Opiniuj24.com - Podziel się opinią!

  • Internet
  • /
  • Dostęp do internetu
  • /
  • Orange Free
  • /
  • 1

Opinie o Orange Free

Internet Orange Free opinie
Cena
1.88
Niezawodność
1.58
Obsługa klienta
1.71
Parametry
1.73

Średnia ocen

1.73

w skali od 1 do 5.

 

Orange Free opinie Orange Free
1.73 1687

~Zbyszek / 2017-08-18

zaproponowali na super warunkach przedłużenie umowy na trzy telefony. łyknełem jak indyk. Za parę dni w czasie umowy wyłączyli mi internet ponieważ stracili prawo do częstotliwości. Zawiadomienie przysłali oczywiście po wyłączeniu. oferta na telefony okazała się ,,serem'' w pułapce. Zaproponowali mi dwa pakiety internetu różnica w cenie 10 pln pozostałe parametry tych pakietów poza nazwą żadne oczywiście wybrałem tańszy i tu był haczyk. po czterech miesiącach cofneli mi wszystkie rabaty na telefony i dzisiaj nie uwzględniają mojej reklamacji bo aby utrzymać rabaty powinienem wziąć oczywiście droższy internet oczywiście ten p........ konsultant który mi wcisnoł dobrze wiedział co robi, a ten d.......który rozpatrywał moją reklamację z kpiną mówi ,,to Pan sam wybrał tańszą niepasującą ofertę (czyli to ja powinienem wiedzieć jaki pakiet internetu jest przeznaczony do danej opcji pakietu telefonów) do końca umowy muszę dopłacić do abonamentu tym złodzejom ok.1600 pln .Po 20 latach gdzie nie zawsze było super teraz przeszli sami siebie. OSTRZEGAM WSZYSTKICH NIE BIERZCIE ŻADNEGO ,,SERA'' szczególnie przed zakończeniem umowy.

~Pawel / 2017-08-15

Nie da się grać online, co chwilę zrywa łączę, ping 999. Na plusie tego nie doświadczałem... Totalne dno!!sporo transferu do wykorzystania, ale co z tego, skoro zrywa łącze...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

B R A K

Wady

Cała reszta.

Extra informacje

~Kundzior / 2017-08-09

Dziękuję za darmowy Internet w Orange Free na karte. Od niechcenia chodzi. Za takie łaski od Orange dziękuję.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

Zaletą będzie zmienić operatora

Wady

Internet nie działa jak powinien. Bo darmowy. Pakiet zapierdziela. Ale laska

Extra informacje

~Użytkownik 32819047173 / 2017-07-20

Najgorszy internet jaki miałem w życiu. Potrafi rozłączyć się kilkadziesiąt razy w ciągu dnia i jest problem z ponownym połączeniem nawet do dziesięciu minut. Sprawa była zgłoszona, przedstawiciel firmy prowadzącej współpracę z orange pojawił się następnego dnia bez zapowiedzi, bardzo zdziwiony, że nie może teraz przeprowadzić diagnozy, bo nikt nie mógł zostać z nim w domu. Następnego dnia diagnoza była zupełnie nic nie wnosząca... a mianowicie "rozłączenia wynikają z tego, że w kamienicy jest wiele routerów i działają na takiej samej częstotliwości, przez co sygnał się zakłóca". Pomijając już samą kwestię niestabilności.. orange ma w zwyczaju wyłączyć internet w sieci (prawdopodobnie w celach konserwacyjnych) bez żadnej wcześniejszej informacji.Najgorszy internet z jakim miałem "przyjemność" mieć styczność.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50

~Ofiara marnego internetu / 2017-07-20

Usługi takie jak firma -marne!!Powolny,raz jest potem go niema
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Nie posiada

Wady

Same wady

Extra informacje

~Artur / 2017-07-10

Totalne ZERO! W Gdańsku wcisnęli mi 2 umowy przy przedłużaniu jednej. Chciałem mieć dla mamy numery stacjonarne i komórkowe na JEDNEJ umowie, a podstępnie podrzucili DWIE. Dodatkowej komórkowej nie potrzebowałem, bo mam u konkurencji. Rozmowę, podpisanie umowy prowadził STAŻYSTA i tak wyjaśnił, że wyglądało na 1 usługę, a nie niezależne 2. Nawet rzekomy darmowy telefon wcisnął, który muszę spłacić po NATYCHMIASTOWYM rozwiązaniu umowy. W zasadzie rozwiązanie umowy niewiele finansowo dało, bo niemal taki koszt, jakbym płacił 24 miesiące. Ale po co mi jak już mam komórkę. Mówię o tym wszystkim znajomym, rodzinie itp. Następnych umów nie będzie na 100%.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zero od czasu jak wyrolowali

Wady

Wszystko jedną wielką wadą.

Extra informacje

Wcale, bo mam lepsze

~magdag77 / 2017-06-12

Kupiłam internet orange mobilny, średni pakiet. Żałuję!! ŻAŁUJĘ!! Nie podpisujcie umów z Orange!! Jestem bardzo niezadowolona. Pomijam już, że oszukano mnie przy podpisywaniu umowy. Od razu przestrzegam - na infoliniach opowiadają bzdury a jak potem człowiek chce dochodzić praw i walczyć o swoje to nie udostępniają nagrań. Jeśli chodzi ogólnie o obsługę klienta to zarówno w sklepach stacjonarnych, na infoliniach jak i poprzez biuro obsługi klienta jest tragedia. Brak kompetencji, te same teksty pod tytułem "prosimy zresetować router". A to nie router jest kiepski tylko internet. Bardzo odradzam. Często się psuje, wiecznie zwalnia. Klient do niczego nie ma prawa, jedynie co przychodzi mu płacić wysoki rachunek i tyle. Żałuje wyboru orange bardzo. Przestrzegam. Wadywszystko w orange jest do poprawyWrocław
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

wszystko w orange jest do poprawy

Extra informacje

Wrocław

~Anty orange / 2017-05-27

Oszusci, wszystko na ich temat!!!! Gdzie jest gala KSW!!!!! Dlaczego od godziny nie odbieracie telefonów!!!! Mam nadzieję że padniecie oszuści!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Ela / 2017-05-10

To skandaliczne, ze dane osobowe wraz z numerami klientów wyciekają z nju mobile, którego właścicielem jest Orange.Właśnie dzwonił do mnie akwizytor usług jednej z niemieckich sieci działającej na terenie PL, który dysponował moim numerem telefonu, oraz moimi wszelkimi danymi, które podałam w rejestracji numeru w nju ! Wobec czego W najbliższym czasie zrezygnuje z usług tego operatora !
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

uuuu....

Wady

ujawnianie numerów telefonów danych osobowych klientów

Extra informacje

~miro / 2017-05-01

Predkosc internetu mobilnego LTE srednio 0.20 Mb/s i umowa na dwa lata. Jestem uwiazany bez internetu ...i mieszkam w wielkim miescie. Szczerze odradzam jesli naprawde potrzebujesz pewny niezawodny internet - nie masz co polegac na Orange LTE internet mobilny.Wadybardzo slaby internetponad rok
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Wady

bardzo slaby internet

Extra informacje

ponad rok

~Krzysztof / 2017-03-06

Porażka. Mam internet mobilny w orange od 18 miesięcy, mieszkam 20 km od Warszawy. Antena dedykowana pod LTE, dobrej jakości, sygnał na poziomie 80-90%. Z każdym miesiącem widzę spadek prędkości, kiedyś było 10-20Mb download teraz standard to ok.5Mb i notorycznie spada. Jestem pewien że to wina ich infrastruktury ponieważ w nocy transfery sięgają 30Mb a w dzień potrafią spaść do 2Mb. Do tego dochodzą ciągłe rwania łącza i uporczywe awarie. Jeśli nie jesteś człowiekiem o silnych nerwach to omijaj orange z daleka.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

brak

Wady

dość niska cena

Extra informacje

~gość / 2017-02-19

Najgorsza i najdroższa sieć na rynku, konsultanci telefoniczni celowo wprowadzają w błąd aby zarobić jak najwięcej , proponują zawyżone abonamenty bo od tego mają prowizję, odwlekają każdą sprawę jak najdłużej aby klienta zniechęcić do odejścia, jeżeli masz nadpłatę na koncie - jest wielki problem z jej zwrotem, zakładają simlocki na telefonach aby pobrać wysoką opłatę za ich ściągnięcie. Jeżeli nie chcecie przepłacać unikajcie ORANGE.
Zalety

brak

Wady

same wady

Extra informacje

~Adam / 2017-02-16

NIE POLECAM NIKOMU USŁUG W ORANGE !!!! W wyznaczonej strefie domowej ,,super szybki internet LTE" za 69,90 osiąga 0,04 do 0,8 Mb/s pobieranie za to wysyłanie nawet 21 mb/s. W związku z czym napisałem skargę z wnioskiem o korektę opłat na co uzyskałem odpowiedź, że są pewne problemy z nadajnikiem ale posiadam internet mobilny i sprawę uważają za zamkniętą. Nadmieniam, że posiadając 3 numery (tel) i 1 na internet musiałem sam zadzwonić do nich o przedstawienie oferty dwa dni przed końcem umowy !!! SKANDAL !!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~marchm1 / 2016-12-18

Zwiedzony wynikami speed testu spodziwałem się po sieci orange lte czegoś dobrego. Niestety rzeczywistość była dla mnie brutalna. Fluktuacje prędkości transferu są tak zmienne, że aż nie do wytrzymania. Akurat mieszkam w dzielnicy Poznania, która obfituje w różnych przedsiębiorców, a co za tym idzie, posiadaczy telefonów orange. Niestety efektem tego jest wąskie gardło możliwości sieci lte dla wszystkich jednocześnie. W okresie wzmożonego ruchu internetowego transfer spada praktycznie do zera. Miałem poprzednio Play lte i z końcem umowy zacząłem narzekać, bo wahania były również niemiłosierne, jednak działały. A w orange nic nie działa. Nie dajcie się nabrać! W dużych aglomeracjach ten internet nie działa! Jeśli ktoś ma taką możliwość to linia światłowodowa daje dużo zadowolenia. Jeśli nie, tak jak na przykład ja, postawiłem na internet radiowy. Jestem mega zadowolony. Mój ping 11-17 ms, prędkość pobierania 55-95 Mbits, prędkość wysyłania 8-28 Mbits.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

Brak

Wady

Nie działa

Extra informacje

~KRASEK / 2016-12-16

Niemal od początku zawarcia umowy pojawiły się problemy techniczne w postaci zakłóceń uniemożliwiających korzystanie z usług telewizyjnych. Po zgłoszeniu usterki przez około dwa tygodnie telewizja i Internet funkcjonowały w miarę poprawnie. Od około miesiąca pojawiły się kolejne problemy techniczne, polegające na długotrwałym uruchamianiu się dekodera (nawet do półgodziny z koniecznością za każdym razem jego resetowania) Pomimo kilkukrotnego zgłoszenia tego faktu w serwisie, nie pojawił się żaden z pracowników w celu usunięcia usterki. Od tygodnia nie działa ani telewizja ani Internet, co powoduje, że nie mogę prowadzić działalności gospodarczej. Pomimo kilkukrotnego zgłoszenia (kilka telefonów) usterki, do chwili obecnej jestem zwodzony przez serwisantów, którzy pomimo zapewnień nie pojawili się w miejscu mojego zamieszkania. Pierwotnie uzyskałem informację, że usterka zostanie usunięta w ciągu 24 godzin, następnie, że do dnia 16 grudnia, po to żeby w dniu 16 grudnia skontaktował się ze mną pracownik z serwisu i poinformował mnie, ze może przyjechać w niedzielę. W niedzielę, a więc jedyny dla mnie wolny dzień od pracy. Powiedziałem, że nie zgadzam się na wskazany termin, po czym nie doczekałem się już na telefon w sprawie zmiany terminu. Dodam, że w ubiegły piątek oczekiwałem na przyjazd serwisanta przez okres czterech godzin, ten jednak się nie pojawił pomimo umówionej wizyty o godzinie 18;00. Następnego dnia stwierdził, że był w sobotę rano, co również nie jest prawdą. Jestem poważną osobą i tego samego oczekiwałem od firmy Orange SA. Z pewnością nigdy więcej ani ja, ani nikt z mojej rodziny, przyjaciół i znajomych nie skorzysta z usług Waszej Firmy.
Zalety

brak

Wady

jak w opisie. Niekompetentna banda imbecyli

Extra informacje

za długo

~iwo / 2016-12-01

w listopadzie zrezygnowałem z Neostrady,zaproponowano domowy internet lte po dwóch tygodniach użytkowania jestem bardzo zadowolony,lte ponad 50mb neostrada max 5mb-----mieszkam 4 km od nadajnika
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
4.00
Zalety

dobra szybkość w porównani do Neostrady

Wady

wifi trochę słaby zasięg

Extra informacje

od 15-11-2016 za sprzęt 9 zł. abonament 47 kupłem przez ifolin

~Pats / 2016-11-01

Internet LTE bez limitu dla firm. Skandaliczne 6 do 14Mb/s pomimo dobrego zasięgu sieci. Na moją reklamację Orange odpowiedziało m.innymi tu cytat "Nadmieniamy że w umowie nie ma postanowienia, iż brak zasięgu czy też brak możliwości wykonywania połączeń w danej lokalizacji będą stanowiły podstawę do anulowania opłat abonamentowych, przyznania rabatu, bądź rozwiązania Umowy promocyjnej przed jej zakończeniem, bez poniesienia dodatkowych kosztów." Jako firma nie mam statusu konsumenta więc prawo konsumenckie tu nie obowiązuje i pozostaje tylko droga sądowa.OSTRZEGAM WSZYSTKICH PRZED ZAWARCIEM UMOWY Z ORANGE. JA UMOWĘ PODPISAŁEM Z NIMI NA 3 TELEFONY + INTERNET LTE I PO 12 LATACH BĘDĘ REZYGNOWAŁ Z KOLEJNYCH PRZEDŁUŻEŃ. WadyDeklarowane przez Orange parametry LTE skandalicznie odbiegają od rzeczywistości.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Deklarowane przez Orange parametry LTE skandalicznie odbiegają od rzeczywistości.

Extra informacje

~Grzegorz / 2016-10-16

Mam w domu światłowód od lokalnego operatora 100 Mbit/s i internet mobilny od Orange. Stwierdzam po rocznym użytkowaniu, że LTE to wielka ściema. Prędkości przy pełnym zasięgu 4-20Mbit/s ping od 21 do nawet 300. Internet mobilny nie nadaje się do codziennego użytku domowego. Nawet film 720p czasem się tnie. Na swiatlowodzie stały ping 6 ms i prędkość deklarowana.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

Mobilność i chyba nic więcej.

Wady

Słaba prędkość, duże pingi, często zrywa połączenie, przeciążenia sieci.

Extra informacje

Rok

~atunad / 2016-09-13

właśnie przeniosłam usługi (komórka,stacjonarny, tv, internet do orange światłowody) skuszona dobrymi cenami. wczesniej nie czytałam opinii a teraz jestem przerażona. jeżeli to ma tak być przez dwa lata to ja dziekuje. co prawda do tej pory miałam u nich telefeony i internet mobilny i byłam bardzo zadowolona. jedyne do tej pory co nie podoba mi się, to problem rozwiazania umowy. w normalnym kraju jest tak że ma się jakis okres czasu na testowanie usługi, tak jak można zwrócic jakiś produkt do sklepu. wszystko tylko zależy od czasu. w orange nie ma. podpisałeś umowę i do widzenia. nie ma możliwości jakiejkolwiek zmiany a o rezygnacji nie wspominając. czy na prawdę nie ma jakiś zalet????????? a co ze światłowodem? czy można zrezygnować jezeli usługa nie spełnia moich oczekiwań?
Zalety

miła obsługa

Wady

Extra informacje

usługa warszawa ursynów

~Łukasz / 2016-09-09

Przeniosłem sie z Orange do konkurencji w sierpniu i bardzo żałuje. Orange był niezawodny i ma bardzo dobra obsługę. Polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00

~Maria / 2016-09-02

Zastanówcie się i testujcie internet mobilny ORANGE po uruchomieniu i w razie problemów rezygnujcie z usługi. Ja właśnie kupiłam internet mobilny z telewizją nc+. Antena i urządzenia do podłączenia telewizji przesłano ekspresowo stawiając warunek, że dopiero po dwóch tygodniach dostarczony będzie reuter i umowa na internet mobilny ORANGE. Po moje interwencji umowę i reuter przesłano po kilku dniach, niestety aktywacja rzekomo miała być najpierw po 14 dniach, potem 5 dniach od dostarczenia umowy przez kuriera w tym 24 godziny po wcześniejszej aktywacji przez klienta, który przecież wcale tego nie wie. Dzisiaj wreszcie aktywowano dostęp do internetu, którego prawie wcale NIE MA. Wcześniej zapewniano, że nie będzie żadnych problemów także z internetem LTE, a internetu prawie wcale nie ma, rozłącza się lub strony otwierają się beznadziejnie. Interweniowałam w biurze obsługi klienta, wreszcie po dłuuugim oczekiwaniu konsultantka odebrała i próbowała mnie przekonać, że ze strony orange wszytko jest ok - chociaż pojawiał się komunikat błędu, że internetu LTE NIE MA WCALE! Przestrzegam innych przed tego rodzaju praktykami. Ja wypowiadam umowę korzystając z terminu 14 dni na jej rozwiązanie! BARDZO PODOBNE PRAKTYKI PROWADZI CYFROWY POLSAT! JEDNAJ NIE OGRANICZA ON INTERNETU ZARAZ NA POCZĄTKU TYLKO W PÓŹNIEJSZYM OKRESIE, MOŻNA GO NAWET NIE MIEĆ MISIĄCAMI, ALE TRZEBA PŁACIĆ!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

BRAK!

Wady

BRAK PROPONOWANEGO INTERNETU LTE, POMIMO OBIETNIC PRZY PODPISYWANIU UMOWY.

Extra informacje

REZYGNUJĘ W CIĄGU 14 DNI PO PODPISANIU UMOWY!

~Wojtek / 2016-08-29

Nie polecam nikomu.Masakryczne pingi, częste usterki oraz fatalna obsługa.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

nie ma

Wady

wszytsko

Extra informacje

~Wiola / 2016-08-18

Chyba duzo zalezy od zasiegu. Od 2 dni testuje internet z orange free na karte, dziala super w porownaniu z poprzednim dostawca. Jak na razie jestem bardzo zadowolona. Ani razu nie zerwalo mi polaczenia. Tanio, za 7 zl starter daje 2 Gb internetu + bonus 10 Gb =12 Gb! To u mnie wazne bo renta tylko 650zl i po oplaceniu rachunkow mam 8zl/ na dzien na jedzenie. Strony smigaja, czat, gg. W playu mnie wywalalo raz na minute.... z czata i gg. Tutaj dostepna jestem non stop. Jak na razie super.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
4.25
Zalety

niska cena, dobry zasieg

Wady

Trzeba bedzie kupowac doladowania albo nowe startery.

Extra informacje

2 dni

~michał / 2016-07-15

dziadostwo przez kilka dni brak połączenia z serwerem , prędkość ściągania oczywiście do niczego nawet nie otworzysz strony nie mówiąc o ściąganiu muzyki czy filmu, gdy masz problem , całą wine zwalają na zasięg ,dziwne że krótko po podpisaniu umowy internet śmiga a po jakimś czasie na ekranie brak połączenia z serwerem Wadysłaba prędkość łącza ,brak połączenia z serwerem .kożystam kilka lat ale tylko ze wględu że niema stałego łącza .
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.67
Zalety

Wady

słaba prędkość łącza ,brak połączenia z serwerem .

Extra informacje

kożystam kilka lat ale tylko ze wględu że niema stałego łącza .

~Waldemar / 2016-07-15

Orange free na kartę to drugi sort urzytkowników. Np.:chciałem skorzystać z opcji przekierowania z nr orange na inny mój nr w innej sieci ale tego nie wolno mi uczynić bo to opcja tylko dla abonametowców. Korzystając z takiej opcji noszę ze sobą tylko jeden telefon. Druga sprawa odebrano mi moją decyzje czy mogę kartę SIM mieć odblokowaną, bez wpisywania kodu PIN przy uruchamianiu,Operator chce decydować za nas.15 lat minęło
Zalety

Wady

Extra informacje

15 lat minęło

~Zbyszek / 2016-07-14

Za granicą dostałem trzyletni kontrakt. Musiałem zawiesić działalność oraz telefon. Wówczas zwróciłem się w punkcie Orange o pomoc. Zapewniono mnie, że numer mój zostanie zamrożony a po powrocie na pewno odzyskam go. Tak się nie stało. Zostałem poinformowany, że mój numer został wrzucony w obieg i ktoś z niego korzysta. Czuję się oszukany. Tak postępuje Orange z człowiekiem, który zdobywał firmowe kontakty przez 11 lat.(ostatnie trzy lata telefon milczy i zgłasza się tylko sekretarka)WadyTo oszustwo ze strony Orange, który odpowiada za punkt informacyjne-błędny!
Zalety

Wady

To oszustwo ze strony Orange, który odpowiada za punkt informacyjne-błędny!

