Opiniuj24.com - Podziel się opinią!

  • Internet
  • /
  • Dostęp do internetu
  • /
  • Plus GSM iPlus
  • /
  • 1

Opinie o Plus GSM iPlus

Internet Plus GSM iPlus opinie
Cena
1.87
Niezawodność
1.66
Obsługa klienta
1.7
Parametry
1.72

Średnia ocen

1.74

w skali od 1 do 5.

 

Plus GSM iPlus opinie Plus GSM iPlus
1.74 3053

kch2323 / 2023-01-26

Dno i dwa metry mułu !!! omijajcie to dno z daleka. Szkoda opisywać politykę tej firmy, moja sprawa oparła się na Rzeczniku Praw Konsumenta ale w ostatecznie wypełniam wniosek o interwencję do UKE. Jeżeli nic nie wywalczę to szanowny Plusie pożegnamy się a wraz zemną około 20stu innych numerów z mojej rodziny. Mam nadzieję, że wnajbliższym czasie odpłynie wam więcej klientów i czego wam życzę...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50
Zalety

Brak.

Wady

Okradanie swoich klientów.

Extra informacje

Od 1999 roku z drobnymi przerwami, aż sam się dziwię. że tyle wytrzymałem...

Karo / 2023-01-11

Plus oszukuje jawnie klientów. To jest nieprawdopodobne jak można tak kłamać mimo nagrywanych rozmów i wypierać sie tego co konsultant powiedział. Firma dno. Nie polecam. Jedynie sąd by może coś wskórał, ale jak wygrać z taką korporacją, czują sie bez karni. Nigdy więcej z ich usług nie skorzystam. Do tego ciągły problem z siecią i internetem
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Jw

Extra informacje

Paweł / 2022-12-22

Nie polecam tej sieci przede wszystkim z uwagi ze oferuja zasieg ktorego nie maja, swoimi mapami zasięgu wprowadzaja ludzi w blad wmawiajac im co innego. Lepiej skorzystać z oferty konkurencji przynajmniej pewny zasieg rzeczywisty a nie tylko na mapie. A jak sie chce rozwiązać umowe z nimi to wmawiaja ze wszystko z ich strony jest ok i zrzucaja wine ze klient na slaby telefon. Jednym slowem porazka a nie siec, pierwszy i ostatni cos od plusa. Nikomu nie polece tej sieci.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Brak

Wady

Brak zasiegu

Extra informacje

6 miesiecy

Pod / 2022-11-05

Dno
Zalety

Brak zalet

Wady

Wszystko

Extra informacje

Edi Sin / 2022-08-30

Oszuści!!! Miesiąc temu zmieniliśmy umowę. Jedne z dwóch numerów z dni na dzień został bez internetu. Plus nie włączył usługi internetowej. Zero konkretnych informacji kiedy problem zostanie naprawiony. "Według kolejności zgłoszeń" . Porażka!!! Pracujesz poza domem i zostajesz na lodzie bez internetu….nie polecam tej sieci. Rano został problem zgłoszony. Miną dzień, problem dalej nie został naprawiony.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Brak wywiązania się z umowy! Dno.

Extra informacje

Nie ufajcie im! To jeden wielki scam!

Wkurzona / 2022-05-27

Te k. U. R. W. Y. z plusa wyłączają internet przechodzę na inną sieć
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Bajka / 2022-05-01

Nie mam dobrego zasięgu LTE internet działa jak chce 5G w 97-500Radomsko ul.Wxszynskiego nie działa coś mi nie zbyt zaczyna się to podobać a kilkanaście lat z Wami jestem.Obsluga miła.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
3.75
Zalety

Dziś 1.05 nie mogę się połączyć z Wami

Wady

Extra informacje

Internet pomimo zasięgu i opłacenia przerywa i zwalnia do prędkości sprzed 15 lat. Po dodzwonieniu się do obsługi klienta po 2 min słuchania reklam, nic się nie zmieniło, nie otrzymałem informacji o które prosiłem, nawet tych najprostszych jak do kiedy mam umowę. Temat został olany przez osoby z obsługi, które stwierdziły że nie są w stanie podać mi tych informacji ale mogę zadzwonić za jakiś czas i wtedy zobaczymy. Obsługa niemiła oraz niekulturalna. Na stronie nie da się zobaczyć kilku numerów. Trzeba podawać numery po kolei oraz PlusKody. Zwykły login i hasło by wystarczyło ale chyba ciężko zmodernizować stronę żeby wyglądało to w ten sposób. Podziękuję za taką firmę.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

W miarę tanio chociaż cena do jakości pozostawia wiele do życzenia

Wady

Wolny, przerywający internet, niby 5G a prędkość 1Mb w porywach do 2Mb. Obsługa niemiła i nieporadna. Brak możliwości sprawdzenia wszystkich usług na stronie.

Extra informacje

10 lat

Były klient / 2022-04-20

Złodzieje! Po 3miesiacach od rozwiązania z wami umowy nagle wam się przypomniało o naliczeniu dodatkowych opłat! Cieszę się że nie mam już z wami nic wspólnego. Zasięg był kiepski a do tego oferty beznadziejne!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Brak dobrych ofert. Ciągle naliczanie dodatkowych opłat nie wiadomo za co bo na infolinii nigdy nie umieją powiedział za co to! Porażka

Extra informacje

Kamil / 2022-02-20

Od 4 dni nie ma w mojej miejscowości zasięgu i internetu. Płacę z cos z czego nie mogę korzystać. Dzieje się tak minimum 2x w miesiącu. Zgłaszam za każdym razem i niestety nigdy nie słyszę pozytywnej odpowiedzi, zwalają na warunki atmosferyczne. Tylko w Orange internet i zasięg jest, a w plus nie!!! Musiałem dokupić internet w Orange i czekam tylko aż skonczy się umowa w plus. Przechodzę w 5 numerami do Orange. Nie polecam sieci Plus i proszę was nie kupujcie usług w tej sieci będziecie żałowali bardzo. Obsługa klienta jest bardzo zła, jak żadna inna sieć, ta pobiera dodatkowo opłatę za połączenie z obsługą. Nigdy więcej usług sieci Plus. Odradzam każdemu znajomemu, w rodzinie wszyscy już zmieniają operatora na Orange lub Play i są zadowoleni.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadnych zalet

Wady

Złe podejście do Klienta

Extra informacje

Byłem 5 lat w tej sieci i odchodzę

Limak / 2022-02-15

Nie polecam. Nie mam zasięgu w ogóle od lipca 2021 odkąd zmieniłam miejsce zamieszkania. Nie moze się nikt do mnie dodzwonić a jak się uda rozmowa jest przerywana ciągle, nie mogę wysłać wiadomości do nikogo po 10 próbach może się uda może nie, jestem w ciąży i mam często telewizyty niestety lekarze nie mogą się do mnie dodzwonić nie sądziłam że w 21 wieku spotka mnie takie średniowiecze. Po zgłoszeniu tego w Plusie stwierdzili ze to jest chwilowy brak zasięgu i że oni nic nie mogą zrobić więc robiłam codziennie screeny aby udowodnić ze to jest nieprawda i że zasięgu nie mam poprpstu prawie ogóle stwierdzili ze ktoś w okolicy używa wzmacniaczy nielegalnych i to nie jest ich wina i że nic nie poradzą więc płacę co miesiąc abonament a nie mogę tego wykorzystać. Po dlugiej walce stwierdziłam że koniec tego muszę przenieść nr do innej sieci bo muszę mieć kontakt skoro za to płacę to firma Plus mi naliczyła karę za zerwanie umowy mimo to że to nie jest z mojej winy i nie mogę wykorzystać ich abonamentu. Przestrzegam jeśli ktoś może mieć problemy z zasięgiem bo można się nieźle wkopac. Konsultanci nie pomocni wszystko robią aby klient najwięcej zapłacił.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Anka / 2022-01-30

Żenada - obsługa klienta na poziomie poniżej zera ! Czekam na moment zakończenia umowy i przejścia do innej sieci tym bardziej ze plus wyklucza ze swojego grona klientów użytkowników marki Apple ! Każda inna sieć samodzielnie ustawia mms - w plusie trzeba samemu wpisywać i szukać kodu który pasuje do konkretnego modelu telefonu . Usługi dość drogie w porównaniu z konkurencja i to jeszcze nie jest problemem bo człowiek świadomie się decyduje na podpisanie umowy na takich warunkach jednak jakoś obsługi to jakiś dramat konsultanci niegrzeczni - i to bardzo a chyba nie tak się powinno traktować klientów ! Szkoda ze trzeba zaznaczyć 1 w ocenie bo chętnie nie dałabym nawet jedynki
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Wszystko co dotyczy tej sieci !

Extra informacje

Tomek / 2022-01-11

Obsługa klienta jest na koszmarnie niskim poziomie (dwóch mężczyzn konsultantów byli rzeczowi/kompetentni) kobiety odbierające telefony są aroganckie i odpychające nawet samym tonem wypowiedzi. Nie można uzyskać informacji na najprostsze pytania. Przykład: zablokowane połączenia wychodzące z powodu naliczenia dodatkowych opłat za połączenia krajowe. Więc pytam konsultantki dlaczego naliczacie mi dodatkowe opłaty za połączenia krajowe skoro mam je bezpłatne w abonamencie? odpowiedź brzmi niewiem... oczywiście próba dociekania kończy się fiaskiem i informację, że rozmawiamy już kilkanaście minut i baba nie ma dla mnie czasu. Co skutkuje rozłączniem połączenia. Efekt: zablokowane połączenia i dodatkowa opłata w wysokości prawie trzymiesięcznego abonamentu i nawet nie wiadomo za co. Nie jest to jedyne kontakt z obsługa klienta i nie licząc dwóch wspomnianych przypadków za każdym razem jest tak samo żenująco. Przeniosłem numery z nadzieją na dobre połączenia. Efekt jett taki że klienci co chwilę informują o braku możliwości dodzwonienia się na firmowy numer. Koszmar i żenada SZCZERZE NIE POLECAM PLUS GSM NAJGORSZA SIEC W POLSCE
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

PLSU GSM TO BEZNADZIEJNA OBSŁUGA, PLUS GSM PRBELEMY Z POŁĄCZENIAMI, PLSU GSM TO BADZO WYSKOIE KOSZTY

Extra informacje

Marcin / 2022-01-03

Coś czułem ze to nie będzie takie hop siup. Zablokowałem kartę sim ponieważ w pisałem 3 razy błedny pin oczywiście karta na której jest numer puk który jest potrzebny w takiej sytuacji gdzieś mi wsiąkła na meila otrzymałem odpowiedź że są dwie opcje 1.kontakt z działem obsługi klienta 2. Salon plusa Zadzwoniłem po 3 min rozmowy z botem rozmawiałem z konsultantem i się okazało że nie mogą mi podać numeru puk nie wiadomo z jakiego powodu i mam se iść do salonu 4.80zł za 5min rozmowy i jeszcze próbował mi wcisnąć fotowoltaike ???? nigdy więcej i wam też polecam od razu się wybrać do salonu bo raczej i tak wam przez tel nie pomogą.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Słaby zasięg

Extra informacje

Aft / 2021-12-29

Nie polecam, kolejna firma wprowadzająca klientów w błąd. W tv wielka promocja świąteczna 2021 "przenieś numer do plusa, za każdy numer otrzymasz 100 zł z bankomatu". Po kontakcie z infolinią informacja "wie Pani, to taki chwyt marketingowy, pula nagród jest ograniczona, nie każdy dostanie sms, mamy na to 60 dni, w tv jest jedno a regulamin to drugie". JAJA! Kolejni naciągacze i oszuści, nie polecam. Do tego konsultantka rozmawia jakby od niechcenia i jakby zaraz miała umrzeć żyjąc. Genialna obsługa... Gwarantuję, że abonament nie zostanie przedłużony.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Damian / 2021-11-14

Przeniosłem nr do sieci plus z Play, bo w Play podczas przeskakiwania między sieciami brak internetu, i plus miał być taki dobry i niby sygnał nad morzem czy w górach a tu kupa jeszcze gorzej nad morzem np. Jarosławiec brak zasięgu i w górach np. Kudowa Zdrój w Szczelińcu wielkim też brak do tego przeskakuje na 3G co ani internetu nie ma ani połączeń mało tego czasami nawet sieci nie umie utrzymać i skacze 5G na 4G w tym momencie nawet na stronę bankową nie można się zalogować , Z MOJEJ STRONY TA SIEC TO TOTALNA PORAŻKA W PLAY SKAKAŁO NETU NIE BYŁO ALE WSZĘDZIE MOGŁEM SIĘ DODZWONIĆ
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Ofert

Wady

Sieć i zasięg

Extra informacje

Artur / 2021-11-01

Chcesz mieć problem to wybierz plus
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Sprawnie wciskają kit.

Wady

Wszystko

Extra informacje

2 miesoace

sandra / 2021-10-21

DRAMAT!!!!!!!!!! BLOKUJĄ OPŁACONY TELEFON ZLODZIEJE I OSZUSCI!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

ZERO DNO TOTALNE POD KAZDYM WZGLEDEM

Wady

ZERO DNO TOTALNE POD KAZDYM WZGLEDEM

Extra informacje

ZERO DNO TOTALNE POD KAZDYM WZGLEDEM

Jarek / 2021-10-17

Totalna porażka z zasięgiem gdzie inne sieci działają bez problemu. Nie pozwalajcie się zbajerować nieprawdziwymi reklamami.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

wszystko

Extra informacje

Kasia / 2021-10-07

Fatalna obsługa klienta, słaby zasięg internetu, na każdym kroku próba wyłudzenia od klienta jak najwiekszej ilości pieniędzy
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Zasięg, obsługa

Extra informacje

kkk / 2021-09-29

awarie jak się okazuje sa częścią regulaminu, świadczenie usług jest opcionalne
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00

Gienia / 2021-09-24

Jeden z najgorszych operatorów na rynku! Obiecują " cuda" a potem? Dopisywanie kwot na fakturach za nic,słaby zasięg! Omijać z daleka!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Chwalenie się ile tylko da się!

Wady

Opisane powyzej w opini! Omijać z daleka!

Extra informacje

Po paru tygodniach używania!

Hnmm / 2021-09-12

Internet na kartę to jakaś pomyłka. Wykupione pakiety internetu o łącznej puli 120 GB miesięcznie, na ten moment aplikacja pokazuje, że zostało do wykorzystania 70 GB, a internet działa bardzo wolno, tak że wikipedia ładuje się przez 2 minuty. Gdzie to LTE? Plus jak zwykle oszukuje swoich klientów, najwidoczniej za mało mają jeszcze spraw sądowych.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Bardzo wolny internet

Extra informacje

Piotr / 2021-08-10

To sa zwykli złodzieje. Przy przedłużeniu umowy z wyższego abonamentu na niższy do momentu wejścia aneksu w zycie obniżają parametry internetu, internetu w roamingu a rachunek pozostaje taki sam. jest to czyste złodziejstwo.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Nie ma zalet

Wady

ZŁODZIEJE

Extra informacje

2 lata

Marek / 2021-07-31

Nigdy więcej w życiu. Przeszedłem play do plus i szkoda gadać . Zero internetu i nawet rozmów . Wysłanie SMS to sukces o MMS nie wspomnę. Róbcie tak dalej to na pewno będziecie mieli klientów. Tłumaczę sobie tylko jednym 2 lata nie trwa wiecznie. Będę uciekał z Plusa jak najdalej. NIE POLECAM NAWET NAJGORSZEMU WROGOWI !!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Zbyt wiele by to opisać

Extra informacje

Nigdy więcej

Skip / 2021-07-12

Złodzieje naciagacze wyłudzacze pieniędzy po wpłaceniu dzial na ul fordonskiej w Bydgoszczy zastępca kierownika zero wiedzy na temat sieci i systemu siecie kompletna porażka 1.45 szukal informacji których i tak nie znalazl.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Olex / 2021-07-11

Pieniądze znikają z karty bez informacji i powiadomienia za co a gdy reklamujesz zawsze znajda jakieś rozwiązanie.
Zalety

0

Wady

3

Extra informacje

16 lat

Alek / 2021-06-20

Fatalni konsultanci, niekompetentni, rozmowa z nimi to porażka. Nie polecam.
Cena
Obsługa klienta
1.00
Zalety

Brak

Wady

Niekompetencja, weryfikacja użytkownika podawanie mnóstwa danych i zadawanie wielu pytań, a odpowiedzi na pytanie nie można uzyskać!!!

