mna skontaktowac odnosnie odpowiedzialnosci za przesylke 0000017041433L

Rafał / 2022-03-09

Omijajcie z daleka często paczki opóźnione jeżdżą po kraju zamiast doręczyć pod adres na czas.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak.

Wady

Extra informacje

piotr / 2022-03-07

3 razy kurier nie przyjechał. za pierwszym razem kurier wpisał w ich system, że: "źle wpisany adres, i źe paczka źle zabezpieczona" - nie mógł tego stwierdzić, bo najzwyczajniej nie przyjechał do mnie. kolejne strzały były nieokreślone. próbowałem się reklamować, ale otrzymałem informację, że: „Zleceniodawca – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, niebędąca konsumentem w rozumieniu przepisu art. 221 K.c., która zawarła z DPD umowę, na podstawie której zleca DPD wykonanie Usługi;” Z uwagi na fakt, iż nie jest Pan Zleceniodawcą ani odbiorcą przesyłki, nie jest Pani stroną uprawnioną do zgłoszenia roszczeń. Stroną uprawnioną do zgłoszenia w tym przypadku są podmioty wymienione w powołanym przepisie. W związku z powyższym niniejsze zgłoszenie pozostawiamy bez rozpoznania. NIE POLECAM
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Wady

j.w.

Extra informacje

Ewelina / 2022-03-07

Oszuści. Po 2 tygodniach od otrzymania dostałam fakturę weryfikacyjną. Moja paczka niby ważyła 43 kg. Był w niej fotelik dla dziecka. Chyba z żelaza. Po złożeniu reklamacji czekałam miesiąc na odpowiedź: Reklamacja odrzucona, paczka weryfikowana na sortowni. Tyle czasu potrzebowali na napisanie jednego zdania. Nie polecam, oszukują i naciągają klientów.
Obsługa klienta
1.00

Małgorzata / 2022-03-05

Otrzymałam SMS z informacją że moja paczka zostanie dzisiaj dostarczona. Cały dzień na nią czekałam, nigdzie nie wychodziłam. O godzinie 20 napisałam do kuriera czy moja paczka w końcu do mnie dotrze, kurier odpisał że jest już w domu i nie ma takiej możliwości. UWAGA HIT. Według śledzenia paczki, oraz firmy która ją nadawała moja paczka została dzisiaj odebrana o 12.02. Odbiór jest pokwitowany moim nazwiskiem. PYTANIE-GDZIE JEST MOJA PACZKA Z PIANINEM O WARTOŚCI 1 TYŚ. Na infolinii tylko bot Ewa, bez możliwości połączenia z konsultantem. PORAŻKA, DNO I STO METRÓW MUŁU. Teraz pewnie tygodnie poszukiwań kto ZAJEBAŁ mi paczkę w biały dzień.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Andrzej / 2022-03-04

Kulejący przepływ informacji, bezużyteczna infolinia z botem oraz bardzo znaczące opóźnienie w dostawie bez wcześniejszego poinformowania.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Komunikacja, czas dostawy

Extra informacje

Hubert / 2022-03-03

Dno i wodorosty. Kurier RAFAŁ w oddziale BIAŁYSTOK. Nerwowy, do tego dziwnie zachowujący się jakby coś brał, wiecznie musi coś skomentować pod nosem(wulgaryzmy). Paczki często uszkodzone, tak że można wyjąć zawartość. Skarga pójdzie wyżej, nie tylko w firmie ale też do rzecznika praw konsumenta. Pozdrawiam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

-Kurier, jak ktoś pracuje za karę to niech wcale nie pracuje.

Extra informacje

Piotr / 2022-02-28

Dno dno dno! Kurierzy złośliwi. Często zrzucają paczki do punktu. Robią wszystko by utrudnić odbiorcom życie.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Dno. Najgorsza firma!