Extra informacje

~Silent / 2016-07-11

Jestem w szoku że w ogóle zdołałem dodać tą opinie zanim mi internet wywaliło to jakiś cud. Nie Polecam wgl tego operatora jako dostawce internetu czy telewizji. Cyklicznie 5 razy w miesiącu wywala internet o telewizji nie wspomnę bo zapomniałem już jak wygląda logo tvn. Co do techników to śmieszna sytuacja przyjechali stanęli pod domem pomierzyli coś i pojechali twierdząc że wszystko jest ok. Infolinia to jak rozmowa ze ścianą. jedyne co ok to cena choć nie powiem na 100% bo nie znam cen konkurencji. Ogólnie rzecz biorąc to porażka dno i śmiech na sali. Czekam tylko aż się umowa kończy i opuszczam tego operatora bo moim zdaniem niektóre radiówki są o niebo lepsze od orange.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

brak

Wady

za dożo by pisać

Extra informacje

~dno orangge / 2016-06-26

Lipa .lipa nigdy wiecej .niekorzystam z tego neta na co dzień od kiedy otrzymałem internet innej firmy dla poruwnania . Zmiana jest niesamowita oglądam ,gram wszystko działa na 3,4 laptopach przy pełnej mocy neta .ORANGE niestety tego mi nie oferuje a do tego jeszcze popsula się jakość sygnału poniewarz zima była zbyt sroga dla tego nadajnika straciłem pieniadze tylko na to gówno nie polecam .Pytajac sie operatora sieci kiedy zasieg zostani naprawiony otrzymałem odpowiez że lada dzień co jest nieprawdą, walą kit i oszukują ludzi niemama pretensji do ludzi tylko do tej ich słabej technologi

~Aga / 2016-06-22

Prędkość zmienna bardziej niż moje babskie nastroje, najczęściej NIE IDZIE! Jakiś znawca-instalator powiedział mi: Pani te kable na których to chodzi to kładli po 45-tym! Podobno światłowody kończą kilkaset metrów wcześniej, na osiedlach domków za małe zagęszczenie Klienta i nie opłaca się inwestować w infrastrukturę? Co za gówno. Niedawno zadzwonili żeby przedstawić ofertę (umowa się kończy) mówię, że za te pieniądze to mam neta z TV 114 kanałów u konkurencji a pani wali focha!!! I daje 10 zł upustu :) gówniana firma, ostrzegam wszystkich, są na rynku dużo lepsze oferty! Obudź się ORANGE, zrewiduj swoje ceny i oferty bo jesteś najgorszą firmą pod względem kompleksowej obsługi klienta, BEZNADZIEJNI! Ale kasa musi wam się zgadzać. Net zrywa 15-20 razy dziennie, co mnie doprowadza do... dość wycieczek do rutera! Spuszczam ORANGE w kibel na zawsze!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

ZRYWA POŁĄCZENIE 15-20 RAZY DZIENNIE, CENA KOSMOS W PORÓWNANIU DO INNYCH OFERT, BEZNADZIEJNA OBSŁUGA KLIENTA, INFRASTRUKTURA DO REMONTU!

Extra informacje

KORZYSTAŁAM PRZEZ ROK, ZAPŁACIŁAM 960 ZŁ!!! SKANDAL! WŁAŚNIE MI TO UŚWIADOMILIŚCIE :(

~Danuta / 2016-06-21

Orange jest bardzo miły jak namawia do podpisania umowy, potem za połączenie z infolinią trzeba płacić, a żadnego problemu nie można rozwiązać. Wszystko jest nie do rozwiązania. Nic nie mogą zrobić.Internet miał być włączony 8-go czerwca a włączono 21-go. Kolejne rozmowy nic nie wnosiły,tylko koszty dla Nas.W tym czasie codziennie dzwonili przedstawiciele poprzedniego operatora aby podpisać z nimi umowę na dalszą współpracę,że są F-mami partnerskimi z Orange i sami rozwiążą umowę przez Nas podpisaną :) Kto pracuje ,dla której F-my nie wiadomo,to wszystko jest b.dziwne.Klient bezradny nie jest w stanie nic zrobić w tym momencie.Oczywiście w salonach sprzedaży są mili ludzie ale Oni nie mają wpływu na całokształt usługi.Przełączenie z jednego operatora do innego to koszmar,takie mamy prawo w Polsce ,że F-my są bezkarne.Czy ktoś spotkał się z sytuacją,że przez 2 tygodnie są telefony namawiające (po wygaśnięciu umowy i podpisaniu nowej z innym) aby wrócić do "współpracy" , Oni wszystko za Nas rozwiążą z nowym operatorem ???W tym czasie z nie wiadomych przyczyn nie ma internetu.Jakaś "dziwna współpraca" tych partnerskich Firm.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.75
Zalety

Liczyłam na niższy rachunek :)

Wady

Zmiana operatora to niestety w wielu wypadkach koszmar .

Extra informacje

~hallso / 2016-06-11

Tak zwane pożal się Boże LTE, które w praktyce ledwo co łapie sygnał w pobliżu centrum Warszawy. Porażka nacałej linii. Nigdy więcej!WadyŻenująco słaba jakość
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Wady

Żenująco słaba jakość

Extra informacje

~Maciej / 2016-05-30

Nie polecam LTE w Orange. Mam LTE Orange od 8 miesięcy. W tym czasie Internet działał 6 miesięcy, pozostałe 2 - urządzenie w naprawie (wydana zła karta SIM, po jakimś czasie konieczność aktualizacji oprogramowania). Płacę cały czas - bez zniżki za brak internetu przez 2 miesiące. Telefony do Orange są bezskuteczne. Nie mają innego urządzenia na zastępstwo. Pan na infolinii powiedział, cytuję: "może Pan sobie wsadzić tą kartę... w inne urządzenie". Przy czym pauza zabrzmiała dwuznacznie, ogólnie chamsko. Orange jest bardzo miły jak namawia do podpisania umowy, potem za połączenie z infolinią trzeba płacić, a żadnego problemu nie można rozwiązać. Wszystko jest nie do rozwiązania. Nic nie mogą zrobić. NIE POLECAM. JAK KTOŚ CHCE MIEĆ INTERNET, TO LEPIEJ Z INNEJ FIRMY. Ja po skończeniu umowy z Orange wracam do poprzedniego operatora. Nigdy więcej Orange. WadyWszystko jest problemem. Nie do przeskoczenia. Nie do rozwiązania. Nie do działania. Nie do używania. Nie bo nie. Płacę za LTE od 8 miesięcy, w tym czasie miałem Internet przez 6 miesięcy. Mieszkam bardzo blisko nadajnika, zastosowałem wszystkie instrukcje, płacę regularnie. Niestety to jest Orange i nie wszystko działa. W Play nie mam problemów.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Czasami jest internet. Mieszkam pół kilometra od nadajnika, więc czasem szybko śmiga. Ale tylko czasem.

Wady

Wszystko jest problemem. Nie do przeskoczenia. Nie do rozwiązania. Nie do działania. Nie do używania. Nie bo nie.

Extra informacje

Płacę za LTE od 8 miesięcy, w tym czasie miałem Internet przez 6 miesięcy. Mieszkam bardzo blisko nadajnika, zastosowałem wszystkie instrukcje, płacę regularnie. Niestety to jest Orange i nie wszystko działa. W Play nie mam problemów.

~MarchewA / 2016-05-02

Dałem się nabrać, w czasie okresu testowego gdy mogłem zwrócić urządzenie i odstapić od umowy chodziło ok. Teraz, od 7 miesięcy, totalna kaszana. Centrum dużego miasta a net chodzi tragicznie. Zenek co udostępnia kod do routera za flaszkę oderuje lepszy internet w klatce niż to badziewie. Odradzam
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Że jest

Wady

Prędkość, stabilność, obsługa.

Extra informacje

8 miesięcy, 70zł rachunek.

~Były użytkownik Orange / 2016-04-20

Kiedyś, dawno temu kiedy nie było jeszcze LTE, a na rynek wchodziła technologia 3G, kupiłem telefon bez simlocka obsługujący 3G z myślą, że telefon będzie służył jako modem do internetu. Jeździłem z tym telefonem po okolicy i sprawdzałem jaka sieć ma najlepszy zasięg 3G. Okazało się, że Plus GSM nie miał w ogóle 3G, Era (teraz T-Mobile) miał 1-2 kreski zasięgu, Orange 5 kresek na 5 możliwych, więc 100% zasięgu 3G. Zdecydowałem, że wezmę abonament w Orange. Ale coś mnie natchnęło, że po co od razu abonament, że mogę kupić starter za 5zł. i sprawdzić jak działa. Tak też zrobiłem. Kupiłem ten starter, telefon połączył się z nadajnikiem ale internetu 3G nie było. Jak przełączyłem na GPRS to internet był ale na 3G nie było. Zadzwoniłem więc do BOK i jakie było moje zaskoczenie jak konsultant oznajmił mi, że 3G jest ale tylko dla klientów abonamentowych. Taa sobie myślę. Wezmę abonament, a 3G i tak nie będzie. Poszukałem więc w okolicy kogoś kto ma abonament w Orange. I okazało się, że te osoby też nie mogły łączyć się z 3G. Jednym słowem, Orange postawił na szybko nadajniki, że ma 3G aby wykazać na mapce, że jest 3G, a jak podpiszesz umowę to już koniec. Musisz płacić abonament, mimo że nie masz zasięgu. Tak jest pewnie teraz z tym LTE. Nadajnik jest ale co z tego skoro nie da się łączyć z LTE, a jak już się połączysz to prędkość jest taka jak w GPRS? Naciągają ludzi na super szybki internet bez limitu, a okazuje się, że to szajs!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Szybkość internetu LTE to tak właściwie GPRS. Jeszcze co chwilę trzeba modem włączać i wyłączać, bo zrywa połączenia.

Extra informacje

~jarek / 2016-04-15

itam, odradzam ORANGE każdemu! Arogancja i brak... ...profesjonalizmu jest porażający. Miałem nieszczęście przenieść numer z P4, podpisałem umowę w salonie, dostałem potwierdzenie sms z systemu, ze wniosek pozytywny itp. 10 .04. 2016 miało nastapić przeniesienie- nie nastąpiło, więc zacząłem dociekać co się dzieje. 1. Orange poinformowało mnie, że nie podpisałem umowy na przeniesienie tylko na nowy nr 2 Po interwencji w salonie 15.04 2016 przenoszony numer w P4 zamilkł, ale nie odezwał się jeszcze w orange. 3. po 2 godzinach dociekania okazało się ze , aby numer się odezwał muszę zapłacić wyimaginowane faktury na 328 zł za umowę, której nie podpisywałem (wg salonu odzyskam te pieniądze po reklamacji), a czas płynie. ODRADZAM i Przestrzegam przed tą firmą. Sam zlikwiduję u nich wszystkie swoje numery Łącznie 7 numerów na ok 500 zł miesiąc!!! Jarosław Krzywda
Obsługa klienta
1.00

~Kaczor / 2016-04-14

Ten internet to porażka... Ciągłe ścięcia,skoki pingu,tracenie się łącza co jakiś czas, ogólnie ten internet to jedna wielka klapa. Odradzam każdemu kto chce podpisać umowę, a ja sam za niedługo zmieniam partnera bo tego już nie wytrzymuje.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Dobrze oszukują

Wady

Praktycznie wszystko w tej sieci to wady.

Extra informacje

Odradzam każdemu!!!

~guc / 2016-04-14

Witam. internet skacze jak szalony ping od 100ms do 999 ms .. i tak co chwile !!! pobieranie masakra zasieg słaby ja sie pytam co to za internet >?! robicie ludzi w chu**a !! prosto i na temat CDMA musicie coś z tą siecią zrobić!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~max / 2016-04-08

Na moim internecie( place za 20mb/s) mam 0.45 downloadu i 0.04 uploadu, wiecej tlumaczyc chyba nie musze. -Wolne łącze -BARDZO mały zasięg
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

-Ping skacze -Wolne łącze -BARDZO mały zasięg

Extra informacje

~etye / 2016-04-08

Internet ciąglę zrywa. Nie da się nic robić!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Ciągle zwiesza i ścina

Extra informacje

~Damian / 2016-04-03

Mam internet mobilny, bez limitów danych i prędkości... Mieszkam w centrum dużego miasta... Wg reklamy i zapewnień konsultanta orange powinienem mieć internet z prędkością do 150Mb/s... no i faktycznie mam do... bo nijak nie mogę osiągnąć nawet 30Mb/s... Mimo pełnego zasięgu... Więc się pytam... o co biega? Dzwoniłem na infolinię, to stwierdzili, że prędkość zależy od liczby użytkowników korzystających z danej anteny... Fajnie... pytanie tylko, czy istnieje gdzieś w Polsce taka antena, gdzie uda mi się osiągnąć choćby 100Mb/s? Dla mnie absurdem jest reklamowanie prędkości, której w życiu nie uda im się osiągnąć... nabijanie klienta w butelkę :/. Po zakończeniu umowy zmieniam operatora. Kolega ma plusa i tam prędkości są o wiele wyższe... Czyżby z ich anten korzystało mniej użytkowników? a może sztucznie nie zaniżają prędkości jak Orange?
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50
Zalety

wygoda w użytkowaniu, można z nim iść wszędzie

Wady

prędkość, obsługa klienta, durne tłumaczenie się

Extra informacje

~Zbigniew / 2016-04-03

Witam Chciałbym się podzielić swoimi doświadczeniami z Orange internet mobilny. Aktualnie posiadam Netię i wolny ale stabilny net. Chcąc przespieszyć szybkość i obniżyć koszty podpisałem umowę na internet z Ornage 150Gb. Po tygodniu okazało się że cudownie zużyłem prawie 100Gb transferu. Zainstalowałem w odbiornikach programy rejestrujące które wykazały ciekawą nocną lub dzienną aktywność mojego iPhona. Potrafił jednym ciągiem pobrać 8Gb danych podobnie dwa inne uzadzenia. Co ciekawe nic nie było pobierane. Ostatecznie wypowiedziałem umiwę i teraz mam T-Mobile i o dziwo żadnych dziwnych transferów nie ma. Podobnie z Netią - nic takiego nie miało miejsca. Zanim kupisz przetestu. Kupuj przez internet dają niższą cenę o 20% Znikający pakiet transferu70zl za 150Gb na miesiąc
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
3.25
Zalety

W moim przypadku transfer średnio 30Gb

Wady

Kiepska obsługa klienta Znikający pakiet transferu

Extra informacje

70zl za 150Gb na miesiąc

~Barbasa S. / 2016-03-27

Zdecydowanie odradzam niezdecydowanym, chyba że dla Was ogólnie przyjęta bylejakosc jest akceptowalna i macie nerwy żeby tracić 5 razy więcej życia przed kompiterem/telefonem niż potrzeba....
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Brak zalet poza tym że w niektórych wsiach to jest alternatywa.

Wady

Umowa mi się skonczyla i przeszlam na internet radiowy, myślałam że to samo zuo a w porównaniu do Orange to niebo a ziemia

Extra informacje

Zdecyeowanie za dużo patrząc.na jakość usługi

~ddkkk / 2016-03-27

Nie polecam tego Internetu .
Parametry
2.00
Zalety

....

Wady

Bardzo wysoka cena . Internet jest żałosny . Nie opłaca sie brać z Orange . Dużo lepszy i tańszy z plusa

Extra informacje

~Krecik / 2016-03-26

Osobiście korzystam z takiego internetu od kilku miesięcy, i faktem jest to że są zaniżone parametry niż obwieszczaja się w ulotkach czy reklamach. Mieszkam w centrum miasta i zasięg mam na full a prędkość slabizna pomijając oszukane LTE. A i parodia ze strefą domową, niby wszystko ładnie. Aktywujesz strefę, przychodzi sms a i tak zżera ci z puli mobilnego pakietu parodia. .....
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Cena przyzwoita

Wady

Prędkość, obsługa klienta,

Extra informacje

Kilka miesięcy, 69,90, Olsztyn

~Qwertypp101 / 2016-03-25

Bardzo słaby dostawca, słaba jakość usług, od roku jest problem z utratą pakietów i niemożnością grania przez gry sieciowe typu LoL, a wielu lat trzeba dzwonić czasami co miesiąc lub częściej, ponieważ internet się desynchronizuje- masakra, nie polecam, jeśli się do to obchodzić szerokim łukiem, bo jak wiadomo Orange to monopolista.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Tylko tyle, że jest.

Wady

Jak w opinii, ale raczej same wady.

Extra informacje

Korzystam już chyba z 5 lat w obecnym miejscu zamieszkania i ileś rodzice już korzystali w innym miejscu zamieszkania, ale ogólnie to samo, znajomi mają te same problemy.

~Maniek SId Ojciec / 2016-03-23

Brak słow najgorszy internet jaki mozna miec tęsknie za dialogiem ten kto wymyslil internet z orange powinien sie leczyc
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

oszustwo

Wady

Internet ciągle się wylancza i wlancza ten kto wymyslil internet z orange powinien sie leczyc

Extra informacje

~zuzka2 / 2016-03-21

Orange Free to zwykłe oszustwo. Nie dostarczają sygnału. Oto cytat z pisma będącego odpowiedzią na reklamację: \"Orange Polska S.A. świadczy usługi w sieci internetu mobilnego o zmiennej lokalizacji, na terenie całego kraju, ograniczenie zasięgu w jednym miejscu nie oznacza braku możliwości korzystania z usług Operatora w ogóle\". Do umowy powinni dołączyć mapy zasięgu. Po podpisaniu umowy można tylko płacić za usługi, z których nie można korzystać. Taki O p e r a t o r.
Zalety

żadnych

Wady

brak sygnału, czyli nie można korzystać, a spróbuj nie zapłacić rachunku

Extra informacje

za długo

~AndrusP / 2016-03-18

kupiłem 20 mb/s internetu tymczasem mam 1mb/s
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

nic

Wady

cały ten internet jest wielką wadą

Extra informacje

~serwa / 2016-03-12

dot,tel.intern.i tv/intern,powolny ale bezawar,/ 586222194,ostatnio usunieto awarie w miare szybko,bylbym zadowolony gdyby tych awarii byloby 1-2 wciagu roku,a w rzeczywistosci tyle awarii wystepowalo ale w ciagu tygodnia!a do tego aby formainie zglosic trzeba przeprowadzic PLATNE POLACZENIE TELEf, albo tracic czas i pieniadze w salonie firmow.wzglednie tracic czas na resetowanie i synchronizacje modemu.chcialbym zeby to bylo ostatnie platne zgloszenie o awariach.Gdy to nienastapi,bede zmuszony zerwac umowe z winy
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

jak w opisie

Wady

jak wyzej

Extra informacje

~kwiku / 2016-03-08

totalne zero jestem w trakcie zmiany operatora bez przerwy problem z internetem firma mimo kilkunastokrotnej interwencji nie wysłała techników przez pół roku do mojej firmyunikajcie bo będziecie narzekać oby jak najmniej tak niekompetentnych firm
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

w dzisiejszych czasach taka firma nie powinna istniec

Extra informacje

18 miesiecy

~Ma / 2016-03-06

złodziejstwo. Wolne i drogie. Mnie służy to jako internet domowy.WadyPrędkość, cena, obsługa, zasięg
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

Wady

Prędkość, cena, obsługa, zasięg

Extra informacje

~Tomek / 2016-03-04

Orange to najgorsze złodziejskie ścierwo. Obsługa klienta dno. Nie utrzymują deklarowanych prędkości internetu.Wadyzłodzieje, wyłudzają pieniądze na wiele sposobów2 m-ce; 39,90/m-c
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

złodzieje, wyłudzają pieniądze na wiele sposobów

Extra informacje

2 m-ce; 39,90/m-c

~kasia / 2016-02-28

Jestem długo klientem Orange na karte,nie jestem zadowolona z tej firmy,smsy z zagranicy nie dochodzą,tylko wybiórczo.natrętne przypomnienia o tym,że trzeba doladować,wręcz mobbing,gdy mamy jeszcze pieniądze na karcie a upłynął miesiąc od ostatniego doładowania,blokują tel,chamstwo,to są moje pieniądze!dodzwonić się trudno,trzeba bardzo długo czekać,KB uciekają z karty nie wiadomo dlaczego,poprostu to jest rozbój w biały dzień.Nie jestem zadowolona,a wręcz w k.....ona.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

oooo

Wady

oooo

Extra informacje

oooooo

~piotr / 2016-02-19

Mistrzowie Swiata w wyłudzaniu pieniedzy. Nie polecam . Prawnicy dużo się napracowali nad umoą, 3 strony a4 drobnym druczkiem, robią co chcą z ludzmi... 2WadyNie dotrzymywanie umowy.2 lata
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Wady

Nie dotrzymywanie umowy.

Extra informacje

2 lata

~Piotrek / 2016-02-12

Nie polecam.Niby od 1mb do 10mb, chyba od 1kb do 10kb. Jeszcze jak się do nich zadzwoni wszystko sie ustabilizuje na 3 dni. Chamstwo i kradzież. Serdecznie nie polecam. Zero troski o klientów. Zero szacunku. Zero uczciwości. Zero internetu. Zero kultury. Zero zrozumienia.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Można pograć w dinozaura w przeglądarce

Wady

Dużo

Extra informacje

~Yoshi / 2016-02-10

Kiedyś miałem neostrade TP 1mb i chodziło lepiej niż te ich śmieszne "od 1 do 10mbit"Jawne oszustwo, najgorszy internet jaki tylko można sobie wyobrazić, nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

Zrywanie połączenia, ping minimum 100, oszustwo.

Extra informacje

Podpisałem umowe na 2 lata za 50zł miesięcznie...

~Nieznany1 / 2016-02-08

Masakra z tym internetem co 3 min nie ma jest tak słaby ze szok.. Do tego mam tv i tele co tv chodził przez 2 tyg pózniej wcale i dzwoniąc do nich mówią nam ze musza podłączyć i to koszt ponad 100 zł a wszytko jest podłączone tele tez co chwile nie ma.. Płaci sie prawie 100 zł za cos czego nie ma paranoja.. Właśnie będziemy rozwiązywać umowę z ich winy ponieważ u nas wszytko było sprawdzane jest wszytko w porządku tylko z ich strony cos nie halo..
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak zalet

Wady

Wiele..