Extra informacje

kochanieplusa.mp3 / 2021-06-12

Witam, jesli widziales podobna opinie na innych serwisach do mojej to zgadles! Tak to ja, juz czwarty raz pisze na innym serwisie o tak poteznej firmie PLUS. Super wydajnosciowy internet generuje okrągle 100kb/s, aktualizacje pobieram tak szybko ze w wieku 16lat zaczalem pobierac GTAV a dzisiaj ciesze sie rozkoszna grą w GTA w wieku 18lat. Zasieg jest lepszy od jakis smiesznych internetow z NASA, gdy rusze sie 2m to trace zasieg,wiec trzeba miec dobry plan i pozycje zeby miec powyzej 2kresek zasiegu. Polecam, bardzo pomaga w rozladowywaniu zlosci, poniewaz jedno co jest dobre w Plusie to wytrzymale routery, gdyż sa dobrymi "workami" sparingowymi do trenowania w boksie/mma.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

co?xd

Wady

wszystkie jakie sa mozliwe

Extra informacje

Byłą Klientka / 2021-04-15

Ne polecam.Fatalna sieć.Sprzęt też .A gdy ulegnie awarii naprawa trwa dwa tygodnie bez sprzętu zastępczego. Mimo winy operatora odstąpienie od umowy niemożliwe bez naliczenia kary umownej.Fatalni konsultanci , niekompetentni. Jeszcze raz nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Wady

Same wady

Extra informacje

Cezary / 2021-04-12

internrt ***owy jak za taka cene i co chwiel sie ***
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

nie ma

Wady

***owy

Extra informacje

od zawsze

Łukasz / 2021-04-07

Lepiej iść do innej sieci... Jest to najgorsza sieć ze wszystkich. Przeprowadziłem się w nowe miejsce i jak się okazało - praktycznie brak zasięgu sieci w domu, 1 kreska i wiele osób nie może się połączyć. Ale PLUS nie widzi żadnych problemów, bo ich rzekomi technicy nie zauważyli nic złego. Mają klienta w ***. Z DALA OD TEJ SIECI! Chciałem zakończyć umowę wcześniej, ale nie ma takiej opcji, chyba, że zapłacę karę... Karę za ich słabą infrastrukturę. Zero działania frontem do klienta, liczy się tylko kasa.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

Brak zasięgu, zero działań w stronę klienta, liczy się tylko ZYSK I KASA

Extra informacje

Iskierka / 2021-04-06

Witam Absolutnie odradzam komukolwiek współprace z siecią Plus! Moje zarzuty są uzasadnione ponieważ Plus sprzedał lub udostępnił moje dane osobowe osobą trzecim dlatego od rana do wieczora wydzwaniają do mnie telemarketerzy i oczywiście Plus nie ma sobie nic do zarzucenia. Ponadto bez powodu wyłączono mi pakiet Gigabank i Social Media dlatego przepadło mi kilkadziesiąt gigabajtów. Z jakiegoś powodu kiedy włączyłam rzekomo darmowy Internet z mojego konta zniknęło 200 zł, a w punkcie nikt nie potrafił podać mi przyczyny tego stanu rzeczy. Reklamacja jest możliwa tylko po podaniu im mojego adresu domowego, a to kpina bo udostępnili już moje dane osobowe wraz z numerem telefonu innym firmą więc nie mam do nich za grosz zaufania żeby podać im mój prywatny adres. Infolinia to dramat wiecznie czekanie i brak logicznych odpowiedzi na moje pytania. Teraz nie mam możliwości korzystania z telefonu bo doładowanie nie ma sensu gdyż nie aktywuje mi się ponownie Gigabank oraz Social Media (zostały wyłączone bez wcześniejszej informacji) natomiast na infolinie nie mogę zadzwonić ponieważ za kilku minutowe połączenie zapłaciłam już 5 zł i nic nie załatwiłam bo konsultantka się rozłączyła. Masakra i koszmar więc nie polecam, ja oraz moja rodzina i firma rezygnujemy z usług tych oszustów i naciągaczy. Żenada!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Udostępnianie moich danych osobowych, pobieranie pieniędzy z konta za darmowy Internet, beznadziejna obsługa klienta

Extra informacje

4 lata

Karolina / 2021-03-19

NIE POLECAM!!! OBSŁUGA JAK Z PRL-U. Obsługa klienta to totalna porażka!!! Po zawarciu umowy zupełnie zmienia się sposób obsługi klienta. Tutaj olewa się klienta. CAŁA MOJA RODZINA BĘDZIE REZYGNOWAC Z USŁUG TEJ FIRMY. BĘDĘ WSZYSTKIM ODRADZAĆ KORZYSTANIE Z USŁUG TEJ FIRMY!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Wady

Obsługa klienta po zawarciu umowy jest bardzo arogancka.

Extra informacje

Katarzyna / 2021-03-16

Najgorsza sieć! Nie polecam!! Kradną pieniądze! Wykupisz pakiet zero pieniędzy zero dzwonienia to mnie spotkało dziś! Z całego serca nie polecam
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

Janusz / 2021-03-12

*** *** złodzieje ze złodziejusa ich internet się do niczego nie nadaje wolny jak s***syn do tego limity takie że starczyłoby tylko w latach 90 *** i złodzieje powinno być bez limitu i przynajmniej 50 mb/s
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Wszystko

Extra informacje

5 lat

Janusz / 2021-03-08

szkoda strzępić ryja kurła, jest wolniejszy niż bmw e46 (czyli jakieś 15Kb/s)
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

XD

Wady

dużo by wymieniać

Extra informacje

Tomek Chromosomek / 2021-03-08

Generalnie internet nie nadaje się do użytku. Przynajmniej raz dziennie musi wywalić internet.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

Nie starczy miejsca ...

Extra informacje

Marcin / 2021-02-15

Internet mają bardzo słąby nie polecam obsługa oszukała mnie napieniądze i wcisneła mi jakiś kit na 2 lata i teraz jeszcze 1 rok w tym bagnie nie polecam gdyby była możliwość usuniecia jakiejś firmy wybrał bym plusa
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Plus nie ma zalet

Wady

Wszystko

Extra informacje

Adam / 2021-02-04

żałosny interenet lte ktory posiada predkość 200kb/s i limit
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

nie ma

Wady

wszystko

Extra informacje

Daro / 2021-01-21

Odradzam z zasięgiem wcale nie jest kolorowo w firmie 2 numery kompletnie nie można było prowadzić rozmów obsługa nic nie robi mówią ze Ok 5 reklamacji 7 telefonów przeniosłem do innej sieci 8 numerów zostało napewno nie będę przedłużał po prostu są denerwujący
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zasięg w trasie

Wady

Jak jest problem jestes sam

Extra informacje

4 miesiące

Klient / 2020-12-16

Tragedia niekompetentni ludzie zarówno w salonie jak i na infolinii a może tam jeszcze bardziej. Po prostu porażka. Zero informacji, pomocy, bezczelni. Odradzam w 100 procentach. Najgorszy operator..ta 1 w ocenie to i tak za dużo dla nich.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zero

Wady

Szkoda słów

Extra informacje

Pietru / 2020-11-17

Plus schodzi na psy. Kilka lat temu uciekłem z wszystkimi numerami z T-mobile do Plusa ale teraz zastanawiam się nad zmianą firmy. Ostatnim przykładem jest zawarcie umowy na internet stacjonarny przez sklep internetowy plusa. Po zaznaczeniu okienka czy posiadasz abonament 49 zł lub większy cena zostaje obniżona o 25 zł. Jednocześnie powyżej pojawia się napis że ulga ta to nie jest wcale za abonament 49 zł tylko za efakturę i za smart dom. Zamówiłem tę usługę i otrzymałem umowę. Po przeczytaniu umowy ie znalazłem nigdzie wzmianki o obniżce więc zadzwoniłem na podany numer informacyjny. Konsultant powiedział mi że usługa Smart Dom nie jest zaznaczana w umowach i jest naliczana automatycznie od Faktury. Nie poinformował mnie że mi się nie należy bo mam już trzy numery w usłudze Smart Dom i że nie będę mógł skorzystać z tej usługi. Uspokojony przez konsultanta przyklepałem umowę i jakie było moje zdziwienie gdy otrzymałem drugą fakturę. Napisałem reklamację do Plusa łącznie z podaniem daty i dokładnego czasu rozmowy z konsultantem a w odpowiedzi odrzucono moją reklamację wyjaśniając mi że powinienem zaznajomić się z regulaminem Smart Dom. Zerknijcie sobie na ten regulamin i spróbujcie z niego coś zrozumieć. Ogólnie zaczyna się robić dziadostwo. Wspomnę jeszcze jak kilka lat temu Plus potraktował mnie w sprawie internetu stacjonarnego. Była taka promocja że jak kupiło się pierwszą usługę np abonament telefoniczny, to druga była za 50% np telewizja satelitarna a trzecia usługa za złotówkę na internet stacjonarny. Mając już abonament telefoniczny poszedłem dobrać drugą usługę tv i trzecią usługę internet. I tu zonk. Trzecią sługę oczywiście mogłem wziąć za złotówkę ale pod warunkiem że zapłacę 1500 zł kaucji. Zaznaczam że chodziło o samą kartę bez sprzętu. Pisałem oczywiście odwołania, ale olano mnie i oznajmiono mnie że mają taki zapis w regulaminie że mogą zażądać kaucji. Ręce mi opadły ale ze względu że miałem świeżo podpisaną umowę na TV zostałem w plusie Po tych numerach widzę jednak że trzeba rozglądać się za innym operatorem.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Oszukiwanie klientów

Extra informacje

Kamil / 2020-11-02

Internet hujnia mmsy za granicą huja dostępne kurwy i złodzieje ten cały plus np : rachunek listopad przekroczenie neta o 386,04 zl + 269,25 zł abonament = 655,29 przysłali fakturę na 734, 13 zł tak ruchają klientów kurwy i złodzieje hujna z zasięgiem często go po prostu brak zrywam umowę ze złodziejami okradaja na każdym kroku jakieś pakiety po dołączane i inne gówna Zaczołem nowy miesiąc teraz od 25 października już 1,60 huj wie z kad a w abonamencie 9gb neta i 240 min za granicą nie warto szambo a nie sieć
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Szambo zlodzieje

Wady

Kurwy przekręty

Extra informacje

Nie cały rok a bagno jak huj

Dorka / 2020-10-29

podpisaliśmy umowę na firmę (oddział zagraniczny w Polsce) sytuacja nieco odbiegająca od standardowej, bo mamy dwa NIP-y (do ZUS i do Faktur) ale dostarczyliśmy do punktu w Warszawie / Arkadii dokumenty i przez tydzien nie mamy aktywacji. Jakiś Młodszy Specjalista Polcomtel p. Szymon Gąsienica Szostak utrudnia aktywacje od ponieziałku (jest czwartek) chce aby osoba nieznająca polskiego zadzwoniła na nr (infolinie!!! tylko po polsku) i porozmawiala z kims. Osoba nie ma polskiego nr, koreanski i płaci za roaming sporo (podałam nr do Plusa aby oni zadzwonili, ów pan powiedział, że zadzwoni, niestety kłamał bo nie zadzwonił. Chyba Plus ma zablokowane wyjścia za granicę. Bo kolejny telefon i próba aktywacji (przy przemiłej pomocy oddziału w Arkadii) nie udała się i pan Szymon poprosił, aby to pani Dyrektor GEneralna zadzwoniła do Młodszego Specjalisty Polcomtel. Szokujące, bo ton i zachowanie pana było niezbyt pomocne, wcale nie skuteczne, i tylko powtarzał aby zadzwoniła Dyrektor do niego. Proszę sprawdzić, jak obsługa wygląda w innych sieciach i się uczyć. bo na nr 601102630 jest DRAMATYCZNA!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
3.25
Zalety

ZERO

Wady

MŁODSZY SPECJALISTA SZYMON GASIENICA SZOSTAK

Extra informacje

Ola / 2020-09-25

Niedawno maz bral telefon w ofercie 50%taniej abonament. Pracownicy nie informowali, ze jest to powiazane ze smart dom. Twierdzili, ze to jest oferta dla stalych abonentow i jest powiazana z numerem abonamentowym. Maz rezygnowal z przedluzania telewizji. Teraz twierdza, ze nizszy abonament byl powiazany z telewizja. Nie polecam tej firmy. Celowo wprowadzaja klientow w blad. Gdyby odrazu uprzedzili ze promocja dotyczy smart dom maz telefon wzialby w play gdzie placil by tyle samo.
Cena
Niezawodność
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Oszukiwanie klientow, celowe wprowadzanie w blad

Extra informacje

4 lata

basia / 2020-09-22

UWAGA NACIĄGAJĄ ! pani na infolinii namówił mnie na program 5 doładowanie gratis okazało się, że piąte doładowanie dostaję ale nie wiadomo na co mam je wydać, bo żeby przedłużyć ważność konta muszę zapłacić za następne doładowanie. Mam wykupiony pakiet, w którym wszystko mam za darmo i piąte doładowanie nie wiem po co. Składałem reklamacje - rozmowa jak z koniem. Przy naciąganiu pani obiecuje bezwzględne piąte doładowanie. zrezygnowałem inne sieci proponują lepsze warunki bez naciągania
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zero

Wady

100%

Extra informacje

Monika / 2020-09-10

Plus to jedna wielka pomyłka brak zasięgu ale w plusie odpowiedź na reklamację że u nich wszystko ok.naliczaja na fakturach nie wiadomo za co i nie potrafią tego wyjaśnić.opijac jak najdalej ta sieć
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak zalet

Wady

Sama wady

Extra informacje

Bogdan Stankiewicz / 2020-09-08

Najgorszy operator kontakt głosowy z konsultantem /601102601/ niemożliwy gdyż informacje o kierunkach czytane przez ponad 20 sekund a następnie płać. płać, płać i szukaj pomocy w chmurce . tak na marginesie to tylko srać na taką obsługę. Kto może niech ucieka do innych operatorów
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadne

Wady

multum

Extra informacje

bardzo długi

Tak / 2020-09-06

Szkoda gadać niby mam 15 gb internetu a nigdy go na oczy nie widziałem a jak dzwonie do nich to mówią że już wykorzystałem i nie dogadasz się
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Za dużo wypisywania

Extra informacje

Nie

Łukasz / 2020-09-03

Najgorsza sieć telefonii komórkowej z jaką miałem do czynienia. Mieszkam przy granicy z Czechami i praktycznie o dobrym zasięgu mogę pomarzyć. A jak już jakimś cudem pojawią się 2 kreski zasięgu to podczas próby zadzwonienia lub skorzystania z internetu zasięg spada do jednej kreski lub całkiem znika. Dodatkowo PLUS ma często awarie swojej sieci. Dodatkowo roaming nie włącza się automatycznie. Aby telefon "złapał" przekaźnik sieci zagranicznej należy ponownie go uruchomić (taki nawet pisze PLUS w sms'ach które przychodzą po przekroczeniu granicy).
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Brak

Wady

To co w treści opinii

Extra informacje

Marcin / 2020-09-01

Nie polecam Plusa do internetu. Karty plusa źle działają z ruterami i modemami, ponieważ potrzebują innej konfiguracji niż karty pozostałych sieci, takich jak Play Orange i T-mobile. Plus to najgorsza sieć.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

internet

Extra informacje

Piotrex80 / 2020-08-28

Moj nr zostal wylaczony po 10dniach od zasilenia karty bonem 30dniowym z powodu wykonania zbyt wielu połączeń w ciagu jednego.dnia. na nic zdaly soe tlumaczenia ze faktycznie połączeń bylo wiele z powodu poszukiwania noclegow dla rodziny na weekendowy wypad. Koniec. Nigdy wiecej plusa. Zegnam bez łez..
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00

Jan brzechwa / 2020-08-23

Katastrofa lte a glupie google sie pol minuty otwiera, o sprawdzeniu pogody nie wspomne.. 5g no nie badzcie smieszni bo jak dla mnie to wasza siec to gooowno
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

Byla cena ale juz konkurecja was przebija

Wady

Maja ich zbyt duzo

Extra informacje

10lat mam ale juz nie dlugo!!!