Extra informacje

Milena / 2022-02-22

Pani Karolina K.,kurier DPD -obsługująca między innymi klientów z ul. Batalionów Chłopskich w Ciechanowie, jest przemiłą, pełną kultury i profesjonalną osobą. Świetnie wykonyje swoją pracę, zasługuje na wiele słów uznania. Życzlabym sobie, aby wszyscy kurierzy byli tacy jak Pani Karolina.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00

Marian / 2022-02-22

Bezczelny kurier z Krakowa nawet się nie pofatygował podjechać pod wskazany adres a powiedział w firmie że paczki nie podjęto pod wskazanym adresem, gdzie czekano na nią. Z informacji na stronie DPD widać, że paczka w ogóle nie wyjechała z magazynu w Krakowie . Przetrzymano ją przez weekend na magazynie. Paczkę i zwrócono do nadawcy i jeszcze raz musiałem zapłacić za nią mimo wielu telefonów z mojej strony do nich aby ją dostarczyć. Złożyłem reklamację i cisza już 28 dni. SKANDAL !!! Dziadowska firma! Krętacze, olejcie tę marną firmę Data Godzina Opis Oddział 2022-01-24 08:18:42 Zwrot przesyłki Numer paczki zwrotnej: 0000016389594L KR2 2022-01-21 22:45:00 Magazynowanie przesyłki w oddziale KR2 2022-01-21 05:09:47 Przyjęcie przesyłki w oddziale DPD KR2 2022-01-20 15:11:45 Przyjęcie przesyłki w oddziale DPD PIL 2022-01-20 14:10:01 Przesyłka odebrana przez Kuriera 2022-01-20 14:01:50 Przesyłka odebrana przez Kuriera PIL 2022-01-20 13:17:39 Przekazanie przesyłki kurierowi PIL/PL12395 2022-01-19 15:44:51 Zarejestrowano dane przesyłki, przesyłka jeszcze nienadana 2022-01-19 14:52:19 Nadanie przesyłki w punkcie Pickup PIL/PL12395
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

żadnych zalet

Wady

Ta firma nie powinna istnieć na rynku

Extra informacje

Wroc_na_Ziemie / 2022-02-17

Od 1 lutego 2022 paczka jest doręczona w terminie jeśli PIERWSZĄ próbę doręczenia podjęto w terminie 3 (TRZECH !) dni pracujących. Jeśli DPD i tak opóźni swoje działanie, możesz zażądać 1 zł (JEDEN zł) obniżenia ceny za paczkę jeśli udokumentujesz fakt niepodjęcia próby doręczenia. Cytat z Szczegółowe Warunki Świadczenia Usług DPD Polska sp. z o.o. art. 12.1.1 ppkt. ii: pierwsza próba doręczenia Przesyłki podejmowana jest pierwszego dnia roboczego po dniu nadania Przesyłki, z zastrzeżeniem, iż wskazany termin podjęcia pierwszej próby doręczenia Przesyłki jest terminem przewidywanym, a DPD gwarantuje, że podejmie pierwszą próbę doręczenia Odbiorcy nie później niż w trzecim dniu roboczym po dniu nadania takiej Przesyłki; z zastrzeżeniem, że w przypadku niepodjęcia przez DPD pierwszej próby doręczenia Przesyłki w terminie wskazanym powyżej, DPD obniży przewoźne za taką Usługę do kwoty 1,00 zł netto; warunkiem obniżenia przewoźnego jest dokonanie przez Zleceniodawcę udokumentowanego zgłoszenia faktu niepodjęcia przez DPD próby doręczenia Przesyłki w terminie oraz potwierdzenia go przez DPD. Jeśli jeszcze nie wiesz gdzie macie Ciebie firma DPD.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

Wady

Droższe usługi, słabnąca jakość, brak możliwości egzekwowania jakości.

Extra informacje

AT / 2022-02-16

Nie odbierają paczek w terminie mimo że zapłaciliśmy z góry przez Furgonetkę. Kurier wali w wała że nie dostał systemowego zlecenia mimo że my w systemie mamy nadanie z datą i był wydrukowany list przewozowy. Musieliśmy anulować paczkę bo nie odebrał ale zwrot kasy którą zapłaciliśmy dopiero po dniach. Złodziejstwo w biały dzień i obracanie nie swoimi pieniędzmi. OMIJAĆ DPD SZEROKO
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

same minusy

Wady

same minusy

Extra informacje

Mi / 2022-02-14

Nie polecam tej firmy,kurier samowolnie sobie przesyłki przekierowuje na inny adres i nawet o tym nie powiadamia....i żeby było fajniej to byłam w domu,a on nawet nie zadzwonił żeby zapytać czy może w tym domu jestem...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadnych...

Wady

Kombinatorstwo, lenistwo,nie udzielenie informacji o miejscu przebywania mojej paczki.