Extra informacje

Od miesiąca płace ok 100 zł

~andrzej / 2016-02-08

Moja Mama zawarła z nimi w maju 2014 r. umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz NEOSTRADY. Posiadała stare łącze telefoniczne (oraz nr telefoniczny) spełniające wszelkie parametry, by móc korzystać z obu tych usług, o czym poinformował ją pracownik techn. firmy ORANGE i cos tam. Podpisała przesłaną jej umowę, w której opłaty miesięczne za świadczenie obu tych usług, wraz z wypożyczeniem modemu oraz opłatą za utrzymanie łącza (29,24zł) wyceniono na 147,67 zł. Niedawno dowiedziałem się, że opłata za utrzymanie łącza pobierana jest w sytuacji, gdy zrealizowanie obu usług wymaga dodatkowego łącza. Zwróciłem na to, w reklamacji złożonej drogą elektroniczną, uwagę owej zacnej firmie, która uznała jej zasadność. Anulowała tą opłatę z miesięcznego abonamentu. I pomimo tego, że Mama wpłaciła od początku trwania umowy prawie 580 zł uznali jej roszczenia tylko w kwocie 350,88 zł, jednocześnie zaznaczając, że wyczerpana została możliwość dochodzenia swoich roszczeń w ramach reklamacji, możemy natomiast wystapić na drogę sadową. I w ten sposób w państwie prawa, jakim jest niewątplywie Rzeczpospolita Polska ewidentnemu wielbłądowi osiemdziesięcioletnia staruszka będzie musiała udowodnić wyłudzenie pieniędzy, świadczące o tym, że jego postępowanie i to od samego początku zmierzało do osiągnięcia nieuprawnionych korzyści. Jestem ciekaw, jak czuje się państwo, które od ewidentnego złodziejstwa pobiera podatki, a od uczciwego nierządu ich nie chce? Państwo czuje się zapewne dobrze. Lepiej być paserem niż alfonsem.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50
Zalety

niezawodność

Wady

ta o której napisałem, cena oraz zła obsługa

Extra informacje

20 miesięcy, tel stac.+internet 147,67

~Wacek / 2016-01-29

Najlepsza na rynku
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

Wszystko za 30zl

Wady

Brak

Extra informacje

Jakiś czas

~marta / 2016-01-19

Kupiłam orange na kartę dla dziecka. Wybraliśmy ładny numer.Dziecko już na drugi dzień odebrało osiem telefonów z propozycjami badań medycznych!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zero

Wady

total

Extra informacje

kilka dni

~piter / 2016-01-16

Całkowicie odradzam internetu LTE w ORAGNE, choć może są najtańsi obecnie na rynku to warto dołożyć kilka złotych i mieć coś co działa. Bo obecnie od 3 mcy były już 4 awarie, pomoc na infolinii jest mierna a czasami trzeba oczekiwać na połączenie z konsultantem ponad 20 minut. Robią zamieszanie, które nie zmierza do żadnych rezultatów. Mam dodatkowo jeszcze internet w PLAY który działa bez zarzutu i zawsze można szybko uzyskać pomoc. ODRADZAM CAŁKOWICIE WSPÓŁPRACY Z ORANGE!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Justyna / 2016-01-15

Jestem klientką sieci Orange od 3 lat, opłacam 3 abonamenty plus internet. Przy przedłużaniu umowy zostałam okropnie potraktowana. Osoby z którymi rozmawiałam przez telefon były nieuprzejme i nie wywiązywały się z obietnic. Jestem bardzo rozczarowana, zdecywowałam zreztgnować z przedłużenia umowy w sieci Orange. Według mnie jest to firma z najgorszym personelą i z niekorzystną ofertą.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

nie wywiązywanie się z ustaleń, bardzo niemiła obsługa

Extra informacje

od 3 lat

~Mariusz / 2016-01-13

WitamPodpisałem umowe 22 grudnia z nc+ oraz z orange na 2 lata. NC+ otrzymałem od razu i bez zarzutu natomiast dopieo dzisiaj( tj 13 stycznia) otrzymałem"dostęp do internetu. to jest żenada , bo dzisija tylko po podłączeniu kabla mogę korzystać z intenetu, a tak to router ma być do 9 urządzeń a nie działa wogóle. jak podpisałem umowę to miało być wszystko do 48 godzin a od 22 grunia mineło już 21 dni.NIE POLECAM
Cena
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

NC+ ---OK

Wady

ORANDE ZERO ZALE

Extra informacje

~stm / 2016-01-11

Super taryfa: abonament 0zł/0 minutPrzenoszę nr do Orange. Wciskają w pakiecie abonament 0 zł do chwili przeniesienia numeru do Orange. W ofercie tak zapisane: -----------------------------------------Plan taryfowy Smart Plan LTEczas trwania umowy 24 m-ce do przeniesienia numeru 0 zł po przeniesieniu numeru 49,99 zł ----------------------------------------------Pytam się konsultantów - oczywiście za 0 zł i mogę rozmawiać zgodnie z wybraną taryfą docelową. Po miesiącu okazało się, że to jest 0zł za 0 minut. Wystawiono fakturę licząc każde połączenie oddzielnie, co oczywiście wyszło najdrożej. Pomysł super np. kolej może oferować abonamet za 0zł na wszystkie przejazdy kolejowe. Po dojechaniu na miejsce kasują jak za przejazd normalny plus dodatkowe opłaty.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadne

Wady

konsultanci nabierają,

Extra informacje

1,5 m-ca

~JOPAZ / 2016-01-07

Dobra firma nie musi się reklamować na wszystkich kanałach telewizyjnych, zwróćcie uwagę na to, że wchodzą ze swoimi durnymi reklamami wszędzie. Orange to firma, która nie liczy się z klientem i jest nastawiona tylko i wyłącznie na ZYSK !!! Trzeba bardzo uważać co się podpisuje. Umowa podpisana na dwa lata po upływie tego okresu automatycznie przedłuża się na kolejne 6 miesięcy. Praktyka co najmniej dziwna, u innych operatorów po okresie na jaki została podpisana przechodzi na umowę na czas nieokreślony i można ją rozwiązać w każdej chwili z 30 dniowym wypowiedzeniem. Moja osobista rada kto chce niech skorzysta, JAK NAJDALEJ OD ORANGE !!!.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

totalne ZERO

Wady

Totalna ignorancja klienta.

Extra informacje

miałem dwa lata i musiałem zpłacić 350 zł kary za 3 dni

~Melinda / 2015-12-31

Ta siec jest najgorsza siecia jaka moze byc malo tego wysylaja do ludzi jakies kary pieniezne gdzie w liscie unieszczone jest tylko imie i nazwisko oraz adres lecz zeby bylo zabawnie ja z ta firma nigdy zadnej umowy nie podpisywalam a mam przydzielony nr telefonu oraz jakies rzekome konto u nich ktorego na oczy nie widzialam i teraz nie wiem co z tym fantem zrobic gdyz ja nie mam zadnych dokumentow na udowodnienie tego ze w zyciu nie mialam z nimi doczynienia i uwaga nie wierzcie w zadne konkursy bo mi wciskali kit ze niby wygralam telefon gdzie oczywiscie zaraz byla by umowa lipa totalna.
Cena
Obsługa klienta
1.00
Zalety

zadne

Wady

mnostwo

Extra informacje

~lope / 2015-12-29

Ta firma to dno. Po rozwiązaniu drogiej umowy na internet dostaję wezwania do natychmiastowej zapłaty (pod groźbą windykacji !) dziwnych dodatkowych kwot nie wynikających z umowy, którą rozwiązałem w regulaminowym trybie. Wszystkie faktury płaciłem w terminie. Przez infolinię nic nie mogę się dowiedzieć, bo nie pamiętam identyfikatora umowy, która po latach gdzieś zaginęła, a nie ma możliwości połączenia z konsultantem. Przez internet też zero kontaktu, z tego samego powodu, do tego próby połączenia z linkami prowadzącymi do kontaktu z operatorem kończą się komunikatem - strona wygasła. A w biurze obsługi w centrum handlowym w Czechowicach-Dziedzicach przyjmuje jedna pani i ciągłe kolejki, wiadomo jak długo trwa zawarcie umowy, wybór telefonu, opcji itd. Obok w firmach konkurencyjnych ciągle przyjmują 2 osoby, widać im się opłaca. W świecie Orange czuję się jak Józef K. w powieści Kafki, o coś tam oskarżony, ale bez szans na wyjaśnienie sprawy. Ta firma to nadal ta sama TPSA , która za komuny lała na klienta, bo klient nie miał wtedy żadnego wyboru. Będę szczęśliwy kiedy się w końcu rozejdziemy.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

żadne

Wady

drogo, nie ma możliwości zwiększenia prędkośći ponad 10mg

Extra informacje

Od wielu lat, umowa jeszcze z TPSA, opłata na m-c 90 zł

~Ula / 2015-12-15

Nigdy więcej Orange!W umowie na czas okreslony było napisane,że gdy przestaną istnieć warunki lokalowe,techniczne do pelnienia uslug firma Orange może zerwać umowę(aha,może!).Takie warunki zaistniały po bankructwie mojej firmy,ale Orange absolutnie nie zwolniła mnie z umowy i płacenia za usługi do końca umowy,pomimo,że NIC NATYM NIE STRACIŁA,gdyż kontynuuje usługi z moim nastepcą .Pretekstem byłó,że czegoś tam nie przepisałam na nastepcę!Nieważne,że nie do końca mnie poinformowano o randze tego pretekstu do wyzysku,dołożono mi dodatkowo wysoką kare 600 złotych za zerwanie umowy-w sumie całe moje miesięczne dochody..Jest to firma bez skrupułów ,nie liczaca się z klientem a liczaca głównie swoje zyski-nieważne czy zapracowane..Ostatnio ktoś wygrał sprawe sądową z operatorami,którzy zmuszają klientów do płacenia kar umownych po złapaniu na podpis-może coś sie wreszcie zacznie zmieniać,bo to jest SKANDAL,by tak traktować klientów
Niezawodność
Obsługa klienta
1.00

~cyrek / 2015-12-09

Firma ORANGE jest złą firmą, pracownicy bagatelizują sobie czynności, w moim przypadku pani zapomniała wysłać mi sms o ratach ich terminach i kwotach do zapłaty. układ ratalny padł i do zapłacenia miałem ponad 800zł bo minęły kolejne miesiące, złożyłem reklamację, skargę na pracownika i co z tego? przyszedł termin i wyłączyli mi telefony. Powiedziała mi pani w dziale windykacji że mają dużo spraw, a co mnie to obchodzi? Jak maja dużo spraw tzn że mają dużo problemów bo nie załatwiają odpowiednio spraw i trwa to długo, czyli są złą firmą. Nie polecam. Powoli rozwiązuję wszystkie umowy zawarte z Orange. Nie ma sensu nikogo prosić. Kiepska firma.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

brak

Wady

same wady

Extra informacje

6 lata

~dzidek1455 / 2015-12-06

Złodzieje i oszuści z orange mam rok neostradę a już 5 razy mi ją wyłanczali straszą windykacją choć mam polecenie zapłaty i pieniądze na koncie.Neostrada jest wolna jak ketchup miała kosztować 70 zł a kosztuje 110.Beskid media oferują szybki internet i telewizję za 100zł.Oszczegam Was przed oszustami.Teraz czekam na koniec umowy i kończe z nimi a Wy !!!???
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak przy tej cenie

Wady

Neostrada -Wolna droga okradanie klijenta

Extra informacje

1rok

~WŚCIEKŁY CHABER / 2015-11-24

Uwaga OSZUŚCI!!! Pół roku bez abonamentu!? Oszustwo, a do tego naliczają na zaś. PIERWSZA FAKTURA PODWÓJNA!!! Robią schody przy przenoszeniu numeru! Pracownicy w infolinii jak rasowe francuskie pudelki oszukują wg. schematu: WYCISNĄĆ Z KLIENTA ILE SIĘ DA!!! Mają tylko ten schemat, są nieelastyczni, nie przewidują odstępstw od ich normy. Tylko nasłać na nich ISIS!!!
Cena
Obsługa klienta
3.00
Zalety

brak

Wady

KŁAMIĄ I OSZUKUJĄ. TYLKO WYCISKAJĄ KASĘ NAWET GDY NIE OFERUJĄ USŁUG

Extra informacje

1,27 MIESIĄCA 2300zł

~Malgorzata Kwasnicka / 2015-11-20

Uwaga nieuczciwa firma! odpisalam umowe na neostrade9.09,2015, monter przyszedl 2 dni pozniej i okazalo sie , ze bede musiala czekac na montaz do 2 tyg, a nie jak poinformowano mnie w salonie 2h. Podczas wizyty monter poinformowal mnie, ze niemozliwy jest transfer na jaki podpislam umowe ( II-gi raz pani w salonie wprowadzila mnie w blad, gdzy sprawdzala u siebie w systemie, podczss gdy realnie taki transfer jest niemozliwy ) i doradzil aby udac sie do salonu zmienic umowe na nizszy transfer. W salonie czekalam ponad godzine na rozmowe z Pania, zeby uslyszec, ze nie ma znaczenia predkosc transferu , gdzy oplata jest ta sama. I od tamtej pory cisza. Tydzien temu poszlam do tego samego salonu zapytac, kiedy w konicu przyjdzie do mnie monter, gdyz jestem 2-gi miesiac bez internetu i dowiedzialam sie, ze moja umowa jest anulowana. Odradzam calkowicie wspolprace. Totalnie nierzetelna firma. Nie dosyc, ze niekompetentni ludzie, to jeszcze nie informuja, ze wypowiadaja umowe. Pomioslam bardzo duze straty w swojej dzialanosci w zwiazku z tymi 2-ma miesiacami bez internetu. Odradzam takze salon w gliwicach w forum.

~Żofia / 2015-11-19

Uwaga na ORANGE!!!! Naciągają ludzi na pieniądze, fałszują zobowiązania i od razu robią cesje do firmy windykacyjnej. Ich konsultanci nawet nie ukrywają tego, ze to sa TYPOWE praktyki tej firmy. Nie polecam i bardzo przestrzegam!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Zadnych

Wady

Oszuści, naciągacze, po prostu mafia

Extra informacje

Miałam prze okres testu technologii światłowodowej

~Niezadowolony z Orange TV / 2015-11-16

Uważajcie na NIEBIESKIE RAMKI przy ikonach kanałów-te programy są tylko na 2 miesiące. Nie ma żadnej wprost mówiącej informacji, która by o tym mówiła. (Pakiet Start+ po 2 miesiącach traci większość kanałów-tych najlepszych np. BBC brit, Nat Geo Wild itp.) JEDNO WIELKIE OSZUSTWO!!! Po odjęciu tych ramek pozostaje niewiele dobrych kanałów.ZWRACJACIE UWAGĘ NA KAŻDĄ GWIAZDKĘ, RAMKĘ ITP. TE RAMKI ODKRYŁEM PO KONSULTACJI Z ORANGEWadyBrak wyraźnych informacji2 M .
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Brak wyraźnych informacji

Extra informacje

2 M .

~Gosia / 2015-11-15

Czy ktoś na tej Waszej infolinii w ogóle pracuje????? A w biurach obsługi klientów?!? Próbuję od 1,5 tygodnia się dodzwonić niestety bezskutecznie! Nie szanujecie klientów. Podpisanie umowy z Orange to była najgorsza decyzja jaką mogłam podjąć! Od momentu złożenia reklamacji minęło 6 tygodni żadnego kontaktu! ŻENADA, nie polecam! Tymczasem, dzwoniąc na infolinię, trzeba liczyć 15 minut zanim ktoś odbierze...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wady

Cena, brak kontaktu z orange, personel nie komentuję...

Extra informacje

~DJ ASUS / 2015-10-26

Na papierze 20mb rzeczywistość 15, skaczący ping, po 22 co jakis czas odcina internet bez powodu jedyna zaleta to chyba to że tylko u nich moge mieć internet.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

brak może zasięg

Wady

jak wyżej za niska prędkość skaczący ping, losowe odcięcia

Extra informacje

3 lata

~xyz / 2015-10-24

Oszuści i złodzieje, naciągają na każdym kroku, doliczając za byle co opłaty do abonamentu.nie uwzględniają reklamacji
Zalety

BRak

Wady

NAliczają dodatkowe opłaty

Extra informacje

miesiąc

~mik77 / 2015-10-22

orange to najwieksza banda złodzieji, oszustów i naciągaczy jaka spotkałem. kilka lat temu biorąc umowe na internet, miła pani przyniosła umowe do przeczytania, miała być na 1 rok, i była, cała reszta też było ok więc powiedziałem że podpisze. więc pani do mnie ok, to ja tylko pójde zrobić ksero jednego dokumentu i wracam, nie mineło 15 sekund wróciła, daje mi umowe, podpisałem, przekonany że jest na 1 rok, jakież było moje zdziwienie jak po paru tyg zorientowałem się, że na umowie jest 3 lata! oczywiście żadne skargi ani reklamacje to jak grochem o ściane. druga sprawa miała miejsce niedawno, gdzie robiono sobie ze mnie jaja na infolinii przez jakiś miesiąc, kazano pare razy wysyłać tego samego maila, mieli do mnie oddzwaniać tego samego dnia, a nikt nie dzwonił przez tydzien aż w koncu ja po raz kolejny dzwonie a tu znowu kolejna konsultantka nic nie wie i tylko przekaże sprawe dalej i tak w kółko. cyrk, nigdy w życiu nie bierzcie orange, bo to banda oszustów i złodzieji.
Zalety

brak

Wady

oszuści i złodzieje

Extra informacje

~agata / 2015-10-21

6 krotnie składana reklamacja na baterię która pada po 3 h.przy 4 reklamacji, KIEROWNIK zapomniał jej wysłać do serwisu o czym dowiedziałam się na miejscu nie mając informacji na temat naprawy z salonu. Reklamacja po upływie 2 tygodni i nie dopatrzeniu kierownictwa i tak nie podlega uznaniu, śmieszne...Wadyfatalna obsługa i podejście do klienta!!!
Obsługa klienta
1.00
Zalety

Wady

fatalna obsługa i podejście do klienta!!!

Extra informacje

~mcf studio / 2015-10-21

Orange!!! Porażka!! Oszuści!! Zakupiłem router LTE Alcatel one touch H850 na abonament i okazało się że ma tak słaby zasięg LTE że go nie odbiera a stojący obok iPhone 6 ma 3 kreski zasięgu i transfer 40mb/s w dwie strony. Orange stwierdziło że może ma wadę i kazali mi wysłać zamiast wymienić na inny. Serwis stwierdził że mam teren nie taki a router działa poprawnie. Tylko dziwne że inne urządzenia mniejsze od tego routera działają poprawnie. Muszę przyznać że Orange to banda oszustów!!! Routera nie chcą mi wymienić a ja płacę abonament i internetu LTE jak nie miałem tak nie mam !!! Napisze to na każdej stronie w necie że olewacie klienta totalnie. Może co mam zamieszkać na nadajniku?? Idioci mi wmawiają że działa jak nie działa w centrum Kielc miał ledwo 3 kreski zasięgu!!! Router niby domowy a zasięgu WiFi w trzecim pokoju na jednej kondygnacji już nie ma!!! Obok stojący FunBox od orange ma zasięg w całym domu 3 piętra. Router powinien być sprzedawany jako urządzenie turystyczne bo nadaje się tylko do korzystania w pokoju Hotelowym oczywiście jeśli Hotel stoi obok nadajnika bo taki trzeba wybierać rezerwując pokój !WadyBrak zasięgu LTE , Słaby zasięg WiFi
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Brak zasięgu LTE , Słaby zasięg WiFi

Extra informacje

~Jędrzej / 2015-10-13

Mam internet mobilny. Modem tandeta. Zasięg wszędzie przeważnie jest, oprócz miejsca, w którym jest mi najbardziej potrzebny. Mam funpack czyli telewizję, internet stacjonarny i telefon stacjonarny. Internet ogólnie ok. Spodziewałem się "LTE" będzie szybsze. Uciążliwe bywa resetowanie rootera co drugi dzień. Telefonu stacjonarnego nie używam. Telewizja tragiczna. Pakiety programów, których nie da się oglądać, więc jeśli ktoś szuka 10 dobrych programów to trzeba wykupić wszystko. Ciągle jakieś awarie i niedopatrzenia. Mam dodatkowe kanały wykupione i orange co miesiąc mi to wyłącza, pomimo płatności w terminie. Reklamowanie działa fatalnie. Płaci się za usługę, której de facto nie ma. Mam telefon komórkowy. Aparat i system ok. Usługa, póki co bez uwag. Ogólnie sprzęt do przyjęcia. Jakość usług internetowych ok. Telewizja tragiczna. Najgorsze ze wszystkiego jest infolinia. Infolinia jest płatna za każdą minutę połączenia, konsultantki bardzo często sprzedają porady z kapelusza, w ogóle wymyślone. Niewiedza, niekompetencja i do tego mają nakaz obsługiwania jak najdłużej się da, by klient zapłacił. Infolinii używa się tylko, jeśli występują problemy i awarie, a więc moim zdaniem orange specjalnie powoduje awarię, żeby dzwonić i długo załatwiać. Do tego konsultantki mają duże poczucie godności pachnącej socjalizmem z pychą płynącą prosto ze stolicy. Bardzo często pouczają o grzeczności wg ich kryteriów. Naciskają na powolne podawania problemów, dziękują za czas oczekiwania itd. Często instruują, żeby czytać jakiś numer, który nie jest do niczego potrzebny. Ogólnie gra na czas. Załatwienie sprawy do końca trwa 40 minut i kosztuje wiele nerwów. Później reklamuje się sposób załatwienia ostatniej reklamacji i tak w kółko.W fakturach bywają błędy. Oczywiście na korzyść operatora. Brak obiecywanych zniżek. To kolejny pretekst by dzwonić pod infolinię. Reklamacje najczęściej są rozpatrywane na korzyść klienta i bardzo często zdarza się, że ni z tego ni owego nagle obniżają rachunek o 30,- dla dobra stosunków. Po czym przychodzi rachunek za połączenie z infolinią około 50,- i mają +20,- dodatkowo. Z orange jestem pół roku i reklamowałem już około 20 razy. Średnio raz na miesiąc, najczęściej przy fakturze, trzeba dzwonić i wyjaśniać. Klient odnosi wrażenie, że pracuje tam co najmniej 2 miliony ludzi każdy robi co innego bez komunikacji między sobą, czyli reklamacje trzeba uzgadniać z każdym po kolei. Tzw. konsultant osobisty jest ciągle na urlopie. Dla mnie szkoda nerwów. Inny sposób na kontakt z orange to email - rozpatrywany po miesiącu, chyba, że chcemy coś kupić, zamówić, to od razu. Pozostaje jeszcze kontakt osobisty w punkcie orange. Ja akurat miałem do czynienia z gejem, który cały czas puszczał do mnie oczko. Brzydzę się tam pójść. Do tego skłamał, że zamykają jakąś placówkę, tylko po to, żebym przyjechał specjalnie do niego na drugi koniec miasta. Za każdą podpisaną umowę ma dodatkową premię. Ponad wszystko jest jeszcze kwestia inwigilacji. Orange bezprawnie udostępnia znajomym, czy pracownikom dane o lokalizacji, aktywności internetowej i w ten sposób każdy zainteresowany może dowiedzieć się gdzie jesteśmy i co robimy. Sprawę skierowałem na policję. Brakuje dobitnych dowodów, więc wychodzi, że trzeba zatrudnić informatyka i skierować sprawę do sądu. Zdecydowałem się na wszystkie usługi u jednego operatora, żeby było prościej. Chciałem jednego konsultanta od wszystkiego. Nic bardziej mylnego. Nigdy więcej orange. Szkoda zdrowia. Wolę gorzej i drożej, ale gdzie indziej. Teraz szukam sposobu na tanie zerwanie umowy, bo nie wytrzymam jeszcze ponad rok z nimi. Wcześniej byłem w T-mobile i zrezygnowałem z powodu wysokich rachunków i denerwującego spamu sms'owego. Teraz najchętniej cofnąłbym czas, bo orange nie mogę polecić nawet wrogowi. W stosunku do oragne czuję się bezsilny, bo podpisałem umowę. Nie ma na nich sposobu. Robią co chcą z klientem i trzeba grzecznie płacić i cieszyć się, że cokolwiek działa.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50
Zalety

W miarę stabilny internet stacjonarny (neostrada). Estetyczny sprzęt funpack.

