Opiniuj24.com - Podziel się opinią!

  • Transport
  • /
  • Kurierzy
  • /
  • INPOST
  • /
  • 1

Opinie o INPOST

Cena
2.67
Niezawodność
2.67
Obsługa klienta
2.33
Parametry
2.33

Średnia ocen

2.50

w skali od 1 do 5.

 

Na podstawie

4

dodanych opinii

 

Jack / 2020-10-06

NIE polecam! zamiast do paczkomatu moje paczki ciągle trafiają do punktu magazynowania paczek!!! To jest jakiś żart! Po to zamawiam do paczkomatu żeby móc odebrac paczkę kiedy będę mogła, a nie do godziny 17! Jeszczze inpost podaje mi, że punkt magazynowania paczki jest czynny do godz. 18, jade a tam zamknięte na cztery spusty! Punkt okazuje się czynny do godz. 17!!! Gdybym chciała odebrac do godz. 17 to zamówiłabym sobie na poczte! Dzownisz na infolinie i rozmawiasz z automatem 10 minut! A gdy wkońcu uda Ci sie połączyc z "konsultantem" to nadal masz wrażenie, że rozmawiasz z automatem! Brak słów!
Zalety

Wady

Wszystko!

Extra informacje

Michał / 2020-07-28

Zaginięcie paczki kurierskiej (w statusie zawsze doręczona) przerabiane dwukrotnie. Wysłane prawie 2000 paczek w InPost w 4 m/ce: 1. 3 m/ce brak wypłaty, ciągle wymyślanie nowych powodów - brak wskazania ubezpieczyciela podawanego jako powód kolejnych uzupełnień - podany nr IMEI produktu, faktura i wszystkie dane 2. Kolejna 1 m/c i informacja o braku rozpatrzenia, brakuje dowodu realizacji transakcji oraz IMEI. Wszystko dawno przesłane do InPost i to już podczas zgłoszenia reklamacji. Na każdej etykiecie informacja z nr aukcji, nazwą przedmiotu w paczce i kwotą jego wartości. Pracownicy robią co mogą, aby nie wypłacić odszkodowania. Dodam, że z prawie 2000 paczek, KAŻDA była ubezpieczona. Pomijam w ciągu 4 m/ce sytuacje, powrotu przedmiotu wartości 3-4 tys. zł bez elementów w które został zapakowane, z oddziału w Szczecinie wysłanego do oddziału w Rzeszowie (wrócił cały nienaruszony, więc pomijam) i inne drobne kwiatki. Pomijam zniszczenia paczek, gdzie dochodzenie roszczeń jest NIEREALNE i w związku z dużą ilością wysyłanych wartościowych paczek, pominięto i odpuszczono reklamacje. Zapakowane są w takim sposób, że można rzucać po całym busie... Obsługa klienta 0 (Zero). Jedyna rozsądna forma wysyłek to paczkomat. Kurier nigdy nie przyjechał na czas odebrać paczki, burdel w systemie, zdarzało się że był zamówiony na poniedziałek, a przyjeżdżał w środę i czwartek - mimo, że paczki dostarczyliśmy sami do sortowni i były już doręczone. Pomijam, że za każdy podjazd płacicie kilka zł. Pomijam, że często paczkomat wychodzi minimalnie drożej niż przesyłka kurierska, jeśli posiadacie umowę. Usługi kurierskie dramat, jeśli wysyłacie tanie rzeczy ok, w innym przypadku nie ma możliwości współpracy z tą firmą. Jeśli InPost myśli o rozwoju w kierunku zachodnim, zapomnijcie - za taką obsługę klienta wykopią Was ekspresem do domu.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Paczkomat

Wady

Obsługa / Zaginięcia paczek / Marnowanie Czas

Extra informacje

Od 3 m/cy nie można uzyskać zwrotu wartości zaginionej paczki, wysłanej w obrębie jednego miasta !

Klient / 2020-05-13

Firma nie kompetentna przy zamówieniu naklejki mają błąd na stronie .Pieniądze pobrane a naklejki do wysyłki nie otrzymałem. Przy drugiej próbie przeszło i pobrało kolejną opłatę. Dzwonię dwa razy na infolinię w celu zgłoszenia reklamacji i zwrotu pieniędzy Panie twierdzą że 14 dni mają na zwrot i że one nie mają wglądu do systemu bo tylko obsługują infolinię że trzeba złożyć przez stronę o zwrot za niewykorzystaną naklejkę . Mija 50 dni a pieniędzy brak na emaile nie odpowiadają .
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Extra informacje

JOLANTA / 2020-01-09

Polecam Firmę InPost. Doskonali grzeczni ,taktowni Kurierzy. Terminowość dostawy , telefoniczna wiadomość o dostawie. Szybkie nadania - Szybkie Zwroty... Szczerze polecam Jolanta z Radomia
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

Terminowe dostawy, takt i kultura .

Wady

Brak

Extra informacje

Od 4 lat systematycznie korzystam z Firmy InPost.