Extra informacje

Anna / 2022-02-08

Strasznie nie polecam, mega udolna firma, okropny kurier, który z reszta zadzi przesyłkami zmiany terminu nic nie dają bo on dostarcza wg swojego kalendarza.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Extra informacje

Joanna / 2022-02-07

Kurier w razie wątpliwości NIE KONTAKTUJE się z odbiorcą paczki. Wysyłają tylko idiotycznego maila, ale bez możliwości przekierowania paczki, chociaż taka opcja jest wskazana w mailu! A wystarczyłby jeden SMS!!! Przesyłka została zwrócona do nadawcy z powodu błędu w adresie. Nie polecam tej firmy, bo nie jest przyjazna potencjalnym klientom.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Lekceważenie odbiorcy. Niesolidność.

Extra informacje

Darek / 2022-02-04

Zawsze w terminie dziesiontki paczek dostarczanych, dzwonienie kuriera wcześniej czy na adres podany czy w umuwione miejsce dostarczenie, nigdy nie było problemu z odbiorem paczki w innym miejscu jak podany adres
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

Dzwonienie wcześniej czy jestem w domu

Wady

Niema

Extra informacje

Kilka lat

Izabell / 2022-02-03

Najgorsza firma kurierska ! Raz dowiedziałam się ze niby była próba dostarczenia przesyłki a byłam cały dzień w domu i nikt kompletnie nie był u mnie z paczka, po prostu im się nie chce ich rozwozić a kasę biorą. Dzisiaj miałam również dostać przesyłkę a że już było późno to zadzwoniłam do kuriera jak tam moja paczka to powiedział że może dostarczy a może nie... Omijajcie z daleka tą firmę kurierską i dziwię się ze sprzedawcy dalej korzystają z tej formy kurierskiej
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak totalny

Wady

Beznadziejni kurierzy

Extra informacje

O Kurierze Alanie / 2022-02-03

Zostawia paczki w sklepie, zamiast doręczyć do domu. Dzwonie do typa i mówię co on odwala na co on zdziwiony co on miał biedny zrobić, no to jeszcze tłumacz, że jest druga próba doręczenia. Kolejna paczka i prośba o informację gdzie paczkę zostawia i oczywiście brak kontaktu, dzwoń i sie dopraszaj o swoją przesyłkę, a ten rzuca po kątach! NAJGORSZA FIRMA !!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

milion

Extra informacje

tragedia

Anna / 2022-01-31

Elastyczność kuriera oraz bardzo nie miły sposób obsługi pozostawia wiele do życzenie. Nie mam zeyczju pisac negstywnych opini, ale ponieważ jest to już po raz trzeci...przez tego samego Pana koszmarna obsługa firmy na Mokotowie w Warszawi
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50
Zalety

Szybka realizacja

Wady

Koszmarna obsługa, całkowity brak elastyczności

Extra informacje

niezadowolony_klient / 2022-01-28

Kurier zmienił termin dostarczenia przesyłki bez podania przyczyny. Nie dzwonił, po prostu sobie zmienił. Na infolinii stwierdzili, żebym sam kontaktował się z kurierem, kurier nie odbiera i nie odpisuje na wiadomości sms.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Wszystko, zmiana terminu dostarczenia przesyłki bez podania przyczyny, infolinia ma gdzieś problem klienta.

Extra informacje

Tomek / 2022-01-26

Firma DPD oszukuje Klientów , w moim przypadku doliczają dopłaty za niestandardową przesyłkę, w moim przypadku jest to towar wysyłany w kartonach o wymiarach 150x20x20 co jest ewidentnie standardem. Po złożeniu reklamacji dostaje odpowiedz iż doliczoną opłatę za niestandardowy wymiar "Niestandardowa paczka/paleta" bez uzasadniania oraz jakiegokolwiek protokołu czy dokumentu. Adnotacja iż reklamacja została rozpatrzona i mogę dochodzić swoich praw na drodze cywilnej. To jest skandal i lekceważenia Klienta. Firma DPD traktuje dodatkowe opłaty jako dodatkowe źródło niezasadnego dochodu.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