Wady

Ogólnie obsługa. Ciągle jakieś niedomagania i ciągle reklamację. W mojej ocenie cała kadra do wymiany. Infolinia to najgorsza.

Extra informacje

7 miesięcy

~aaa / 2015-10-11

Pracownicy salonów wciskają klientom te freenety przy okazji przedłużania umów na zwykłe komórki. Ludziom mówią, że tylko pod takim warunkiem dostaną rabaty, tańsze telefony itp. A całość oszustwa nakręcają managerowie, którzy tym sposobem windują sprzedaż. Ale każde oszustwo wcześniej czy później wyjdzie na jaw. Jak Dyrektorzy i prezesi nie pozbędą się w porę tych managerów regionalnych, którzy pod karą zwolnień namawiają pracowników do oszustwa to ta firma daleko nie zajedzie

~Piotr / 2015-10-11

Zostałem oszukany przez orange; obiecane rabaty nie zostały uwzględnione w fakturach; polecany telefon Huawei y5 bez instrukcji i wsparcia technicznego to bubel; nie dajcie się nabierać; żądajcie obiecanek na piśmie przed podpisaniem umowy; tym razem to już naprawdę ostatnia umowa z orange

~Zbigniew / 2015-10-09

SYSTEM OBLICZONY NA OSZUSTWA Neostrada - 2-3 razy w tygodniu zanik transmisji na kilka godzin, potem bez jakiejkolwiek zmiany u mnie powrót na 10MB/s (80 MB/s jest tylko na rachunku). Każdorazowo przychodził monter, gdy było dobrze. Nareszcie odpowiedź: jakiś upust. Ale od tego czasu mam 30MB bez przerw. MOŻNA BYŁO? Internet mobilny: mamy dwa, 10MB/s OK. Dzwoni ktoś z Orange: teraz nowy router w mojej lokalizacji 150MB/s limit 50GB a potem tylko 30MB/sek, poniżej 30 zł. Otrzymałem. Obok położone routery - mój stary 10MB/s, ten nowy też 10MB/s, córka położyła swój z Plusa 70MB/s. BOK: umowa na 30MB/s, za ok. 50 zł netto (poprzednie dwa - za 19 i 25 zł). Zgłosiłem OSZUSTWO, od dwóch tygodni nie mam odpowiedzi. Zamiast odpowiedzi rachunek do zapłacenia. . Dalej - prośby o wcześniejsze przesłanie umowy e-mailem nigdy nie są realizowane. Kurier czeka, umowa ma 9 stron drobnym drukiem. Tego się nie robi kurierowi, podpisuję.Rada: gdy dzwoni jakiś "przedstawiciel Orange" - wysłać na drzewo. Jeżeli oferta jest ciekawa - proszę ją powtórzyć w e-mailu do mnie. Moje doświadczenie kontakt jest: na dobre zerwany kontakt z takim cudakiem: nic na piśmie. A potem - przecież pan podpisał te "zmiany" Gdy podaje się rękę Orange - trzeba potem przeliczyć palce. Ich strategia bardzo sprzyja łajdactwom ich "przedstawicieli
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

działa, niepewnie, wolniej ale jest

Wady

cuda przy każdej nowej umowie

Extra informacje

kilka, w cenach rynkowych

~Jack / 2015-10-08

Witam. Dobijająca jest niesłowność pracowników (doradców) firmy Orange. Mija kolejny okres mojej kolejnej dwuletniej umowy. Chciałem przedłużyć umowę z nowym telefonem, gdy zadzwonili do mnie 4 miesiące przed końcem umowy. Chciałem się wówczas jeszcze dzień zastanowić, niestety ten 1 dzień skutkował już brakiem wybranego modelu w magazynie. Nie chciałem przepłacać, umówiłem więc się z doradcą, że zadzwoni jak tylko będzie telefon w magazynie lub najpóźniej za tydzień, abym wówczas zdecydował się na co innego. Niestety, nie zadzwonił przez kilka tygodni. Pytania na czacie o to, czy i kiedy będzie dany model, kończyły się odpowiedziami, że oni nie mają takiej informacji. Zgłoszenia internetowe z prośbą o kontakt doradcy pozostawały bez odpowiedzi. Kiedy zadzwonił akurat jechałem samochodem, zapewnił mnie ze zadzwoni za 15 minut - nie zadzwonił. Zgłoszenia spraw w Internecie na stronie Orange zostały szybko opatrzone przez Orange komentarzem "zamknięte" chociaż nie załatwili sprawy. Wniosek: doradcy tej firmy oszukują bardziej niż nasi politycy. Unikać firmy jak tylko można. Szukać kontaktu z innymi firmami.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

brak zalet, brak jakiegokolwiek plusa

Wady

same minusy

Extra informacje

kilkanaście lat, opłaty miesięczne około 120 złotych

~remu / 2015-09-28

A mnie oszuści z Orange oszukali na... ...abonamencie,umowa na telefon stacjonarny na każdą kieszeń,miało być rozmowy po 18:00 bez limitu w dni robocze a w weekendy bez limitu,dożywotni zakaz korzystanie z tej firmy.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

mnóstwo

Extra informacje

~Foriastrong / 2015-09-21

Dwa lata temu skończyłem z oszustami i cwaniakami… Żal było odchodzić, gdyż byłem abonentem jeszcze z operatorem „Sami Swoi”. Niestety ich perfidne kanty, czytaj; naciągania na darmowe coś tam, a później obciążanie konta abonenta było nagminne. Dobiła mnie współpraca być może cicha, z firmą wysyłającą idiotyczne sms’y – ale za to wysoko płatne z kieszeni abonenta, bez poinformowania i ostrzeżenia operatora o takim fakcie! Orange, potrafiła tylko kasować… Dzisiaj dostałem potwierdzenie złodziejskich zapędów firmy. Po dwóch latach dopatrzyli się zwłoki, gdzie reklamowałem trefną fakturę z wysokopłatnymi sms’ami i naliczyli mi notę odsetkową, w kwocie 0,09 złotych, (słownie; dziewięć groszy). Oczywiście zapłaciłem niezwłocznie nie czekając bynajmniej do wyznaczonego terminu płatności. Podziwiam wszystkich tych którzy są jeszcze u tego operatora. Ja już jestem wolny i szczęśliwy w Play. Pozdrawiam, foriastrong.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

liczne

Extra informacje

~anatol / 2015-09-16

Właśnie przed chwilą przysłali mi sms-a, że włączają mi usługę "hallo granie", pierwszy mies. 0 zł potem 2 zł/mies. Nie zamawiałem takiej usługi i nie chcę jej. Orange ma ponoć prawo do takiego działania, gdyż jest taki zapis w umowie. Te info uzyskałem na infolinii. Pan z infolinii prosił, żebym zadzwonił później (celem wyłączenia usługi), gdyż jeszcze nie widzi tej usługi w systemie. Jeśli nie jesteś czujny to będziemy cię walić na kasę - to moja propozycja na slogan reklamowy Orange

~th3g0d / 2015-09-15

Oszuści. Wymyslają |Magiczny trick" dając 2 numery, za 1 rzekomo nie wymagana zapłatta abonamentowa. Na rachunku 65 zł za telefony, gdzie zadeklarowane było 45zł. dziękuje przenosze sie do Playa
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

wszystko

Extra informacje

5 lat, 300zł

~Domi123 / 2015-09-14

Orange tłumaczy się dużą odległością mojego domu od centrali przy podpisywaniu umowy nie było to przeszkodą. Internet zrywa połączenie, niestabilne łącze.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~korek / 2015-09-09

Mam telefon stacjonarny od 28 lat, przedtem w TPSA potem automatycznie w ORANGE. Dzisiaj próbuję się uwolnić od tej nierzetelnej firmy. W TPSA infolinia była darmowa, w ORANGE trzeba czekać godzinami i płacić, co konsultant to inne informacje, obsługa w salonie firmowym żenująca. Firma nie może usunąć awarii telefonu od kilku miesięcy, podają niespójne informacje. ORANGE = katastrofa.Wadyfirma nastawiona na maksymalny zysk kosztem klienta
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

Wady

firma nastawiona na maksymalny zysk kosztem klienta

Extra informacje

~riko62 / 2015-09-08

orange kantuje w zywe oczy.przenislem do orange 2 numery mobilny i stacjonarny, moj stacjonarny nie dziala , a abonament musze placic, kanciarze....!!!

~Niezadowolna / 2015-09-05

1. Podpisałam umowę na przeniesienie numeru.Miał być przeniesiony w połowie sierpnia, trzy razy gubili podpisane przeniesienie i dotychczas mam numer tymczasowy i tracę klientów. 2. Podpisałam umowę na neostradę 80MB z funboxem. Zasięg funboxu jest do około 2 metrów od modemu, potem już nie działa. Nikt mnie o tym nie poinformował a ja mam kilka komputerów w różnych pomieszczeniach. Chcę odstąpić od tej umowy podpisanej na 24 miesiące, ale nie wolno. Poprzednio miałam 14 dni. Sprzedają takie g .... no , które nie działa. A potem nic więcej ich nie interesuje. Bardzo nieuczciwa firma. Telefony odbierają w zasadzie tylko, gdy jest się zainteresowanym promocjami. W przeciwnym razie czeka się godzinami.
Zalety

nic

Wady

nie dziala interenet, słaby zasięg, gubiebie pism, nie rozpatrywanie reklamacji, nieuprzejmość a nawet arogancja osób obsługujących, naciąganie na niezamówione oferty, samo dno

Extra informacje

usiłuję od czerwca przenieść numer, bo już nie mogę zrezygnować, od trzech dni nie działający funbox (zasięg na 2 metry) i nie mogę już zrezygnować z umowy.

~Sawi / 2015-08-31

Rezygnuje z Orange po 10 latach współpracy . Posiadam 3 usługi tego operatora i to co oferują przy przedłużeniu umowy jest żenujące . Zarobili kasy na mnie sporo , rachunki placone w terminie . Stracą dobrego klienta , ale cóż , nie potrafią uszanować to niech szukają innych
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
3.75
Zalety

Zero problemów natury technicznej

Wady

Traktowanie klienta

Extra informacje

10 lat

~Monika / 2015-08-29

jestem zawiedziona internetem w Orange. i traktowaniem klientów. Majster ustalonego dnia nie przyjeżdża na montowanie internetu, dodatkowo nie informują o zmianie terminu przyjazdu montera ! kpią sobie z ludzi.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~aika / 2015-08-26

Ten interent zawsze był kiepski ale od paru dni to już masakra bez przerwy się wyłącza. Obejrzenie 20 minutowego filmiku na YT zajęło mi 1,5 godziny a wejście na pocztę prawie 0,5 g
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadne

Wady

wolny, wyłącza się, zawiesza,

Extra informacje

za długo

[email protected] / 2015-08-21

Orange to chyba najgorsza forma tej branży, od 17.08. nie ma w domu ani telefonu, ani Internetu, bo w czasie burzy w niedziele 16.08. uszkodzony został ich LifeBox, i mimo wielokrotnych zgłoszeń oni nic sobie z tego nie robią. Dziadostwo do kwadratu, mało tego, do n-tej potęgi !!
Zalety

zalety firmy: brak

Wady

wady firmy: wyłącznie

Extra informacje

5 lat

~IIIXXXIII / 2015-08-14

Korzystam z internetu od kilku lat. Nie było dnia bez problemów, niestety jak sie zadzwoni na infolinie to jedyne co można usłyszeć to "postaramy sie to naprawić". Nie polecam... Internet "20mb/s".... tylko szkoda, że nawet 20kb/s nie ma....
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadne

Wady

Za dużo

Extra informacje

~andre / 2015-08-12

orange to sciemniacze w brodnicy kuj-pom oferuja LTE i na stronach map wykazuja zasieg bardzo dobry skoro przebywam w brodnicy ani razu nie złapoło mi zasiegu LTE,TO Iława takie maŁe miasteczko a zasieg ma LTE,SREDNIOWIECZE TA BRODNICA I JEJ OKOLICE Z TECHNOLAGIA TYCH OPERATORÓW
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

BRAK

Wady

FULL

Extra informacje

5 LAT

~nie polecam orange / 2015-08-10

internet rozłącza co najmniej 10 razy dziennie a jak już się połączy to za 10 min rozłączy
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~NIGDY ORANGE / 2015-08-07

NIE POLECAM TEGO OPERATORA. ROBIĄ SOBIE CO CHCĄ. NAWET JEŚLI KLIENT MA RACJĘ, TO TAK SPREPARUJĄ DANE DOSTĘPNE NA KONCIE ORANGE, ŻE I TAK BĘDZIE NA ICH KORZYŚĆ. KLIENT JEST DLA NICH ZEREM. ODRADZAM, ODRADZAM, ODRADZAM, ODRADZAM
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

SAME WADY

Extra informacje

za długo

~Klient / 2015-07-29

Odradzam współpracę z orange. Konsultanci nie potrafią rozwiązać żadnego nawet najmniejszego problemu. Czekanie na technika, to norma, nikt nie przychodzi w ustalonych terminach, a konsultanci tłumaczą siee, że nie mają na to wpływu.Tragedia.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadnych

Wady

Wszystkie możliwe

Extra informacje

Kilka miesięcy

~Klijent / 2015-07-28

Szkoda slow na ta firme , na montera czekam juz 2 tydzien codziennie mnie zwlekaja , a teraz niby juz po 14 dniach nie moge rozwiazac z nimi umowy a montera jak nie widac tak nie widac. Co to za firma monterska w goldapi
Cena
Obsługa klienta
1.00

~gosc / 2015-07-10

nic nie idzie załatwić szybko , ciągle jakieś przerwy w dostawach internetu a oni maja to w udzanowaniu nawet po któryms telefonie z rzędu, jedyne co trzyma mnie u nich to to, że inny internet niz przewodowy u mnie po prostu nie działa , a inny operator to itak ich linie i itak przyjeżdząją ci sami nie wiem 'znawcy?' i do tego jedni obśmiewaja prace innych wcześniej naprawiających a internet działa jak sobie chce, do tego to ich telefoniczne biuro obsługi klienta , ocywiście jeśli masz szczeście i w końcu prebrniesz przez to nieczytelne i w zadnym wypadku intuicyjne menu mija jakies 10 minut (Jak dobrze) za które itak naliczają kasę i to wszystko za nic !!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

nic

Wady

wszystkie jakie są

Extra informacje

5 lat

~Adam / 2015-07-09

Banda dyletantów nazywających się technikami, od tygodnia nie potrafią uruchomić dekodera, może do tej czynności potrzebny jest doktorat. Drugi przypadek w kontaktach z tą izraelską potęgą to, po wyrejestrowaniu telefonu z powodu śmierci abonenta jeszcze przez 6 m-cy przysyłano rachunki. Podobno zgodnie z prawem. Nie polecam nikomu. Taka firma powinna umrzeć śmiercią naturalną.

~gedi / 2015-07-03

15 "cudownych" lat z orange (wcześniej IDEA). W tym długim okresie nigdy nie byłem zadowolony z usług tego operatora, przede wszystkim z powodu kiepskiego zasięgu. Pamiętam, że jeszcze w IDEi będąc na wczasach w Krynicy Morskiej trzeba było jechać do odległej o 30 km Stegny, aby zadzwonić hahahaha!!! To był po prostu IDEAlnie kiepski zasięg. Tylko dlatego nie przeszedłem wcześniej do innego operatora, gdyż orange posiada usługę Ekstra Numeru, tzn, że można mieć 2 numery telefonu na jednej karcie SIM. Usługa ta kosztuje 3 PLN miesięcznie i jest automatycznie pobierana ze środków na koncie określonego dnia w miesiącu. Prowadzę usługi dla ludności i ten numer rozreklamowałem w ogłoszeniach prasowych. Stworzyłem sobie dosyć pokaźną grupę stałych klientów, co w znaczący sposób poprawiało nasz domowy budżet. Niestety kilka dni temu usługa ta została mi wyłączona z powodu braku środków na koncie (zabrakło 9 groszy). Od razu zostałem poinformowany SMS-em od operatora, abym doładował konto w terminie 7 dni i kodem podanym przez nich przywrócił zablokowany numer. Natychmiast doładowałem konto i wpisałem podany kod. Kopara mi opadła, gdy otrzymałem wiadomość od operatora, iż przywrócenie tego numeru nie jest możliwe, ale za to mogę dostać jakiś inny! Naprawdę chętnie wezmę ten inny numer, jeśli firma orange poda go wszystkim moim klientom, którzy od tygodnia próbują się do mnie bezskutecznie dodzwonić. Trudno powiedzieć ile jestem już "w plecy" przez tych baranów, ale jest to na pewno kilkaset złotych. Rozmawiałem już pięć razy z konsultantami B.O.K. i każdy pieprzy to samo, że wszystko jest ok, gdyż ten numer nadal jest przypisany do mojego numeru głównego. Lecz co z tego dla mnie wynika, skoro nadal nie mogę z niego korzystać a klienci nie mogą się do mnie dodzwonić?! Najpierw miał niby być włączony za godzinę, potem za dzień, jeszcze później w ciągu 7 dni, a po dzisiejszej rozmowie - 14 dni. Nie dzwonię więcej, bo po każdej rozmowie termin przywrócenia usługi jeszcze bardziej się wydłuża. Czuję, że sprawa zakończy się w sądzie, chyba że orangę zaproponuje mi zrekompensowanie mi utraconych z ich winy korzyści. W każdym razie na pewno przejdę do innej sieci wraz z całą moją rodziną, a chamom i tak nie popuszczę.OMIJAĆ SZEROKIM ŁUKIEM !!!
Obsługa klienta
1.00
Zalety

nie stwierdzono

Wady

wszystkie możliwe + jedna więcej

Extra informacje

15 lat

~mirekw086 / 2015-06-29

W orange free nawet jeśli masz niewykorzystany pakiet danych często pobierane są nienależne opłaty. Jak się nie upomnisz pieniądze przepadną.Zastanawiam się nad przejściem do Virgin mobile.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
3.50
Zalety

stabilny internet i rozmowy

Wady

kiepski system rozliczania internetu, który kradnie pieniądze

Extra informacje

od wielu lat

~jacus166 / 2015-06-23

Opowiem wam moja przygodę z przedluzaniem umowy w orange hehehe. Pewnego dnia postanowiłem przedluzyc sobie umowę w orange i tak tez zrobiłem wybierając sobie dodatkowo nowy telefon. kurier przyjechalk ale miałem zmiane dowodu osobistego wiec kurier mi przesylki nie wydal.Jakie było moje zdziwienie jak na drugi dzień wchodząc na moje konto aboneckie stwierdziłem ze przesylke otrzymałem i już jest mi naliczny abonament na nowych warunkach.Dzwonie do b.o.k....facet kazal mi jechać do salonu orange wypelnic papiery bo stwierdził ze kurier ukradl przesylke i nic nie da się zrobić tylko osobiście musze jechać do salonu. Zadzwonilem jeszcze raz do b.o.k godzinke później.Bardzo mila pani powiedziała ze nie musze jechać do orange bo ona może telefonicznie przyjąć reklamacje w mojej sprawie.Oczywiscie w tym czasie zglosilem do orange ze mam nowy dowod osobisty. po 14 dniach przywrócono mój stary abonament i jest oki. Wchodze na strone orange żeby jeszcze raz zlozyc zamówienie przedluzenie orange i okazuje się ze nie mogę bo mam zablokowana taka możliwość.Znowu telefon do b.o.k musze czekac tydzień,oki. Po tygodniu owszem odblokowali mi dostem ale umowę mogę dopiero przedluzyc za 145 dni!!!!!!! hahahahaha.Dzwonie do b.o.k i pani mi mowi ze reklamacja trwa bo jak stwierdzila jak kupuje w sklepie mleko a jest stare to tez musze na reklamacje poczekać. Zmarnowalem kupe czasu na wyjaśnienie tej sprawy i doszlem do takiego wniosku....konsultanci b.o.k mimo ze maja jasno wytyczony regulamin postepowania interpretują te przepisy każdy na swój sposób.Rozmawialem tez z takimi co wogole nie mieli pojęcia jak się do sprawy zabrać i odsylali mnie do innych konsultantow.Konczac temat w nosie mam ten caly orange! Po tym cyrku nie mam już ochoty być waszym klientem.Umowa się skończy to skorzystam z usług waszej konkurencji.Pozdrawiam