thefaciio1 / 2020-08-21

witam,totalnie nie polecam plusa chwalą się "najlepszy zasięg w polsce itd.." naprawde to zasięg jest makabryczny nigdy więcej jedynie co mogę polecić to cenę za usługi.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.75
Zalety

cena

Wady

zasięg

Extra informacje

1,5 Roku

Piotr / 2020-08-19

Po zasileniu karty za 30pln i dodaniu bonu promocyjnego rozmowy i sms za darmo korzystalem z karry przez tydzien.. podczas poszukiwania noclegu w Karwii i wykonaniu ok.100 połączeń ok30 sekundowych karta zostala zablokowana bez żadnego ostrzeżenia. [email protected] nigdy wiecej plusa.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00

marcin / 2020-08-19

Oszuści, 'LTE bez limitu" po 100gb obniżają prędkosć do takiej w której sie nei da korzystać z niczego. i jeszcze tylko 23 miesiace tego g***a..
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Brak

Wady

Oszuści, oferta wprowadza w błąd

Extra informacje

Bolo / 2020-08-07

Beznadzieja, częste problemy z siecią i złodziejstwo, dają niby promocje na jedno a na drugim cię oskalpują. Zmieniam operatora.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

wszystko

Extra informacje

Piotr / 2020-08-02

Fana iPhone nie polecam tej sieci - nie obsługuje mms dla iPhone xs .
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
3.50

wacek / 2020-07-29

witam z tej strony pod*****ony klient nie da sie korzystac z internetu chodz nie jest zly w kueła macie tam ciagle awarie naprawcie to bo jak nie to osiwieje nie da sie -1
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

nie ma

Wady

wszystko

Extra informacje

naprawcie to

jebać plusa / 2020-07-17

JEBAĆ PLUSA KURWA JEBANEGO SKURWYSYNA W DUPE KURWA AAAAAAAAA
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

NIE MA KURWA

Wady

MA KURWA DUŻO

Extra informacje

SEKS

niewiem / 2020-07-15

niewiem
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

niewiem

Wady

niewiem

Extra informacje

niewiem

Artur / 2020-07-07

Nie wiem czy ktoś te opinie czyta, czy tylko piszącym przynosi ulgę ale uważam się za oszukanego przez Plusa, po kilku latach funkcjonowania umowy na telefon. Dałem się namówić konsultantce na przedłużenie umowy na kolejny okres (aż trzech lat). Zapewniono mnie, że umowa będzie na niezmienionych warunkach. Faktycznie tak było, ta sama cena, tylko nikt nie raczył powiedzieć, że powiązany z ofertą program SMARTDOM ma swój regulamin, który zmieniono i zniżka za kolejny produkt zamiast 50% wynosi aktualnie 10%. Wzrosła mi więc opłata miesięczna o 25 zł. Fakturę z nową kwotą otrzymałem oczywiście już po upływie czasu w którym mogłem się z umowy wycofać. Złożyłem reklamację oczywiście odrzucono. Na moją prośbę by przekazać mi nagranie rozmowy z konsultantem (podobno nagrywane dla mojego dobra, czy bezpieczeństwa) nie dostałem do dziś odpowiedzi. Pozostaje ewentualnie droga sądowa. FIRMY ZATEM ZDECYDOWANIE NIE POLECAM, GRAJĄ NIECZYSTO
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

pomijm

Wady

pomijm

Extra informacje

Kasia / 2020-07-06

Po ponad 10 latach korzystania z ich usług usiłowano mnie namówić na kolejną umowę, w kwocie wyższej niż obecna, korzystając z mojego nieprzygotowania do rozmowy i znajomości stawek. Po tym, jak nie podpisałam umowy, a następnie nie usunięto z mojego ekranu napisu, którego sobie nie życzyłam, zmieniłam operatora, a Plus naliczył mi karę umowną, za rzekomo niedotrzymanie warunków umowy. Nierzetelny operator, wykorzystujący "drobny druczek" i branie abonenta z zaskoczenia. Nie polecam nikomu.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Extra informacje

ok. 15 lat

Rudi / 2020-06-24

Witam, Chcialam zwrocic uwage na obsluge klienta w punkcie w Lublinie w Leclerc na ul.Zana. Dwoch niesympatycznych panow, odnoszacych sie lekcewazaco do osob starszych, ktore nie nadazaja za nowinkami technologicznymi, brak podstawowych zasad z obslugi klienta. Rozumiem, ze najchetniej obslugiwani sa mlodzi, ktorzy kojarza rynek i oferty, jednakze, jak dobrze rozumiem, serwis skierowany jest do wszystkich, niezaleznie od wieku i stopnia zaawansowania technologicznego. Proceder ten trwa juz kilka lat w tym oto punkcie obslugi klienta. Proponuje aby menadzer tudziez kierownik ww placowki przyjzal sie dokladniej swoim pracownikom, poniewaz nie stanowi to dobrego wizerunku firmy. Pozdrawiam. R
Obsługa klienta
1.00

Marek / 2020-06-15

Przestrzegam wszystkich przed kupnem telefonów przed tą siecią. Sieć sprzedaje telefony mówią klientom że telefony są nowe nie używane i nie mają żadnych wad. Jak się okazało w moim przypadku telefon który był zakupiony nie za małe pieniądze okazał się telefonem który był zawilgotniały jak wskazał serwis gdy oddałem telefon na gwarancje gdy po uruchomieniu go zaczął sam wykonywać czynności. Mianowicie dzwonić i wysyłać wiadomości jak mu się po prostu chciało. Po przedstawieniu sytuacji na infolinii przekazano mi wytyczne odnośnie reklamacji z tytułu rękojmi. i zapewniono mnie iż telefon zostanie wymieniony uprzednio dopytując czy są ślady mechaniczny czy też jest pęknięty. telefon wygląda jak wyciągnięty z pudełka. po oddaniu do serwisu telefon wrócił w stanie nieużytkowym. Mianowicie przed oddaniem telefon sam wykonywał obrót na danych zawartych w pamięci. po powrocie z serwisu otrzymałem kartkę iż telefon ma ingerencje cieczy/wilgoci odmowa naprawy gwarancyjnej. Po konsultacji ze stroną producenta telefonu zapewniano mnie iż telefon nie ma możliwości wykonywania samodzielnych obrotów wykorzystując dane zawarte w pamięci a jednak miało to miejsce. przedstawiając całą sytuację w serwisie producenta serwisantka powiedziała mi że "tak mówią ale niestety ma to miejsce" warty zastanowienia jest fakt czy wprowadzenie ubezpieczenia telefonu przez sieć polkomtel jako serwis urządzenia nie było przemyślaną strategią ponieważ po co ponosić koszty napraw jak klient może zakupić(niestety to są tylko moje przypuszczenia po rozmowie ze znajomymi którzy pracują w tej sieci i bardzo często spotykają się z tymi typu problemami) ubezpieczenie i wtedy nikt nie jest poszkodowany w tej sytuacji-. łatwiej jest wystawić opinie zalania i odmówić naprawy bo naprawa była by jednoznaczna z przyznaniem się do winny iż telefon sam wykonywał obrót danych jak też to iż sieć rozprowadza uszkodzone telefony. wydając swoją opinie odnośnie polkomtelu kategorycznie odradzam zakup sprzętów przez tą sieć oczywiście na powyższe posiadam wszystkie opinie serwisów abyście państwo nie sądzili że są tą fałszywe informację. Współczucie dla innych osób które również posiadają taki problem jak ja iż sieć najpierw mówi jedno a później sama zaprzecza swoim informacją.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

sprzedaż uszkodzonych telefonów- wyjaśnienie w treści opinii

Extra informacje

Wojciech / 2020-04-06

PROBLEM Z POŁĄCZENIAMI! Od ponad trzech tygodni doświadczam regularnych problemów zarówno z wykonywaniem połączeń telefonicznych, jak i ich odbieraniem (zasięg zawsze jest w tym czasie, smsy można przesyłać). Pomimo kilkukrotnych zgłoszeń, infolinia nie udziela żadnych informacji. Jedyną drogą jaką - deklarują - posiadają, to zgłosić do działu technicznego, który jednocześnie nie ma ŻADNEGO terminu do rozpatrzenia problemu. Czyli z tego co mnie informują na BOK - mają prawo mieć w głębokim poważaniu klienta, nie udzielać mu żadnych informacji nawet na temat przybliżonego terminu poprawy sytuacji, nie mają żadnego terminu naprawy problemu, a od klienta żądają jednocześnie wnoszenia pełnej opłaty pod groźbą kary. Problem jednocześnie może być rozwiązany, lub nie, kiedykolwiek. Jak w moim przypadku - trwa to już 3 tygodnie i dalej nie ma żadnych informacji w tym temacie. Żadne interwencje mailowe nie przynoszą żadnego skutku, bo zwyczajnie w świecie na nie nie odpowiadają. Dodatkowo KŁAMIĄ, ponieważ informują mnie na BOK o tym, że nie ma podobnych zgłoszeń, gdy jednocześnie widzę w internecie, że takie są. O rzetelności firmy świadczy choćby to, że usunęli możliwość zostawiania jakichkolwiek opinii na temat firmy zarówno na ich stronie (poprzez Google) oraz na facebooku. Zdecydowanie ODRADZAM wszystkim jakikolwiek kontakt z tą siecią, żeby zaoszczędzić sobie dużo nerwów.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Wady

nierealizowanie połączeń, brak jakichkolwiek działań naprawczych i informacji

Extra informacje

Plus internet do wymiany / 2020-03-24

Plus jeden z gorszych internetow w Polsce
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Brak

Wady

Mnóstwo

Extra informacje

mietek / 2020-03-15

banda oszustow i zlodzej nie podpisujcie umow

Waclaw / 2020-03-11

syf , brak rekcji , totalne zlewanie zgloszenia niedzialajacego internetu
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

jestes wazny do podpisania umowy a potem masz tylko płacic

Extra informacje

Roza / 2020-03-08

Będę omijać z daleka
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Nie ma

Wady

Wszystko

Extra informacje

Żenada

Roza / 2020-03-08

Nigdy więcej
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Nie ma

Wady

Wszystko co nożna

Extra informacje

1

Małgorzata / 2020-02-14

Jak widać ta sieć jest do niczego. Jakim prawem przenosicie mój numer i wylaczacie i wylaczacie usługi. Numer przeniesiono a zablokowane internet! Dzwoniłam dwa razy i cisza! Miał być włączony po północy i nadal nic! Muszę korzystać z WiFi! Żenada. Konsulatka powiedziała że dawno się nie spotkała z taką sytuacją bo powinna być płynność. Poza tym rano włączyłam usługi płatne na koncie a dostałam po północy SMS że została sama włączona. To jest jakiś pieprzony żart a j anie mam nic innego do roboty tylko do was dzwonić i błagać na kolanach o wyrozumiałość i możliwość korzystania przy czym płacić! Nie zamierzam płacić za coś czego nie mam. I będę się odwoływać. A opinie również chętnie wystawie. Nie pozostaje nic innego jak nie zrezygnować po całym jednym dniu z tej że Ady skoro się nikt nie interesuje i tak traktuje klientów.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Zablokowany internet i włączaja sobie sami uslugi

Extra informacje

Nie polecam

Jagoda / 2020-01-23

Dramat. Od dwóch tygodni nie mogę załatwić dostępu do obsługi konta przez internet. Dodam, że abonament na internet... Hasło niby ma być dostępne po zadzwonieniu na infolinię, ale nie...wysyłają na router, więc trzeba się gimnastykować z przekładaniem kart SIM albo podają stronę, na której rzekomo można odczytać smsa tyle, że login i hasło do niej nie działa... Jakby tu utrudnić człowiekowi życie. Na linii pracują jacyś kretyni, bełkoczą coś pod nosem, że po każdym zdaniu musiałam prosić o powtórzenie. Dawno nie byłam tak wściekła. Żeby nie można było uruchomić durnej aplikacji na telefonie! Chronione przed dostępem lepiej niż w banku! Nawet właściciel ma problem, żeby się dostać!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

działa internet

Wady

brak możliwości dostępu do konta i człowiek się odbija od ściany dzwoniąc na infolinię

Extra informacje

1m-c

Nigdy więcej Plus Gsm! / 2019-11-09

To jest istna tragedia!!! Nigdy nie popełnijcie tego błędu!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Oszuści!

Extra informacje

sabin / 2019-05-14

Chciałem złozyć skargę opinię na punkt plusGSM znajdujący się w galerii Sfera w Bielsku Białej , konsultanci są arogancy , nie znający wogóle tematu produktu który oferują w sumie są od niczego i do niczego , mama która płaci tam rachunki stale ostatnio usłyszała od konsultantki która obróciła monitor w jej stronę aby sama szukała swojego rachunku , to jest but i arogancja , polecam wymienić tam cały personel , nigdy więcej nasza noga tam nie przestąpi , pozdrawiam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

nie ma

Wady

skandaliczna obsługa

Extra informacje

zdzisław / 2018-08-30

Jestem nie zadowolony z operatora z powodu złego podejścia do klienta w przypadku reklamowanego smartfona Lenovo.Oczywiście przyjęto do naprawy ale nie dostałem zastępczego telefonu.Jak można w obecnych czasach tak podchodzić do klienta to dobrze że miałem starą nokię.Nie polecam tego operatora.
Parametry
5.00

Ryszadr / 2018-06-28

Dokładnie to czego potrzebuję za bardzo uczciwe pieniądze.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
4.50
Zalety

Dobre warunki świadczenia usług

Wady

Długo czeka się na call center

Extra informacje

14 lat

~Plustoszajs / 2017-09-03

1 gwiazdka na plusa (polkomtel) to i tak za dużo, ostatnio dałem się namówić na internet LTE, jak ogłaszał pan za biurkiem rzekomo BEZ OGRANICZEŃ, prawda jest taka że już po 4 dniach zaczęły się jakieś zawirowania, brak internetu lub bardzo powolny przesył danych, po przekroczeniu pewnego poziomu GB (gdzieś koło 50) internet zaczął mulić niesamowicie, filmy na YT odtwarzają się w jakości 144p o ile w ogóle. Dodatkowo prawdopodobnie dostałem zepsuty router, który będę szedł jutro reklamować, mianowicie kilka razy dziennie odcina wszystkie urządzenia od internetu, zasięg jest, jednak nie można nawiązać połączenia.. dopiero po resecie routera i odczekaniu kilku minut można z powrotem korzystać z tego jakże cudownego LTE. Ogólnie nie polecam, pan w punkcie sprzedaży będzie się ładnie uśmiechał i obiecywał cuda na kiju, rzeczywistość jest dużo gorsza. Korzystam miesiąc, a już żałuję.. trzeba się będzie jeszcze męczyć przez 2 lata...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Same wady

Extra informacje

~Damian / 2017-08-28

Witam jak ktoś szuka nowej sieci komórkowej to bardzo odradzam brak rzetelnej obsługi a tak w nawiasie to oddałem telefon na gwarancji 17.07 2017 a dziś mamy 28.08.2017 i telefon jeszcze nie wrócił a serwis twierdzi że już go dawno odesłali do salonu a panie w punkcie są tak zapracowane że tylko mówią że one nic nie mogą i trzeba czekać Adres: ul. Kilińskiego 28/2, 63-100 Śrem PLUS
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

Extra informacje

śrem

~patryk86 / 2017-08-27

oszuści najkrócej mówiąc! opłacam dodatkowe ubezpieczenie wyświetlacza i od 14 kwietnia do dziś nie mam swojego telefonu który zgłosiłem w ramach wykupionej dodatkowej usługi serwis wyświetlacza. Pani w salonie plusa w Olsztynie doradziła mi że serwisem zajmuje się odrębna firma i kazała mi na własną rękę zgłosić awarię. Firma z którą współpracuje plus to digital care i nie mogę się dowiedzieć kiedy oddadzą mi sprawny telefon ani czy w ogóle mi go oddadzą.

~Nati / 2017-08-26

Na infolinii pracują super niekompetantni ludzie. Każdy sprzedaje te same oferty w różnych cenach twierdząc, że np ta oferta nigdy nie była w cenie 19zł ale zawsze w kwocie 39zł. Chociaż 5 min wcześniej zanim nie przetrwało mi połączenia zawierałam umowę na kwotę 19zł. Absolutna kompromitacja firmy. Do tego z klienta w trakcie rozmowy robią bałwana, imputując, że na pewno się pomylił albo niedosłyszał.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak!!!