brak

Wady

Niezasadne doliczanie opłat

Extra informacje

Iza / 2022-01-26

W mojej opinii zero zer. Najgorszy kurier!!! Przesyłka zaolacona w ubiegłym tyg ponad tydzień temu miała byc do 2 dni. W pon przysłali SMS komunikat że nie mogli dosrarczyc- cały czas byłam w domu, więc pech bo nawet nie próbowali. Wysłali w inny koniec miasta do pkt odbioru. Odkurzacz. Jestem niepełnosprawna zima i świezo po chorobie- dzwonie od 3 dni kilka razy dziennie prosząc, żeby pomogli i dostarczyli te przesyłkę. Nie mogę wyjść z domu nawet po chleb, codziennie czrkam- łączą tylko z botem Ewa (k...m....)lub po wielu minutach oczekiwania z konsultantem, za kazdym razem innym. Obiecuje ze kurier w ten dzien dowiezie mi przesylke i...***! Dzwonię znowu- \"centrala nie podjęła zlecenia. Dziś kolejny raz kurier podobno odebrał przesyłkę i miał dowiezc- nie dowiozl. Jaja sobie z ludzi robią. Nigdy NIGDY nie było takich chec z innymi kurierami. IN POST czy UPS bez zarziuu. Kto.w tym DPD pracuje?? Złodzieje którzy kradną towar klientów?? Wsryd. Nigdy wiecej nie lupie towaru od sprzedawcy ltoru zamawia DPD i wszystkim radze to samo. Chyba ze lubicie tracic czas nerwy i pieniadze za sprzet nogdy niedostarczony
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadne

Wady

Wszystko

Extra informacje

Jagoda / 2022-01-26

Przypuszczam, że DPD szkoli swoich kurierów w porzucania paczek byle gdzie, aby tylko przesyłka była dostarczona, a odbiór poręczony nazwiskiem adresata (co jest karalne), który nawet na oczy nie widział paczki. Oczywiście ręce umywają, od odpowiedzialności, mając klienta gdzieś. Najgorsza firma kurierska!!!! Już nawet Pocztex jest o niebo lepszy, nie wspominając o innych firmach. Moją opinię opieram na wielu niemiłych doświadczeniach z DPD. Za każdym razem gdy jestem zmuszona (jak mam wybór to wybieram innego dostawcę) korzystać z ich usług to jest jakiś problem!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zero zalet

Wady

Porzucanie przesyłek w nieznanych nawet kurierom miejscach. Zero kontaktu z klientem, nieinformowanie, że przesyłka została rzucona pod drzwi. Przy odmowie odebrania przesyłki, podpisanie się nazwiskiem odbiorcy i podejrzewam, że kradzież przesyłki, bo do tej pory się nie odnalazła. Zmiana miejsca/daty dostarczenia przesyłki to jakaś abstrakcja. Mogłabym się tak rozpisywać w nieskończoność.

Extra informacje

Mandarynka / 2022-01-25

Nigdy nie spodziewałam się, że będę mieć takie problemy z odbiorem paczki. Kolejna została zwrócona, chociaż informacja na temat czasu odbioru w punkcie była inna. Zero komunikacji, jeśli pojawi się problem, brak jakiejkolwiek rzetelności. Nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Wady

komunikacja, czas oczekiwania, nierzetelność

Extra informacje

xxx / 2022-01-22

Fatalna firma, rozwalają paczki i nie uznają reklamacji. Nie polecam!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

niedbalstwo, brak profesjonalizmu, nierzetelność,

Extra informacje

KRZYSIO / 2022-01-22

Paczki dostarczane nieterminowo. Biuro obsługi klienta kłamie ( NAWET 2 GODZINY NIE MOGĄ SIE SKONTAKTOWAĆ Z ODDZIAŁEM - SUPER KŁAMSTWO)). Sami sobie uzgadniają terminy dostaw. Mimo dodatkowej opłaty za dostarczenie przesyłki w sobotę kłamią, że uzgodniono inny termin dostawy.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

ŻADNYCH

Wady

OBSŁUGA KLIENTA KŁAMIE.

Extra informacje

Małgorzata / 2022-01-21

Firma nierzetelna, obiecuje usługi, których nie jest w stanie dotrzymać. Kurier arogancki
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Niedziałające terminale

Extra informacje

Klient / 2022-01-19

Totalne dno. Kurier nawet nie podejmuje próby doręczenia paczki, ma wyłączony telefon i zapełnioną skrzynkę. Na infolinii rozkładają ręce. Nigdy więcej nie skorzystam z usług tej firmy i nikomu nie polecam!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Całość to jedna wielka wada

Extra informacje

Katarzyna / 2022-01-18

Kurier wmawia ze zostawił paczkę, a bezczelnie ja ukradł !!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zero!!!

Wady

Złodzieje i oszuści

Extra informacje

Karolina / 2022-01-18

Kurierowi nie chciało się dostarczyć paczki i postanowił oddać ją do punktu odbioru. To jest jakiś żart i kpina. Za co im się płaci?!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

oszustwo, nie wywiązanie się z umowy

Extra informacje

Transport DPD opinie