~Jola / 2015-06-17

Po przedłużeniu umowy z Orange (kolejnej od 50 lat) irracjonalne zachowanie z ich strony - czyli odcięcie od sieci telefonu i internetu.Wszelakie interwencje z mojej strony pisemne do Skierniewic, i wizyty w salonach pozostały bez echa przez okres....45 dni!!!! Po tym bezowocnym czasie zdecydowałam się nie skazywać się na 2 lata bez telefonu i internetu i skierowałam się do innej spółki. Zobaczymy co z tego wyniknie.Orange wmawiało mi,że technicy byli, ale mnie nie było w domu, a mam świadków w portierni, że nikt z ich strony nie był.Klucz do skrzynki trzeba podpisać.Wmawiają mi też bezczelnie, że wszystko u mnie funkcjonuje bez zarzutu i nie ma podstaw do przyjęcia reklamacji!!!!!! Za te kłamstwa uderzam rękawiczką Orange w twarz! Łobuzeria , nic więcej!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zero absolutne

Wady

Jakie tylko można sobie wyobrazić, bezczelność, klamstwo, oszustwo, tupet, irracjonalność

Extra informacje

około 50 lat TP ,a teraz, o zgrozo, Orange

~anonimowa / 2015-06-15

Jestem w orange od 2003 roku (a właściwie jeszcze od czasów idei), mam 2 numery cały czas w tej sieci i bywa różnie. Warunki umów dla stałych klientów w porównaniu do nowych wołają o pomstę do nieba. Dopiero chęć rezygnacji z ich usług daje szansę na fajne warunki za całkiem niezłą kwotę. Czyli się da, ale nie proponują, bo im się nie opłaca, chyba że tracą klienta. Wtedy się okazuje, że nagle za tę samą kwotę abonamentu mam wszystko to, czego chciałam, a do tego niezły telefon w dobrej cenie. Ogólnie umowa miała się kończyć za dokładnie 3 miesiące i 8 dni, więc przyszłam zobaczyć co ewentualnie mogą mi zaoferować, bo już planowałam zmienić sieć. A w salonie? Nie mogą mi nic powiedzieć, nie mają wglądu do okresu rozliczeniowego, jedyne co widzą to typ usługi jaką posiadam. Wniosek taki, że przyszłam do salonu, żeby pogadać z konsultantem na infolinii. Jedyny plus, że na ich koszt z telefonu znajdującego się w salonie, który udostępnił konsultant. W trakcie rozmowy ogólnie było powiedziane wprost - warunki umowy oraz koszty muszą być naprawdę niezłe, jeśli mam przedłużyć umowę. I tak z umowy, którą sugerowano mi w salonie za ok. 65 zł, gdzie miałam TYLKO 0,5 GB internetu, do tego mało minut na rozmowy, ograniczoną liczbę sms i mms, a do tego telefon wart tyle co nic, dostałam nagle w mniej więcej tej samej kwocie 1,5 GB internetu, nielimitowane rozmowy i sms i 280 mms miesięcznie, a do tego telefon, który spokojnie za 1000 sprzedam. Oczywiście z małym haczykiem, że umowa będzie trwała o 6 miesięcy dłużej niż tamta, ale to aż tak wielkiego znaczenia dla mnie nie ma skoro warunki umowy są bez ograniczeń na usługi z których głównie korzystam. Dodam jeszcze, że słaby zasięg i przerywanie w czasie rozmowy się zdarza, ale nie aż tak nagminnie więc nie zwracam uwagi.Dodam jeszcze ogólnie, że przy poprzednim przedłużaniu umowy sieć orange, a raczej pracownicy pracujący w danym salonie, to była jakaś kpina. Co to za salon, gdzie ja jako klient prywatny przychodzę do salonu w celu obgadania warunków przedłużenia ewentualnej umowy i posiadam większą wiedzę niż konsultant mnie obługujący. Kilka dni pózniej ta sama sytuacja. Po prostu śmiech na sali, żeby dochodziło do takich sytuacji. Plus dla mnie, że jako tako znam się i na umowach i na telefonach, ale są ludzie którzy takiej wiedzy nie posiadają i potem właśnie podpisują gówniane umowy, bo raz że konsultanci niedokształceni, a dwa że niektórzy bardziej obeznani żerują na niewiedzy klienta i wciskają byle co, jako rzekomo super fajną umowę.Trudno więc mi polecić lub zniechęcić do tej sieci. Jest tak średnio. Słabo dbają o swoich klientów, dopóki ci sami nie zaczną dochodzić ciekawszych warunków, ewentualnie szukać innej sieci. Zaproponuję tylko niektórym osobom, które zastanawiają się nad np. przedłużeniem umowy, żeby dochodzić na siłę swoich racji, rozmawiać z konsultantem w miare przygotowanym, posiadając już informacje o tym co proponują inne sieci w podobnej kwocie abonamentu i pokazać im, że inne sieci proponują o wiele ciekawsze warunki, więc orange musi się postarać, żeby klienta zatrzymać. Do tego wypytać o wszystko ze szczegółami i upewnić się, że po jakimś czasie warunki umowy się nie zmieniają, a do tego przeczytać dokładnie umowę, żeby nie było niespodzianek typu "miało być tyle i tyle internetu a jest 2 razy mniej". Ja osobiścię też trzymam i/lub robię kopie umów nie tylko z orange, ale ze wszystkimi instytucjami gdzie podpisuję jakieś umowy w celu zabezpieczenia w razie ewentualnych roszczeń z mojej czy ich strony.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

Zalet niewiele, dopóki sam się nie naprosisz, to nic nie dostaniesz.

Wady

Jak wyżej, klient sam musi posiadać wiedzę, żeby cokolwiek uzyskać.

Extra informacje

Od roku 2003

~anonimowa / 2015-06-15

Jestem w orange od 2003 roku (a właściwie jeszcze od czasów idei), mam 2 numery cały czas w tej sieci i bywa różnie. Warunki umów dla stałych klientów w porównaniu do nowych wołają o pomstę do nieba. Dopiero chęć rezygnacji z ich usług daje szansę na fajne warunki za całkiem niezłą kwotę. Czyli się da, ale nie proponują, bo im się nie opłaca, chyba że tracą klienta. Wtedy się okazuje, że nagle za tę samą kwotę abonamentu mam wszystko to, czego chciałam, a do tego niezły telefon w dobrej cenie. Ogólnie umowa miała się kończyć za dokładnie 3 miesiące i 8 dni, więc przyszłam zobaczyć co ewentualnie mogą mi zaoferować, bo już planowałam zmienić sieć. A w salonie? Nie mogą mi nic powiedzieć, nie mają wglądu do okresu rozliczeniowego, jedyne co widzą to typ usługi jaką posiadam. Wniosek taki, że przyszłam do salonu, żeby pogadać z konsultantem na infolinii. Jedyny plus, że na ich koszt z telefonu znajdującego się w salonie, który udostępnił konsultant. W trakcie rozmowy ogólnie było powiedziane wprost - warunki umowy oraz koszty muszą być naprawdę niezłe, jeśli mam przedłużyć umowę. I tak z umowy, którą sugerowano mi w salonie za ok. 65 zł, gdzie miałam TYLKO 0,5 GB internetu, do tego mało minut na rozmowy, ograniczoną liczbę sms i mms, a do tego telefon wart tyle co nic, dostałam nagle w mniej więcej tej samej kwocie 1,5 GB internetu, nielimitowane rozmowy i sms i 280 mms miesięcznie, a do tego telefon, który spokojnie za 1000 sprzedam. Oczywiście z małym haczykiem, że umowa będzie trwała o 6 miesięcy dłużej niż tamta, ale to aż tak wielkiego znaczenia dla mnie nie ma skoro warunki umowy są bez ograniczeń na usługi z których głównie korzystam. Dodam jeszcze, że słaby zasięg i przerywanie w czasie rozmowy się zdarza, ale nie aż tak nagminnie więc nie zwracam uwagi.Dodam jeszcze ogólnie, że przy poprzednim przedłużaniu umowy sieć orange, a raczej pracownicy pracujący w danym salonie, to była jakaś kpina. Co to za salon, gdzie ja jako klient prywatny przychodzę do salonu w celu obgadania warunków przedłużenia ewentualnej umowy i posiadam większą wiedzę niż konsultant mnie obługujący. Kilka dni pózniej ta sama sytuacja. Po prostu śmiech na sali, żeby dochodziło do takich sytuacji. Plus dla mnie, że jako tako znam się i na umowach i na telefonach, ale są ludzie którzy takiej wiedzy nie posiadają i potem właśnie podpisują gówniane umowy, bo raz że konsultanci niedokształceni, a dwa że niektórzy bardziej obeznani żerują na niewiedzy klienta i wciskają byle co, jako rzekomo super fajną umowę.Trudno więc mi polecić lub zniechęcić do tej sieci. Jest tak średnio. Słabo dbają o swoich klientów, dopóki ci sami nie zaczną dochodzić ciekawszych warunków, ewentualnie szukać innej sieci. Zaproponuję tylko niektórym osobom, które zastanawiają się nad np. przedłużeniem umowy, żeby dochodzić na siłę swoich racji, rozmawiać z konsultantem w miare przygotowanym, posiadając już informacje o tym co proponują inne sieci w podobnej kwocie abonamentu i pokazać im, że inne sieci proponują o wiele ciekawsze warunki, więc orange musi się postarać, żeby klienta zatrzymać. Do tego wypytać o wszystko ze szczegółami i upewnić się, że po jakimś czasie warunki umowy się nie zmieniają, a do tego przeczytać dokładnie umowę, żeby nie było niespodzianek typu "miało być tyle i tyle internetu a jest 2 razy mniej". Ja osobiścię też trzymam i/lub robię kopie umów nie tylko z orange, ale ze wszystkimi instytucjami gdzie podpisuję jakieś umowy w celu zabezpieczenia w razie ewentualnych roszczeń z mojej czy ich strony.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

Zalet niewiele, dopóki sam się nie naprosisz, to nic nie dostaniesz.

Wady

Jak wyżej, klient sam musi posiadać wiedzę, żeby cokolwiek uzyskać.

Extra informacje

Od roku 2003

~mikolaj439 / 2015-05-30

Nie polecam, ciągłe problemy z łączem. Zrywanie internetu, prędkość pobierania po 50kbs. Przy 150 zł miesięcznie. Kpina. Orange powinno pomyśleć o zmianie branży bo do dystrybucji internetu się nie nadaje.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

Extra informacje

rok, 150zl/msc

~Martitka / 2015-05-08

Jestem w orange 11 lat...i mam dosc...teraz konczy mi sie umowa i daja mi beznadziejna oferte....obecnie mam 2000sms to w nowej ofercie chca mi dac 200...parodia. . Co do internetu to na moje rzadkie stosowanie predkosc daje rade...ale sciaganie filmu to masakra...11 lat
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
3.00
Zalety

Wady

Extra informacje

11 lat

~bzb / 2015-04-28

zlodzieje i tyle kupujesz pakiet startowy a tam nie ma internetu i lecą pieniazki ...wyjadacze UWAGA NA ORANGE

~Adam / 2015-04-07

Policja wyłapuje oszustów na wnuczka a państwo daje przyzwolenie firmą które oszukują przede wszystkim starszych.Moja Mama po 70, dzwoni do niej ubezpieczyciel nie wiem z ramienia orange ubezpieczenie pzu i wmawia natręt żeby założyła ubezpieczenie grupowe, natręt pzu nie słucha co się do niej mówi, że ktoś posiada ubezpieczenie że ktoś nie skorzysta. Ustawia rozmowę podejrzewam musi to być ktoś po psychologii o piękna polsko, oszust psycholog, ale co następuje kieruje rozmową tak aby osoba niezainteresowana w końcu powiedziała TAK nie musi dotyczyć to zgody na ubezpieczenie, dokładnie pada pytanie czy mogę przesłać regulamin aby Pani się zapoznała wtedy jest to TAK. Mija 4 miesiące patrzę na rachunek bo to starsza osoba ma prawo wierzyć że jest wszystko okey mało ludzie czasów PRL mają zaufanie do dużych instytucji typu telewizja słynny abonament, TP dla nich dalej a jest orange nie wspomnę o pzu z tradycjami a dziś szmaty, i widzę 12 zł skąd do czego dodatkowa opłata za ubezpieczenie na które nikt nie wyraził zgody mało tego rachunek orange za telefon abonament nie dzieli się na części usługowe i ubezpieczeniowe że trudno zauważyć różnicę, kwota nie jest tak duża żeby od razu analizować.Gratuluję firmie orange za współpartnera pzu i że dopuścił się dopuścić oszustów LUDZI.Gratuluję firmie pzu za tradycję w umiejętnościach oszukiwania LUDZI.Gratuluję nieudacznikom co dają przyzwolenie na powyższe zarzuty.

~marta / 2015-03-26

Orange to totalna porażka, kupiłam u nich telefon. Kiedy się zepsuł i chciałam go naprawić okazało się że muszę czekać 3 godziny żeby go oddać do naprawy. Po przeczyszczaniu oraz oddaniu go, nikt nie zadzwonił do mnie i nie poinformował mnie, że za naprawę muszę płacić. Service odwołał się że to Orange oddał im telefon i to z nimi service się kontaktuję, a Orange zapomniał mnie poinformować. Kiedy próbowałam się sama z nimi skontaktować , non-stop nikt nie odbierał ( Warszawa, pl. Konstytucji) . kiedy przyjechałam sama spoza Warszawy, okazało się że już dawno leży faktura do mnie, kolejny tydzień czekam na zwrot telefonu nienaprawionego do mnie i jeszcze nie wrócił.Przeczesz to jest porażka. W rożnych sieciach miałam telefon, ale coś takiego się nie zdarzało. Odradzam Orange wszystkim, nie kupujcie tam nic, pracują tam same nie profesjonały.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zadnej

Wady

dużo

Extra informacje

1 rok

~kuba / 2015-03-22

Internet tragedia nie polecam. Rozłącza się, jest bardzo wolny w wielu przypadkach nie da się z 'Marszu' obejrzeć pliku informacji.Wadynotorycznie rozłacza się, jest bardzo wolny.8 m-cy
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

Wady

notorycznie rozłacza się, jest bardzo wolny.

Extra informacje

8 m-cy

~piotr / 2015-03-17

Nareszcie po wielu latach współpracy z ORANGE......zakończyłem współpracę raz na zawsze. Abonament od 2004 roku do 2013 w którym to roku w nieznanych okolicznościach została wyłączona usługa 3 darmowe numery i za dwa miesiące za kontakty z żoną zapłacić musiałem 1200 złotych gdyż pisałem dużo smsów z żoną. Napisałem reklamację i od tamtej pory wezwania droga sądowa i rozwiązanie umowy gdzie musiałem ponieść koszty 4800 złotych. Zapłaciłem ale sieć ORANGE straciła klienta na zawsze na wieki wieków i będę ten przykład podawał każdemu kogo napotkam oraz zamierzam niebawem wystąpić w programie TV o moim przykładzie ale o tym oczywiście poinformuję. POZDRAWIAM
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

oszustwo

Extra informacje

2004 abonament

~Waw. / 2015-03-14

Jeśli decydujesz się na przedłużenie umowy w Orange zanotuj a najlepiej nagraj rozmowę z konsultantem, wypytaj szczegółowo o warunki, promocje, czas przez jaki będziesz z nich korzystał. Na umowie będą różnić się warunki jakie przedstawił konsultant. Nie dajcie zrobić się konia !!!!!!!!!!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Czasami jakieś miły głos w słuchawce

Wady

Oszuści, naciągacze itd.

Extra informacje

~DOMIN / 2015-03-14

Orange hmm to słowo którym można opisać BANDE ZŁODZIEI, NAJGORSZY INTERNET oraz fatalną obslugę Tle mam o nich do powiedzenia
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak, mają tylko same WADY

Wady

Żałosna obsługa, Najgorszy internet, Banda złodziei

Extra informacje

Troszke czasu mam, czekam do końca umowy i nie chce mieć z tą firmą do czynienia

~arti / 2015-03-11

najgorszy operator w Polsce. O kasę wiedzą jak się upomnieć. Reklamy mają świetne ale żadnego pokrycia w rzeczywistości. Ciągłe awarie internetu, ale aby się dodzwonić do biura klienta to graniczy z cudem. Zdecydowanie odradzam i przestrzegam przed tym operatorem telefonii i internetu. Koszmar.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

praktycznie wszystkie

Extra informacje

4

~Jan4691 / 2015-03-10

Dla odmiany ja podziękuję firmie Orange za naukę :jak można trzykrotnie jednego dnia sfałszować umowę na neostradę+tv a później stwierdzić iż sprawę monitorowano od początku i jest wszystko ok, choć dochodzenie policji wykazało fałszerstwo /umorzono ze względu na koszty za moją zgodą /. Jeszcze kilka lat i nikt nie da się nabrać szacownej firmie Orange.Zarówno szefostwo jak i obsługa klienta uważają nas za ....... , zarówno prezes jak i obsługa dostali informację z policji i ........., no właśnie nic.Ale jak najbardziej szczerze życzę takiej samej obsługi choćby u mechanika czy fryzjera, który na pytanie dlaczego obciął na zero odpowie, jakie ma pan/pani śliczne loczki, może umalujemy na pomarńczowo.
Cena
1.00
Zalety

nauka że białe to czarne, czarne to pomarańczowe itd

Wady

orange to sama radość, raz tylko dasz się obuć

Extra informacje

od maja 2014 - 65 miesięcznie

~Żukowo / 2015-03-08

Ostatni miesiąc z tymi złodziejami. Ostatnio "system" mi doliczył prawie 40 pln do rachunku - ot tak sam z siebie... prędkośc 5 mega z zakupionych 10...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadnych

Wady

wszystko

Extra informacje

4 lata za 84 pln

~Niezadowolona / 2015-03-05

Beznadziejna firma. Oszuści. A obsługa fatalna.Jawne wyłudzanie pieniędzy. Od ponad roku reklamuje sprzęt który na zlecenie orange sprzedała mi jakaś firma i niestety nie działa wiec pracownik orange stwierdził że działać nie będzie i że mi wymienia na nowy a okazali się ze jednak pracownik nie miał racji. Płace za usługę z której nie mogę korzystać a pieniędzy nie chcą zwrócić. Oszuści, niekompetentna firma, złodzieje. Każdemu odradzam ich usługi. Nie dość ze drogo to jeszcze fatalny sprzęt a zasięg oraz jakość usług koszmarna. Zero kompetencji, niemiła obsługa, fatalna jakość, w ogóle okropna, tragiczna firma. Po prostu nawet za darmo nie będę dalej korzystać z ich usług jeśli w ogóle to co proponują i oferują można nazwać jakimikolwiek usługami.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Żadne

Wady

Zbyt wiele żeby wymienić

Extra informacje

Od prawie dwóch lat - koszt prawie 60 zł a i tak nie mogę korzystać a płacić muszę

~Co to jest / 2015-02-15

10 MB a nawet 1 nie ma
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50
Zalety

Nie ma

Wady

Same

Extra informacje

1 rok

~Anna / 2015-02-13

Internet do bani, na ul Chełmżyńskiej w Warszawie, blisko ul. Marsa - jedyne co mogą zaoferować to do 1Mb/s.A jeszcze wydzwaniają ich handlarze i próbują namówić na przedłużenie umowy i podniesienie prędkości - wtedy bu już w ogóle przestał działać chyba. Nie zadają sobie trudu żeby sprawdzić, że centrala jest baaaaardzo daleko - tylko głupawy kit wciskają, by złowić frajera i nie dają sobie wytłumaczyć, że niemożliwe jest by było szybciej.Ponieważ ORANGE niestety samo przedłuża umowę na pół roku, gdy się tego nie zrobiło, o czym nie wiedziałam, to jestem związana z nimi jeszcze do końca czerwca.Jednak cierpliwość mi się skończyła, wszystko z ORANGE zabieram.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Same

Extra informacje

niestety długo za długo

~Stanislaw / 2015-01-02

Właśnie okradziono mnie ze środków na rozmowy telefoniczne i w żaden sposób nie mogę się z nimi z kontaktować !!! Tel. na karte OSZUŚCI !!!
Obsługa klienta
1.00

~MAREK / 2014-12-27

NIGDY WIĘCEJ W ORANGE -- NIE POLECAM NIKOMU
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

ŻADNYCH ZALET

Wady

SAME WADY

Extra informacje

MIAŁEM 14 LAT I ZAŁUJE

~marceli / 2014-12-19

Ludzie!!! Unikajcie tej firmy. Brak kontaktu, niekompetencja i totalne ignorowanie klienta.Jesteśmy związani firmowo z tym czymś, olewają nas cały czas... no chyba, że kończy się okres trwania umowy :)
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

brak

Wady

mnóstwo

Extra informacje

od 12 lat/ ceny najwyższe około 1 200 zł za 8 tel.