Wady

Nie polecam

Extra informacje

~m / 2017-08-25

Niewypełnianie warunków umowy,dodatkowe usługi płatne nie wiadomo skąd na fakturze.Dlaczego nie ma oferty mix, tylko abonament,chyba po to aby takie cuda mogły się zdarzać.Unikać radzę.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

dobra jakość łącza

Wady

niepewny limit,nieznany kwota na fakturze(większa),jak uciekniesz w tej sytuacji to naliczą opłatę i straszą adwokatem i sądem

Extra informacje

abonament, oferta przedłużeniowa

~Norbert / 2017-08-24

Dramat od początkuPierwszy ruter uszkodzony od razu wysyłka do serwisu na gwarancji , trwało długo bo wymiana na nowy a nie mieli czarnego po telefonach i zgodzie przesłali biały nowy.Na początku 3m działało a później przestało i tak teraz max 1mbps
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50

~Adam / 2017-08-23

Internet działa tak wolno ze ledwo załadowałem tą stronke.Stanowczo odradzam
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50

~DreamW / 2017-08-22

NIE POLECAM. Najgorszy internet mobilny dostępny w Polsce. Wysycone nadajniki 24h, przepustowości po 0.2-0.5mbit nie da się pracować. DO nadajnika mam 2km i antenę LTE na dachu! O rozmowach typu facetime lub skype można zapomnieć. Youtube tak samo. Szczerze odradzam tego operatora. proszę zerknąć na ilość nadajników na stronie btsearch.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

omijać szerokim łukiem

Extra informacje

~Joker / 2017-08-21

Z początku czyli jakieś 5 lat temu byłem naprawdę zadowolony ale od jakiegoś 1,5 roku jest coraz gorzej prędkość 6kkb/s w szczycie wieczorem po 23 daje jakoś radę. Co na to operator? Telefonia mobilna charakteryzuje się możliwością występowania zakłóceń, ale nie o zakłócenia chodzi tylko o przesył danych który spada drastycznie gdy sieć jest przeciążona ogólnie sam jestem sobie winny. Wkoncu to ja im płacę więc czego oczekuje... Spoko niedługo kończy się umowa i już dzwonią he he teraz chcą rozmawiać. Ciekawe co zaproponują.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

Brak

Wady

Zamula na maxa

Extra informacje

Plus ok 6 lat

~agnieszka / 2017-08-20

Dopiero co podpisałam umowę z plusem i już zdążył się zepsuć router, przyszła faktura z tajemniczymi kwotami, których nie można nigdzie sprawdzić a miały być 3 pierwsze abonamenty gratis(to jest drugi rachunek) i znowu będę dzwonić i się dowiadywać. Pewnie pani Agnieszka z salonu w Szczecinku znowu odpowie " ja nie mogłam tak powiedzieć". Tragedia! Odradzam wszystkim umowy z nimi.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

nie stwierdzam

Wady

jedyny pakiet, który jest pełny to ten z wadami

Extra informacje

~Zbychoo / 2017-08-18

Podobno 9 z 10 klientów chwali sobie LTE od Plusa (mówi w reklamie wielki przegrany czyli Majewski). Chyba to prawda bo: Ci co mają Plusa są szczęśliwsi i mają więcej czasu dla siebie i rodziny. Nie grają w jakieś głupie gry, nie oglądają głupich filmików na YouTube. Ich skrzynka e-mail nie jest spamowana - a przynajmniej nie mogą tego stwierdzić z powodu braku internetu. Same zalety w tej sieci. Ściągasz ulubioną mp3 i już za parę godzin masz ją pobraną. Ludzie, bierzcie LTE w Plusie a gwarantuję że Plus oduczy was szatańskiego medium jakim jest internet.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Sisi / 2017-08-18

Nie wiem kto w UKE ustalał minimalny transfer internetu w polskich warunkach (8kbps), ale chyba nie była to rozgarnięta osoba. Oczywiście sieć polkomtel bardzo dokładnie trzyma się zaleceń tej osoby i taki transfer nazywa internetem LTE. jeśli 8kilobitów na sekundę = 1 kilobajt na sekundę to zdjęcie 1MB (średniej jakości zdjęcie jak na obecne czasy) pobierzesz w 1000 sekund, czyli prawie 17 minut!. BRAVO PLUS, super sieć Ku..o.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Super sieć bez limitu z transferem 8kbps

Wady

Brak, chodzi jak w umowie czyli 8kbps

Extra informacje

~peter / 2017-08-17

Oszukujecie klientów, do faktur naliczacie opłaty za usługę która na zawartej umowie miała być za darmo tzn. ipla po składaniu reklamacji miała nowa faktura być pomniejszona o tę sumę 10 zł a tu znowu naliczacie. Usługę wyłączyłem przez biuro obsługi, a tam pan mówi zę nie jest wyłączona. Więc radzę wszystkim dobrze patrzeć faktury bo pewnie nie jednego naciągają.Wadynaciąganie klienta na kasę,
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

naciąganie klienta na kasę,

Extra informacje

~kriss / 2017-08-17

Tragedia tragedia tragedia masakra masakra Od 3 tygodni nie dziala juz w ogole napisalem raklamacje nawet nikt nie raczyl odpisac dzwoniony kilkanascie razy w sluchawce zawsze to samo "Juz zajmujemy sie panska sprawa"Ale sprobuj sie spoznic z platnoscia i zaraz jest "Bo bedziemy musieli panu wylaczyc neta " W dupe a wylaczajcie mi neta ktory i tak nie dziala od 3 tyg Debile sprzedaja usluge a pozniej mowia ze na antenie nadawczej za duzo urzytkowników i dlatego jest problem TO PO CO SPRZEDAJECIE JAK WIECIE ZE NIE BEDZIE DZIALAC !!!!!!!!!!!!!!! Ale uwaga w umowie przeciez nie jest zapisane jak szybko beda pobierane pliki taka odpowiedz dostalem o dzialu technicznego MASAKRA
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

SZAJS NIE DZIALA

Wady

WSZYSTKO

Extra informacje

ZA DLUGO

~Varg / 2017-08-15

DramatPrzestrzegam przed internetem z plusa.Wieczny brak internetu norma.Ludzie nie dajcie się nabić w butelkę.
Zalety

Brak

Wady

Same

Extra informacje

~tomek / 2017-08-12

kompletny brak zasięgu przereklamowana sieć i to bardzo

~Juzew Wons / 2017-08-09

Przeszedłem z T-mobile (do którego 12 lat temu przeszedłem z Plusa) i po prostu nie myślałem że może być takie bagno. Brak zasięgu w czasie jazdy (drogi południowej Polski), internet jak w czasach TPSA. Masakra.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Na razie nie dostrzegam żadnych. Zobaczymy jeszcze jak roaming za granicą ale nie spodziewam się jakiś pozytywów.

Wady

1. Słaba jakość połączeń. 2. Częsty brak zasięgu (używam 3G bo LTE nawet w centrum miasta to 3 kropki maksymalnie). 3. Google maps trzeba mieć włączone w tle cały czas bo duże szanse na brak połączenia.

Extra informacje

~art / 2017-08-07

Czuję się jakbym miał do czynienia z firmą założoną pół roku temu przez jakiegoś nierozgarniętego naciągacza.Najpierw dłuuuuga rozmowa z telemarketerem (kilkadziesiąt pytań, głównie czy wyrażam zgodę na otrzymywanie treści reklamowych), po kilku dniach dowiedziałem się że cena na jaką się zgodziłem jest za niska i dadzą mi to samo trochę drożej (i znów musiałem odpowiadać na te same bzdurne pytania).Wreszcie internet doszedł ale zamiast 300Mb było 80 po miesiącu spadło do 25Mb i tak już zostało - spoko ale internet miewa jazdy i czasem spada duuużo poniżej 1Mb.Do tego problemy z fakturami - minęły 3 miesiące i nadal nie otrzymuję e-faktury (mimo 2 telefonów w tej sprawie), oczywiście kwoty na fakturach wyższe niż miały być, bo znowu coś popieprzyli (opłata aktywacyjna miała wynieść 1 zł a naliczyli 49 zł).Jednym słowem - naciągacze.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75

~rezygnujący klient / 2017-08-04

Totalna porażka, odradzam, skusiłem się powiększającym się internetem, po miesiącu rezygnuję. Plus to banda naciągaczy i oszustów, nie polecam.WadyNaciągają na kase!NIE POLECAM, OMIJAĆ SZEROKIM ŁUKIEM.
Cena
Niezawodność
Parametry
2.67
Zalety

Wady

Naciągają na kase!

Extra informacje

NIE POLECAM, OMIJAĆ SZEROKIM ŁUKIEM.

~Fililip / 2017-08-02

Całkowita porażka, Internet nie nadąża nawet przy oglądaniu filmów na YouTube w rozdzielczości 480p, cena absurdalna jak za taki syf i brak opcji nielimitowanego, normalnego LTE, absolutnie odradzam kupować w tej sieci zwłaszcza na abonament. Najlepszy jest play
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Kompletny brak

Wady

Totalnie beznadziejny internet, w niektórych miejscach, nawet miejskich słaby zasięg i w c**j przesadzona cena.

Extra informacje

~Wielik87 / 2017-07-31

Prędkość internetu tragedia, wraz ze wzrostem stażu w tym złodziejskim Plusie, prędkość internetu maleje. Kiedyś prędkość była w granicach 10 Mb/s a teraz nie przekracza 1 Mb/s. Tłumaczą się obciążonymi nadajnikami. Płacę za coś czego nie mam. Nigdy więcej Plusa.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Znikoma prędkość internetuTrudność w kontakcie z obsługą klienta

Extra informacje

~andrzej / 2017-07-31

Raz już pisałem. o sms-ach, które nie wysyłano, a za które obciążano mój rachunek. Później zaczęto mnie obciążać transmisjami pakietowymi, czyli za internet. Rozwiązałem z nimi umowę. Jestem już wolnym człowiekiem. Uświadomili mi to, kiedy przysłali mi fakturę vatowską opiewającą na kwotę 0.00 złotych. Pójdę do ich punktu obsługi klienta i ją zapłacę.
Cena
Niezawodność
Parametry
1.33
Zalety

z siedmiu grzechów głównych obcy jest im gniew

Wady

pozostałe 6 grzechów

Extra informacje

korzystałem za długo, płaciłem za dużo

~aaaaaa / 2017-07-26

Sieć Plus to masakra, naciągacze i oszuści, nie dotrzymują warunków umowy, zasięgu prawie nie ma, rabat nie przyznany. Przestrzegam wszystkich przed tą siecią, omijajcie z daleka i przekażcie innym
Zalety

brak

Wady

pięknie w reklamie a później Cię olewają

Extra informacje

~Witek / 2017-07-25

Plus internet w Budziszynie (koło Chynowa): nie działa.Ostatni rok byłem na urlopie w Indochinach (Kambodża, Tajlandia, Laos, Malezja) i w porównaniu jakość i szybkość połączenia to koszmar. Jak tam jest trzeci świat to my jesteśmy dziesiąty (nieistniejący).
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Brak

Wady

Brak internetu (chyba, że nazwać tą żenującą prędkość przesyłu czymś działającym)

Extra informacje

Budziszyn

~paolo / 2017-07-22

Fatalna sieć. Brak zasięgu cały czas. Roaming w ogóle nie działa, a obsługę klienta lepiej przemilczeć. Żałuję że wziąłem u nich umowę na abonament.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50

~Krzysztof / 2017-07-21

Dałem jeden komentarz,ale napiszę jeszcze jedną opinię. Zdziwiłem się tak wielką ilością negatywnych komentarzy. Teraz zrobiłem test prędkości łącza za pomocą Huawei P8 przez wifi, wyniki:download 13,28upload 12,48Generalnie z Plusa korzystam już kilkanaście lat, nigdy nie miałem z nim problemów, korzystamy z sieci rodzinnie, kilka telefonów, telewizja, internet. Wielu jest niezadowolonych z zasięgu,pytanie, dlaczego. Mieszkam w małym miasteczku w województwie warmińsko - mazurskim, gdzie mam zasięg LTE. Trudno mi uwierzyć,aby tak wielu ludzi miało tak wiele negatywnych doświadczeń.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

Zasięg, prędkość, cena.

Wady

Extra informacje

po dwóch latach przedłużyłem program SmartDom

~Krzysztof / 2017-07-21

Właśnie zrobiłem test prędkości, router Huawei jest na piętrze u syna w pokoju(domek jednorodzinny), na parterze mam wzmacniacz sygnału, test robiłem na komputerze stacjonarnym na dole przez wifi, wyniki:download 16,54upload 9,38ping 58Jestem zadowolony, nadmienię,iż mam SmartDom.korzystam ze SmartDom 3 lata
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

Wady

Extra informacje

korzystam ze SmartDom 3 lata

Nigdy więcej usług Plus. Ogólnie mają bałagan jeśli chodzi o płatności. W przeciągu pół roku trzy reklamacja itd.. Na samym początku obciążono nas za aktywację w podwójnej kwocie, reklamacja itd. Miało być pół roku bez abonamentu, fikcja dostaliśmy pierwszą fakturę już za 6 m-c korzystania usług. W trzech fakturach z rzędu naliczone sms za ok. 65 zł!!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

zawyżanie opłat, internet miał być bez limitu a jest oraniczony

Extra informacje

7 m-cy

~Aleksander / 2017-07-19

W rankingu Plus podaje 16 - 17 mbit/sek. Gdzie ? Chyba - w USA, bo ja mam 0,7- 0,9 mbit/sek, a ping 161 msek. Złodzieje ! ! !
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadne

Wady

Tylko wady

Extra informacje

~n. / 2017-07-15

"Nielimitowany" internet LTE w rzeczywistości jest limitowany. Faktyczna prędkość internetu to max 0,2 mb/s po 2 tyg użytkowania internetu. Plus robi z ludzi debili, mówiąc wprost.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Extra informacje

Kutno

~Dorian / 2017-07-11

Nigdy więcej Plus, walą Fair usage policy nawet na LIMICIE, na LTE miałem ledwo 4Mb/s, w tym samym miejscu Orange ma ponad 40Mb/s i żeby było jeszcze śmieszniej wszystko oczywiście zaczęło się walić po tym jak już nie mogę im wypowiedzieć umowy bez kary. Zastanawiam się na pozwaniem ich do UOKIK jak tak dalej będzie się działo.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Cena

Wady

Ale co ci po cenie jak ograniczają i wykorzystują do granic możliwości.

Extra informacje

Płacę 50zł korzystam 6 miesięcy.

~jarek / 2017-07-06

nigdy wiecej plusa,wziełem internet z zestawem......odu idu ,okazał sie wadliwy ,zabrali na gwarancje i 2 tygodnie bez neta ,po 2 tygodniach odebrałem sprzet okazało sie ze znów dali popsuty.chciałem zrezygnowac z usługi to powiedzieli ze zapłace kare umowną ,jest to dla mnie smieszne ze mam płacic za cos co wogule nie działa.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50

~the joker / 2017-07-05

Powiem tak z początku internet (wifi) był całkiem niezły do czasu aż router zaczął zwalniać i teraz mam prędkość od 256kb/s do 1,8mb/s-maks. i ja się pytam czy to jest żart? prędkość którą plus wychwala jest beznadzejna w dodatku nawet YouTube co chwila ścina się i zawiesza.Absolutnie nie polecam internetu od plusa za to mogę polecić takich dostawców jak Vectra czy UPC
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

brak

Wady

bardzo niska prędkość internetu cena-50 zł problemy z połączeniem

Extra informacje

~Justyna / 2017-07-04

Umowa przedłużona 26.06.2017 kurier miał być 28.06.2017 do tej pory nic zganiali ze firma kurierska ma problemy myślę sobie ok kazdemy może się zdarzyć,ale czekam do dzisiaj tj.04.07.2017 i dalej cisza po trzeciej rozmowie juz dzisiaj z konsultantem dowiedziałam się że jednak moja umowa i telefon nie zostały jeszcze przekazane kurierowi i zostaną przekazane jutro no żenada w Bok mają taki syf ze sami nie wiedzą co robią i jeszcze na kuriera zganiaja po prostu żenada!!!!!!!! WadyBałagan w papierach!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Wady

Bałagan w papierach!!!!