~Looki / 2014-12-13

Złodzieje i tyle! internet 10 mb a co ja tu mam 1mb internetu. Radze każdemu z tego syfu uciekać! Obiecują nie wiadomo czego a później nic sam syf i gówno.
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Jakie zalety ... ? Nie ma ZALET

Wady

Wszystko jest do dupy w ORANGE.

Extra informacje

3 miechy

~Klienta / 2014-12-04

Wszystko niby ładnie pięknie przedłużam umowę super promocyjny abonament + telefon za 69 zł.+ karta upominkowa w kwocie 50zł.Czytam umowę,podpisałam umowę z abonamentem 98.99 tel otrzymałam niby za 19 zł i na tyle jest wystawiony paragon a przypomnę że w kasie zapłaciłam 69 zł. no i ta karta podarunkowa do wykorzystania na www.akcesoria.orange.plOk chcę zakupić słuchawki za 39zł. (karta 50 słuchawki 39 )i co widzę ??? otóż strona www.akcesoria.orange.pl przekierowuje mnie na stronę mojego banku żebym zapłaciła te 39zł.Więc ja się pytam na czym polega ta karta podarunkowa??????????????WadyWszystko niby ładnie pięknie przedłużam umowę super promocyjny abonament + telefon za 69 zł.+ karta upominkowa w kwocie 50zł. Czytam umowę,podpisałam umowę z abonamentem 98.99 tel otrzymałam niby za 19 zł i na tyle jest wystawiony paragon a przypomnę że w kasie zapłaciłam 69 zł. no i ta karta podarunkowa do wykorzystania na www.akcesoria.orange.pl Ok chcę zakupić słuchawki za 39zł. (karta 50 słuchawki 39 )i co widzę ??? otóż strona www.akcesoria.orange.pl przekierowuje mnie na stronę mojego banku żebym zapłaciła te 39zł. Więc ja się pytam na czym polega ta karta podarunkowa??????????????
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Wady

Wszystko niby ładnie pięknie przedłużam umowę super promocyjny abonament + telefon za 69 zł.+ karta upominkowa w kwocie 50zł. Czytam umowę,podpisałam umowę z abonamentem 98.99 tel otrzymałam niby za 19 zł i na tyle jest wystawiony paragon a przypomnę że w kasie zapłaciłam 69 zł. no i ta karta podarunkowa do wykorzystania na www.akcesoria.orange.pl Ok chcę zakupić słuchawki za 39zł. (karta 50 słuchawki 39 )i co widzę ??? otóż strona www.akcesoria.orange.pl przekierowuje mnie na stronę mojego banku żebym zapłaciła te 39zł. Więc ja się pytam na czym polega ta karta podarunkowa??????????????

Extra informacje

~kosa / 2014-12-02

Jestem 10 lat w Orange. Układało się różnie...od kilku lat zauważam,że nowi klienci mają o wiele lepsze warunki niż wieloletni klienci. Ale ostatnio przegięła się granica. Przez dziesięć lat płaciłam ok. 100 , a ostatnio Orange wystawiło mi rachunek na 600 zł. Za co ?? Nie wiem! Ponoć za korzystanie z internetu....ciekawe, bo kiedy mój facet wyjechał do pracy za granicę komputer nie działa już na takich obrotach jak wcześniej....Podziękowanie ....super ja zapłacę 600 zł to kolejne 10 osób będzie miało pół roku abonamentu za darmo. Promocja kosztem starych klientów. I teraz zamiast kupić dzieciom prezenty mam prezent dla Orange....żenada!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Weronicka / 2014-12-02

Orange to moja największa pomyłka. Żeby zdobyć klienta przez 3 m=ce wydzwaniali po kilka razy dziennie. A jak już podpisałam umowę, to zaczęły się schody. Nie wywiązują się z warunków umowy. Internet chodzi jak ślimak - płacę za 20Mbps, a otrzymuję najwyżej 4 Mbps. Do tego zerowy kontakt telefoniczny. Za infolinię trzeba płacić ogromne sumy, bo oczekiwanie na rozmowę trwa często ponad pół godziny, a jak już się połączysz, to nie ma nikogo kompetentnego do rozmowy. Przełączają cię 15 razy i nikt nie umie konkretnie odpowiedzieć na pytanie. A ty za wszystko płacisz!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

wyłącznie wady

Extra informacje

2 m-ce i płacę 135 zł/ m-c

~Paweł Wawa Rembertów / 2014-11-24

UWAGA! Orange FREE NET LTE z modemem Huawei E3276 to BUBEL. W Warszawie Rembertów połączenie się z netem jest niemożliwe. Program Menedżer Połączeń krzaczy się po kilku dniach używania, a co najgorsze NIE MOŻNA GO ODINSTALOWAĆ, aby dokonać naprawy lub reinstalacji oprogramowania. I NAJWAŻNIEJSZE: tylko ORANGE na karty SIM zakłada niemożliwy do usunięcia PIN. Nie dajcie się nabrać kiciarzom z salonów, że w Waszych miejscowościach LTE hula bo w 90% przypadków tak NIE JEST!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Modem, oprogramowanie, zasięgi - kompletna klęska

Extra informacje

3 mce - 50 zł/mc za pakiet 25 GB

~barbara / 2014-11-15

ja tez mam mobilny internet w orange jestem zadowolona
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
4.00
Zalety

szybki transfer a mam3giga

Wady

mam uszkodzony laptop czy jak karte od internetu wloze do tel bedzie dzialal jak w laptopie

Extra informacje

6 lat najpierw za 39 a teraz 19:90

~hemik8 / 2014-11-07

Jestem w orange od dwoch lat. Przez te lata router zepsul sie kilkanascie razy (ok15).Zaczyna mnie powoli irytowac ich wklad w naprawe
Zalety

brak

Wady

czeste uszkodzenia

Extra informacje

2lata

~wojtek / 2014-11-07

jestem użytkownikiem Orange od ponad 2 lat. od samego początku bylem oszukiwany przez ta firmę. przy przystąpieniu do umowy otrzymałem wadliwy aparat. brak reakcji ze strony firmy. miałem otrzymywać promocyjne 10% przy każdym doładowaniu przez 1 rok. w trakcie tego musiałem się parokrotnie upominać. aż w końcu po 6 miesiącach mi zabrano. prawie przy każdym miesiącu użytkowania ginęły mi kwoty z konta. obsługa z biura obsługi jest nie kompetentna i wulgarna rozłączając się w trakcie połączeń. mam dość tej firmy.

~JOGAS / 2014-11-01

Naciągacze i tyle.Jeśli wziąłeś internet w promocji,to albo szybko skończy ci się limit danych w bardzo dziwny sposób i będziesz musiał dodatkowo dokupić, albo podeślą ci trochę płatnych smsów, które niby zamawiałeś ,i tego typu podobne rzeczy. ORANGE przecież zawsze musi wyjść na swoje. Reklamacja??? - z ich strony jest zawsze wszystko ok. Więc jeśli ktoś nie chce się z nimi szarpać i wiecznie składać reklamacje to zdecydowanie odradzam. Wcześniej miałem neta w t-mobile- było drożej ale bez żadnych problemów
Zalety

brak

Wady

naciąganie i oszukiwanie klientów

Extra informacje

styczeń 2014 24,95zł miesięcznie

~Adziam / 2014-10-28

NIGDY WIĘCEJ ORANGE !!! Przedłużyłam umowę w Orange i zakupiłam nowy telefon Samsung galaxy trend. Ekran zaczął migać po jednym dniu. Udałam się do salonu, w którym zrobiłam przedłużyłam umowę i co? I nic nie załatwiłam. prosiłam o wymianę zepsutego aparatu, a tu pani powiedziała, że mogę go oddać do naprawy. Dobre sobie, nowy telefon już naprawiany. Powiedziałam, że nie chcę naprawianego, tylko wymianę na nowy. Niestety nawet nie mieli zastępczego na czas naprawy.W największym salonie we Wrocławiu! W innym salonie owszem dali mi zastępczy, ale od ponad dwóch tygodni dzwonie i pytam kiedy dostanę telefon. I oczywiście wymieniam korespondencję z siecią Orange. Niestety traktują człowieka jak natrętnego klienta. A na moje pisma odpowiedzieli, że oni skończyli na ten temat się wypowiadać. A już szczytem ignorancji była informacja z salonu, że mam sobie wydzwaniać do kuriera, to on mi powie kiedy przywiezie aparat do salonu! Ignorancja również ze strony władz spółki jest zadziwiająca. Olać klienta, to dewiza Orange. LUDZIE OMIJAJCIE ORANGE WIELKIM ŁUKIEM!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

migający ekran po dniu używalności.

Extra informacje

miałam dwa dni, 288 zł.

~wosiu / 2014-10-23

Nie dajcie się naciągnąć oszustom. Nigdy więcej ORANGE> NIGDY. Omijajcie ich z daleka. A bajki o ich zasięgu niech sobie żabojadom opowiadają
Zalety

Zalety..hahhahaha...a jkie zalety może mieć ORANGE> Żadnych , ZERO zalet

Wady

Same wady. Do dupy telefony, chińskie jednorazówki no i ich zasięg a raczej jego brak.

Extra informacje

od 3 miesięcy

~modelina / 2014-10-19

Przez 3lata miałam orang free na karte.Generalnie mało korzystam i z telefonu i z internetu.Gdzieś od roku zaczeli kombinować z doładowaniami zaczeły sie nachalne Sms-y żeby doładować.Ostatnie kilka miesiecy przeszli samych siebie-zaczeli mi kasować z konta za rozmowy ktorych nie było mało tego dwa razy zczyścili mi konto do zera za to że nie doładowałam w sumie ok.30 zl +to co miałam w Skarbonce W zeszłym tygodniu dostałam sms "doładuj konto bo stracisz numer.Mocno mnie wkurzyli bo numer mam podany w kilku ważnych miejscach jako kontakt ze mną-doładowałam za5 zł. wieczorem ok.23 godz. A za godzine posłali mi powiadomienie że nie mam nic na koncie a nigdzie nie dzwoniłam A za dwa dni skasowali mi numer telefonu .Do BOK-nie da sie dodzwonić ;posłałam skarge sms-em ale odpowiedzi nie otrzymałam.Osrzegam przed tą "Firmą"są po prostu nieuczciwi-wydoją cie z kasy a potem zabiorą numer
Zalety

żadne za taką kase

Wady

oszustwo

Extra informacje

ponad 3 lata

~gosc / 2014-09-09

OSZUŚCI: NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ SPRZEDAWCOM. I SZYBKOŚĆ INTERNETU I RACHUNKI NIE ODPOWIADAJĄ OFERCIE. REKLAMACJE SĄ ODRZUCANE AUTOMATYCZNIE BEZ ROZPATRYWANIA. PODPISAŁEŚ UMOWĘ, MASZ PROBLEM.
Zalety

BRAK

Wady

SZYBKOSC, CENA, ZASIEG

Extra informacje

1 ROK

~Roman / 2014-08-16

Potwierdzam ze orange ogranicza stale i konsekwentnie stan lini ADSL przez co spadają transfery.w myśl umowy na początek 10Mbit/s po pewnym czasi 6mbit/s i tak dalej.Na reklamacje odpowiedz że masz do dziesięci czyli jesli ograniczą Ci do jednego a płaciśż za dziesieć to wszystko zgodnie z umową.Dziadostwo Odradzam!!!!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

brak

Wady

wszystko

Extra informacje

dwa lata

~gość / 2014-08-10

szybkość internetu bezprzewodowego jest beznadziejna, nie polecam
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~aneta8118 / 2014-08-09

Witam,przestrzegam wszystkich przed korzystaniem z usług tej firmy. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim brakiem szacunku dla klienta oraz niekompetencją pracowników. Poszłam do salonu Orange gdzie uprzejma Pani powiedziała mi jaka oferta tv+internet jest dostępna w moim budynku. Po miesiącu prób założenia u mnie danej usługi (przez 5 techników,z czego każdy miał inną teorię) dowiedziałam się, że nie ma możliwości uruchomienia jej w moim budynku. Efekt jest taki, że podpisałam umowę z kolejną firmą a Orange nadal przysyła mi swoje rachunki i grozi sądem. Przestrzegam wszystkich których znam przed tą firmą - Orange może czuć się usatysfakcjonowane, że oszuka mnie na ok. 2000 zl mi udało się już przekonać 2 duże firmy do przejścia do innej sieci i ponad 50 znajomych więc chyba tak naprawdę nie opłaca się nie szanować klientów.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

ta firma nie ma żadnych zalet

Wady

Extra informacje

~Komandos / 2014-08-05

Witam!!!! Nie polecam korzystania z usług Orange, ponieważ oni są mili gdy kupujesz u nich jakąś rzecz, ale gdy już coś się zepsuje to dzwonisz tak jak ja na infolinię i czekasz na naprawę usługi Neostrady 2 miesiące (miał być miesiąc według infolinii) i dostałem odszkodowanie w wysokości 305zł. Moje pierwsze wrażenie to zadowolenie, ale gdy otrzymałem rachunki do zapłaty za te miesiące co nie miałem usługi i na infolinii powiedziano mi, że mam je zapłacić
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Brak

Wady

Nie dbania o klienta!!!

Extra informacje

~niezadowolony / 2014-08-01

Niestety człowiek jest skazany na monopolistę.Orange to już mój trzeci dostawca internetu a łączach PTK (wcześniej pierwsza Neo następnie Netia).Wszystko byłoby ok gdyby nie randomowe zrywanie połączenia na czas około 5 minut za każdym razem.BOK to typowe automaty, które nauczyły się formułek przez weekend i poza szablonem odpowiedzi są całkiem bezużyteczni.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

nie pytajcie

Wady

zrywa, niestabilny,

Extra informacje

około 8 lat

~wkurzony / 2014-07-30

Neostrada Orange -trzymajcie się od nich z daleka. W umowie wpisana jest możliwość natychmiastowej rezygnacji z umowy z winy Orange -fikcja. W regulaminie świadczenia usługi neostrada nie ma rozwinięcia hasła. Od kwietnia mam neostradę 4 x był serwis i od początku zrywało sygnał. Serwisanci mówią że mają 24h na usunięcie usterki, ale jak powiedziała konsultantka w żadnym regulaminie dostępnym dla klientów nie ma nic na ten temat. Dzwoniąc na infolinię kobieta za kazdym razem potwierdzała patrząc w historię połączeń, że losowo w czasie zrywa sygnał przez 15, 30, 60 minut.Poszedłem do salonu Orange składałem wniosek o rozwiązanie umowy z winy Orange, a gość wpisał to jako reklamacje . Po 2 tygodniach dostałem pismo z podziękowaniem, że złożyłem reklamacje i dadzą odpowiedź za następne 2 tygodnie. Po 4 reklamacji i przyjeździe serwisu zdemontowałem modem, żeby nie kusił do robienia bankowych przelewów, ale oczywiście kolejną fakturę lipcową musiałem zapłacić. Przy serwisańcie na ich modemie zrywało sygnał gość powiedział, że on wpisuje usunięcie usterki, a ja złoże następne zgłoszenie bo mają 24h na naprawienie łącza. Potrafili przyjeżdżać nie zapowiedziani nawet w poniedziałek wielkanocny. Wg szczegółowego reulaminu, żeby reklamacja była uznana trzema mieć rekomendowany modem z listy referencyjnej na której są tylko 3 typy, a faktycznie są ich setki. Praktycznie nie ma możliwości odstąpienia od umowy, chyba, że Rzecznik Praw konsumenta coś wymyśli.Nie wiem co mnie napadło na neostradę, bo przecież mam od paru lat darmowe Aero2.
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

100%

Extra informacje

Od kwietnia 2014

~Leszek / 2014-07-25

Niestety ale muszę podzielić się negatywną opinią nt realizacji w zakresie przedłużenia umowy dot internetu stacjonarnego.Po umówieniu zasad przedłużenia umowy ustaliliśmy termin wizyty instalatora.Niestety pan nie dotarł,okazało się,że wizyta została wyznaczona na inny termin bez ustalenia tego zemną.Wykonałem telefon i został ustalony dogodny dla mnie termin niestety mister instalator również nie dotarł.W efekcie zrezygnowałem z przedłużenia umowy w treści korzystnej dla orange.Umowa mi sie przedłuży samoistnie,orange nie zarobi a być może straci wieloletniego klienta(abonenta kilku numerów) gdyż poważnie zastanawiam się na zmianą operatora.Na pytanie czy będę polecał orange jako dobrą sieć w chwili obecnej śmiało mogę powiedzieć NIE
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.75
Zalety

brak

Wady

jw

Extra informacje

nie pamiętam ale już wiele lat

~krystyna / 2014-07-22

Mam neostradę, stacjonarny, komórkowy, tv i miałam mobilny. T
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

Dostałam właściwie wszystko za co zapłaciłam. Bez usterek i awarii.

Wady

Fatalna i droga infolinia, skomplikowana strona www dla klientów (trzeba znać bardzo dużo różnych parametrów własnych parametrów), bardzo trudno rozwiązac umowę. Moje pismo o nieprzedłużaniu w ogole zagubili i gdybymnie miała kopii, musiałabym u nich zostać.

Extra informacje

Neostrada 8 lat, mobilny 2, komórkowy rok.

~Ana / 2014-07-21

Prawie od roku mam internet z Orange podkreślę , że to mój pierwszy internet i dziś mogę powiedzieć otwarcie , że to najgorsza sieć .W punkcie Orange w Sławnie namówili mnie na pakiet internetowy gdzie był limit 5G i dodali , że jeśli wezmę tel będę miała upust i dodatkowe 20 zł na koncie tel przez cały okres umowy .Fakt dali to co obiecali a potem rachunki nie dochodziły , zablokowali internet utraciłam rabaty .Płace za internet , a oni mi upomnienia wysyłają . Płace rachunek w kwocie 88.90 i co z tego mam ? Wielkie g... . Za dwa miesiące kończy mi się umowa wydzwaniają z kolejną ofertą tym razem dają ponad 30G , ale ja mam ich gdzieś . Znajomi chwalili Orange , a potem okazało się dla czego , bo mieli internet bez limitu i płacili 1/3 tego co Ja .
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

brak

Wady

3 filmy na necie i brak internetu

Extra informacje

10 miesięcy nie pamiętam za ile go kupiłam ale rachunki mam 88.90

~jw2332 / 2014-07-11

Jestem zawiedziony, odradzam wszystkim kontaktu z konsultantkami Orange. To co oferują w rozmowie telefonicznej nie jest wiążące przy wystawianiu faktur. Fakturę otrzymałem o 100 procent wyższą niż było ustalone w rozmowie - w sprawie nowej oferty. Firma Orange nie chce anulować umowy, twierdzi, że to co mówiła kansultanka jest nieważne, mimo że posiadają przecież nagrane rozmowy. Jedna wielka nieuczciwość. Wycofałem z tej firmy już trzy telefony na kartę, kolejne będą telefony na abonament. Odradzam wszystkim, proszę uważać, i nie wierzyć w to co usłyszycie w rozmowie telefonicznej.Wadywprowadzanie w błąd klienta przez konsultanki, wielkie rozczarowanie odradzam
Cena
Obsługa klienta
1.00
Zalety

Wady

wprowadzanie w błąd klienta przez konsultanki, wielkie rozczarowanie odradzam

Extra informacje

~gulasz / 2014-07-05

Internet z Orange stacjonarny, to jakaś porażka. Mam już go 7 lat i od prawie samego poczatku były z nim problemy. A to ze strony Ornage, a to póxniej problemy ze starą jak świat infrastrukturą telekomunikacyjną. Obsługa techniczna z którą współpracuje orange, to kolejna wtopa. Dwóch średnio ogarniętych, albo leniwych panów, którzy uparcie twierdzą, że wina jest po stronie abonenta, a tak naprawdę, problemy sa powodowane tylko i wyłacznie, przez stary sprzet należący niegdyś do TP SA. Każda burza, wiatr, i internet szaleje. Co więcej optymalna prędkość to 1 MB, a panie telemarketerki z Orange, proponują aż 10 dorzucając do tego jakieś śmieszne prezenty w postaci drukarek czy pendriv'a... wszystko to w bardzo drogim abonamencie. dotychczas płacone było w sumie (plus telefon) 70 zł za linie telefoniczną plus superultra szybkie i niezawodne 1MB !Omijajcie tą firmę z daleka. Ich polityka jest prosta. Wcisnąć bubel i zarabiać. Jeśli macie możliwość, to skorzystajcie z innego usługodawcy.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Jest bo jest, ale to jedyna zaleta.

Wady

wszystko, od prędkości, do samego działania usługi...

Extra informacje

7 lat. aktywacja była stosunkowo tania, ale to jak droga do piekła, ładna i wygodna.

~Wojtek / 2014-06-20

Testowałem wiele źródeł internetowych ale to jest najgorsze z jakim miałem styczność. Totalny dramat jak ci ludzie bezczelnie okradają. Wszystko jest kiepskie, niespodziewanie w trakcie pracy go wyłączają, przerwy kilkudniowe bez internetu i nikt nic nie może zrobić. Nieustannie się zawiesza, wmawiają dobrym informatyką usterki w komputerach które nie są możliwe nawet w bajkach.Użytkownicy internetu strzeżcie się. Współczuje sobie że musiałem go testować aż 2 tygodnie.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

brak

Wady

brak zalet

Extra informacje

2 tygodnie

~Zbigniew / 2014-06-10

Stary i głupi: kupiłem naraz 2 karty do internetu z Orange, do pracy z przenośnymi routerami. Po każdej zmianie zasięgu routera trzeba się na nowo logować i wprowadzać PIN.Mam jeszcze T-mobile - i w tym samym urządzeniu telefony, tablety i laptopy łączą się automatycznie. Z Orange - słabszy sygnał, więcej "dziur w polu" na trasie - i konieczność wprowadzana rejestracji po każdej utracie pola. Uważam to za idiotyzm konstruktorów z Orange. Jak to zmienić? Orange na wpisy na stronie nie reaguje.
Cena
3.00
Zalety

nie ma

Wady

konieczność rejestracji po każdej zmianie pola.

Extra informacje

Trzy tygodnie

~polska ma najlepszy internet na świecie / 2014-05-27

Zacznę od początku..a na początku był..chaos..ustawowy w Polsce.a więc do rzeczy..w latach 90-tych kiedy te.psa była monopolistą i miała z tego profity..chciała inwestować w światłowody..może nie brzegowe..ale blisko bo do ściany..potem przyszła wolna Europa..i nasi wspaniali ustawodawcy wprowadzili wolny,czyt.wolna amerykanka,czyli ty inwestuj a na twojej krwawicy konkurencja może korzystać z infrastruktury. W Niemczech ustrzeżono się tego błędu dzięki czemu, silna firma ma wolę społeczną do inwestycji.U nas jest ministerstwo informatyzacji,fundusze unijne i nikogo zainteresowanego w inwestycje,pat trwa od lat.Co mamy dzięki temu?Świat ucieka bo inwestuje i myśli o przyszłości,jak reaguje orange? jak najbardziej podnosi prędkość..ale sztucznie..infrastruktura która ledwo przędła wskutek dania każdemu min.10mb padła.Więc co można było zrobić bezinwestycyjnie?Zabrać temu złupić drugiemu.W efekcie tzw.widełki każdemu.To kuriozum na skale Europy!!!Najniższa prędkość o stratach do 60-70% w dzień.Jeśli się oferuje dziesiątki czy ba!setki mb. transferu to powinna się spełniać minima..ale co tam..nikt ich nie zmusi..ustawodawca?temat informatyzacji jest w Polsce ostatnim tematem.Nikt nie inwestuje,nie ma ludzi w terenie,floty,logistyki..i...dziaaała! Cud to tylko w Polsce! nikt nie siedzi w studzienkach ,nie rozwija kabli..najlepsza sieć szkieletowa na świecie...huraaa!!!!wszystko działa bezawaryjnie..

~78Tk+z / 2014-05-21

Przestrzegam przed przeniesieniem telefonu stacjonarnego do Orange.Od miesiąca od daty przeniesienia od innego operatora jestem pozbawiony połączenia.

~rik / 2014-05-16

Polecam Orange. Mam 6 numerów. Dzięki Orange Open sporo rabatu, mam też telefon domowy i neostrade. Cała moja rodzina jest w Orange. Dobra firma.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
4.75
Zalety

Orange Open, neostrada, oferta, obsługa, jakość

Wady

Extra informacje

kilka lat

~yeppa / 2014-05-12

Mi Internet w Orange śmiga, mam bardzo szybką prędkość pobierania. Zasięgu wcale nie tracę. Mam taryfę Orange free. Polecam.

~Stefan / 2014-04-29

Internet w Orange Free na kartę, to po prostu jedna wielka porażka. W ogóle nie da się z tego korzystać. Cały czas albo się zawiesza albo rozłącza, a żeby otworzyć jakąkolwiek stronę muszę po kilka razy resetować połączenie. Od przeszło 2 lat używam Orange Free na kartę na zmianę z Play Online na kartę i na tą chwilę Play, a Orange, to normalnie niebo a ziemia. Nie wiem jak działa internet w abonamencie, ale w ofercie na kartę jest to po prostu NIEPOROZUMIENIE! Szczerze przestrzegam wszystkich tych, którzy mają zamiar korzystać z Orange Free na kartę, bo jest to po prostu krótko mówiąc KUPA i tyle.
Zalety

chyba tylko zasięg, bo cała reszta to pomyłka

Wady

j.w.

Extra informacje

2 lata

~andy / 2014-04-20

Ostrzegam wszystkich, przed "Orange" ta firma to jedno wielkie nieporozumienie.Przez sześć lat nie miałem problemów ale po połączeniu TPSA i Orange wszystko legło w gruzach a ostatnie 18 miesięcy użytkowania Neostrady to ciągła walka z konsultantami nie mającymi pojęcia jak rozwiązać problem z ciągłym zanikiem internetu (czasami miałem wrażenie ,że po drugiej stronie siedzi osoba żywcem wyjęta z "Misia" Stanisława Bareji. Nie dajcie się również nabrać na zakup routera proponowanego przez "Orange"Przez dwa miesiące działał poprawnie, następnie przestał się łączyć z Internetem, zareklamowałem go więc, nowy dostałem bez problemu, po zainstalowaniu go również niepowodzenie. Konsultant "Orange" z rozbrajającą szczerością przyznał,że router Sagemcom jest mało odporny na zakłucenia jakie są na mojej linii-ręce mi opadły. Podłączyłem stary modem i działa ale niestety z prędkością 6 a nie 10 mb/s. Reklamacje tkz. zakłuceń nic nie dały, technik za każdym razem twierdził, że wszystko jest w porządku. ale co mi z tego jak router nadal nie chciał nawiązać połączenia. Został mi jeszcze miesiąc bo właśnie złożyłem wypowiedzenie i już do nich nie wrócę.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

pierwsze 6 lat korzystanie z Internetu bez zarzutu

Wady

Tragiczna obsługa klienta , ciągłe rwanie sygnału

Extra informacje

7,5 roku, ostatnie 18 miesięcy(92 zł miesięcznie)

~Mario / 2014-04-18

Internet w Orange to kompletny badziew!!! Działa bardzo wolno, często rwie połączenie. Otwarcie strony to jak gra w ruletkę, otworzy się albo nie. Często bywa, że na otwarcie prostej strony trzeba czekać ok. minuty. Popełniłem ten błąd i korzystam z dwóch ofert. Jeden pakiet mam w komórce a do laptopa orange free. Jedno i drugie to kompletne dziadostwo. Działa w miarę stabilnie dopiero po 23. Nie życzę tej oferty najgorszemu wrogowi.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zasięg

Wady

Pomimo zasięgu "prędkość" powala na kolana. Nie życzę najgorszemu wrogowi. W ciągu dnia można zapomnieć o normalnym użytkowaniu. Nie ma znaczenia czy na modemie czy z komórki działa tak samo wolno

Extra informacje

od ponad roku

~Asia / 2014-04-16

Nie polecam! Po 3 tygodniach transfetu nastepuje okres zamulenia! Marzeniem staje sie wysłanie pliku z poczty!!!!! Po podpisaniu umowy 3 m-ce było super!!!3 lata
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.50
Zalety

Wady

Extra informacje

3 lata

~*mentosik* / 2014-03-01

Witam, posiadam internet pożal się Boże orange i jestem z niego bardzo niezadowolony, swoje uwagi zapiszę w punktach niżej:--modem do mojego internetu (ponieważ podpisałem z orange umowę na bezprzewodowy) dostałem po MIESIĄCU od podpisania umowy.--z instalacją nie było problemu niby wszystko fajnie ładnie.--internet po miesiącu zaczyna działać coraz wolniej i wolniej. Jest mi on bardzo potrzebny i nie mogę sobie pozwolić na 3-4 dniowe przestoje w jego używaniu. --po włączeniu internetu i połączeniu się, prawie natychmiast się rozłącza, trzeba wtedy wyjąć modem i uruchomić jeszcze raz, tak zeby internet działał bez przerywania trzeba zrobić ok. 5 razy!!--Zaletą tego internetu jest tylko to ze ma zasięg tam gdzie inne takie jak PLAY nie mają, czyli na działce (gdzie tez mi jest potrzebny pomimo ze tam wyjeżdżam na weekendy) podkreślam ze dzialka znajduje się ok. 10 kilometrów od miasta. Ogólnie moim zdaniem internet do du** nigdy do niego nie wrócę, i wszystkich których napotykam, ostrzegam przed nim.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

BRAK!!! ostrzegam nie kupujcie internetu w orange to oszusci!

Wady

wszystkie mozliwe!!! nie kupujcie internetu w orange!

Extra informacje

kupiłem go 3 lata temu wczesniej dzialal sprawnie więc w sumie przez dwie umowy mam go 5 lat.

~meetiu / 2014-02-19

Witam wszystkich i serdecznie pozdrawiam tych którzy maja zamiar współpracować z firmą Orange.Przy tej pięknej sposobności chciałbym wszystkim opowiedzieć jak bardzo ta firma przekonuje do siebie klientów zarówno tych którzy maja już podpisane umowy jak i również tych którzy dają się naciągnąć telemarketerom na podpisanie jej. Jestem klientem Orange dodam, ze(,,BIZNESOWYM’’) od wielu lat i nigdy nie sądziłem, ze tak zostanę potraktowany i oszukany. Zatem przed końcem umowy zadzwoniła do mnie Pani z Orange i zaproponowała przedłużenie umowy na korzystnych warunkach z telefonem Samsung Galaxy S4 oraz Tablet 7cali Fun Tab za dopłatą 1zl z umową przedłużona na 2 lata. Skorzystałem z oferty, to wszystko ładnie zapakowane przywiózł kurier po kilku dniach od naszej rozmowy telefonicznej. Towar odebrałem i otworzyłem w domu. Telefon z racji tej ,ze musiałem go naładować to postanowiłem uruchomić go na drugi dzień z rana. Wkładam baterie odpalam telefon, ściągam folie z wyświetlacza, patrzę a tam pięknie pęknięta szyba  . Ogladam tablet, wszystko sprawne. Zadzwoniłem do biura obsługi opowiedziałem o całej sytuacji i pewien Pan nie wiem w jakim stopniu douczony, pokierował mnie w ten sposób: proszę zapakować wszystko tak jak przyszlo czyli: Telefon, Tablet Karta sim i odesłac na adres Centrali Zwrotów w Ożarowie Mazowieckim. Paczka najpierw zaginęła bo niby trafiła tam gdzie nie powinna. Po wykonaniu mnóstwa telefonów w celu przyspieszenia sprawy i ogólnego zainteresowania na jakim etapie jest reklamacja byłem zwodzony za każdym razem ,ze cos nie tak ,ze paczka nie doszła itp. Jak już okazało się ,ze paczka jednak się znalazła i reklamacja po 2 i pol miesiącach została przyznana ,,jaśnie’’ Pani zadzwoniła do mnie i powiedziała, że telefon zostaje wysłany w dniu dzisiejszym do Pana i w ciągu 2 dni powinienem otrzymać paczkę. Zapytałem czy paczka idzie do mnie w komplecie czyli: telefon tablet i karta??? Pani powiedziała, że ona o żadnym tablecie nic nie wie ??!! mowie jak to? Wyslalem przecież komplet. My nic nie wiemy o zadnym Tablecie z uśmiechem na twarzy stwierdzila Pani. Biuro obsługi oznajmilo,ze mam z tego powodu nie odbierać paczki ponieważ oni to sprawdza na magazynie czy jest ten tablet i mi oddzwonią. Czekam następny miesiąc po czym dostaje telefon ,ze tabletu jednak nie ma… czyt Amba Fatima??? To ja pytam: czy u Was na magazynie pracują złodzieje?? Pomimo wyslanych około 20 meili z prośba o kontakt w sprawie wyjaśnienia, nikt się nie odezwal!!!!! Tak w ten piękny sposób zostałem oszukany przez ORANGE !!!!! Skoro telefon naprawili to reklamacja została uznana, Orange nie wywiązalo się ze swoich obowiazkow!! miałem mieć nawet zwrócony koszt przesyłki uszkodzonego towaru- zadnej reakcji, po miesiącu firma twierdzi,ze nie widzi potrzeby zwrotu kosztów przesyłki! Pozdrawiam Wszystkich i polecam dużo ostrożności ;)
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

ODRADZAM ORANGE !!!

Wady

ODRADZAM ORANGE!!!!!

Extra informacje

~nick / 2014-02-19

Zgłaszałem usterkę internetu, usterkę usunęli a po wiadomości, że sprawę skieruje do urzędu ochrony konsumenta i wyślę pismo do centrali do Warszawy internet działa bardzo dobrze a ze złości odcięli telefon. Proszę mi wierzyć, wiem co piszę bo pracowałem przy centralach telefonicznych. Najgorsze jest to, że po informacji z infolinij 3 tyś kilometrów od centrali jet zbyt duża żeby internet działał prawidłowo. Wstyd i hańba dla infolinii.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~Malgorzata / 2014-02-08

A ja mam internet mobilny w telefonie, dziala- jak zlapie zasieg... Biegam z nim po calym domu i czasem nawet jest ;-) Super sprawa, zwlazcza ze place 130 zl abonamentu. Napisanie tych kilku zdan zajelo mi z pol godziny, caly czas zrywa polaczenie. Nie polecam netu w Orange.Wadyinternet w telefonie zle dziala, zrywa polaczenie1 rok, 89 zl za tel, abonament 130 zl
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.75
Zalety

Wady

internet w telefonie zle dziala, zrywa polaczenie

Extra informacje

1 rok, 89 zl za tel, abonament 130 zl

~Ryszard Adamowski / 2014-02-06

Posiada telefon w sieci orange dobrych kilka latDo tej pory nie byli źle.Obecnie jest po prostu ttagedis.takiego lekceważenia klienta jak jest teraz nigdy nie byli.mianowicie pisze emaile na które nie dostaje odpowiedzi.SA wykasowywane.nie chce rozwiązywać umowy.ale poważnie się zastanowie.za każdy kontakt z BOK muszę placocplacic 1.50 PLN.czas poważnie traktować klientoeR
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

zadne

Wady

jak opidalem

Extra informacje

~jacek / 2014-01-18

po 14 latach podziękowałem za olewanie stałego klienta
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

teraz żadnych

Wady

0 promocji dla starych klientów

Extra informacje

14 lat 3 numery abonament do 12.12.2013 120 zł

~Meetiu / 2014-01-13

Witam wszystkich i serdecznie pozdrawiam tych którzy maja zamiar współpracować z firmą Orange.Przy tej pięknej sposobności chciałbym wszystkim opowiedzieć jak bardzo ta firma przekonuje do siebie klientów zarówno tych którzy maja już podpisane umowy jak i również tych którzy dają się naciągnąć telemarketerom na podpisanie jej. Jestem klientem Orange dodam, ze(,,BIZNESOWYM’’) od wielu lat i nigdy nie sądziłem, ze tak zostanę potraktowany i oszukany. Zatem przed końcem umowy zadzwoniła do mnie Pani z Orange i zaproponowała przedłużenie umowy na korzystnych warunkach z telefonem Samsung Galaxy S4 oraz Tablet 7cali Fun Tab za dopłatą 1zl z umową przedłużona na 2 lata. Skorzystałem z oferty, to wszystko ładnie zapakowane przywiózł kurier po kilku dniach od naszej rozmowy telefonicznej. Towar odebrałem i otworzyłem w domu. Telefon z racji tej ,ze musiałem go naładować to postanowiłem uruchomić go na drugi dzień z rana. Wkładam baterie odpalam telefon, ściągam folie z wyświetlacza, patrzę a tam pięknie pęknięta szyba  . Ogladam tablet, wszystko sprawne. Zadzwoniłem do biura obsługi opowiedziałem o całej sytuacji i pewien Pan nie wiem w jakim stopniu douczony, pokierował mnie w ten sposób: proszę zapakować wszystko tak jak przyszlo czyli: Telefon, Tablet Karta sim i odesłac na adres Centrali Zwrotów w Ożarowie Mazowieckim. Paczka najpierw zaginęła bo niby trafiła tam gdzie nie powinna. Po wykonaniu mnóstwa telefonów w celu przyspieszenia sprawy i ogólnego zainteresowania na jakim etapie jest reklamacja byłem zwodzony za każdym razem ,ze cos nie tak ,ze paczka nie doszła itp. Jak już okazało się ,ze paczka jednak się znalazła i reklamacja po 2 i pol miesiącach została przyznana ,,jaśnie’’ Pani zadzwoniła do mnie i powiedziała, że telefon zostaje wysłany w dniu dzisiejszym do Pana i w ciągu 2 dni powinienem otrzymać paczkę. Zapytałem czy paczka idzie do mnie w komplecie czyli: telefon tablet i karta??? Pani powiedziała, że ona o żadnym tablecie nic nie wie ??!! mowie jak to? Wyslalem przecież komplet. My nic nie wiemy o zadnym Tablecie z uśmiechem na twarzy stwierdzila Pani. Biuro obsługi oznajmilo,ze mam z tego powodu nie odbierać paczki ponieważ oni to sprawdza na magazynie czy jest ten tablet i mi oddzwonią. Czekam następny miesiąc po czym dostaje telefon ,ze tabletu jednak nie ma… czyt Amba Fatima??? To ja pytam: czy u Was na magazynie pracują złodzieje?? Pomimo wyslanych około 20 meili z prośba o kontakt w sprawie wyjaśnienia, nikt się nie odezwal!!!!! Tak w ten piękny sposób zostałem oszukany przez ORANGE !!!!! Skoro telefon naprawili to reklamacja została uznana, Orange nie wywiązalo się ze swoich obowiazkow!! miałem mieć nawet zwrócony koszt przesyłki uszkodzonego towaru- zadnej reakcji, po miesiącu firma twierdzi,ze nie widzi potrzeby zwrotu kosztów przesyłki! Pozdrawiam Wszystkich i polecam dużo ostrożności ;)

~Konsument / 2013-12-14

Podpisałem umowę 10 pażdziernika 2013 a sieć CDMA zaczęła działać dopiero na początku grudnia . Dlaczego ? ponieważ gdy przedłużyłem umowę z firmą w/w i myślałem że będzie wszystko ok. na tej samej zasadzie jak w poprzedniej umowie przynajmniej tak twierdzili w salonie orange ale okazało się inaczej. A więc w grudniu zadz. do biura obsługi, okazało się że sieć CDMA nie była włączona co mnie wogólę żdziwiło ponieważ w umowie było napisane GPR i CDMA będzie działać , zdziwiłem się ponieważ za internet płaciłem w całości przez 3miesiące , rozważaliśmy rozwiązać umowę , mieliśmy do tego pełne prawo (strona firmy orange nie wywiązała się z umowy) ale po co nam było rozwiązywać umowę , a więc "chodzi o zasadę" tzn. co do konsumenta należało zrobiliśmy (fakt zgłosiliśmy do ochrony praw konsumenckich, ponieważ rachunki były płacone w całości a nie za pół umowy, tak jak w/w działała tylko sieć GPR a CDMA nie). W umowię mam 15GB limit,na poprzedniej umowie szczęśliwe godz. działały natychmiast bez żadnych dodatkowych opłat a tutaj się okazało że w ciągu nocy szczęśliwe godz. nie zostały włączone również, dla mnie , klienta jest to absurd ponieważ warunki umowy nie powinny się zmienić od poprzedniej, a wręcz przeciwnie miały się polepszyć tak twierdzili w salonie . Szczęśliwe godziny nie działały w nocy i limit 15gb został wykorzystany w ciągu 4dni. Teraz natomiast szczęśliwe godziny zostały włączone , oczywiście za dodatkową opłatą . W dniu dzisiejszym napotkałem kolejny problem - internet , sieć CDMA automatycznie wyłącza się po kilku minutach , połączenie internetowe jest zamykane, a w dzień działa jak się należy , czy to tylko dlatego aby użyt. konsument jak najwięcej transferu wykorzystał po za szczęśliwymi godzinami , w ciągu dnia, Jest to możliwe ponieważ tak jak wspomniałem wtedy gdy obejmują szczęsliwe godziny internet przestaje działać jak się należy, a przez te kilka minut które internet w orange działa to prędkość jest śmieszna dochodzi do 80kb/s a w dzień dochodzi do 250kb/s. Jedno jest pewne gdybym nie interweniował , nie upomniałbym się o usługi które powinny być włączone natychmiast , tak jak jest w umowie napisane to zapewne do dziś nie miałbym włączonej sieci CDMA , tak samo jest z usługą "szczęśliwe godziny" gdybym nie zadzwonił do dziś bym płacił za nic. Zresztą jeśli o mnie chodzi , nie ważne co będą proponować ja z ich usług nawet za darmo nie skorzystam ,ponieważ jest to strata czasu dla mnie. Warto przed kupnem zapoznać się z opiniami dotyczącymi jakiejś firmy, gdyby moja mama to zrobiła na pewno nie byłoby żadnego problemu ponieważ nie skorzystałaby z usług tej firmy. Ja korzystam od innego dostawcy internetu i jestem zadowolony , od 6lat mam z nimi umowę i jakoś nigdy nie miałem problemu z internetem mobilnym . Nigdy nie musiałem dzwonić do obsługi klienta , pl..s dzwonił do mnie w celu zakupienia dodatkowych usług , ulepszenia usług. Mój internet mobilny w tej sieci stał się jak bezprzewodowe stałe łącze mam 25gb i szczęśliwe godziny od 21 do 9 bez opłat dodatkowych, ale tak jak wspomniałem umowę zawarłem z nimi 6lat temu a warunki ustaliłem indywidualnie . Niestety teraz jest problem z orange zamiast wnuczce pod choinkę kupić psp to moja mama podaruje jej internet, NIEMOBILNY SIECI ORANGE I tylko dlatego że ona mniej korzysta z internetu , gdyby więcej korzystała z netu zapewne nawet by ten niemobilny internet nie nadawałby się pod choinkę, a co do samej umowy z Orange na szczęście 2latka szybką minął , teraz moja mama nawiąże współpracę z inną firmą , dostawcą internetu.
Obsługa klienta
1.00
Zalety

żadnych najgorsza sieć

Wady

zasięg , szczęsliwe godziny płatne , jeśli włączone szczęśliwe godziny są to i tak w nocy nie działają ponieważ internet sam się rozłańcza po kilku minutach a przez te kilka minut które chodzi to prędkość nie przekracza uwaga 80kb/s

Extra informacje

przedłużyłam umowę z nimi poprzednia umowa była tańsza i lepsza pomimo ograniczenia 5gb transferu teraz mam 15gb i płacę 59zł a internet prawie wogóle nie działa korzystam z ipl...s tam nie ma lipy

~adi / 2013-12-12

Nie polecam nikomu, przez miesiąc nie miałem niemal internetu, pisałem reklamacje, kupiłem nawet nowy modem, bo zasugerowano mi w orange, że poprzedni nie działa i nadal nic, prędkość taka że ledwo można maila sprawdzić. A teraz, po kolejnej w końcu skutecznej interwencji, dostałem pismo, że ograniczenie na moje konto zostało nałożone prawidłowo. Jeśli wg nich prawidłowo to wtedy kiedy mam opłacone rachunki i jeszcze niewykorzystany limit transferu to rzeczywiście.FUSZERKA, STANOWCZO ODRADZAM!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

jeśli wogóle działa to jest ok

Wady

bajzel i dno

Extra informacje

3 miesiące

~Pik / 2013-12-09

Nie polecam "Orange" nikomu, nawet najgorszemu wrogowi. Trzymajcie się od tej firmy z daleka. Udało nam się uciec (cała rodziną) z telefonami komórkowymi do PLAY. Przykładowo; w Orange płaciłem za swoja komórkę ponad 100 zł. miesięcznie. W Play, dzwoniąc tyle samo, płacę 22 zł. brutto i wystarcza.Pozostało mi jeszcze urwać się z telefonem stacjonarnym oraz Internetem. Nie przedłużam już umowy.Zamierzam przenieść się do innej firmy.Mógłbym opisać inne przekręty Orange, ale szkoda czasu. Unikajcie Orange !!!!
Cena
Obsługa klienta
1.00
Zalety

BRAK !!!!