Extra informacje

~Seba / 2017-06-30

Zasięg LTE w Janikowie kujawsko pomorskie słaby a po wyczerpaniu pakietu Internet zwalnia tak ,że nie da się korzystać
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

Brak

Wady

Zasięg cena wolny internet

Extra informacje

4 lata

~Silent / 2017-06-29

Internet LTE z plusa to jakaś porażka. Na terenie beskidu żywieckiego wiecznie coś się dzieje z nadajnikiem! Wieczne naprawy, wieczne problemy, a płacić trzeba! Na tak dużą firme jak dla mnie jest to SKANDALICZNE!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

zasięg

Wady

wiele awariiczęsto przerywaczęsto zmniejszają prędkość

Extra informacje

Jestem użytkownikiem od ponad dwóch lat

~manwith / 2017-06-28

nie wiem dlaczego i po co ale skusiłem się na oferowany ostatnio po zniesieniu roamingu pakiet internetowy Euroatlantycki L. Pieniądze pobrało oczywiście, pakiet jest niby aktywny, przy czym nie działa nie pobiera danych z pakietu ale pieniądze z konta i owszem. Dla mnie to zwyczajne oszustwo i złodziejstwo zarazem. wciskanie klientom produktów bez pokrycia, które nie działają.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak zalet

Wady

oszukiwanie klientów

Extra informacje

~Marcin / 2017-06-26

Przenosiłem dwa nr jednocześnie, jeden działa a drugi nie. Plus nie wie dlaczego a abonament za nr tymczasowy muszę płacić bo umowa podpisana a z drugiej strony Plus twierdzi że nie doszło do przeniesienia bo umowa nie wróciła do nich. Masakra, już złożyłem wypowiedzenie i przenoszę się gdzie indziej.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.75
Zalety

Dobry zasięg i bardzo szybki internet

Wady

BOK to ściema, mogli by tam małpy posadzić efekt byłby taki sam :) a taniej.

Extra informacje

2 miesiące korzystam i jeszcze dwa muszę :(

~oszukany klient / 2017-06-23

Kupiłem najleposzy ruter od plusa zepewniali ,że prędkość niebędzie spadać a tu niespodzianka 32 kb dalej.. Znowu !Mówili ,że to wina ruteru ( przenośnego od plusa) Kupiłem od plusa nowy najlepszy jaki mieli ....Pora na światłowód moze i sie będzie psuł lecz jednak niema tam żadnych limitów.Rzad polski powinienen to zamknać pozdrawiam WadyCały Plus
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Cały Plus

Extra informacje

~Paweł / 2017-06-23

Ta sieć to banda złodziei i oszustów, mam u nich internet 25 gb podstawowego pakietu i w lte "bez Limitów" (dobry żart). ponieważ nie zawsze mi łapie zasięg 4g więc często zużywam pakiet podstawowy i po wykorzystaniu internet nie działa (zwolniona prędkość nie pozwala na korzystanie z internetu).Przechodząc do sedna PLUS oszukuje klientów na pakietach mój pakiet 25 gb kończył się kilkukrotnie jeszcze przed wykorzystaniem 21 gb, udokumentowałem to kilkoma programami do pomiaru danych odbieranych i wysyłanych przez łącze internetowe, a gdy zapytałem w dziale obsługi klienta czemu tracę dostęp do internetu wcześniej niż powinienem, mądry konsultant odpowiedział, że moje narzędzia pomiarowe się mylą (pomylili to się jego rodzice...)Następnym moim krokiem będzie skierowanie sprawy do sądu przeciw firmie Polkomtel o odszkodowanie za nie wywiązanie się z umowy.Polecam każdemu z Was sprawdzić czy nie jesteście oszukiwani, a podpisania umowy z tymi naciągaczami nie radzę nikomu
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~polo54 / 2017-06-22

Mam w samochodzie navi z telefonem,chciałem drugą kartę sim do samochodu okazało się że zwykły użytkownik nie ma takiej możliwości tylko biznesowy.W innych sieciach jest bez problemu.Cofają się i mają osoby które nie mają doradcy biznesowego gdzieś,zrezygnuję jak się skończy umowa na telefon i telewizję bo nie dbają o stałych klientów.
Obsługa klienta
1.00
Zalety

dobry zasięg

Wady

biuro obsługi to dnobrak możliwości posiadania drugiej karty z tym samym numerem

Extra informacje

klient plusa od ponad 20 lat i jestem już zmęczony

~Heniek / 2017-06-21

Najgorszy chłam jaki miałem. Umowa na nielimitowany internet zwalniający po 25GB. Do 25GB jest dobrze, wyciąga nawet 50-60mbps. Po 25GB jest masakra, maksymalnie 1mbps. Gdy zadzwoniłem do obsługi klienta z pytaniem, czemu internet jest taki wolne, oni odpowiedzieli mi, że umowa mówiła po wyczerpaniu 25GB o internecie DO 20mbps. Często gubi zasięg. Jego jedyną zaletą jest niski ping (ok.40ms). Nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

-niski ping

Wady

-prędkość po wyczerpaniu limitu-mały limit-słaba stabilność-słaba obsługa klienta-za wysoka cena jak na tak słaby internet

Extra informacje

~niezadowolony / 2017-06-16

internet z plusa to szlam, ludzie nie dajcie się nabrać na to, 10 dni internet pięknie hula później gdy już nie możesz zrezygnować to nie chce się załadować żadna strona żałuje że wziąłem to wielkie Gó..o teraz będę musiał się z tym bujać z jeszcze 1,5 roku .........
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadnych zalet nie ma !!!

Wady

wysoka cena, o siedzeniu w necie po pracy zapomnij

Extra informacje

~Aneta / 2017-06-15

Plus to prawdziwa sciema przenioslam numer z innej sieci ponieważ w cyfrowym Polsacie mam internet i telewizję mialam mieć promocję i abonament miał być pomniejszony o 50% umowa otrzymałam kurierem a tu abonament bez zniżki wiec odrazu dzwonię na infolinie zapytać dlaczego taki zapis jak ustalone było co innego konsultant twierdzi że jest wszystko ok i przy puerwszym rachunku promocja się wczyta. Przyszedł pierwszy rachunek oczywiście bez promocji dzwonię i pan twierdzi ze mam za niskie abonamenty o 5 zl i promocja nie obowiazuje
Zalety

Brak zalet nie polecam

Wady

Extra informacje

Niwstety Zaczynam współpracę

~mat / 2017-06-14

Plus jedno wielkie dziadostwo!!! nigdy wiecej zasieg gubie biuro obslugi tragedia od pol roku jestem w plusie mialem miec wszysko bez ograniczen rozmowy za granice 120min za 25zl (-50% za polsat) od pol roku place po 90 100zl bo nie potrafili aktywowac mi darmowych minut za granice. niby teraz aktywowali i kolejny rachunek 70zl a gwarantowali 25zl.nie polecam wole doplacic i miec sw spokuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

absolutnie zadnych

Wady

mnustwo

Extra informacje

7 miesiecy

~123 / 2017-06-09

NAJGORSZY internet jaki jest mozliwy, nie da sie grac ani ogladac filmow na yt/ innych stronach. NIE KUPUJCIE
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~NS / 2017-06-08

Obsługa klienta na infolinii leży i kwiczy. Nie wiem skąd biorą takich biurokratycznych, nieprzyjemnych ludzi, chyba specjalnie ich szkolą. Dzwonimy z firmy na infolinię, że nie dostaliśmy faktury z prośbą o duplikat. Nie dość, że dział księgowy nie może czegoś tak elementarnej sprawy tylko ma się to rozbić o prezesa firmy to jeszcze prezes słyszy zdania typu "to że nie dostaliście faktury nie oznacza, że nie musicie zapłacić w terminie." potem pani zadaje pytanie kiedy zapłacimy, więc odpowiedź - naturalna - gdy dostaniemy fakturę, ale pani to nie wystracza, ona chce datę, więc raczy szefa odpowiedzią "w takim razie zapisuje, że pan nie jest skłony zapłacić należności". No co za paranoja! A na jakiej podstawie mamy płacić bez dokumentu? Szef postanowił zmienić w tym momencie dostarczanie fv na drogę elektroniczną, za kolejny miesiąc znowu nie ma faktury i nic nie da się załatwić bez prezesa.
Obsługa klienta
1.00

~Jolanata2004 / 2017-05-31

Nikomu nie polecam!! Na koniec zostałam oszukana. Została mi naliczona opłata abonamentowa za okres kiedy byłam już w innej sieci! Reklamacja rozpatrzona szybko ale negatywnie. W ten sposób zapłaciłam 2 x po 130 zł za jeden miesiąc. Skandal. Do tego bardzo mało pomocne Panie w punkcie plusa! Pani stwierdziła, że jeśli od nich odchodzę to nie mogę liczyć na nic z ich strony. Wiec ja wiem już tyle, że nigdy tam nie wrócę!
Cena
Niezawodność
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

brak zasięgu

Extra informacje

Skawina

~Calineczka / 2017-05-31

Kończy mi się właśnie dwuletni okres umowy na internet LTE z Plusa. Mam jednak inne spostrzeżenia niż większość opiniujących sprawy techniczne. Przez cały okres internet LTE z Plusa miałem wysokiej prędkości (dochodził do 80Mb/s w dwie strony), więc trochę dziwią mnie opinie że działa max 100kb/s o każdej porze dnia i nocy. Może jest to zasługa sprzętu, router Huawei B315, a może że mieszkam na peryferiach dużego miasta (siła sygnału 5 kresek, czyli max, a może podłączony jestem do jakiegoś nowoczesnego nadajnika). Przez cały okres trwania umowy, mógłbym policzyć na palcach jednej ręki ilość rozłączeń od internetu (zerwań) za co oceniam niezawodność na 5 gwiazdek (w UPC nie ma tygodnia bez awarii, a w Orange neostrada rozłączali mi systematycznie - codziennie o 22:00, brak neta na 5 min - niby reset). Parametry i niezawodność oceniam więc wzorowo. Jeśli chodzi o obsługę klienta i wszystko co za tym stoi, to po prostu rzygać się chce. Faktury płacę mniej więcej około 10 każdego miesiąca, i niekiedy jest to 12, a niekiedy 7. Jak sobie ubzdurają że mam płatność do 7 a ja sobie zapomnę i zapłacę 8 rano, to robią istne cyrki - smsy z windykacji, brak internetu z przekierowaniem przeglądarki na informację z windykacji, której zamknięcie nic nie daje, jakieś noty odsetowe - po prost jest to na tyle żałosne, że gdy mi przysłali ulotkę bym dołączył do programu smartdom i zmienił dostawcę energii elektrycznej na plus, to pomyślałem że powinni zawodowo rozśmieszać ludzi. Już widzę faceta z nożycami do cięcia przewodów, który odcina mi prąd bo spóźniłem się z zapłatą faktury. Cena- mam wrażenie że jest im nie znane pojęcie konkurencyjności. Zgadzam się również z oszukiwaniem typu "internet bez limitu" ale z limitem. Kilka razy doświadczyłem braku internetu z powodu skończenia się pakietu. Gdyby to była prędkość 1Mb/s to można było by to jakoś przełknąć. Ale 8kb/s to taka prędkość że .... tak jak napisał jeden z komentujących - nie można nawet wejść na stronę plusa by dokupić jakikolwiek dodatkowy pakiet, bo zanim reklamy się załadują. to mija godzina, a jeśli jeszcze te reklamy się ruszają to i dnia brakuje - w polkomtelu myślenie boli. Ogólnie ja chyba miałem szczęście, że działało mi to, tak jak działało, co prawda pakiet 25GB w dzisiejszych czasach to śmiech na sali (gdy to piszę, zostało mi 3GB, a przede mną jeszcze 20 dni :D więc jutro doświadczę internetu bez limitu z zawrotną prędkością 8kb/s = router power off). O przedłużeniu umowy nie ma mowy, to musiałby być naprawdę internet bez limitu lub minimalny pakiet 100GB (w dobrej cenie) w innym przypadku, gdybym nie miał dodatkowego łącza internetowego, został bym na pół miesiąca bez internetu.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
3.00

~Daniel / 2017-05-27

Nie polecam nikomu!!!! Ciągły brak internetu ciągle problemy z zasięgiem i to wszystko za 130 zł miesięcznie. .. place bo mam umowę ale gdyby nie ona... w życiu już nie skorzystam z ofert sieci Plus... nienpolecam nikomu...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Nieplus123 / 2017-05-26

Nie polecam sieci plus, a zwłaszcza oferty smart dom. Podpisując umowę na telewizję Internet oraz telefon jestem związana z tą firmą na bardzo długi czas. Miałam sytuację,że kończyła mi się umowa na telefon więc postanowiłam przenieść numer do innej sieci(dużo korzystniejsza umowa), przenoszenie numeru było w toku,gdy dostałam telefon z informacją, iż będę płacić o 50% większe rachunki za pozostałe usługi, więc Internet 99, a telewizja 75, co jest w ogóle nieopłacalne. Następnie kończy mi się umowa na Internet w sierpniu i czekam co ta sieć wymyśli, aby wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy. Ostrzegam wszystkich przed ta siecią. Moja ocena to 1!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Ciągłe problemy z Internetem Naliczanie kosztów za połączenia

Extra informacje

Korzystam od 3 lat

~Andrzej / 2017-05-25

Mam ofertę za 19, 99 jako „ promocja”, jako stały klient jest to moja druga i mam nadzieje że ostatnia umowa z Plus. Płacę co miesiąc rachunki zawszę przekraczające umówioną kwotę, o 30-100%!!! Najzabawniejsze jest to że powiedzieli Mi iż obsługa telefoniczna ich firmy jest za darmo, a rachunki mam na 40 zł. Jest to firma , nie godna zaufania, ostatnio raz się dałem oszukać i wciągnąć w to że coś z Nimi podpisałem. Przykro Mi ale taki jest fakt. Doszło też do paranoi, nigdzie nie mogę zadzwonić bo w ich słowu już nie ufam. Jestem zawiedziony i rozczarowany, po raz drugi i ostatni. Pozdrawiam, nie polecam. Ogólna ocena, 2 na 5 czyli: mierny.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Internet w tej cenie , 2,9 GB starczy.

Wady

-Obsługa klienta - ceny -nie wiem za co płacę do puki nie otrzymam "prezentu" w postaci faktury

Extra informacje

Druga umowa, przeszło 24 miesiące.

~Agnieszka / 2017-05-21

Jeśli chodzi o internet to połączenie jest non stop ograniczone. Ale chcę napisać o rachunkach. Moja babcia 80 lat ( wiadomo w tym wieku już dobrze nie słyszy i nie widzi i nie zns się na tych wszystkich nowinkach)posiada telefon w plusie. Niedawno skończyła sie umowa i przedłużała ja a mój mąż wziął telefon. Wtedy obsługa była miła. Ale od dłuższego czasu oprócz smsa z fakturą zaczęły przychodzic wiadomości że dodatkowo jest do zapłaty 30 złotych. No i ze wzgledu na to że babcia nie doslyszy to mąż zadzwonil w celu uzyskania informacji na temat dodatkowych kosztow. Za puerwszym razem pol godz czekania i problemy z weryfikacja danych ponieważ nie wierza ze maz jest wnukiem wlascicielki numeru( oczywiscie babcia byla przy rozmowie i przez telefon wszystko potwierdzala i co najlepsze podala swoj pesel a pan z obslugi klienta stwierdzil ze nie wierzy i nie moze udzielac informacji.) za drugim razem nie umieli wytzlumaczyc dlaczego oprocz faktury jest drugi rachunek. Mąż poprosil zeby pan z obslugi sie przedstawil albo podal swoj jakis numer identyfikacyjny a pan odmowil i co najlepsze rozlaczyl sie w polowie zdania. A ze trzecim razem sie udalo. Okazalo sie ze ten dodatkowy rachunek jest z dzialu windykacji i to jest zalegly rachunek nie zaplacony z zeszlego roku ( przypominam ze ten dodatkowy rachunek zaczal przychodzic dopiero od jakis 5 miesiecy.). Wczesniej nie bylo zadnych przypomnien. Wiec jeslu nawet rzeczywiscie dawniej nie zaplacono rachunku to dopiero po tak dluzszym czasie maja prawo sie dopominac( i jeszcze jedno. Oni co miesiac nie naliczaja odsetek tylko dopominaja sie o kwote ktora trzeba bylo wtedy zaplacic).

~kot438 / 2017-05-13

Witam ponownie! Jestem użytkownikiem plusa i wystawiłem już swoją opinię, dlatego nie będę ponownie oceniał parametrów na 1, chociaż bym to zrobił jeszcze raz. Muszę się tu wyżyć. Przed chwilą straciłem połączenie ZUPEŁNIE BEZ POWODU. Nic nie ruszałem w modemie a dodam, że byle powiew wiatru może decydować o moim połączeniu. Zdarza się, że tracę je bez powodu, właśnie jak przed chwilą. Połączenie jest niezwykle niestabilne i można je stracić w kluczowych sytuacjach. Poza tymm, pobieranie i ping wahają mi się. Raz mam po 0.30 downloadu i 180 pingu, aktualnie mam 50 pingu i 10 mbps downloadu. Niedawno były rachunki zapłacone więc mam wrażenie, że ta prędkość to nagroda za rachunki. Pod koniec miesiąca mi się bardzo ślimaczył, czyli jak wiele osób tu już napisało, nielimitowany internet NIE ISTNIEJE w plusie. Jestem nowym użytkownikiem i nie wiem, jak jest z obsługą, nigdy z nimi nie rozmawiałem. Pożyjemy, zobaczymy.
Zalety

Po opłaceniu rachunków w końcu jest szybszy internet.

Wady

Niestabilność, czasem jest naprawdę powolny. Podczas takich sytuacji mam zamiar wyrzucić ten modem przez okno.

Extra informacje

Dość nowy użytokwnik.

~Jolka / 2017-05-13

To jest jakieś nieporozumienie. Internet jest często nieosiągalny. Z modemem wyczyniam cuda żeby "złapać" kontakt z internetem. Dostęp do programów tv dziwny ponieważ pojawiają się informacje, ze kanał (za który płacę) nie znajduje się w moim abonamencie. Następnego dnia mogę korzystać już z tego kanału. Uważam że usługi powinny być na wyższym poziomie jeżeli PLUS chce utrzymać klientów.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50

~Kamil / 2017-05-11

Sieć plus jest tragiczna , zawsze namówią mnie na przedłużenie umowy czego potem żałuje.Mam niby do wszystkich darmowe ( sms, mms, na stacjonarne, internet 12g )a co rachunek płacę więcej niż w umowie. 2 lata temu podpisałem umowę , abonament 50 zł, poinformowano mnie że pierwszy rachunek może być wyższy i tak było 145 zł , powiedziano mi że tak czasami jest i to się pisze reklamacje i oni zwracają w formie ktorejś faktury za darmo, minęło pół roku dalej nic, powiedzieli mi że mam czekać bo czasami 2 ostatnie mogą byc darmowe, no to czekałem , minęły 2 lata koniec umowy i nic, typiara w plusie powiedziała mi że ona tego nie rozumie , mimo że pokazałem jej reklamację którą pisała jej kolezanka i zapewniala mnie że pieniądze odzyskam. Ale że stać mnie nie chciało mi się z nią kłócić mówie niech stracę mogłem od początku wojować. no dobra podpisałem nową umowę i znów pierwsza faktura nie 70 zł tylko coś koło 100 zł. Złodzieje nic więcej, jak można tak okradać ludzi
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Szymon / 2017-05-11

Mówiąc krótko: do rzyci. Problemy od samego momentu podpisania umowy. Na mój rzekomo "nowy" numer telefonu na początu nieustannie wydzwaniali jacyś konsultanci w telewizji N czy innej biedafirmy w celu uregulowania zaległych należności w związku z wykupionym abonamentem pytając o niejakiego Pana Grzecha. Nie dość, że sam nim nie jestem i nikogo takiego nie znam to nawet nie posiada własnego telewizora. Później były telefony od jakiejś firmy kredytowej - to samo. Telefon, który otrzymałem w ramach umowy - również rzekomo "nowy" nieustannie się wiesza, ma wadliwe oprogramowanie. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy był w serwisie dwa razy. Nie minął miesiąc - znowu się spier... Do tego, drogo, beznadziejny pakiet, beznadziejna obsługa klienta i zawodność. Dodam też, że telefon, który otrzymałem wcale nie jest z najwyższej półki a muszę za niego bulić jak za zboże. Od tej firmy proszę się bronić rękami i nogami.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Jedyną zaletą mojej umowy jest to, że w końcu się skończy.

Wady

Nieustanna awaryjność telefonu. Na rzekomo nowy numer telefonu wydzwaniają ludzie w sprawie uregulowania kredytów których nie mam. Obsługa punktu plusa ma te problemy w nosie. Drogo i zawodnie.

Extra informacje

~romus65 / 2017-05-11

Syf totalny . Zero kontaktu z ich strony .Klient raz dorwany skazany jest na ich łaske. Wziełem internet od plusa .Przez pierwszy miesiąc działał bez zarzutu ,po miesiącu prędkość 2-3Mb/s w porywach . Zgłosiłem do nich problem techniczny ,przez trzy tygodnie wcale się nie odezwali .Po moim telefonie do BOK dowiedziałem się ,że sprawa jest zamknięta,na moje pytanie dlaczego nie zostałem o tym poinformowany konsultantka nie była w stanie mi odpowiedzieć . Sprawa zamknięta ,a problem nadal istnieje.Druga sprawa to przeksięgowanie nadpłaty z jednego konta abonenckiego na drugie,czekam już miesiąc czasu i ciągle słysze prosimy o cierpliwość tzn obracają moimi pieniędzmi. Na moje pytanie czy prawo działa w dwie strony-chodzi mi o to ,że Plus jak spóznisz się z zapłatą nalicza karne odsetki ,to teraz jak oni mają moje pieniądze to mi oni zapłacą odsetki konsultant odpowiedział ,że ja dokonałem wpłaty dobrowolnie co jest bzdurą totalną ,ponieważ to oni wystawili podwójną fakture na abonament.Podjełem decyzje pozostaje z nimi do końca moich umów (5 numerów) i pożegnam się z nimi
Zalety

żadnych

Wady

totalny brak szacunku dla klienta

Extra informacje

ok.5 lat

~Sebastian / 2017-05-10

Dno dna i na dnie leży... Płacę abonament za internet LTE w Plusie, ale fakt faktem nie wiem dlaczego, bo z sieci nie mogę korzystać. Głupie logowanie do banku trwa wieki lub jest niemożliwe, bo ping liczony w setkach lub tysiącach ms. Już darmowe AERO lepiej funkcjonuje niż ten "super szybki" LTE plusa. Nie polecam, wręcz odradzam!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

wysoka cena, zrywanie połączenia, bardzo niskie transfery

Extra informacje

~Annika / 2017-05-07

To jest jakieś przegięcie! Zwalnianie maksymalnie prędkości, nie wspomnę o dostępu do tv, bo plus uwielbia wstawiać informacje, ze kanał, za który płacę nie znajduje się w moim abonamencie... Dzis jest niedziela. Internet super jak zwykle, więc dzwonimy do plusa... Po tyradzie jakiegoś młodzieńca, ten zamiast cokolwiek naprawić (a tu muszę dodac, ze dzwonilam do nich jakiś czas temu z tym samym problemem i konsultantka cos tam mi poprawila, i dzialal szybciej) WYLACZYL MI DOSTĘP DO INTERNETU I ZACZAL PROPONOWAC KOLEJNY ABONAMENT!!! I następnie sam siebie tez wylaczyl, wiec wisze od godziny na sluchawce, oczekując na... Na nie wiem co. Tragedia. Omijajcie plusa wieeeelkim lukiem, ten ich smart dom nadaje sie do pchania karuzeli. Brak poszanowania klienta. Wole wiec zerwać umowę i zapłacić karę, bo to tylko pieniadze, a długotrwały stres jest szkodliwy...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadne!

Wady

Caly szereg uslug,które świadczą to jakas pomylka. Brak wykwalifikowanych osób w pracy. Ceny za niską jakość wygórowane. Brak szacunku dla klienta. Wszystko kompletnie.

Extra informacje

10 lat, teraz popularny smart dom...

~magdalena25 / 2017-05-07

słabe pakiety,słabe promocje,w ogole jestem nie zadowolona i przechodze gdzies gdzie poszanuja klienta i jego pieniadze. pozdrawiam :)
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

nie ma zadnych

Wady

szkoda pieniedzy,nieszanuja klienta

Extra informacje

~Popoluppo / 2017-05-07

Wybrałem tak bardzo polecany i reklamowany internet LTE Advance w plusie w miesięcznym abonamencie 69.99 i co mam? Gó*no. Ping podczas grania >500, upload 0.2(to jakaś kpina) NIE POLECAM ANI TEGO INTERNETU ANI TEJ FIRMY
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Prędkość internetu LTE 250kb/s

Extra informacje

~misiek / 2017-05-04

internet LTE plusa nie polecam nikomu prędkość lte to jakaś kpina od godziny 15tej do ok 23 prędkość tego internetu to powalające 0,25Mb a w nocy i rano też nie powala nie polecam nikomu dodam tylko że zasięg mam pełny a obsługa klienta rozkłada ręce i nic z tym nie robi TOTALNE DNO korzystam ok 6 miesięcy
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Wady

Extra informacje

korzystam ok 6 miesięcy

~grzegorz / 2017-05-04

fatalna firma, dwa dni temu kupiłem startówkę , zarejestrowałem i upływa trzeci dzień jak nie mogę korzystać z telefonu , po kontakcie z obsługą klienta dowiedziałem się że jest to błąd techniczny karta jest zarejestrowana a ja próbując dzwonić ciągle słyszę że numer jest nie zarejestrowany ,totalne dno
Niezawodność
Obsługa klienta
1.00
Zalety

brak zalet

Wady

jak wyżej

Extra informacje

~ArekBB / 2017-05-04

To po prostu skandal. Prędkość internetu często spada do 0,5MB! 512KB!!! Ostatnio taki internet miałem z 20 lat temu. Cofnęli mnie w czasie... To jest kpina, a nie LTE
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

prędkość 0,5MB

Extra informacje

od 5 m-cy kupione z polsatem

~Łukasz / 2017-05-03

Ludzie nie kupujcie dostępu do internetu w plusie !!! Rok temu był normalny transfer około 20 MB .Teraz jest w ciągu dnia i wieczorami nawet 0,1 MB i ping ponad 1000 ms !!! Korzystanie z ich internetu to udręka !!! Jedynie koło 3-4 nad ranem można spodziewać się normalnego transferu . Złożyłem reklamację , została odrzucona - mają bardzo sprytny zapis w umowie - takie spadki przepustowości są normalne !!! W anonimowej rozmowie pracownik Plusa wskazał na zbyt duże zagęszczenie sieci . Pod tym tajemniczym określeniem kryje się cała prawda - walą setki milionów złotych na reklamę w tv ,a infrastruktura jest kompletnie do tego nieprzystosowana , sprzedali więcej niż sieć jest w stanie obsłużyć . Także jeśli nie chcecie być smart udupieni w domu , bez internetu i z umową nie do rozwiązania to szczerze zalecam omijać plusa szerokim łukiem !!!!Wadykompletna niewydolność infrastruktury , transfer nawet 0,1 mb , bezczelne zapisy w umowie , które pozwalają ignorować wszelkie reklamacje od 5 lat minimum
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Wady

kompletna niewydolność infrastruktury , transfer nawet 0,1 mb , bezczelne zapisy w umowie , które pozwalają ignorować wszelkie reklamacje

Extra informacje

od 5 lat minimum

~kot438 / 2017-05-03

ŻAŁOSNE. Na początku było całkiem w porządku, teraz strona speedtest wskazuje ~180 pingu i 0.40 mb/s downloadu. Nie mogę zaktualizować gry, próbuję już przez cały dzień, miałem 17% ale nagle się zresetowało. Często są przypadkowe rozłączenia, ogólnie nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

brak.

Wady

wszystko

Extra informacje

~Borys / 2017-05-01

Banda złodzeji wykorzystująca abonentów telewizji Polsat do naciągania ich na opłty za usługi, których nie mają zamiaru świadczyć.
Cena
Parametry
1.00
Zalety

Występują tylko w ofercie i są wprowadzaniem w błąd.

Wady

Nie uznają żadnych reklamacji na brak świadczenia usług telekomunikacyjnych zgodnie z zawartą umową

Extra informacje

Po pół roku otrzymałem informację o braku możliwości kontakty z telefonów innych operatorów. Reklamacje bez skutku.

~Andrzej / 2017-04-29

Internet LTE w Plus na abonament to jedno wielkie oszustwo. Reklamujący się internetem BEZ LIMITU operator przemyca w umowie z klientem kruczki, które świaczą o tym, że limity są. Absolutnie nie polecam nikomu!!!WadyLimit danych, ograniczenia prędkości.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

Wady

Limit danych, ograniczenia prędkości.

Extra informacje

~Gisbern / 2017-04-28

Powiedzieli mi że będę miał minimum 30-40 mega a mam 3 m i a ping 180 nie da się nic robić nawet stron nie czyta nie mówiąc o grach
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Wszystko

Extra informacje

Warszawa

~Tadeusz / 2017-04-26

Najgorszy internet jaki miałem.W 21 wieku taki net to porażka
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

niska cena i to wszystko z zalet

Wady

mnóstwo

Extra informacje

~Hubert / 2017-04-26

Internet na początku chodził normalnie od miesiąca nie idzie nic robić prędkość spadła do 0,2 mb (a bylo 30) zgłosiłem reklamację kazali czekać temat zamknęli i nic. Nie polecam na początku byłem zadowolony na szczęście zostały mi 4 miesiące umowy i spadam od nich.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

było dobrze ale już nie jest

Wady

obsł. klie. olewanie totalne

Extra informacje

~LOL / 2017-04-24

Dwa lata temu wybrałem ofertę smart dom z routerem D-Link.Od samego początku problemy nie dość że prędkość żałosna to jeszcze często trzeba resetować połączenie bo internet po prostu nie działu,zdarza się że trzeba rozłączyć router parę razy pod rząd.Prędkość (o ile można nazwać to prędkością) to jakiś żart,wcześnie rano lub późną nocą chodzi w porywach do 6mb/sek ale wieczorami kiedy dużo osób korzysta ledwo przekracza 100kb/sek,nie wspomnę już o weekendach czy świętach,przecież to są prędkości z początków internetu w Polsce-a tu mowa o LTE!!!.Nie przedłuże z nimi umowy nie ma ch..a we wsi.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zadnych,co z tego że płacę mniej skoro to nie działa jak należy

Wady

wszystko

Extra informacje

dwa lata i nie ma zamiaru ani dnia dłużej

~Krzysiek / 2017-04-22

Dla LTE z Plusa jest moim skromnym zdaniem jedno określenie: syf. Zero rozbudowy infrastruktury przy jej mega obciążeniu ( Kutno woj łódzkie )zrobiły swoje - prędkości porównywalne z analogowymi modemami z początku wieku. Odradzam wszystkim tego operatora.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Prędkość ,cena

Extra informacje

~Rafał / 2017-04-21

Internet po wyczerpaniu limitu osiąga prędkość najwyżej 400kbit/s. Praktycznei uniemożliwia to korzystanieWadyWszystko
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Wszystko

Extra informacje

~mb / 2017-04-19

Internet LTE działa w sposób żałosny. W godzinach popołudniowych i wieczornych prędkość poniżej 0,2 Mbit. W nocy dochodzi do 50 Mbit. Co to oznacza. Plus sprzedaje więcej abonamentów niż jest w stanie obsłużyć! Najgorsze, że z rozmowy z pracownikiem wynika, iż wiedzą o tym i mają to gdzieś. Nie zamierzają temu przeciwdziałać poprawą czy rozbudową techniczną sieci, lecz pogłębiają problem dalszą sprzedażą. Tłumaczą się, że nie mają przecież wpływu na to gdzie będzie kumulacja mobilnych odbiorców LTE. OK. Mogą nie wiedzieć, lecz powiadamiani wielokrotnie o stałości problemu nadal mają to gdzieś. Jakość świadczonych usług dla Plusa nie ma znaczenia!!! Najważniejsze nachapać jak najwięcej klientów. To ich dewiza. Wbrew kłamliwym reklamom. Jakość początkowo była niezła - w godz. "szczytu", czyli gdy wszyscy wracają z pracy i szkoły - ok. 20 Mbit. Raz trochę przekroczyłem transfer to przycieli od razu do 10 Mbit. Teraz na stałe jest poniżej 0,2 Mbit. Nie zauważę nawet przycięcia, a raczej nie przekroczę limitu. Z tygodnia na tydzień jest gorzej. ODRADZAM. Jeśli macie jakąś alternatywę nie bierzcie Plusa. PS. Co do obsługi - zadzwoniłem rano z reklamacją, że w godz. 16.00-23.00 spada drastycznie prędkość LTE. Tego samego dnia dostałem SMS-em informację ok. 14.00, że sprawdzili i nie widzą w tym czasie żadnego problemu... Nie poczekali nawet do tej 16.00,żeby wyglądało jakby sprawdzili. Arogancja firmy przez duże A. Potwierdzają, że mają Cię kliencie w d...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

LTE działało na początku. Po roku praktycznie nie działa.