Wady

Oszuści !!!

Extra informacje

Miałem 8 lat.

~ryy34 / 2013-12-05

wszystko zależy od zasięgu w mobilnym. wcześniej działał tak sobie, ale działał. Nie mogę mieć stacjonarki, bo się przeprowadzam. aktualnie na mobilnym mam ok 20mbps. płacę ok 45 pln / mc, zawsze biorę opcję bez sprzętu (mam swój) i przy ostatnim przedłużeniu dostałem za te 45 pln 50 GB (umowa na 24mce) wcześniej za tą cenę było 22 GB. jeśli obsługa, reklamacje to tylko salony - nigdy infoliniaDodatkowo nocny transfer nielimitowany.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
4.50
Zalety

szybkość, zasięg

Wady

ze sprzętem oferty są średnie.

Extra informacje

4 lata ~45pln mc

~PIOTR Prociński / 2013-11-23

Przestrzegam Wszystkich przed Orange to zwykli oszuści. Orange dzieli się na Centertel i Tp i tak mnie naciągneli,że teraz ma dwa internety, Nie wnikam w szczegóły. Ale wytrzymam w przyszłym roku zrezygnuję z neostrady i zlikwiduję dwie komórki. I będę szerzył dobre słowo na Ich temat
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadne

Wady

brak połączenia z centertel

Extra informacje

trzy miesiące

~Agsik / 2013-11-05

Nikomu nie polecam Orange Free. Mieszkam kolo Łodzi i mimo, ze na modemie pokazuje pelny zasieg transmisja danych to.... 40 kilo.Nawet wyszukiwarka google sie nie chce zaladowac.Oczywiscie Orange reklamacje odrzucili.
Zalety

nie ma zalet

Wady

same wady, bo nie dziala

Extra informacje

juz sie męcze 3 miesiące

~Carmen / 2013-10-16

Rodzice podpisali umowę na świadczenie usługi radiowego dostępu do internetu, zasięg tragiczny (po wpisaniu adresu UML mogłam pojechać na zakupy, wróciłam a strona dalej się ładowała - niestety nie wyolbrzymiam), no ale myślę sobie, dom na uboczu, z daleka od innych zabudowań, nie mogę oczekiwać, że z dniem podpisania umowy pojawi się ekipa i pod samym domem postawi mi nadajnik. Po 21 mcach nerwy siadły i zapadła decyzja o nawiązaniu współpracy z innym provider'em - trudno najwyżej będziemy płacić 2 abonamenty - internet w dzisiejszych czasach jest niezbędny. Ponieważ przezorny... od razu postanowiłam wypowiedzieć Orange 2 letnią umowę, dzwonię więc na obsługę klienta, poproszono abym wysłała oficjalnie wypowiedzenie na adres "bok", tak też zrobiłam. Dostałam potwierdzenie odebrania wiadomości, później automatyczny alert, że mają 30 dni na ustosunkowanie się do zgłoszenia reklamacji (ciekawe bo ja reklamacji nie zgłaszałam). No ale ok, minęło trzydzieści parę dni i żadnego odzewu a do wygaśnięcia umowy jeszcze miesiąc, więc piszę kolejnego maila, że brak odpowiedzi, ze strony Orange traktuję jako przyjęcie mojego wypowiedzenia. Ponownie potwierdzenie odebrania wiadomości no i tym razem informacja, że ustosunkują się do mojego maila w terminie 7 dni... bo większość zgłoszeń jest rozwiązywana w tym przedziale czasowym,(ciekawe czy się załapię, jak nie udało się pozyskać jakiejkolwiek odpowiedzi w okresie 30 dni). Na prawdę nie oczekuję, że każdego dnia ktoś będzie do mnie dzwonił z zapytaniem jak moja łączność, ale chciałabym zostać potraktowana poważnie, tak jak ja poważnie traktowałam firmę Orange regularnie płacąc rachunki. W ocenie, w parametrach daję maxa (nikt nie może brać odpowiedzialności za położenie lokalu, reszta...)Odradzam, Carmen
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

nie uświadczyłam

Wady

BOK

Extra informacje

2 lata , 50 zł miesięcznie

~Jargen / 2013-09-23

Tak w umowie mam napisane 6mb/s a jest 0.28mb/s...A płace za 10mb.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Nic

Wady

Cała firma

Extra informacje

2Miesiace 60zł na miesiąc

~jangc / 2013-09-19

Zostałem oszukany przez Orange!!!!Po ponad 10letnim korzystaniu z tej sieci mam szczerze dość. Mam dość chamstwa, naciągania i oszukiwania.Kilka dni temu przedłużyłem umowę w tej sieci, doradca dwoił się i troił bym tylko przedłużył umowę ale jakie było moje zdziwienie gdy otrzymałem umowę. Prawie nic się nie zgadzało! postanowiłem odstąpić od umowy i odnieść wypowiedzenie, ale niestety mimo zapewnień salon nie przyjmuje wypowiedzeń zawieranych telefonicznie!!!Wysłałem za pobraniem (5,4zł). Po 2tygodniach okazuje się że wysłałem nie na ten adres (na umowie wysyłają wypowiedzenie ze złym adresem) Czy to jest przypadek? NIE SĄDZĘ!!!Dodatkowo nikt z konsultantów nie orientuje się jakie są ich wewnętrzne procedury i wysyłają to tu to tam.TO JEST NACIĄGANIE KLIENTA!!!!!NIGDY WIĘCEJ TEJ SIECI!!!!!WSZYSTKIM ODRADZAM!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

już brak całkowity

Wady

obsługa prosto z kosmosu bez żadnej wiedzy, naciąganie

Extra informacje

ponad 10lat w sieci

~Tenia / 2013-09-10

Przestrzegam wszystkich przed internetem z OrangeJest coraz gorszy a do tego bardzo drogi
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

brak

Wady

cokolwiek by o nim nie powiedzieć zawsze wyjdzie na nie

Extra informacje

5 lat i czeka aby tylko skończyła sie umowa

~skwarosz / 2013-08-29

Polecam!!! Posiadam i polecam. Prędkość mam 42 mb/s jak jest burza mam jakieś 20mb/s Zasięg bardzo dobry
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
5.00
Zalety

wysoka prędkość, dobry zasięg, duży pakiet danych

Wady

cena

Extra informacje

Mam pół roku, 49 zł miesięcznie - 8 GB i za 19 zł mobilny router

~czarna / 2013-08-21

Z Orange mam same nieprzyjemności! A sprawa toczy się już tak długo, że szkoda słów... Wszystko opisałam na swoim blogu jako ostrzeżenie dla potencjalnych klientów: http://magia-testowania.blogspot.com/2013/08/o-jak-orange-o-jak-oszusci.htmlJe żeli chcecie zobaczyć jak Orange mnie zrobił w konia zapraszam do przeczytania!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK!

Wady

Oszuści, personel niekompetentny, marna jakość internetu, obsługa klienta na zerowym poziomie!

Extra informacje

4 lata, 40 zł/miesiąc

~Marta Wysocka / 2013-08-15

Jak tam słyszałam ze aby zostać prezesem czy tez członkiem zarządu TP trzeba było mieć tatę albo przynajmniej kumpla taty w zarządzie.Postkomuna i beton, cieple posady po znajomości, klient to zło konieczne które można dmuchać w bambuko ot cala polityka, najważniejszy jest własny, tłusty portfel. W TP prezesi zarabiają po kilka baniek rocznie, ja się pytam za co i dlaczego.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00

~koralgoll / 2013-07-11

Ten internet to jakaś kpina. Podobno jestem w zasięgu 3 masztów ale nic z tego nie wynika. Połączenia są często zrywane a żeby załadować plik 4MB jako załącznik e-mail to potrzeba chyba cudu.Nie polecam nikomu. Sam czekam jeszcze do końca umowy i podziękuje im. Chodź nie ma za co dziękować...
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

Brak

Wady

Zrywanie połączeń, brak uploadu, brak pomocy ze strony BOK'u

Extra informacje

Ponad 2 lata

~cristi / 2013-06-25

nie polecam nikomu
Cena
1.00
Zalety

nie ma

Wady

zawiesza się,baaaaaardzo wolno chodzi jeśli się do nich dzwoni nie odbierają koszmar

Extra informacje

niestety 2 lata czekam aż umowa się skończy i żegnam

~polanek47 / 2013-06-17

Wygląda na to, że Orange to oszust a ja – oszukany. Od kilkunastu lat mam telefon (TPS.A. – Orange). Kilku przedstawicieli tej firmy zapewniałomnie, że do mojego bloku w Poznaniu dochodzi już światłowód i mogę zamówić światłowodowe połączenie szerokopasmowe z Internetem (razem z TV) – do 40 Mb/s. Po podpisaniu umowy 06 czerwca b.r. na pytanie, dlaczego moja przepustowość wynosi zaledwie 20 Mb/s, przedstawiciel Orange wyjaśnił mi, że tak jest, ponieważ podłączono mnie do STAREGO – miedzianego kabla telefonicznego. A więc nie ma żadnej linii światłowodowej szerokopasmowej i nie wiadomo kiedy będzie. Dzisiaj wysłałem powyższą treść do Orange i czekam na odpowiedź.P.J.
Zalety

Żadne

Wady

Same

Extra informacje

Umowa podpisana 30 maja 2013, usługa aktywowana 06 czerwca 2013

~Barbara Undro / 2013-06-15

Podpisałam umowę z Orange na pakiet usług w maju 2013 roku czego bardzo żałuję. Nikt mnie nie poinformował, że trzeba będzie kupić antenę satelitarną ,że drugi telefon na piętrze nie będzie działać ( mieszkam w domu jednorodzinnym ,nie w bloku). Podpisałam umowę nie wiedząc o tych chwytach jakie stosuje Orange, czyli jak złapać następnego człowieka na podpisanie umowy. Jestem pozbawiona telewizji i telefonu na piętrze domu. Pomimo złożenia reklamacji po dwóch tygodniach dowiedziałam się, że sama taką umowę podpisałam i nie została uznana. Szkoda tylko że w trakcie składania reklamacji przeze mnie obiecano iż będzie przesłuchana rozmowa w trakcie jak podpisywano ze mną umowę. Pani twierdziła, że na pewno mówiono mi o dodatkowych kosztach czyli- zakup anteny telewizyjnej, następnie podłączenie jej- tzn. okablowanie domu z parteru na piętro ,oraz podciągnięcie kabli do drugiego telefonu na piętrze. Dzisiaj w odpowiedzi otrzymałam taką ripostę: skoro pani jest nieświadoma co pani podpisuje to pani wina . Zaznaczam, że w gąszczu tych niejasnych przepisów ( kilka stron umowy) nikt nie jest w stanie na miejscu wyszukać jakie są dodatkowe koszty .Nie wiem dlaczego nazywają siebie-"opiekun klienta" to jest NACIĄGACZ klienta a nie opiekun. Szanowni Państwo uważajcie na podpisywaniu umów z Orange. To była moja i mojej rodziny i znajomych ostatnia umowa jaką podpisałam . Tak się nie postępuje . Orange straci na pewno jeszcze wielu klientów, jeżeli mają takich doradców to nie dziwię się. Uważajcie na podpisywanie umów ,bo doradcy w Orange tylko czekają na to. Bardzo i to bardzo żałuję swojej decyzji ,ponieważ i tak korzystam w jednym pokoju z UPC i jestem bardzo z niej zadowolona. Błąd mój że z nimi nie podpisałam umowy na cały pakiet. Nie róbcie takiego błędu jak ja. Barbara
Cena
Parametry
1.00
Zalety

żadnych

Wady

same wady

Extra informacje

od 21 maja 2013r

~jozek265 / 2013-06-12

Takiej padliny jak mobilny Orange nie ma w całej unii europejskiej.Ceny kosmiczne,a jakość usług na poziomie Ugandy.Korzystam z internetu w okolicy Jeleniej Góry.na co dzień przekaz danych na poziomie 20/25 kb/s. a w weekend połowa mniej bo przekaźnik nie daje rady.Technologia jak za króla Ćwieczka.Gdyby nie to że nie ma tu zasięgu innych sieci już dawno bym lachę na Orange wywalił.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.00
Zalety

żadnych

Wady

pełny wachlarz

Extra informacje

3 lata

~zbig / 2013-06-03

DZIADOSTWO - trzymajcie się z daleka!!!Na szczęście mam go tylko na kartę i używam ze smartfonem do Yanosika. Gdy nie używam - pokazuje transfer HSDPA, ale tylko gdy zacznę używać - przechodzi na EDGE z transferem 0,1 Mbit - 5 x gorszym niż bezpłatne Aero2. W dodatku 18 GB transferu wyparowało z nieużywanej i wyjętej z aparatu karty SIM. Ale reklamację uwzględnili i przywrócili mi transfer.Wadytransfer1 rok - 24 GB za 120 zł
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50
Zalety

Wady

transfer

Extra informacje

1 rok - 24 GB za 120 zł

~Dariusz K / 2013-05-23

Od kilku tygodni mam internet mobilny z orange totalna porażka,wcześnie miałem z innej sieci i było lepiej na kartę niż teraz na abonament,na szczęście tylko rok za 14,-.Mam nadzieję,że weźmie się za nich UOK i dowali im odpowiednią karę tak jak to zrobił z nc+
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

wszystkie możliwe

Extra informacje

3 tygodnie 14,- + 60 aktywacja

~tristessa / 2013-05-11

Najgorszy mobilny internet, z jakim miałam styczność. Mieszkam w Warszawie, blisko centrum. Ciągle zrywa połączenie, zwalnia. Wypróbowałam na trzech różnych modemach. Taka sama problematyczność. Beznadziejnie działał również w Szczecinie. W tym samym lokalu internet innej sieci działa znacznie szybciej i nigdy nie zrywa połączenia. Odradzam wszystkim Orange free. Poza tym drożyzna - w innej sieci za taką samą sumę doładowania (internet na kartę) mam o 4 GB więcej.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

żadnych

Wady

zrywanie połączenia, fatalna szybkość, drożyzna

Extra informacje

kilka miesięcy

~menmom / 2013-04-30

Kompletne dno, 3 numery, telefon stacjonarny, internet + tv = zero szacunku dla klienta, same problemy, setki składanych reklamacji. Zdecydowanie odradzam tą sieć.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.25
Zalety

-----

Wady

Praktycznie same wady, częste usterki, brak fachowego wsparcia technicznego, nieudolność konsultantów.

Extra informacje

~Sathes / 2013-04-16

Moja opinia jest jedna totalne zero, operator rozłącza przynajmniej 10 razy dziennie i nie jest to wina moja bo z wykształcenia jestem administratorem i z tego co widzę to orange kompletnie olewa swoich klientów nie chodzi mi tu o obsługę tylko o sprzęt który nami jako klientami zarządza, ich serwer jak tak to można nazwać działa na przestarzałych zasadach co z tym idzie jakość usługi w szeroko rozumianym tego słowa znaczeniu jest fatalna, śmiem twierdzić że nikt u nich nad tym nie siedzi bo to co się dzieje to parodia. Obsługa na poziomie 1/10 dzwonie do nich mówię co jest grane co mają zrobić by naprawić a Technicy Orange potrafią zapytać tylko o to jakie lampka na bramie świeci się a jaka nie i na tym ich wiedza się kończy.STANOWCZO ODRADZAM !
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK

Wady

wszystko + cena

Extra informacje

3 lata

~Tadeusz Dymerski / 2013-03-31

Internet stacjonarny ORANGE to dno. To nie jest nawet internet. Oni chyba dopiero robią próby z internetem. Ich zdolności to tylko puste cyfry na umowach, z których nigdy się nie wywiązują. Mam w umowie 20 mega a faktycznie nie przekracza prędkości 0,4 mega. Na tym dziadostwie nawet radio nie chce grać. Płacę 190 zł miesięcznie za pakiet z tv a nie jest to warte nawet 10 złotych. Oszuści którzy zbierają pieniądze i nie inwestują w sprzęt a klientów mamią nowymi ofertami, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Za taki internet powinni płacić odszkodowanie za utratę zdrowia gdy się z tego chce korzystać. Jak się ktoś zwraca o naprawę to proponują jeszcze wolniejszy internet, a dokładnie wiedząc że wina leży po ich stronie próbują wmawiać klientowi, że to z jego przyczyny jest taki słaby sygnał. Normalne szyderstwo z klienta. Myślę, że jaskiniowcy szybciej by opanowali to badziewie. Unikajcie firmy ORANGE bo się rozczarujecie. Klient jest normalnie olewany.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

BRAK BRAK

Wady

SAME WADY- Firma ORANGE lekceważy zgłaszane usterki i nie próbuje nawet w najmniejszym stopniu poprawić zadowolenia klienta.

Extra informacje

6 lat i koniec z tym

~normax / 2013-03-26

Stanowczo odradzam zakup internetu w Orange,zanim zdecydowalem sie na zakup skontaktowalem sie z BOK, gdzie zapewniono mnie ze moj adres lezy w zasiegu sieci 3G.Jednak juz po tygodniu uzytowania pojawily sie problemy i internet po prostu nie chodzil.Napisalem reklamacje odrzucili.Ostrzegam uwazajcie na konsultantow manipujuja i klamia zeby tylko wcisnac swojego produkty.Bylem abonentem tej Firmy 10 lat,czekam do lutego az skonczy sie umowa i zegnam sie z Nimi !!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

brak

Wady

brak zasięgu !!!

Extra informacje

1 miesiąc

~Archi76 / 2013-03-12

zgodze sie z opinia ze to zlodziejstwo.........placi sie za cos czego wcale nie ma
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zero zalet

Wady

same wady

Extra informacje

mam go rok..............i jak tylko skonczy sie umowa nie przedluzam

~Archi76 / 2013-03-12

najgorszy net jaki mialem......nawet stara neostrada 125 chodzila szybciej...........rozlacza sie kiedy chce.........niegdy w zyciu internetu z Orangu.......nie polecam nikomu
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

zero zalet

Wady

same wady

Extra informacje

mam go rok..............i jak tylko skonczy sie umowa nie przedluzam

~4y3 / 2013-02-26

najgorsza usluga z jaka kiedykolwiek kupilem. MASAKRA, za taka usluge powinni jeszcze doplacac.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.50

~jack / 2013-02-19

CO chwila zrywa połączenie, albo otwiera stronę wręcz godzinami! Jeszcze kilka miesięcy temu było OK, ale teraz to jest dno!!!!!!
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
1.00
Zalety

Nie ma!!

Wady

Orange to jest wada

Extra informacje

8 miesięcy

~vanpetros / 2013-02-12

Witam. Właśnie kończę 4-letnią przygodę z Orange Free, mieszkam na wsi i jedyną zaletą jakaś dostrzegam w Orange jest stabilność internetu, rzadko kiedy występowały problemy z nawiązaniem połączenia, reszta to śmiech, prędkość i ceny nie idą w parze. Za 256 Kb/s płacę ponad 30 zł, a w dodatku po 4 latach umowy chcąc przejść na "szybszy internet" orange ma mnie gdzieś i nie dostanę zniżek bo to inny plan taryfowy. Jestem zażenowany tą sytuacją, zamierzam wypróbować inne sieci. Ogólnie, nie polecam.
Cena
Niezawodność
Obsługa klienta
Parametry
2.25
Zalety

Stabilność

Wady

Zbyt wygórowana cena za zbyt małą prędkość, mają gdzieś swoich klientów z stażem

Extra informacje

4 lata, nie pamiętam

Internet Orange Free opinie