Extra informacje

Internet LTE, z anteną zewnętrzną i modemem HUAWEI.

~Kuba / 2017-04-17

W rubryce "Niezawodność i parametry" powinna być możliwość 0 gwiazdek. Tragiczny internet, tam gdzie większosc sieci ma zasięg, w telefonach śmiga LTE w play/orange/tmobile to w ROUTERZE(!) PLUSA internet jest max 3G z taką prędkością, że facebook ładuje się około 2 minut. Dodam, że mieszkam w miescie, nie na wsi, gdzie internet tak jak napisalem wyzej smiga z wszytskiego TYLKO NIE Z PLUSA. Odradzam zdecydowanie internetu w plusie!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

miła obsługa w punkcie

Wady

słaby internetklient jest ważny dopóki płaci!!!LTE z prędkością 1Mb/sTragiczny zasięg w centrum miasta !!!Beznadziejna oferta Tragiczny stosunek cena-jakośc !!!Pierwszy miesiąc od zawarcia umowy wszytsko smiga, pozniej internet omija nasz router szerokim łukiem !

Extra informacje

Rzeszów.

~Dawid1717 / 2017-04-13

Internet to jakis żart, w mieście !! nie ma zasięgu, wieczne problemy !
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Opcja rodzina

Wady

Słaby internet, brak zasięgu ..... Szkoda gadać dalej

Extra informacje

~Zbigniew / 2017-04-13

tragedia, już nie jestem u nich a cały czas dostaje rachunki, jako informacje zwrotne za co za jaki okres czasu, dostaje odpowiedz "za usługi telekomunikacyjne naliczone prawidłowo". i straszenie komornikiem, wpisaniem do KRD, i co już jest śmieszne straszą mnie ze niezapłacenie otrzymanych rachunków spowoduje wyłącznie mnie z ich usługi, tylko jakiej jak nic nie mam u nich, trzy lata temu wmawiano mi że ten szmelc z chin jest to telefon zgodnie z rozmową telefoniczną umową SONY,żałosne, dodatkowe usługi wysoko płatne(np. randki w ciemno) miałem w każdym punkcie plusa wyłączyć, miała to być formalność, wyłączyłem po kilku tygodniach gdy w końcu dodzwaniając się pod podany numer, a słuchając proszę czekać i muzyczki też mnie dużo kosztowało, w punktach plusa gdy przyjdziesz podpisać umowę bardzo mili, gdy przyjdziesz się coś dowiedzieć np.dlaczego rachunki takie wysokie miało być inaczej, są niegrzeczni, zdenerwowani a ja tam pytając się grzecznie często słyszałem "ja nie wiem za co ale trzeba płacić płacić, ja tego przecież panu nie zapłace". i jakieś straszenie komornikiem. Jak w XXI w taka firma może istnieć. Słuchając dokładnie doradcy plusa wypowiedziałem umowę, dostałem karę 141zł za zerwanie umowy, uwierzyłem doradcy nie sprawdziłem zabrakło coś dwóch miesięcy moja wina zapłaciłem. Tłumaczenie tej kary było jeszcze bardziej żałosne, "pewnie pan nie zapłacił faktury której pan nie dostał, i uznano to za wcześniejsze zerwanie umowy, powinno się płacić faktury których się nie dostało" Mam takie odczucia że przez te trzy lato w porównaniu z innymi operatorami zdrowo przepłaciłem, nie jestem u nich a dostaje noty do zapłaty za usługi" naliczone prawidłowo", nic nie wiem i nic nie chcą mi powiedzieć " naliczone prawidłowo" płacić, nie wiem co dalej, Dziękuję to tak w dużym skrócie.
Zalety

plus jest tylko w nazwie ostrzegam przed nim.

Wady

słabiutki Internet, chamska obsługa przy zadawaniu pytań " za co", "dlaczego miało być inaczej", totalne robienie klientów w konia,

Extra informacje

~Black / 2017-04-05

http://www.speedtest.pl/test/146690063 oto link do speedtestu,gmina Nadarzyn 20 km od wawy a plus prawie nie działa,tak jest za każdym razem-DNO,to ma być ten superszybki internet!!!!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Tomasz Toruń / 2017-03-28

Firma 1 Klasy.Maja telefony jakie mnie interesuja.Wygodna opcja W attach.INFORMUJA O DODATKOWYCH OPCJACH CO ILE I DO KIEDY.Obsluga pomoca zaangazowana.Sama usluga W Toruniu.Jak ma Dobry humor W porywach Net ma 70-80 Mega.Sprawdzane na DWR-966.Telefony HTC 10 I One M9 25-37 Mega.Wiec jest ok.Rachunki jak duze rozkladaja na raty.Wiec jest ok.Co do netu bez limitu.Net po wykorzystaniu mowia W obsludze BEZ LIMITU DANYCH A NKE PREDKOSCI.Wiec now wprowadzaja W blad.Logicznym jest ze net za 90 zl bedzie leprzy niz za 50 zl.Niewiem czego oczekuja Ci co place 20-30 zl.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

Jakosc

Wady

Brak

Extra informacje

Ponad 2 Lata

~grażka / 2017-03-27

ja niestety dałam się nabrać na tzw smart dom i żałuję to tylko pozorne korzyści, tak skonstruują umowę żebyście nie mogli zrezygnować z czegokolwiek bez płacenia kary, nawet jak legalnie skończy wam sie umowa na telewizję a na internet jeszcze nie, to musicie przedłuzyć telewizję , bo inaczej resztę umowy na internet naliczą wam po duuuuzo wyższej stawce, rabaty działają tylko i wyłącznie kiedy używacie wszystkich usług, po połączeniu faktury za telefon i telewizję znikna wam rabaty i będziecie płacić koszmarne stawki abonamentów, po opóznieniu we wpłacie za którąkolwiek fakturę , znikną wam rabaty na wszystkie inne usługi tak jak mi kiedy po powrocie ze szpitala, kiedy miałam lekki poślizg z płatnościami za internet (ale nie rozwiązano ze mną umowy na żadna z usług) otwarłam rachunek z plusa i zamarłam bo zamiast faktury na 60 zł było 112zł i na infolinii wogóle się tym nie przejęli, tylko stwierdzili że trzeba zapłacić,więc niby masz smart dom a go tak naprawdę nie masz, czekam tylko na koniec umowy i raczej nie pownowię ...
Cena
Niezawodność
Parametry
1.00

~stig / 2017-03-26

Plus to padaka. Jeśli chodzi o LTE to badziew jaki nie powinien być dopuszczony do sprzedaży,oszukują , kłamią!!!!!!M
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zero

Wady

wszystko co tylko możliwe

Extra informacje

~aszka / 2017-03-24

to są złodzieje i oszuści ciągle wyłączają mi internet bo nie chcę płacić za przelewey ich aplikacją. Ponowne włączenie trwa kilka tygodni i oczywiście to nie jest ich wina. W kółko blokują mi internet i w praktyce ciągle się muszę z nimi użerać.

~Black / 2017-03-21

Mieszkam w gminie Nadarzyn k/wawy,od ladnych paru lat jestem uzytkownikiem internetu z Plusa,niestety to już ostatnie miesiące umowy i potem od nich zmykam.O ile kiedyś ich net chodził w miarę to od jakiegos roku praktycznie w ogóle nie działa,prędkość na poziomie 1mb/sek to norma do tego ciągle się rozłącza.Nie ma mowy żeby dwie osoby korzystały z netu bo się nie da,kiedy ja np oglądam film na YT a dzieciak gra online to albo jemu przerywa albo mi film się nie wczytuje a to prowadzi do spięć więc pierdziele taką robotę i wziąłem na próbę internet innego operatora (nie podaję nazwy żeby nie być posądzonym o to że jestem pracownikiem konkurencji) i jestem mega zaskoczony,ich internet średnio chodzi mi z prędkością ok 20mb./sek a w godzinach do 16 czyli kiedy dzieciaki w szkole i ludzie w pracy a więc kiedy sieć najmniej obciążona to nawet i 30mb/sek co w mojej okolicy jest mega zaskoczeniem i świetnym wynikiem.Dlatego Plus traci swojego stałego klienta.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

cena w programie smart dom-50 zł miesięcznie ale co z tego skoro to prawie nie działa.

Wady

wszystko.

Extra informacje

8 lat.

~Filip / 2017-03-21

Porazka jakich malo. Wzialem w polsacie a faktury z plusa. W polsacie nawet danych nie maja. Przychodza dziwne faktury i nie moge sie dowiedziec za co.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

B rak

Wady

Wszystko

Extra informacje

Unikac.

~piotr graczyk / 2017-03-21

jedno wielkie zero dla lte plus ktoś powinien koncesje cofnąć na świadczenie usług tej firmie za oszukiwanie klientów lte bez limitów danych wielkie kłamstwo i nawet szybkość internetu jak 15 lat temu
Zalety

brak

Wady

same wady zwykłe oszustwo internet lte plus

Extra informacje

~Anna 1975 / 2017-03-19

Mam najdroższą opcję. Internet miał być nawet w ogrodzie. Tymczasem w dwóch częściach domu nie działa. Najgorsze są dodatkowe opłaty, jakaś ochrona, jakieś subskrypcje. Plus jest bezkarnym naciagaczem. Infolinia to jakiś koszmar! 40 minut czekania a potem konsultant się rozlacza. Uważajcie na to Coś!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak!

Wady

Zasięg, obsługa, naciąganie na dodatkowe koszty, brak zainteresowania klientem

Extra informacje

~Andrzej / 2017-03-16

Szybkość wieczorami czy w weekendy to wielka porażka nawet zdjęć na allegro nie może otworzyć bez czekania a operator chwali się najszybszym internetem w Polsce więc ja myślę kto go ma gdyż ja 100% nie mam. Biuro obsługi proponuje mi abym sprawdził na innym łączu więc po co mi proponowali LTE przy podpisaniu umowy ? Kiedy w naszym kraju ktoś się obudzi i wprowadzi dla operatorów szybkości od zamiast do aby musieli utrzymywać jakiś standard (gdzie jest ochrona konsumenta).
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

Jest internet pod strzechą.

Wady

Niska jakość usług po podpisaniu umowy. Brak zrozumienia ze strony Plusa i lekceważenie swoich płatników po zgłaszanych reklamacjach.

Extra informacje

Internet Plus od 2008 roku Korzystam w okolicach Kalisza Pomorskiego

~Maciej / 2017-03-13

Nie polecam tej firmy - po długich latach korzystania z ich usług w ramach mixa przeszedłem na abonament - konsultanci celowo wprowadzili mnie w błąd odnośnie rabatów jakie miałem otrzymać - a o których w umowie nie było oczywiście mowy, pierwszy i ostatni raz dałem się naciągnąć tym OSZUSTOM ! Nie polecam !!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~aaaaaa / 2017-03-12

Beznadziejna firma, najgorsza z jaką miałam do czynienia na rynku internetowym. Doliczają do faktur kwoty, które nie wiadomo skąd się wzięły. Po telefonie na infolinie podobno wyłączają tą i blokują tą usługę, za którą została naliczona dopłata. Po czym za miesiąc na fakturze doliczona znów ta sama kwota. Na odebranie na infolinii czeka się minimum 40 minut. Właśnie czekam..... i czekam................i czeka..............W T-mobile odbierają góra do 5 , 10 minut. NIGDY WIĘCEJ PLUSA !!!!!!!!!!!!!!!!UNIKAJCIE JAK OGNIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~Marek / 2017-03-10

Ja również tak jak Jarek jestem zadowolony. Mnie nawet szybciej niż Jarkowi działa internet, bo uzyskuję nawet 8kb na sekundę. Ja rano sciągam film 1kb w zaledwie od 1 do 2 minut,a wieczorem w 15 do 29 minut i taka jest różnica. Większe pliki takie jak zdjęcia to lecą trochę dłużej około 30 minut. Internet ten jest bardzo dobry i można wszystko ściągać włącznie z muzyką. Gdy w radiu usłyszę fajny kawałek, to nastawiam do ściągnięcia rano i wieczorem gdy przychodzę z pracy jest już ściągnięte. Tym sposobem potrafię ściągnąć nawet 30 utworów mp3 w miesiąc! Denerwującą jednak wadą tego internetu jest częsty komunikat "przekroczono limit czasu" i dlatego taka moja ocena.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

film 1kb w jedną minutę

Wady

Extra informacje

~Jan / 2017-03-09

Przerywa czesto łącze. Internet mocno zwalnia popołudniu. Slaba prędkość. Obsluga klijenta bez szału ciężko się dodzwonić 15minut to norma.1 rok
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Wady

Extra informacje

1 rok

~swen / 2017-03-06

Od pewnego czasu Plus w którym mam Internet LTE ( który jest z limitem a miał nie być - szczegół )wysyłał mi informacje o nowej usłudze mplay3. Z ciekawości zajrzałem na stronę i się zaczęło.- infolinia twierdzi ze wejście na stronę ( bez logowania ) aktywuje usługę .- naliczane zostają automatycznie opłaty 5 pln netto 3 razy w tygodniu (12 razy w mc. )Zastanawia mnie jak operator który cały czas zwiększa portfolio i chce być znaczącym operatorem na rynku może się posunąć do takich działań. Strona to jakiś francusko włoski gniot bez żadnej wartości.Ktoś miał już takie doświadczenie z Plusem?
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50
Zalety

niska cena 19pln

Wady

oszustwa i kanty - nie chce sie wierzyć że dzisiaj można robić takie rzeczy.

Extra informacje

2.5 roku,

~Jarek / 2017-03-05

Ja nie wiem kto i kiedy zawierał umowę z plusem ,że opiniuje bardzo negatywnie.Ja zawierałem nie dawno i jestem ogólnie zadowolony.Osiągi prędkości pobierania,czy wysylania śą bardzo dodre w szczególności w godzinach rannych i nocnych.Na dniu też nie narzekam.Jest różnie 91,85,70,50.poniżej momentami też się zdarza ale ogólnie nie wpływa to na ogłądanie filmów.PO prostu nie trzeba buferować.Rano sciągam film 1kb w zaledwie od 3 do 7 minut,a wieczorem w 15,29 i taka jest różnica.Nie będę wnikał od czego to zależy,ale ogólnie jest dobrze

~Majorek / 2017-03-01

Ten internet to porażka . Cały dzień i noc internet nie przekracza 0.3 mb/s ... Po prostu żenada ... Ping od 400 do 800.. NIe ma mowy o obejrzeniu filmu na YouTube. Już nie wspomnę o graniu w gry ;/Serdecznie nie polecam ..
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Strzasznie wolny internet .

Extra informacje

~Andrzej / 2017-02-27

Nie wiem kto ma ten najszybszy internet w Polsce ale ja jestem pewien że to nie ja gdyż nawet w czasie niewykorzystanego limitu pobieranie 2mb a nawet i mniej to już norma gdy dzwonię na pomoc techniczną to słyszę że wszystko ok żadnych ograniczeń u mnie nie widzi ale może zresetować na wszelki wypadek lub sugeruje abym próbował na innych łączach nie tylko lte. Jednym słowem spychologia nie trzymają żadnych standardów ale chcą za wszelką cenę mieć dużo abonentów. Nie polecam takiego wyboru łącza internetowego dla domu wszystko sprowadza się tylko do pustych obietnic bez pokrycia.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Cena

Wady

Brak norm szybkości dla konkretnego łącza.

Extra informacje

Kilka lat jestem abonentem, zakupu dokonałem w Kaliszu Pomorskim (niewiedza obsługi poraża)

~kodi / 2017-02-25

Wrocław-zasięg LTE na mapie.A w praktyce filmiku na youtube nie można obejrzeć.W umowie LTE bez limitu nie może zwolnić poniżej 10 a faktycznie mój max 0,85.....reklamacja nic nie daje:(Plus twierdzi że z ich strony wszystko jest ok.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

brak

Wady

1 wada-brak zaletPoza tym ok

Extra informacje

2 lata

~Andrzej / 2017-02-22

najgorszy net jaki kiedykolwiek miałem 150 m od anteny i pobieranie o,o2. meg. żenada
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Jejku.O / 2017-02-22

Reklamacja internetu LTE, że działa za wolno. Firma plus (raczej minus) odsyła formularz zwrotny do uzupełnienia, bez którego reklamacja nie zostanie rozpatrzona. Dużo punktów do uzupełnienia (15) nie wszystkie jasne, że petenta zniechęcić jeszcze bardziej. Zgłaszam większość przez telefon by dogadać niejasności i nie tracić czasu kolejnych dni na korespondencje wprowadzające jeszcze większy zamęt w głowie. Pozom sygnału sieci macierzystej nie podałem, bo nie miałem wartości przy sobie (pani przyjęła, że wartość podam następnego dnia). Wykaz prędkości zdeklarowałem się przesłać załącznikiem. Nie zdążyłem. Drugiego dnia dzwoni konsultant, który niewyraźnie się przedstawia. Wyjaśnia szybko, że sprawdzili zgłoszenie po swojej stronie i że wszystko jest ze strony plusa z internetem tak jak zawarte w umowie. Charakterystyka internetu bezprzewodowego tak ma, że internet może spowolnić do 8kb/s (!!!) jest to zależne od pogody, ilości użytkowników korzystających z punktu dostępowego itp. w związku z tym reklamacja jest niezasadna. Pokusiłem sie o badanie prędkości internetu w różne dni i różne pory dnia. Rano godz. ~6:00 prędkość przekracza 30 Mb/s (nawet do 38Mb/s), popołudniem czy wieczorem spada poniżej 1Mb/s (często ~0,7Mb/s). Ale firma plus już nie interesuje się tymi wartościami, u nich jest ok. Pytam się chłopka co do mnie zadzwonił, jaka powinna być wartość sygnału sieci macierzystej, odpowiedział "po co ta informacja? Charakterystyka sieci tak ma, że prędkość może spadać i wszystko jest zgodne z umową. Z jego strony to wszystko, czy może czymś jeszcze służyć." Zarządałem odpowiedzi pisemnej na swoja reklamację. Mój internet nie został przekroczony powyżej dostępnego limitu danych oraz zawsze byłem w zasięgu sieci LTE, mam antene zewnętrzną i dobry sygnał od nadajnika. Od cyfrowego polsatu mam dostęp do VOD i HBO GO - nie mogę z tego korzystać bo min. prędkość dla HBO to 2Mb/s. I tak LTE plus traktuje swoich klientów.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

dobra prędkość w nocy jak większość śpi

Wady

j.w.

Extra informacje

korzystam 2 miesiące, zakup w punkcie cyfrowego polsatu

~Martinii / 2017-02-21

Internet fatalny, w godzinach popołudniowych i wczesno wieczorynycj praktycznie nie da się korzystać!1!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50

~Asznard / 2017-02-18

Internet beznadziejny. Szybkość pobierania i wysyłania jest dobra, ale do czasu, aż Ci spowolnią Internet. Po 40GB Internet Ci spowalniają, a pracownicy w punkcie wmawiają, że to nie jest ich wina i im działa dobrze. Jak zadzwonicie do nich, to od razu ktoś powie, że ilość GB została przekroczona i musicie żyć z Internetem poniżej 1Mb/s. W ofercie Smart Dom internet kosztuje 40zł, więc to nie dużo, ale bez tej oferty kosztuje 80zł. Niestety mam ofertę SmartDom i płacę aż 40zł za ten syf. Nie da się grać na tym syfie. Ping przeważnie utrzymuje się w okolicy 100-120, dość często jest 300-400ms. (Speedtest z włączonym opiniuj.pl oraz TeamSpeakiem http://www.speedtest.net/result/6063277437.png, na TSie w tym momencie pokazuje mi 400 pingu. :) ). Szybkość, pobieranie, ping, cena, obsługa omówiona. Niezawodności w tym Internecie też nie ma. On lubi od tak wyłączyć Ci i włączyć Internet, ale gdy się to zdarzy podczas grania, to trzeba się z grą połączyć na nowo.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Możliwość przeglądania stron internetowych (przynajmniej to można robić).

Wady

Po 40GB Internet z bardzo słabego staje się okropny (przed spowolnieniem pobieranie i wysyłanie jest dobre), cena (Plus powinien płacić klientom za to, że z niego korzystają. To nie jest żart), obsługa klienta, ping, zawodność, brak możliwości oglądania streamów oraz grania.

Extra informacje

Mam to coś od połowy sierpnia 2016; płacę 40zł co miesiąc, ponieważ mam usługę Smart Dom (bez niej kosztuje 80zł); kupione w Wieliczce, woj. Małopolskie.

~Jasiek / 2017-02-16

Poszedłem do salonu dowiedzieć się o ofertę rodzinną za 50zł (do której nawołuje reklama z Majdanem i Rozenek) a tu facet mnie wyśmiał że nie ma za 50 zł, tylko za minimum 70zł i to jeszcze płatne sms/mms oraz połączenia na stacjonarne. No po prostu upadam, po co oni tak kłamią? by zmarnować ludziom czas?.Godzinę stałem w kolejce i pytałem o to samo co inni. Ta firma kogucik powinna iść pod Sąd za kłamliwe reklamy. Nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Kłamliwe reklamy wprowadzające w błąd. Masa ukrytych kosztów.

Extra informacje

~Grzegorz / 2017-02-08

NIE POLECAM. Internet LTE totalna poražka. AERO 2 działa szybciej. Po południu nic nie da sie zrobić prędkość 0.4 w porywach do 0.6 Mbs a ping 300 do 400. Zapomnijcie o PLUSIE .
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25

~Wojtek / 2017-02-07

Internet LTE z plusa to ściema jakiej świat nie widział, przez pierwsze kilka miesięcy byłem w szoku jak to chodzi ale teraz idzie jak krew z nosa. W godzinach szczytu można całkiem zapomnieć o internecie, nigdy więcej złodzieja plusa.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Kulczi / 2017-02-07

Byłem w salonie Plusa, kupiłem doładowanie za 80 złotych (taki abonament) Pani która tam siedziała doładowała nie mój numer tylko inny. Niestety musiałem doładować drugi raz i kazano złożyć mi reklamacje. Po miesiącu dostałem informacje że niestety rozpatrzyli mój wniosek negatywnie. Czyli przywłaszczyli sobie 80 złotych. Może mi ktoś powiedzieć co mam zrobić? założyć im sprawę w sądzie, czy skierować do prawa konsumenta ? mniejsza z tymi 80PLN ,ale złodziejstwa nie będę tolerował :)
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

nie maja zalet

Wady

złodzieje ,zero wyjaśnień

Extra informacje

za dołodowanie 80 złotych zapłaciłem 160 PLN

~Jantar / 2017-02-07

Wykupiłem w plusie abonament z LTE.To ściema z tym LTE. Jedynie działa 3G. Plus nie jest na dzisiejsze czasy. Interweniowałem w biurze obdługi klienta i tylko zdarli pieniądze za połączenie. Podsumowując - drogo i ubogo. Na dobrą sprawę taką umowę nalężałoby w państwie prawa uznać za nieważną.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Jedynie rozmowy i zasięg w Plusie są na przyzwoitym poziomie.

Wady

Extra informacje

~maeo maro / 2017-02-06

Czytam opinie innych i jestem w szoku. Właśnie nabyłem internet LTE z routerem wifi, jestem bardzo miło zaskoczony ????, mieszkam na Lubelszczyźnie, jestem w zasięgu LTE, net smiga az miło! Jednocześnie używane CS ping 50-60 to max, xbox gra w sieci fifa 17 oraz dwa telefony. Ściąganie roznie od pory dnia w dzień ok 15 - 20 Mb/s a nawet 50!!! W nocy to już szał 70-100 Mb/s.korzystam nie dawno, ok tygodnia, za telewizje i internet 46 zł
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

Wady

Extra informacje

korzystam nie dawno, ok tygodnia, za telewizje i internet 46 zł

~antyplus / 2017-02-02

Chciałem dorejestrować dwa numery dla córek. Postępowałem wg instrukcjii na stronie Plusa i zero odpowiedzi. Odradzam tą sieć-Plus gsm, jest beznadziejna i totalnie olewa klientów!!! Brak nawet możliwości kontaktu. Plus gsm to porażka, najgorsza ze znanych mi sieci. Nie odpowiada nawet na sms STATUS na nr 80104 (sprawdzenie czy nr jest zarejestrowany). Wielkie G...o!!!!!
Zalety

nie ma

Wady

mnóstwo

Extra informacje

~bystry78 / 2017-02-02

To jakis koszmar!Skusilem sie promocja smartdom i przeniosłem nr. do Plusa.Abonament cenowo ok.,do tego 20gb i trzy miechy za free.Jednak od pierwszych dni korzystania z netu to poprostu zenada.Internet wolno laduje,zacina sie.Dodam,ze od x czasu mam tez abonament w Play i tu nie ma zadnych problemow.Moj blad(jeszcze az 20 miesiecy i zegnaj Plusie).
Cena
Niezawodność
Parametry
3.00

~3,5 mb / 2017-01-31

własnie się dowiedziałem, że nie gwarantują żadnej prędkości - mam 3.5 mb max - żenada
Zalety

mobilnosc

Wady

szybkosc, stabilnosc, straszny ping,

Extra informacje

rok, salon plusa

~huncwot123 / 2017-01-31

To jest najgorsza firma - podpisują umowę ,a później sami jej nie dotrzymują - dziadostwo i tyle.Złożyłem reklamację ponieważ przestali mi wysyłać "zieloną fakturę" na e-maila;- dziś dostałem odpowiedź ,że faktury są wysyłane !!!!!! nie wiem co za imbecyl to stwierdził skoro od 3 miesięcy faktury nie przychodzą ( a wcześniej były co miesiąc , przez 4 miesiące).Napisali mi ,że za każdym razem gdy nie dostanę faktury powinienem zadzwonić do obsługi klienta - no cóż może to jest nowy sposób na naciąganie ludzi na koszta..
Cena
Niezawodność
Parametry
1.33
Zalety

żadnych zalet

Wady

obsługa klienta w plus to kpina z klientów

Extra informacje

~Pluchu / 2017-01-24

Wielu operatorów już przerabiałem i bywało różnie, lecz to jest jedyny do którego nigdy już nie wrócę jako abonent. Bardzo nieetyczna firma, robią z ludzi wariatów, uruchamiają jakieś płatne, nikomu nie potrzebne usługi bez jakiegokolwiek pozwolenia. Bez powiadomienia włączają jakieś niby super poczty głosowe, pomimo że wcześniej je wyłączyłem. Dwa razy doładowanie przepadło bo niby zły kod włączyłem i na reklamację napisali mi że nie ponoszą odpowiedzialności. Codziennie sprawdzam czy nie włączyli mi czegoś nowego by móc wyczyścić konto. Zablokowałem wszystkie pozwolenia marketingowe, a mimo to bezczelnie dzwonią do mnie, a gdy im odmawiam chcą bym im uzasadnił moją decyzję, jakby słowo że są złodziejami nie było wystarczające. Odliczam dni do końca umowy i wraz z rodziną kończę z tą firmą krzaczek. Przestrzegam przed zawiązywaniem jakiejkolwiek umowy z tą firmą.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Wszystko jest wadą plus kłamliwe reklamy.

Extra informacje

~Korek / 2017-01-23

Mieszkam w miejscowości Kórnik 20 km od Poznania prędkość mojego internetu podczas podlaczenia jednak urzadzenia rozni się w zależności od pory dnia np z rana dochodzi do 12 Mb/s ale reszte dnia zwlaszcza kiedy ludzie wracaja z pracy predkosc spada do 1 mb/s lub nawet do 0,6 mb/s podczas gdy obiecywano mi conajmniej 30 caly dzien. kiedy zabralem modem do poznania predkosci wynosily juz 30-35 mb/s. Ponadto Predkosc samego lte wynosi 0,1 mb/s reszta to HSPA+. Nie polecam tego internetu zwlaszcza w małych miastach gdzie jest tylko jedna wieża bts. a do biura obslugi klienta trzeba czekac na polaczenie conajmniej 30 minut.PozdrawiamMarcin
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

-brak. naprawde nie ma.

Wady

-Predkość-opoźnienia-dodzwonienie sie na infolinie-niestabilność-brak możliwości rezygnacji umowy kiedy zawarło się ją w punkcie.

Extra informacje

[email protected] / 2017-01-23

Najgorsza sieć Plus GSM po objęciu prezesa SolarzaBrak zasięgu, koszmarna obsługaŻenada-koszmar-dramatNie polecam nowemu podpisać umowę
Zalety

Nie ma zalet tylko wieki koszmar i dramat

Wady

Nie polecam nikomu aby był w sieci plus

Extra informacje

~Ania / 2017-01-21

Mam 2G internetu i wcale nie chce działać! Ciągle jest blad połączenia z internetem! Nigdy w życiu już nie przedluze umowy .
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak zalet !

Wady

Extra informacje

~Krzysztof (niezadowolony urzytkownik in / 2017-01-20

Nie polecam. Wachanie pingów, duża cena jak na takie słabe łącze, limit z zwalniającą prędkością do modemu (mniej niż 0,5 mb/s (ale to aż tak mało że prędziej się załatwie w toalecie niż mi się facebook załaduje))
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

w miare normalne użytkowanie podczas kozystania TYLKO 1 osoby

Wady

Co to jest plus i ich internet ?

Extra informacje

1 rok

~anna / 2017-01-18

kod *121*11*02# , który wzięłam ze strony plusa miał uruchomić 200min do stacjonarnych za 5 zl a uruchomił 250 sms do wszystkich za 10 zł- oszustwo, proszę uważać

~FrostyJack13 / 2017-01-15

NAJGORSZY SHIT JAKI KUPIŁEM !!!Jestem właścicielem rutera lte plus do 150mb/s o wielkości transferu 30 gbNo więc tak :- prędkość dochodzi do max. 2 mb/s- przy wykorzystanych 20 gb internet zwalnia często do mniej niż 100 kb/s- i największa wada - często muszę resetować połączenie internetoweSzczerze nie polecam tego dostawcy internetowego
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

prędkośćtransfercenaping

Extra informacje

korzystam około pół roku

~Arek1970 / 2017-01-15

Jestem W plusie od 2000 roku.Posiadam tam tyko tel na abonament bo na inne usługi nie dam się namówić.Ostatnio przedłużyłem umowę w czasie jednej półgodzinnej rozmowy tel .Za 39,90 mam no limit na wszystkie rozmowy sms itd oraz 5,5gb neta.Umowa oczywiście bez telefonu ,już od kilku lat nie biorę tel od operatora.Ja z tych warunków jestem zadowolony.A te dodatkowe usługi wyłączam przez infolinie bo to najlepsze rozwiązanie .A najważniejsze jest to że mają u mnie najlepszy zasięg.Ponad 16 lat
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
4.00
Zalety

Wady

Extra informacje

Ponad 16 lat

~Arkadiusz / 2017-01-12

To są złodzieje włączają usługi i których dowiadujesz się w momencie kiedy przychodzi rachunek a na infolinię czekałem dzisiaj1.5 godz i nikt nie odebrał
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Lukasz / 2017-01-12

Niezadowolenie moje wynika z oferty jaka posiada w chwili obecnej plus. Nie walczą o zadowolenie klienta tylko poprostu zaczęli zarabiać dając ceny z kosmosu dla osób przedluzajacych umowę. Warunki nowej umowy są skandaliczne. Idąc do nowego operatora na wstępie otrzymuje się warunki lepsze i abonament jest o polowe niższy. Cena urządzeń wyższa niż w sklepach sieciowych (tam też można wziąć na raty bez wiązania się umową)ponad 10 lat
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

Wady

Extra informacje

ponad 10 lat

Internet Plus GSM iPlus opinie